Rama, akuza gjyqtarëve: Kanë dhënë dënime skandaloze

December 28, 2019 13:28

Rama, akuza gjyqtarëve: Kanë dhënë dënime skandaloze

Duke folur nga Burgu i Grave në Tiranë, mes grave të dënuara, të cilat përfitojnë nga amnistia e fundvitit miratuar vetëm pak ditë më para nga Qeveria, kryeministri Rama ka treguar se ka pasur një debat shumë të madh mes tij dhe ekipit të amnistisë.

“Më vjen shumë mirë që ne bëjmë këtë amnisti, kemi 56 gra që vuajnë dënimet në burgje dhe dëshironim që të gjitha të përfitonin nga amnistia. Të them të drejtën mbase kjo nuk është shumë korrekte, për tu thënë publikisht, por unë kam bërë shumë debat me gjithë ekipin e amnistisë sepse do të doja të kishte edhe më shumë ulje për disa prej jush që kanë kryer krime shumë të rënda, jo për të justifikuar vrasjet e burrave, por për një arsye tjetër, për arsyen se unë besoj shumë fort që një grua arrin në atë ekstrem përtej faktit që kryen një krim të rëndë dhe të dënueshëm, ka me siguri 1001 arsye, plagë në mendje dhe shumë kujtime të hidhura në trup që e cojnë në atë pikë” – tha Rama.

Sipas tij, do të vijojë puna për ta kthyer këtë institucion në një vend më të mirë do të bëj të mundur që edhe ato që do të rrinë për të bërë dënimin deri në fund të ndihen më mirë.

Ai nuk ka lënë pa akuzuar sistemin e drejtësisë, që në shumicën e rasteve ka favorizuar më të fortët, më të shkathëtit dhe më të pasurit, burrat në kurriz të grave, që janë dënuar maksimalisht, ndërkohë që dhunuesit e përdhunuesit sipas Ramës kanë marrë dënime qesharake.

“Fatkeqësi e madhe që kur sheh gjithë historinë e sistemit tonë gjyqësor sheh se në kapitullin e gjyqeve me burrave dhe grave, raporti i vendimeve që shkojnë në favor të burrave me atë të grave është skandaloz.

Këtu kam parasysh gjyqe që të rrëqethin mishin kur lexon dosjet për gra të dhunuara e të përdhunuara me protagonistë që shpëtojnë ose si të pafajshëm ose me dënime qesharake, edhe me përsëritës. Fajësitë i lihen gjithmonë më të dobëtëve, përballë atyre që janë më të fortë, më të shkathet e më të pasur.

Me reformën në drejtësi kam shumë besim që gjërat do të ndryshojnë, që fëmijët tuaj të jetojnë në një vend me një sistem drejtësi që nuk i bën më fajet dhe gabimet e bëra në këto 30 vjet”- tha Rama, duke shigjetuar gjyqtarët që “Me kostume e me kravatë kanë dhënë vendime skandaloze, që rëndojnë gratë”.

o.j/dita

December 28, 2019 13:28
Komento

23 Komente

 1. o papas December 28, 12:41

  Nuk e kuptoj “ku te con mushka”..!

  Reply to this comment
 2. Zigur Qarri December 28, 13:28

  Edvin Kristaq Rama thote:“Fatkeqësi e madhe që kur sheh gjithë historinë e sistemit tonë gjyqësor sheh se në kapitullin e gjyqeve me
  burrave dhe grave, raporti i vendimeve që shkojnë në favor të burrave me atë të grave është skandaloz”,….hahahahahaha…..
  Kastriot Myftaraj thote:”Edi Rama vjedh thënien e sekretares në gjyqin e divorcit të tij me Matilda Makoçin në 1991: Ti duhesh shpallur
  heroinë që paske duruar këtë monstër, moj grua!
  Batuta e Edi Ramës me një banor të Patosit, “Gruaja jote duhet shpallur heroinë që të duron ty”, nuk mban autorësinë e tij. Kjo thënie
  qenka ngulur thellë në kujtesën e Edi Ramës, që nga gjyqi i divorcit me gruan e tij të parë, Matilda Makoçi, në 1991.
  Kur zonja e nderuar Matilda Makoçi po rrëfente para gjyqit të gjitha të këqijat që ajo kishte përjetuar nga bashkëshorti i saj (i shortit të
  keq të jetës), Edi Rama e ndërpreu duke i thënë gjykatës: “Përse po i tregon kjo të gjitha këto, për të mbajtur djalin? Le ta mbajë se nuk
  e ka me mua por me Kristaqin, tim atë, vjehrrin e saj!”
  Në këto momente sekretares së Gjykatës të pranishme në gjyq, i shpëtoi thirrja: “Ti duhesh shpallur heroinë që paske duruar këtë
  monstër, moj grua!”Këtë batutë Edi Rama e nxorri nga kujtesa 25 vjet më vonë për ta përdorur si Kryeministër./Kastriot Myftaraj
  Debila te”rilindjes”,Kastriot Myftaraj ka deklaruar edhe per Gjyshen e Edvin Escobar D’Rames,se te dy femijet i ka me Ahmet Zogun
  dhe jo me Vlashin,”Gjyshin” shkurabiq.Asnje padi per shpifje nga demagogu,ashtu si ne rstin e F.Lubonjes,qe e akuzon demagogun
  se ka fallsifikuar dekumentat per siperfaqen e Teatrit Kombetare,kur ishte Minister kulture.

