Nga një vesh më hyjnë, nga tjetri më dalin

December 25, 2019 18:19

Nga një vesh më hyjnë, nga tjetri më dalin

Nga Edi Rama

 

ATYRE QË U BËNË BAJAT duke sharë e mallkuar pa hesap këtu këto ditë, në emër të Kosovës sipas tyre, dy fjalë po u them:

Më së pari, sinqerisht uroj edhe për ju gëzuar Krishtlindjet e Vitin e Ri!

Ju kam ndjekur me keqardhje në rrekjen tuaj, për të më kryqëzuar si “tradhëtar”, “të shitur”, “bërllog”, madje “qen i keq” e bile edhe “djall” dhe çfarëdo tjetër gjuhës suaj, lëshuar pa fre i ka ardhur për mbarë. Faleminderit!

Tani një pyetje po ju bëj, si “vëllau i Vuqiqit”, juve o “atdhetarë”, që atdheun e dini në këto raste thikë në majë të gjuhës, për të prerë dhe mundësisht për të vrarë:

Si mendoni Ju, “vëllaut tim” serb i pëlqen më shumë që Kosova të vijë në tryezë a të mos vijë?

Ju’a them unë që mos lodheni ta mendoni: Të mos vijë fare!

Sepse duke mos ardhur në tryezë Kosova nuk flet dot, nuk dëgjohet dot, nuk ndikon dot dhe as nuk fiton dot asgjë! Ndërsa piskamat Tuaja ndaj meje, i dëgjoj unë jo ai! Madje askush tjetër, as Shtetet e Bashkuara e as Bashkimi Europian, që e mbështesin pa rezervë atë tryezë dhe e duan Kosovën bashkë me të gjithë në tryezë, nuk i dëgjojnë ato piskama dhe hiç aspak mirë nuk mendojnë për mungesën e Kosovës.

Mua mallkimet e ofendimet Tuaja, sado Ju të hidheni përpjetë, nuk më bëjnë dot as tradhëtar e as Esat Pashë, ashtu sikundër lëvdatat e komplimentat në raste të tjera, nuk më bëjnë hiç asfare, as hero e as Ismail Qemal! Unë nuk isha hero kur shkova në Beograd dhe e thashë mu në Pallatin e Serbisë, shqip, atë që mendoja e që mendoj sot e gjithë ditën për Kosovën. Kosova është shtet sovran dhe Serbia duhet ta njohë si shtet, sepse është edhe në të mirën e saj të çlirohet nga fantazmat e të shkuarës. Pikë!

Kur u nisa atëherë për Beograd nuk latë fjalë të ulët pa më thënë. Kur u ktheva nga Beogradi, nuk latë lëvdatë të tepërt pa më dhënë. Po për mua ishte njësoj, sepse unë isha i njëjti edhe kur shkova edhe kur u ktheva, siç jam edhe sot. E njësoj si atëherë edhe sot, unë bëj atë që kam bindje se është e drejtë për vendin e për kombin tonë. Thjesht si shqiptar jo si hero, as si tradhëtar jo e jo!

Lëvdatat e sharjet e rastit, nga një vesh më hyjnë e nga tjetri më dalin të them të drejtën. Jam mësuar me to dhe e di mirë që koha dhe historia nuk lexojnë gazeta e portale, as nuk ndikohen nga analistë e nga rrjete sociale. Dhe koha e historia do të flasin nesër drejtë, e do t’u japin hakun të drejtëve dhe të shtrembërve të sotëm. Të tjerat janë llafe të sotme që i merr era e nesërme.

Deri dje, pa u hapur ky proces që sharjet, mallkimet e fabrikimet harrojeni se e ndalin, Shqipëria dhe Kosova s’kishin asnjë shans që ta hapnin kufirin mes tyre. Zero! Sot kjo është një mundësi reale pikërisht sepse edhe “vëllau serb”, siç e quani ju Presidentin e Serbisë, kur kujtoni se po më qëlloni për vdekje me gjuhën e bërë thikë, e ka pranuar lirinë e lëvizjes së njerëzve në rajon si një prej qëllimeve madhore të tryezës. Pa kushte! Që do të thotë se kur ne të hapim kufirin mes Shqipërisë e Kosovës, nuk ngrihet dot as ai dhe as kushdoqoftë tjetër, të verë kujën për rrezikun e “Shqipërisë së madhe”.

Kur të krijohet qeveria e re e Kosovës dhe të ulemi në tryezë për të vijuar bashkëpunimin, tash po e shihni vetë çka sot po ju’a shpjegoj e rishpjegoj më kot, duke marrë mbrapsht ato që hidhni mbi mua kot më kot. Dhe kur Kosova, herët a vonë, të ulet nesër njësoj si Shqipëria në atë tryezë, se s’ka kah shkon tjetër përveçse nga e ardhmja, bashkë me Shqipërinë, tash e shohim kush ka të drejtë, unë apo ju.

Sot e lemë me kaq, se është ditë Krishtlindjesh dhe po e mbyll me një përqafim për të gjithë ju nga unë, që vëllazërisht ju uroj çdo të mirë me këdo ju do zemra, e sa më shumë dritë në shpirt e në mendje secilit prej jush, për veten e për Kosovën dhe krejt kombin tonë natyrisht.

 

*****

Nga faqja në FB e autorit. titulli është i redaksisë

December 25, 2019 18:19
Komento

57 Komente

 1. Zigur Qarri December 25, 18:33

  “Më së pari,sinqerisht uroj edhe për ju gëzuar Krishtlindjet e Vitin e Ri”!(Më së pari,ju uroj gëzuar Krishtlindjet e Vitin e Ri”!
  Kjo eshte sinqerisht.)D’Rama “uron sinqerisht”!Kjo tregon se nuk eshte i sigurte ne ato qe thote.Te gjith mashtruesit betohen
  dhe sterbetohen se e kan sinqerisht.

  Reply to this comment
  • Per Zigurin e Zi December 25, 18:46

   Si gjithnje
   Ne perbaltje
   Eshte i pari
   Zigur Cari…
   *
   O Zigur i Sali Horrit
   O Zigur, o Morri Morrit
   Ty edhe te thuash shendet
   Te duket mallkim vertete…
   *
   Se dhe emri t’nis me Zi…
   Se je Pis more mavri
   Se ti je tumor malinj
   Veze e Gjarprit nxjerr gjarprinj…

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri December 25, 19:37

    Hahaha….tallava “rilindase”.Doli debili i “rilindjes” te promoje debilitetin!

