Më 30 Nëntor pritet shkarkimi i Klement Zgurit

November 20, 2017 11:48

Më 30 Nëntor pritet shkarkimi i Klement Zgurit

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri, pritet të shkarkohet nga ana e parlamentit më 30 Nëntor.

Lajmi bëhet i ditur nga ABC News, sipas burimeve të së cilës në të njëjtën seancë pritet edhe miratimi i buxhetit të shtetit për vitin 2018.

Ndërkohë, mësohet se këtë javë nuk do të ketë seancë plenare.

Para se të votohet në parlament, kërkesa e Partisë Socialiste për shkarkimin e kryetarit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve do të shqyrtohet nga Komisioni i Ligjeve.

Klement Zguri u zgjodh në krye të KQZ në bazë të marrëveshjes Rama – Basha dhe socialistët thotë se ai nuk e justifikon qëndrimin në atë detyrë, sa kohë që sipas tyre, ai shkeli ligjin duke mos e shqyrtuar kërkesën e Prokurorisë për Kryebashkiakun e Mallakastrës, i cili preket nga ligji i Dekriminalizimit.

Kryeministri ka lajmëruar se ka nisur procedurat e shkarkimit dhe për vetë Kryebashkiakun demokrat të Mallakastrës, i cili është dënuar me burg për me dy vjet për një vjedhje në Itali.

November 20, 2017 11:48
Komento

1 Koment

  1. Fat man November 20, 16:35

    Ky pisi Zguri qe me gjasme perfaqeson PR e Mediut te ngjizur ne tren edhe po te sh kar-kohet, vendin e N/Kryecarit te PD-s e ka te sigurt.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?