  Reply to this comment
  • Zagar jeni,Zigur Qeni,MERRNI BRISKUN SA TË JENI ! December 28, 16:21

   Bravo për aministinë Edi Rama ,gratë duhej të ishin në shtëpi duke gumëzhi ,se pa to familja shqiptare është e shkretë ,me këta perversa , kjudes zidur-dudur dudum !
   se jan bë hallatet për të rruar dhe merr një brisk mos u vono mprehe mirë briskun ,ZIGUR QARRI,bashkë me Saliun dhe Myftajn ,dhe zagarët e tjer që shpifin e lehin pa pushim si kone , merren me familjen e Edi Ramës ,familja është bazë e shenjët e njezimit ,ajo nuk preket ,por ju sado të vegjël që jenë si armiq ,duheni goditur me shkop të madh,këtë s’duhet ta harroi Rama.

   Por Edi Rama është në punë ,nuk ka kohë të merret me llafazan ,përtac ,dembel ,shpifsa ,me qen të zi ,të bardhë ,të kuqë, e murrash ,të gjithë qen jeni , një turi keni , zarar jeni .

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri December 28, 17:07

    Ndergjegja flet,interesi ulerin.
    E zbrazi zhargonin debili “rilindjes”,qe te mbroje hipokritin,Kryeministrin e vetem ne Bote,perdorues droge dhe i semure psiqik!
    Sa dhemb e verteta!

    Reply to this comment
 3. Kur të qethen viçat December 28, 13:40

  ATENSIONE, ATENSIONE !!!

  Nga burgu i grave shoku Edver pranoi per here te pare se drejtesia ka bere FAJE DHE GABIME gjatë gjithë 30-vjecarit të fundit, cfarë nënkupton, edhe këto 6 e kusur vitet e fundit ku ai ka pasur celsat (e kashtes) ne dore..

  Edhe kësaj here shoku Edver ka shumë besim që gjërat do të ndryshojnë për mirë. Mos pyesni kur, se atë nuk e di as ai vetë….

  Reply to this comment
 4. intelektuali December 28, 13:59

  Edi Rama, Kryeministri me genjeshtar i historise sone kombetare:

  CILIN KERKON TE MASHTROSH ME KETO LLOGJE PROPAGANDE ENVERISTE

  sepse:

  Per ndeshkimin e Saliut, te Lulit dhe te Bashkim Ulajt sikur perserisje papushim se Drejtesia eshte e Pavarur nga Kryeministri?

  C’A KA BO VAKI TANI?

  prandaj:

  Ul koken dhe kerko falje per 28 viktimat e Thumanes qe i cove drejt vdekjes se sigurt me garancine tende personale kur i ktheve ne banesat vrastare pas termetit te shtatorit, bashke me Biben tende Olta Xhacka.

  dhe:

  Hapi rrugen Prokurorise te hetoje kete vrasje makaber shteterore si ajo e Saliut ne Gerdec,

  sepse:

  Po priten shqyptaret qe kjo vrasje shteterore ne Thumane te shkoje nga opozita Lulzim Bashes ne Prokurori, kjo do te ishte njesoj sikur te thoje:

  PRIT GOMAR TE MBIJE BAR!