    Reply to this comment
   • toni December 26, 12:14

    per zizun e nxirosur lyer boj e maviosur

    o zi zu or zi katron me boj
    foli Cecua me goj
    hiqi tabor se tekuq e te bej me boj
    o zizu nxire e sterrosur ,
    nga goja helm e vrer e katranosur ,
    qelbesir ti e qelbesir tamtamja jote
    populli shikon ,degjon e kurre s’harron …

    Reply to this comment
  • sopiqoti December 26, 00:22

   Mender teje o z. Zigur,ato brockilla tende te shprehjes ketu Edi Rama i nxjer cdo mengjes nga prapanica.

   Reply to this comment
 2. specialisti December 25, 18:39

  Mesazh bashkepunimi.
  Edhe Ramushi tha qe jemi shqiptare.
  Uluni pra e bisedoni, e te qetesoni popullin qe e trulloset me deklarata.
  Koha do e tregoje kush ka te drejte.
  Mire eshte qe problemet te zgjidhen ne tryeze.
  BUZHALA ( njeri i keq) do qe problemet te zgjidhen me grushta. Te kenaqen Serbi e Greku.
  ULUNI E BISEDONI SI VLLEZER TE NJE KOMBI.

  Reply to this comment
  • Sa te me kesh mua, zere se je vetem December 26, 09:29

   “Sepse duke mos ardhur në tryezë Kosova nuk flet dot, nuk dëgjohet dot, nuk ndikon dot dhe as nuk fiton dot asgjë! ” Keshtu thote kryeministri shqiptar duke ua mbyllur gojen njehere e pergjithmone gjithe atyre qe thone se ka ndihmuar ndonjehere dhe ndihmon Kosoven. Hajde vete e fol, se po nuk erdhe, askush se ka ne mend me fol per ty.
   Eshte njesoj si ne rastin e vellaut te madh qe i thote te voglit, mos e caj koken fare o vella, sa te jem une ne kete bote, zere se je vetem.

   Reply to this comment
 3. Vuco Pasha dhe fansi i tij Ram jevgu December 25, 18:42

  Sa te jesh i imi zagar / mos caj b… se te thone tradhetar.

  Reply to this comment
 4. Ing. December 25, 18:49

  Eshte per te ardhur keq, por s’kemi c’bejme qe shume nga politikane (tip Luli), analiste e gazetaremedioker nuk arrijne te kuptojne realitetet dhe perspektiven.
  Duke bere stuhi ne nje gote uji kujtojne se po drejtojne fatin e luftes se trete boterore.
  Per mua je 100 % ne drejtimin e duhur

  Reply to this comment
 5. llapi December 25, 19:05

  Kosova ka ishte ne Mini-Shengen qe nga perfundimi I luftes se dyte Botetrore me shtat njesi federale te ish jugosllavise ne fund e pagoj cmimin , Bosnja me se shumti e dyta Kosova !
  Nese do me be te njejtin gabim nuk vonon dhe bindeni bashk me Hashimin , Cakajn dhe Batonin !
  Po ju e keni siguruar veten si nga ana financiare ashtu edhe politike rreziku me I vogel ja therrni jasht !

  Reply to this comment
 6. Lili December 25, 19:26

  Kishim mundesi per boshtin evropian kroaci shqiperi kosove malte zi eqe na afron me BEne me nje Presidente kroate shume miqesore me ne izolim plus asaj te Serbise , edhe per boshtin serbi shqiperi makedoni qe na largon prejevropes edhe na perçan!
  Pse pushtetaret e shqiperise zgodhen opsionin ma te dembshme per kombin tone eshte pyetja?!
  Interesat private mbi interesin kombtare, me porto romanon eshte ne pyetje!

  Reply to this comment
 7. intelektuali December 25, 19:28

  NJE REPLIKE ETIKE PER KRYEMINISTRIN SHQYPTAR

  Nga: intelektuali

  Edi Rama ti je Kryeministri i Shqypnise dhe jo nje femije i vogel i perkedhelur dhe i llastuar qe ankohet papushim per zullumet e tij,

  prandaj:

  Mos i ekzagjero si rufjan enverist kritikat qe te vijne nga shqyptaret, nga te dy anet e kufirit nga Korabi deri ne Gramoz,

  sepse:

  Askush nga shqyptaret e ndershem nuk te ka fyer dhe anatemuar me sharje rrugacesh dhe halabakesh sic thua ti me nje gjuhe te pasur fjalori “…“bërllog”, madje “qen i keq” e bile edhe “djall”…”, kjo eshte gjuha e fanatikeve te Enverit qe i ke bere kunder nga mungesa e parimeve demokratike ne drejtimin e Shtetit dhe te Rilindjes, intelektualet properendimore qe u vrane dhe u masakruan nga xhelatet e Enverit, pinjollet e te cileve ti po i ngre ne majat me te larta te Prokurorise dhe te shtetit, pra keta intelektuale properendimore me te vertete te kane cilesuar si Kryeminister:

  KAQOL, LOLO DHE BUDALLA

  dhe:

  Keto nuk jane fyerje apo sharje halabakesh ne internet, as Fake News-e qe t’i ti ndjekesh me represione enveriste me ligjin e shpifur “Antishpifje” per “Agjitacion-Propagande” qe sajove me bedelet e tu ne Parlament, keti cilesime qe te bejne intelektualet properendimore si Kryeminister:

  KAQOL, LOLO DHE BUDALLA

  Nuk kane lidhje as me arsimin tend te cunguar dhe krejt te dyshimte si piktor apo artist shqyptar,

  por:

  Keto cilesime krejt te verteta per Kryeministrin shqyptar qe vleresojne drejt nivelin e inteligjences te Bosit qe kane zgjedhur shqyptaret ne Krye te Qeverisjes kane te bejne o Edi Rama:

  ME INJORANCEN TENDE TOTALE 6 VJECARE NE DREJTIMIN E SHTETIT

  qe:

  Ktheu ne ne banesat vrastare me garancine tende personale dhe le te vdesin poshte renojave ne Thumane 28 njerez, femije dhe prinder qe vdiqen se te besuan ty o Kryeministri Kaqol Edi Rama, por edhe Bibes tende Olta Xhacka,

  prandaj:

  SI TE BESOJME PER QELLIMET E TUA TE MIRA TE MINI-SHENGENIT BALLKANIK

  per:

  “…levizjen e lire te njerezve…”

  kur:

  Timonieri i kesaj levizjeje eshte George Sorosi dhe gazeta DITA madje ka publikuar e fundit nje material sqarues krejt shterues per kete hipoteze miqesie midis popullit serb dhe atij shqyptar qe do te habiste edhe Josip Broz Titon po te ngrihej nga varri dhe te shikonte si po behej realitet enderra e tij per Federaten Ballkanike ne Kohen e Qepes te Stalinit. Deri ketu cdo gje eshte e bukur dhe Mini-Shengeni tingellon si nje telenovele dashurie me fund Happy-End midis fiseve ne armiqesi shekullore,

  por:

  Pas retorikes pa shifra ekonomike dhe pa asnje hesap konkret per:

  “…levizjen e lire te njerezve, te mallrave dhe te sherbimeve…”

  Qe vetkuptohet qe nuk ka njeri me dy pare mend ne koke qe ta kundershtoje si parim,

  QENDRON PRUTINI DHE KGB-JA SOVJETIK E TIJ O KAQOLI EDI RAMA

  qe:

  Po kerkon ne panik dalje ne Detin Mesdhe,

  dhe:

  KJO ESHTE NJE GJE SHUME E LIGE PER KOSOVEN DHE SHQYPNINE.

  Reply to this comment
  • lumi i Vlores December 26, 13:53

   nuk e kuptoj si arrin ta quash veten INTELEKTUAL ,kur gjykon me mendesine e viteve 60.sot brezi i ri me shpejtesine e informacionit dhe levizjes e ka bashkuar boten .kane ngelur mbrapa ca intelektuale dhe burokrate qe duan te mbajne ngrohte te mbrapshet ne kolltuqet qe kane zene.

   Reply to this comment
   • mirel December 27, 15:20

    o Babale, mos ngelte shpejtesia e informacionit neper neper gjysem opingat e ju budallenjve te Rilindjes.
    Mire qe jeni tradhetare, por jeni dhe dhiare dhe nuk dinin te genjeni as cik me mire..
    Copa vrromash, po na krahasojne me shpejtesine digitale te botes.
    Po ik mor qelbesire, populli po gdhihet perjashta ne rrenoja, vendi nen varferine me larte ne Evrope, pensionet me te uleta, ti na permend shpejtesine digitale.
    Po kaq idiot dhe kaq i shpejte eee..Digital fare je..

    Reply to this comment
 8. ARNAUTO-OSMAN December 25, 19:38

  Rama eshte vegla, menaxheri I radhes ne KOLONIN Shqiperi.

  Reply to this comment
  • Vatra December 25, 21:55

   Rob i zotit po cili shtet në Ballkan nuk është neokoloni i dikujtë bile as Turqia që hiqet si goxha forcë mjaftë ma me marrëzira

   Reply to this comment
 9. Mollosi December 25, 19:54

  Nuk e di se a je apo nuk je tradhetar, por e di shume mire qe je shume i dyshimte.

  Reply to this comment
 10. Kari-katuristi Kari-katuron 1 Kari-katurë Kar-akteristike. December 25, 20:02

  @(KARI-KATURIST MINI-SHENGIST BASTARDIST)
  -Po te bashkohet Shqiperia me shume me Serbine se me Kosoven, Vuçiçi nuk eshte budalla ta veri kujen.
  -Po te bashkohet Shqiperia njesoj edhe me Serbine edhe me Kosoven, Vuçiçi nuk eshte i trashe ta veri kujen.
  PYETJE 1. Pse nuk priten dy Gjermanite te bashkoheshin me menyren shengen ne “Bashkimin Europian”, o minishengist?
  PYETJE 2. Pse nuk i le Spanja, Katalonjen dhe Euskadin dhe marredheniet me to t’i realizoje me menyren shengen, o minishengist?
  SOT E LËMË ME KAQ SE ËSHTË DITË FESTE.

  Reply to this comment
 11. Kari-katuristi Kari-katuron 1 Kari-katurë Kar-akteristike. December 25, 20:15

  @(KARI-KATURIST MINI-SHENGIST BASTARDIST)
  -Po te bashkohet Shqiperia me shume me Serbine se me Kosoven, Vuçiçi nuk eshte budalla ta veri kujen.
  -Po te bashkohet Shqiperia njesoj edhe me Serbine edhe me Kosoven, Vuçiçi nuk eshte i trashe ta veri kujen.
  PYETJE 1. Pse nuk priten dy Gjermanite qe te bashkoheshin me menyren shengen ne “Bashkimin Europian”,
  o minishengist?
  PYETJE 2. Pse nuk le Spanja, Katalonjen e Euskadin dhe marredheniet me to t’i realizoje me menyren shengen,
  o minishengist?
  SOT E LËMË ME KAQ SE ËSHTË DITË FESTE.

  Reply to this comment
 12. Limani December 25, 20:17

  Duke lexuar reagimin tënd , more k/m ynë , është e vështirë të ruash gjakftohtësinë – thumbaxhi , ironik, përbuzës , kapriçioz …… nuk kemi përpara shtetarin, por , një adoleshent i llastuar ,mistrec e grindavec .
  O k/m ,
  konfliktin , në këtë rast , e ke me kosovarët , me institucionet e Kosovës dhe atyre t’u drejtohesh, more kapadai bosh , por ti s’ke sy e faqe , se i ke ofenduar ata botërisht me gjuhë alabaku .
  Ke iluzione se qënke treguar trim i madh , që në mes të Beogradit , ke kërkuar njohjen e Kosovës . Ku qëndron trimëria këtu , të rrezikohej jeta ? Leri more pallavrat që vlejnë si ushqim për debilet.
  Kjo më kujtoi ato trimëritë dikur të Enverit , që mundi Hrushovin me llafe ,brenda në Kremlin , kur në fakt mundi popullin dhe partinë e tij , si puna jote sot ,që mendon se i vë vetulla Kosovës , kur po i nxjerr sytë .
  Edvin ,
  nga krerët e këtyre 30 vjetëve , ti je më i degjeneruari moralisht dhe politikisht , jo më krimineli . Më krimineli është ai tjetëri, që ti , sapo u zgjodhe , e falënderove botërisht për meritat e mëdha të tij , për demokracinë shqipëtare . E pastaj të tjera plot…..
  Edvin , je i neveritshëm , mbylle more gojën , se po qelb dynjanë !

  Reply to this comment
  • mirel December 27, 16:12

   Ishte skenar i Beogradit dhe ajo deklarata e Ramutit ne Beograd.
   Eshte hedhje e sy per keto qe erdhen me pas.
   Po shqipot jane akoma ne letargji. Jo letargji ne fakt.
   Vdekja i kapi, dhe nuk menojne te vdesin kot.
   Kjo eshte mendja e shqiptareve

   Reply to this comment
 13. Shqiptar i Ndershëm December 25, 20:46

  Pjeset e te njejtit Komb bashkohen natyrshem, nuk bashkohen me menyren shengen.
  Natyrisht ne Kosove dhe nga Kosova duhet te kalojne marredheniet Shqiperi – Serbi.

  Reply to this comment
 14. Gzim Kulufi December 25, 21:10

  Mini-shengeni ballkanik si ide eshte mire! Ne fund te fundit dikur do afroje edhe Kosoven si shtet te pavarur aty, apo shpresojme te krijohen kushtet ta pranojne aty si shtet te pavarur. Por ne detaje ky mini-shengen eshte akoma i paqarte dhe me shume shou!
  Te gjithe ata qe edhe njehere gjeten ketu tradhetaret e kombit, duhet te japin zgjidhjet e tyre per Kosoven, Ballkanin dhe Europen. Sepse qysh nga 2015-ta, kur keta patriote ne thonjza me ne krye ballist Morinen e kane udhehequr nga rruga patriotizmin shqiptar, biles per pak vite bene me vete edhe politiken shqiptare, Kosoves i jane paksuar njohjet, por dhe Shqiperia ka marre pike minus neper bote.

  Reply to this comment
 15. Vasil Laci December 25, 21:28

  … e lidhi atë, e hodhi atë në humnerë, dhe e mbylli atë dhe vulosi mbi të, që të mos e mashtrojë më kombin, derisa të përfundohen të një mijë vjetët; Zbulesa 20:1-3

  Menyra për tu marrë me djallin është zbuluar qartë në këtë zbulesë të madhe. Atë e lidhin, e mbyllin dhe vunë vulën mbi të! Pra Rama është djalli dhe duhet ta lidhim dhe ta mbyllim… sepse ky është TRADHTAR, dhe libri i shenjtë na meson “se një person që tradhton kombin ka karakteristikat e djallit”. Ajo që perendia i bëri djallit është ajo që duhet shqiptarët ti bëjnë Ramës. Perendia përdori katër parime të fuqishme për tu marrë me djallin. Lidhja e tij, vendosja e tij në një grope pa fund, mbyllja e tij dhe vendosja e vulës mbi të. Le të shohim ҁdo të bëjnë shqiptarët me djallin –Ramë.
  Nuk duhet ti dëgjojmë më marrëzitë e Ramës, që kërkon të mbrohet nga akuzat mbarëshqiptare.

  Tani unë ju bëj thirrje, o vëllezër, të ruheni nga ata që sjellin përҁarje dhe skandale kundër kombit shqiptar. Nëse e lëmë akoma të lirë Ramën, ai do të shkaktojë kërdi mbi kombin tonë (siҁ edhe ka thenë “skeni parë gjë akoma”). Nëse perendia e vuri vulën mbi djallin, pse shqiparët të mos venë një vulë mbi tradhtarin Ramë? A jemi ne më të menҁur se Perendia?

  Dhe pamë sot përsëri të dilnin prej gojës së tradhtarit fjalë të ndyra, që shkojnë tek shqiptarët e Kosovës martire,
  Mashtrimi përfundimtar i Edi Ramës është ti bëjë shqiptarët të luftojnë kundër njëri-tjetrit. Vini re sesi goja e tij e papastër ka vetëm një qëllim: të fusë shqiptarët në vëllavrasje. Ky është qëllimi kryesor i këtij djalli: të luftojmë dhe shkatërrojmë njëri-tjetrin.

  Eshtë koha të veprojmë sa s’është vonë!

  Ngrihuni ti bëjmë gjyqin këtij kurve të madhe, që është ulur me shkaun, me të cilin kurvëruan edhe udhëheqës te tjerë të këtij vendi, dhe u dehën me verën e kurvërisë së tyre.
  Ky tradhtar që, që nga 2013 kërkon të na ndajë dhe të na shpërndajë nëpër botë. Në të vërtetë frika prej tij na mban larg. Frika na mban në bindje ndaj tij për të mos u bashkuar. Nëse nuk arrijmë të shohim nevojën për t’u bashkuar nuk do ta kuptojmë shkatërrimin nga ky tradhtar.
  Kur ta kuptojmë nevojën e lidhjes dhe vulosjes së këtij djalli, shumë prej nesh do të mbërrijnë në parajsë e vetëm aty do të kuptojmë se pritej prej nesh shumë më tepër nga sa bëmë në të vërtetë për ta ndaluar Ramë – tradhtarin.

  Reply to this comment
 16. mirel December 25, 21:42

  Ketij plere tradhetare nuk kam nderment tja mirepres urimet.
  Serbet dhe thiken pas e ka treguar hapur me gjakun e viktimave te shqiptareve.
  Ramuti po jua pastron gjakun. Kete po ben.
  Pis, nuk i duam urimet e tua me thiken serbe pas shpine.
  Kurve tradhetare

  Reply to this comment
  • . December 26, 15:29

   provokon ramazani o mirel e ka natyre
   nuk eshte per ate pune ajo gje e gjate, po na zuri deri sa ta heqim

   Reply to this comment
 17. Kasollja e Galigatit December 25, 21:55

  je thjesht idiot
  tradhtia eshte gje serioze

  Reply to this comment
 18. Niku December 25, 21:57

  Po perse o njeri nuk vure kushtin qe te behet Minishengeni Ballkanik me pare duhet te njohesh si shtet Kosoven dhe te korigjosh Kushtetuten serbe, dhe pastaj te ulesh në tavoline. Keto jane justifikime mediokre, sikur kerkon te bindesh nxenesit e shkollave. Perse në fillim nuk rakordon veprimet me te gjithe njerezit e ditur te kombit, por vendos apriori sipas mendjes tende “brilante”. Ju politikanet shqiptare ta shpifni per nivelin e ulet intelektual. Jane serbet qe fitojne me kete marreveshje sepse jane me te organizuar dhe me te zgjuar sesa ju. Ty te duket se po pikturon nje tabllo sureale, por politika dhe diplomacia eshte me e komplikuar se sa aftesite e kesaj klase politike shqiptare. Mereni Shaban Muratin dhe tju drejtoj në keto ceshtje, por ju nuk pranoni sepse jeni si ajo ” dhija e zgjebosur dhe bishti perpjete”.

  Reply to this comment
 19. Drejtësia do të bëhet,doni apo nuku doni ju o mijëkënetash e mizakali. December 25, 22:11

  Minishengeni në mes Bosnjës, Malit të Zi, Kosovës dhe Shqiperisë do të ishte zgjidhja më e mirë e mundëshme per kohën. Dhe për aqë kohë që Serbia nuk i ka kërkuar falje familjeve te viktimave të terrorrit barbarë milloshevicjan. Në këtë konteks c’do justifikim sado i arsyetuar sipas logjikës ramavicjane përben tradheti kobëtare, që do të thotë një grusht ndaj vetes, familjes e socialistëve, se popullit shqiptar brëda e jasht kufijve i merr të keqen. Në moralin e ramavicërve e soialistëve të ndershëm është t’i kërkojnë falje popullit dhe jo ti justifikohen me prockëllat e tyre të dalë jashtë kohe, kjo do të thotë një krim i pa ndëshkuar, që nuku duhet injoruar e sponsorizuar, por denoncuar,hetuar dhe ndëshkuar me tërë fuqinë e ligjeve nga Drejtësia në shërbim të Shtetit të së Drejtës dhe për një Shqipëri e Kosovar në Progres Njerëzor.

  Reply to this comment
  • Baballeku December 26, 14:27

   Ju qe flisni ne kete menyre nuk keni kuptuar akoma qe shpejtesia e zhvillimit eshte e tille qe nuk i mer parasysh keshillat tuaja . Jane vite qe pritet te kerkohet falje po nga kush,kur nese shqiperia bashkohet me Kosoven behet treg me i madh, konkurus, ligjesia ndekombetare e tregut kete ka kriter,dhe rruga me e mire heqjes se kufizimeve eshte marreveshja e perbashket politike e 6 shteteve Ballkanike qe mundeson levizjen e lire te njerezve e mallrave ne keto shtete.Disa probleme ngelen ne kujtesen historike dhe ata qe i kane kryer ikin nga kjo bote pa kerkuar “falje”dhe japin llogarine ne boten tjeter.Duhet pare nga e ardhmja,sot Evropen e udheheq Gjermania me Francen dikur kundershtare,po ne cfar te presim.akoma me kryenecesi dhe patriotizma folklorike qe ta leme brezin e ardhshem ne fund te ketyre zhvillimeve. Kush ju a fal ju mendimtareve patriote, qe vazhdoni akoma me fantazmat ruso serbe kur vete ata e kane pranuar rendin e ri boteror?,Konkurenca eshte baza e kapitalizmit jo mbyllja dhe veteizolimi qe ju rekomandoni.Shqiptaret treguan qe jane gjendje ta perballojne kete konkurence ne te gjitha aspektet,ngelet te baskepunojme me njeri tjetrin,te studjojme e punojme qe te kapim ritmet e zhvillimit kohor.Mbeshtes Edi Ramen dhe i uroj shendet sukses e mbaresi.

   Reply to this comment
   • . December 26, 18:58

    benevreket e reja te politikes nga edvini kristaqit
    o ju marrte muti shalet kush ta mesoi ty tregun
    ku te le ty egoja e deformuar o psikopat je rrezik per kombin per gjithe ne o bukeshkale e gjakprishur

    Reply to this comment
   • mirel December 27, 15:14

    Cila eshte shpejtesia e zhvillimit o Babale?

    Reply to this comment
 20. Hajro Limaj December 25, 22:17

  Platforma e Minishengenit te Ballkanit Perndimor ka tronditur rende marrdheniet midis dy shteteve te kombit shqiptar.
  1.Nuk ka te drejte as presidenti,as kryeministri dhe as kush tjeter qe te marre inisiativa apo vendime kaq te rendesishme rajonale.Ato merren mbasi te gjitha institucionet qe i ngarkon ligji paraqesin vlersimet e tyre per nje platforme te tille,te mirat dhe te keqiat qe mund ti vine Atdheut tone te perbashket.
  2.Nuk mund te fillosh dhe te behesh pjese e kesaj platforme pa vllain tend,shtetin e dyte shqiptar,Kosoven.Bisedimet duhet te zhvillohen ne tavolina te rrumbullakte dhe te mbyllura midis dy paleve duke arritur ne nje perfundim qe i sherben gjithe kombit shqiptar.
  3.Ne situaten gjeostrategjike dhe gjeopolitike te Ballkanit perndimor,kjo platforme per kombin shqiptar do te ishte fitimprurese dhe largapamese qe te realizohej me shtet kufitare :Maqedonine,Kosoven,Shqiperine dhe Malin e Zi.Me kete platforme Kosova do te perfshihej qe ne fillimet e saj,ndersa me Serbine ne krye ka probleme madhore:Serbia eshte aktorja me ruse ne Ballkan.Ajo politiksiht dhe ushtarakisht eshte ne vartesi te Rusise dhe se bashku me ate nuk e njofin shtetin e pa varur te Kosoves.Ajo kerkon Europen,te ciles i jane hapur diskutimet e pranimit per perfitime ekonomike,por ideologjikisht dhe politikisht nuk e lidh asgje.
  4.Nga kjo platforme Serbia do te jete me fitimprursja,mbasi eshte vendi qe prodhon me shume ne rajon dhe me levizjen e mallarve dhe tregjeve ajo e dobeson plotesish taksen 100 % te mallareve te saj nga Kosova dhe per me teper hyn dhe del ne portin e Durresit me keto lehtesira te shumta.
  5.Serbise mund ti jepej ky rast,nese ajo do te pranonte njohjen e shtetit te pavarur te Kosoves dhe te hiqte cdo p-retendim ndaj teresise territoriale te saj.Prandaj ceshtja eshte shume serioze dhe askush nuk duhet te vrapoje per realizimin e kesaj platforme pa realizuar ceshtjet e mkesiperme.
  Hajro Limaj, Kolonel (R)
  Drejtor i Institutit te Politikave te Sigurise Kombetare

  Reply to this comment
  • Kapedani December 26, 00:16

   Hajro Limaj, JAM 100 % DAKORD ME TY.
   Ky idioti qe quhet Rame le te lere menjane pordhet e justifikimet se gjoja ka faj Kosova qe nuk ulet ne tryeze, Ky idiot duhet te dije qe para se te ulej me Vucicin dueht TE ISHTE ULUR ME KOSOVEN DHE TE BISEDONTE PER KETE TEME, dhe kur TE KISHIN RENE DAKORD ATEHERE DHE VETEM ATEHERE mund te ulej me Vucicin.
   KZ MASKARA PO SHET ATDHEUN.

   Reply to this comment
 21. Kryeministra e presidentë që kanë 30 vjetë që mashtrojnë dhe rjepin pa mëshirë popullin e vetë me kohë e kanë tradhëtuar këtë popull edhe duke flirtuar me sërbët. December 25, 22:28

  Të gjithë armiqtë e kombit shqipëtar synojnë të futin në sherr, ti përçajnë shqipëtarët , në mënyrë të veçantë udhëheqsit e tyre. Praktikisht Edi Rama nga tribuna e minishengenir, mbasi u përqafua me katër sllavë, i thotë kolegut të tij të Kosovës,në mënyrë aspak burrëroe, aspak debatuse,thjesht i thotë je gënjeshtar duke e bër vehten subjekt të krimit të shpifjes të paketës ligjore të sa po aprovuar. Dhe Edi Rama fut politikën mbar kombëtare nga debati konstruktiv për ineresat e kombit në fushën ndërkombëtare, në sherrnajën shterpë të llapaqenëve të PD, LSI dhe PS, një sherrnajë 30 vjeçare dinake që kërkon që të çorodis shqipëtarët që ata kurr të mos bashkohen që të krijojnë forca të reja politike që do tu ver drunë kalbësirës politike që mbasi shkatrroj shtetin amë do të shkatrroj edhe shtetin e ri të Kosovës.
  Në qoftë se Edi Rama ka besim te sinqeriteti i Vuçiçit dhe bashkë me të shikon nga e ardhmja që po gutajn me minishengenin, atëhere si e shpjegon ai lëvizjen e Vuçiçit që në prag të takimit të Tiranës mohon masakrat e sërbëve në Kosovë. Kjo deklarat i shërben të ardhmes paqësore të minishengenit apo ngjall errsirat e së kaluarës që sillen vërdall Sërbisë. A nuk është kjo deklarat një akuzë për mashtrime nga ata që drejtuan UÇK që me gënjeshtra për pseudo masakrën shkarkuan bombat e NATO mbi Serbi? Dhe si këta udhëheqës “gënjeshtar” të Kosovës, për hatër të minishengenit që është fanepsur papritmas në mëndje pa konsultim me asnjë forum Edi Ramës, mbasi të përtypin deklaratën haptazi të poshtër të Vuçiçit, të ulen në tavolinë për të firmosur heqien e kufijve me shtetin që e quan ligjërisht me kushtetutë Kosovën pjesë të vetë. Po të jetë mik i sinqertë i shqipëtarëve dhe Edi Ramës, të paktën Vuçiç, para takimit, të mos ta bënte një deklaratë të tillë. Kjo deklaratë është një sondazh dinak i Vuçiçt për të provuar që a janë kaq poshtë shqipëtarët sa të pranojnë pështymën e flliqur sërbe në surrat. Është vetëm Edi Rama që e pranoj deklaratën pështymë të Vuçiçt në surrat dhe madje tamam si Vuçiçi që i quan liderat e Kosovës gënjeshtarë të pseudo masakrave, edhe ai i quan ata gënjeshtarë. Koha s’ do të vonoj dhe do të tregoj që ata që mashtrojnë dhe vjedhin pa pikë mëshire popullin e vetë, në qoftë se do të merren me diplomaci, mund të luajnë vetëm rolin e Ahmet Zogut që qëndroj në pushtet vetëm me bajonetat sërbo ruse. Nuk do të vonoj dhe llapaqenët dinakë të sherrnajës son politike që çojnë ujë në mullirin e armiqëve të kombit nuk do të kenë më mundësi të dërgojnë mesazhe hipokrite krishtlindjesh popullit që ata kanë tridhjet vjetë rresht po e tradhëtojnë me ose pa sërbët.

  Reply to this comment
 22. shkumbin December 25, 22:40

  Te kryqezo janulla ty diten e dasmes me lidin.Nuk je shqiptare ti jo,grek e shkuar grekut. Mjer shqiptaret injorante qe te mbajne ti.Per tradheti kombetare duhet te veproj prokuroria…

  Reply to this comment
 23. viron xhavara December 25, 23:01

  Zoti Rama.Meqenese kam kerkuar gjithmone te bej nje shkrim rreth masakres se Otrantos,por ne faqen kryesore,dhe vetem per te kerkuar drejtesi ,per nje nga masakrat me te temershme qe kane pesuar shqiptaret ne shekullin e kaluar.Me pak fjale, ne 28 mars 1997, nje anije e marines italiane, masakron ne ujerat shqiptare dhe internacionale, 120 shqiptare,te cilet largoheshin nga vendi i tyre per shkak te shperthimit te luftes civile(ne kete masaker, u masakruan shume gra dhe femije shume te vegjel,mua me masakruan gruan me tre femije te vegjel).Por shtypi shqiptare nuk e ben kete ,sepse kuptohet nuk eshte nje shtyp i lire.Nuk do te zgjatem me, pasi nuk jam i sigurte se komenti do te botohet,por do tju drejtohem vetem me nje pyetje, zoti Rama.Perse nuk i drejtohesh autoriteteve italiane rreth kesaj masakre,qe italianet tu permbahen te gjitha rregullave dhe ligjeve te nenshkruara e te firmosura ne konventat nderkombetare nga te gjithe popujt e botes,por kemi pare qe ju beni te kunderten,keni ndihmuar italianet gjate gjithe kohes,qe do te thote,derguat me 9 maj 2014, keshilltarin tuaj,te perfaqesonte te afermit e viktimave ne seancen e fundit te procesit fallco te zhvilluar ne itali prej 20 vjetesh, pa autorizimin e tyre,dhe ku ne kete date, u fallsifikua vendimi perfundimtare i procesit, dhe me pas u grabit edhe demshperblimi i te afermeve te viktimave,por me tronditesja eshte qe italianet me ane te ndihmes tuaj, mbajne peng me dhune te gjithe dokumentacionin e pefundimit te procesit ,si vendimin perfundimtare, dhe certifikatat mortore.Kjo behet qe, shqiptaret mos te kene mundesi ti drejtohen gjykatave nderkombetarte.A ka mundesi tu thoni shqiptareve ,se perse nuk i kerkoni italianeve te kerkojne falje dhe tu permbahen te gjitha ligjeve qe thame me siper, per ate masaker te kryer ne ujerat tona,pasi kemi pare me ze dhe me figure ,per nje masaker te ndodhur rreth 70 vite me pare ,pra ne luften e dyte boterore, dhe qe quhet masakra e Boroves ,zyrtaret gjermane ,zyrtare te shtetit me te forte te Europes, kerkuan falje,Zoti Rama, beje nje levizje per ato se cfare thame me siper ,ne rast se jo, dukesh paster qe punon kunder shqiptareve.Por ne fund duke pare si si ju keni vepruar rreth kesaj masakre ,a mund tju quajme ne te afermit e 120 shqiptareve te masakruar ne kanalin e Otrantos me 28 mars 1997 nga italianet ,qe ti je nje tadhetare.

  Reply to this comment
 24. Kemi December 26, 00:07

  Zotri Rama është Kryeminister por më e rëndsishmja i mungon sepse nuk bëhet kurr NJERI.Me pozitën Gjeografike që e ka Shteti shqiptar nuk ka nevoj me e lut Vuçiçin dhe askend me bisedue për minishengen .Në fakt Edwini po ia hap rrugën për në Bregdetin Shqiptar,ndërsa Mali i Zi ia nderpreu.Me një fjalë Edwini po don me e bë Vuçiçin Hisedar në shtetin Shqiptar.Sa i përket Bashkimit Kombtar asgjë deri tash asnjëra pal (Shqipëri-Kosovë) nuk kan bë vetëm i bëjn simbolet me duar sikurse Adoleshentët sa me ua hap gojën edhe ndërkombtarve dhe me dhan vërejtje tani.Bashkimi Kombtar nuk bahet brenda nate por duhet gradualisht ,mirpo me VEPRA e jo veç me fjal .sa nënshkrime bashkpunimi i kan bë e asnjë nuk jan realizue,sepse nuk e kan mendjen tek bashkimi Kombtar por veç tek përfitimet individuale.Në dy anët (Shqipri-Kosovë) duhet dhe është e domosdoshme këta njerz të gjeneratës së vjeter të zëvendsohen me gjenaratën e re sepse jan AMORTIZUE.

  Reply to this comment
 25. Barty72 December 26, 01:45

  Rama droga

  Reply to this comment
 26. mirel December 26, 02:41

  Per nje gje ka te drejte ama. Fjalet i merr era. E kam thene me kohe, me fjale eshte e kote. Ketij i duhen prere duart aty ku eshte. Dhe ne menyre urgjente. Demet qe do i shkaktoje Shqiperise do jene te pariparueshme. Do jene te nje niveli te tille qe mund te sjellin lufte, e sa per lufte shqipot skane bythe. Prandaj me mire do hequr qafe qe tani qe puna nuk ka arritur deri aty..

  Reply to this comment
 27. Larg Duart e ZEZA të HAJDUTIT Arben Ahmetaj nga LEKËT , €UROT dhe $$$$$ DOLLARET e TAKSAPAGUESVE SHQIPTARË të VARFËR December 26, 08:44

  Kryeministër KARAGJOZ , GJITHOLOG , ARROGANT , DËNGLAXHI dhe HAJDUT !!! Nuk ka Asnjë Ndryshim nga PD KRIMI dhe LSI PLAÇKITJA !! NUK e ndan asgjë nga HAJDUTËT e PD HAJDUTÉRISË dhe LSI GRABITJES !!!! VDEKJE Politikanëve HAJDUTË dhe KUSARË të këtyre 29 Viteve pa përjashtim !! RROFTÉ SHQIPËRIA dhe KOSOVA !!! RROFTÉ HASHIM THAÇI i NDERUAR dhe i RESPEKTUAR

  Reply to this comment
  • mirel December 26, 12:04

   Larg larg thua ti, po dhe Kalate, Muzete dhe Historine i dhane me PPP.
   Populli ka vdekur. U varros nen rrenoja dhe prape shkon e fle me rrasen e varrit mbi koke.

   Reply to this comment
 28. Mark .UK December 26, 10:28

  Çfardo kan shkruar per Ramen I Meriton.Bile duhet te kishin pare fjalorin per te gjetur te gjitha fjalt e kqija per te jua then se I meritoni.Serbia se pari duhet te kishte kerkuar falje e pasta te njohe shtetin e Kosoves pastaj te sajoj minishengenin.Eshte faktkeqsi e made qe jeni ne ate detyr ku jeni.Ju nuk Mendon per hallet e popullit po per zgjedhjet e ardheshme se per euro nuk keni nevoj bres pas brezi te pakten per ket shekull.

  Reply to this comment
 29. Soros-i December 26, 14:23

  Serbise filoruse i eshte afruar karremi ekonomik, nje minishengen me tre shtet qe jane anetare te NATO’s. Shqiptareve “patriote” ju ka hyre tmerri se po na gllaberon Rusia.
  Nderkohe Serbise “nuk i ben terr syri” per tu bere “aleate” me tre shtete te Aleances Perendimore.
  Akoma mendoni se minishengeni eshte veper e Serbise?

  Reply to this comment
 30. Baballeku December 26, 14:32

  Mark. UK pyetja qe behet eshte: si do te veproje nese do te ishe kryeminister ne kete kohe, se kollaj eshte te cfaqesh opinion ,veshtire eshte te maresh vendime qe ndikojne ne te ardmen.

  Reply to this comment
  • mirel December 27, 15:16

   Nje kryeminister do mbroje interesat e popullit te vet ne cdo kohe?
   Cdo te thote kjo, qe ne keto kohe kerministri ka te drejte te shesi kombin?
   Keshtu mendoni ju plerat e Rilindjes, ee o Babale?

   Reply to this comment
 31. Bureto December 26, 16:16

  Falë marrëveshjes për ndryshimet kushtetuese, prill 2008, midis PS dhe PD, dje në PD dhe sot në PS anëtarësia është bërë grusht pas liderit të tyre. Kësaj si i bëhet? Si bdlrtohet ky realitet? Rama është aty sepse e mbështet partia dhe e voton shumica e elektoratit shqiptar. Me fyerje e sharje nuk ka ikur deri më sot, nga posti ndonjë kryeministër, kudo në botë dhe aq më pak mund të ndodhë në Shqipëri. Ndaj mos u lodhni kot. Prisni zgjedhjet dhe aty ndahet shapi nga sheqeri. Nëse pranohet se populli është sovrani, atëhere le t’i bindemi atij. Sot dhe kur t’i vijë përsëri dita ta thotë fjalën e tij.

  Reply to this comment
 32. Liu December 26, 17:27

  AKOMA TRADHETAR TE QUAJME O ZOTI RAMA.

  Reply to this comment
 33. . December 26, 19:10

  e punon apo jo Vucici ramen nga te gjitha anet, mire ben kur gjen shesh ben pershesh.

  rama eshte i dobishem per guzhinat greke e serbe
  ku e gjeti pjekurine rame kokoshi, te e kaluara e tij e ndritur, tek keshilltaret buzequmesht, tek shkollimi adekuat qe ka mbi shpatulla, tek arroganca e mosperfillja ndaj askujt.
  Ky esht karremi me i mire per grek e serbe qe lakmojne shqiperine, karremi me i mire per kapitaliste e oligarke te vene perfund shqiptaret e varfer e shperfillur

  Reply to this comment
 34. Tana December 26, 19:30

  shiheni tradhetarin cfare sysh e fytyre qe ka .I trembur e krah per krah me kriminelat e gjakut te kosovareve ..Nuk i lejon AMERIKA o bastard keto tradhetira ,se e mori vesh cfare gjaku i vlon ne damaret e EDWIN KRISTAQ RRAMES . shume fund te keq do kete ky tradhetar i pabes frikacak e mosmirenjohes i besimit qe i dha populli i varfer por trim shqipetar.

  Reply to this comment
 35. intelektuali December 26, 20:09

  Kryeministri cinik, rrugac dhe karagjoz Edi Rama:

  PO 28 NJEREZ MJERANE QE VRAVE NE THUMANE NGA NJERI VESH TE HYNE E NGA NGA VESHI TJETER TE DALIN?

  Ti Mini-Shengenin e Titos e ke per te spostuar vemendjen dhe mbuluar krimin tend shteteror ne Thumane o kriminel me vule ne balle

  PO BEJE SA TE DUASH MINI-SHENGENIN TEND TE SHPIFUR DHE MBUSHE ME KANABIS E KOKAINE SERBINE SIC MBUSHE SHQYPNINE, SE GJE TJETER NUK KE SE CFARE TE EKSPORTOSH NE KETE VEND QE NUK NJEH KOSOVEN

  por:

  28 viktimat e Thumanes qe i vrare me doren tende kur i garantove qe te ktheheshin ne banesat vrastare, do te ndjekin ty dhe familjen tende gjithe jeten,

  njashtu:

  Sic e ndjekin viktimat Enverin qe mbushi lumenj me gjak njeriu ne Shqypni,

  njashtu:

  Sic do ta ndjekin edhe Saliun 26 viktimat e Gerdecit.

  Reply to this comment
 36. Gezuar (me gjysem zeri) December 26, 22:20

  Nderkohe qe delet e urta te zotit sapo festuan Lindjen e Krishtit ose ndryshe KRISHTLINDJEN (Natale, njejes) dhe po vazhdojne te festojne KËRSHNDELLAT (Weihnachten, shumes), noltmadhnia e tij Zogu i 2-te i Surrelit, miku i ngushte xhep kasapit ke rapi i trishit, po bon sikur po feston…KRISHTLINDJET. Qofsha gabuar, por deri me sot nuk kam hasur fjale me absurde se kjo qe nenkupton nje “lindje ne numrin shumes”, po nejse kjo eshte “tagji” qe duhet ta ripertypin mjeshtrit e gjuhe-letersise.

  Per mungese kohe dhe si shenje e nje PROTESTE TE HESHTUR jo vetem kunder kesaj pusulle sa per te shplere gojen, por edhe kunder STATUS-QUO-se se klanit, sot noltmadhnise se tij po ia kursej “dekoraten e cmuar” te tradhetarit per te vetmen aresye: Eshte i pafuqishem dhe pike. Deri sot i kane dhene te mbaje ne dore celsat e kashtes, kurse neser ka mundesi t’i varin ne qafe dhe celsat e kotecit.

  Reply to this comment
 37. epo kjo pune December 27, 11:19

  po cfare jugosllavie, eshte katandisur kokoshi nje thele me nje serbi qe akoma ka treva shqiptare per tia marre nga Lugina e Nishi etj, dhe vojvodina hungarise… i vetmi rikthim eshte ai i Arberise heroike dhe pastaj ne BE do rikthehet mbare rajoni ilirik nga Greqia poshte dhe deri ne Kroaci tek autoktonet se do hapen gjerat dhe shqipot do jene bashke kudo. Prandaj boll me brockulla, minishengeni eshte shans te fillojme te bashkohemi qe tani pa u futur akoma ne BE pra i bie te fitojme ne kohe dhe te mos bejme mushken kokeforte per sedra te semura se keshtu thane dikur dhe per Rambujene te mos firmosni, firmosem, serbi jo dhe pastaj ndodhen ato gjera qe ndodhen. Mishengeni duhet pershendetur dhe bere me mendte ne koke te gjithe bashke dhe jo vetem kryeministri se do iki si shans historik. Serbia po ka shanse te terhiqet se e di qe do humbase se ekonomia shkon e vjen por politika do flase shqip ne rajon shume shpejt.

  Reply to this comment
 38. Lili December 28, 05:30

  Nji thot ta lidhim djallin edhe t’ i veme kapak!nje nder menyrat eshte ta ignorojme totalisht : mos te merremi me mutin se felliqemi te gjithe : ai do vdese nga ignorimi qe i bejme se si narcisik vetem kjo e intereson! Pra te bejme sikur bota qe nuk pyet me per te( deri edhe djali i sorosit, qe e ka kuptuar se ai nuk eshte perfasuesi i shqiptareve!) ta ignorojme , te organizohemi pa te ( cka po ndodh mbasi shteti eshte ineksistant pos per njerezet e PPPve) … ka nje shqiperi pa te edhe ajo eshte nje mije here ma vitale e ma e bukur se debilet e tij qofshin si ministra a si votuese ! Edhe t’ia fillojme me njetenderat e privilegjet qe qeveria Rama bene do te anulohen pa asnje demshperblime mbasi keto jane privilegje e jo marreveshje fair per te miren e shqiptareve !

  Reply to this comment
 39. demo December 28, 06:11

  Menyra me e mire,me e shpejte drejt majes se pushtetit,eshte FASADA.
  Kete ka bere Rama gjithe jeten.
  Ka qene nje Fasade ne Akademi.
  Te gjithe i degjonin Beatellsat,te gjithe i fershellenin,madje radio Tirana kur Rama ishte 5 vjec transmetonte lirisht kenget e Beatellsave.
  Por ama ne 1990 ishte pikerisht Rama,qe sajoi postera me fotot e Beatellsave dhe i vari ne muret e Akademise.
  Te gjithe i shihnin pallatet e baba Qemos qe ju kishte rene suvaja,p[or ishte pikerisht Rama qe i ngjyu dhe i lyu me bojna bojna sipas midese se tij avangardiste halucinante.Pse s`e bene te tjeret?
  Prandaj Ay e urdhoroi Erion Veline te marre kutine e bojes dhe te lyeje vete pallatet,sepseTEK BOJA ESHTE SEKRETI SUKSESIT.
  Cdo levizje e befte,klamoroze,zhurmemadhe e Rames,ka te beje me bojen.
  Edhe Minishengeni,ose ORTAKERIA MINIJUGOSLLAVE e Rames,eshte nje levizje KOZMETIKE,farfuritese,gjithe shkelqim,sikur ne Ballkan po behet nami,(Laci,Bruci dhe Uraka sot na jane bashkue),kot fare,sa per zhurme,qe EUROPA MOSBESUESE TE KTHEJE KOKEN DHE TE SHOHE TRE SHARLATANE BALLKANIKE QE I BEJNE KARSHILLEK EUROPES,demek po s`na pranuat ju,ne pranojme njeri tjetrin dhe djadja Putini po na buzeqesh.
  Eee si thoni?Do na pranoni apo te shkojme ne Moske per krishtlindje?
  Kete marifet e kane pase perdor agallaret e Tirones vjeter.Kur bonte naze kada,nuk ja jipte burrit,shtiresh si e smune,merrshin nai jevge Brrake dhe e majshin dy-tre muje ne konak,deri sa te shtrohesh gruja,t`i puthte xhyben agait.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*