  Reply to this comment
 5. Baxhanaku December 28, 14:19

  Ish DEPUTETI i Ps ,STAVRI KALLCO,eshte gjyqtar i apelit KOrce,-para 1990 ,ka qene komunist i ardhur nga kllasa punetore dhe ka dhene denime deri me vdekje ,per agjitacion e propogande,sot mbush 30 vjet gjyqtar ne demokraci.Korcaret e therrasin kapoja i KCK (kap cfare te kapesh)sipas Edi Rames.I biri jurist,mbaruar shkollen,para 2-3 vjetesh. Punonte ne kryeministri e Rames si jurist riosh dhe vinte ne pune me nje BMV 120 000 euro.Quhet Denis Kollco.Babai i bleu ne Tirane nje hyrje 160 000 euro.Nashti ka ikur ne Amerike,dhe gjykatesi, Stavro Kallco i bleu nje vile ne Florida,se bashku me nje thes me leka-dollare. Atehere kush e mbron kete lubi,kete peshkaqen te madh te korrupsionit te mos dali para Vetingut,mos e mbron k/ministri????TURP!

  Reply to this comment
 6. Fidel Kastro December 28, 14:42

  Dmth, neqoftese del nje grua dhe te godet per vdekje ty o kaqol arrash , ka rsye,eshte e pranueshme!!!!!! Po te vrau nje burre nuk pranohet , nuk ka arsye. Ma shejtan budalla kreyeminister nuk gjen kerkund,

  Reply to this comment
 7. Baxhanaku December 28, 14:52

  Ish DEPUTETI i Ps ,STAVRI KALLCO,eshte gjyqtar i apelit KOrce,-para 1990 ,ka qene komunist i ardhur nga kllasa punetore dhe ka dhene denime deri me vdekje ,per agjitacion e propogande,sot mbush 30 vjet gjyqtar ne demokraci.Korcaret e therrasin kapoja i KCK (kap cfare te kapesh)sipas Edi Rames.I biri jurist,mbaruar shkollen,para 2-3 vjetesh. Punonte ne kryeministri e Rames si jurist riosh dhe vinte ne pune me nje BMV 120 000 euro.Quhet Denis Kollco.Babai i bleu ne Tirane nje hyrje 160 000 euro.Nashti ka ikur ne Amerike,dhe gjykatesi, Stavro Kallco i bleu nje vile ne Florida,se bashku me nje thes me leka-dollare. Atehere kush e mbron kete lubi,kete peshkaqen te madh te korrupsionit te mos dali para Vetingut,mos e mbron k/ministri????TURP!!!!

  Reply to this comment
 8. Ekonomist December 28, 15:45

  Interesant eshte fakti qe Edi Rama me cilesine e kryeministrit fut hundet te nje pushtet i pa varur si ai gjygjesor nderkohe qe per problemet ekonomike ben memecin.

  Reply to this comment
 9. goni December 28, 16:04

  Boll se le nam o mashtrues.

  Reply to this comment
 10. mirel December 28, 16:44

  E po nuk te takon ty te nderhysh ne vendimet e gjyqesorit.
  Mbaj vendin tat or qelbesire e shtetit, se nuk je as gjykates dhe as ke mandat te ndryshosh Kushtetuten,
  TI je nje prositute e mafies ne Ballkan.
  Po te luajne ruset, serbet e greket, por dikur do te djegin, se do dalesh nga loja.
  Prite, se nuk do vonoje

  Reply to this comment
 11. Adih December 28, 17:18

  Kam nje pyetje per ty o RAMUT .
  Si kane vepruar gjygjtaret per ceshtjen e pronave pronareve .?
  Ti je fajtori kryesor ,dhe kallzmi penal duhet te filloje me ty ,qe shkel Kushtetuten e baltos, diten per diell , o bolshevik anti prone .
  Pse prap do paguajme ne kokpalaret qe kemi zbatuar ligjin me taksat tona te gjitha vendimit qe dalin nga Gjyk e STRASBOURGUT kunder shtetit mafjoz shqiptar e pro pronareve ??si ne kohe te Saliut edhe tani me ty e njejta rezyme .Prandaj nuk te akon ty o Rame te diskutosh mbi drejtesine me gjithe se eshte e korruptuar nga kembet e deri tek koka me korrupsion .

  Reply to this comment
 12. Mizor jeni ,shejtan jeni ,të gjithë mbledh në një torbë ! December 28, 19:30

  Lehjet po venë evijn,mbaroi djathi ,rroftë shëllira me ,
  Adih shihi bojnë ,
  me Mirel tartabiq,bytha si zuri vend.hop këtu e hop andej gjersa llokma ta trubulloi .
  dhe kjo Goni llafgjatë e punë thatë ,si vërroma ,brisk nga goja
  -Qysh do bëjmë un’e tinë ?
  me Intelektual e morraxhi ,
  Fidel Kastro bë kërdinë ,
  me zigur Qarrin faqe zi ,
  Llapa më e fortë se helmi ,
  s’ka turp e ska nderë ,
  s’ka fëmijë s’ka familje,
  s’ka dhimbje !..,

  Të gjithë mizor jeni, shejtan mbledhë në një torbë ,njëri lyen ,e tjetri lanë ,kush avazin nuk ja mba të bëjnë varrin e të qajnë .

  me prita e me shpifje në familje,
  me gryka ura e familje

  Reply to this comment
 13. Mondi December 28, 21:38

  Je ne rruge te mbare Rama.Lavdi zotit qe te kemi.Zagaret dhe llumi I shqiptareve shkumezojne kunder the cdo minut duke na bindur we ti je ustai we u duhej ktyre vemjeve.Sa me gjate to be pushtet,aq me shume u shkurtohet jeta qelbesirave dhe paraziteve te demokracise se shpellareve.Drite ta befte zoti.Ke me shume se nje milion me vete.

  Reply to this comment
 14. intelektuali December 28, 22:04

  Nga i gjete morrat e kuq tek intelektuali o kokplare proletar i Edvin Droges? Qe eshte Kryeministri me genjeshtar dhe me mashtrues ne Bote?

  Po ja ke 28 viktimat e Thumanes qe Edvin Genjeshtari i mashtroi dhe i ktheu ne banesat vrastare me garancine e tij kryeministrore pas termetit te shtatorit qe e pa me ze dhe figure gjithe Bota, madje e ritransmetoi Top Channel-i ne nje emision te posacem,

  prandaj:

  KUSH SHPIF O MUT SERVILI I EDVIN GENJESHTARIT DHE VRASTARIT?

  sepse:

  Ai qe perpiqet te shpife dhe t’i shpetoje pergjegjesise se tij qeveritare per 28 viktimat e Thumanes eshte Kryeministri Edi Rama dora vete me vemje te peshtira si puna jote pa moral dhe pa asnje llogjike qytetare.

  Reply to this comment
 15. info analitike December 29, 01:24

  Ke te drejtë o kriekaqoli se edhe denimi qesharak i Tahorrit ishte skandaloz . Cfare ti beje amerikanit pa ti e kishe nxjerre te pafajshme fare. Per ty cdo vendim qe nuk te shkon pas midese eshte skandaloz.

  Reply to this comment
 16. eDRAMA December 29, 08:46

  Me ligj nuk lejohet qe nje kryetar qeverie te filmoje vehten ne nje bashkbisedim brenda nje burgu. Por ku pyet per ligje ky zarboja mjekerrcjap ne foto.

  Reply to this comment
 17. Arben December 29, 09:40

  SHOKET E TU JANE O BYTHQIR

  Reply to this comment
 18. Arber iliri December 29, 22:11

  Urime Rama.ke kapur nje nga thelbet e mentalitetit primitivist.Nuk me hiqet nga mendja ajo vajza e perdhunuar qe jetonte me gjyshen e kur abuzatori i shkoi perseri per ta dhunuar e rembyer e vrau.U denua nga gjyqtare kriminele mendoj sepse ajo ishte ne kushtet e vetmbrojtjes.u bene disa kerkesa e apele nga Kadare, Agolli e te tjere, e Presidentet e kohes as moren guximin per ta lene te lire.Renqethese.Ke te drejte dhe midis atyre grave qe ke taku, shumica e atyre qe kane vrare burrat jane te pafajshme ne kuptim edhe te ligjit shqiptar ne kushtet e vetmbrojtjes. ne gjithe shtetet moderne te botes, kur vertetohet dhuna e vazhdueshme fizike dhe psiqike nga mashkulli femra qe e vret eshte e pafajshme.kush te kupton te uron per mesazhin e rendesishem Edi.Une vertet te uroj.

  Reply to this comment
 19. anticensurë25642654 December 30, 08:51

  kush piçkën e satëme je ti që të thuash gjëra të tilla??
  “Rama, akuza gjyqtarëve: Kanë dhënë dënime skandaloze”,kur vetë e thua se nuk je as prokuror e aq më pak gjykatës??
  mendon ti or dobiç si në gjak e në tru se duke mos përmëndur emra të përveçëm ti nuk shpif??
  nga të satëme nisesh ti që të gjykosh punën e një shtylle të pavarur të shtetit??
  përse ty nuk të kap ligji që ti me ngulmin më të madh votove me bastardët e tu??
  qelbësirë e lindur,të çmëndurin e viçidollit e çove në harresë!!ke bërë aq shumë sa ai ka filluar tiu duket njerëzve si ëngjëll!!
  e njëjta gjë ndodhi dhe me enverin!kafshëritë e vllait të ariut e bënë enverin ëngjëll!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim