“Më pret Papa, Nishani jo”

July 16, 2016 20:13

“Më pret Papa, Nishani jo”

Pas incidentit të ndodhur në Presidencë, për anulimin e takimit me ambasadorët, ku i pranishëm ishte edhe Visar Zhiti, ky i fundit nuk gjen dot shpjegim tek ajo që ndodhi.

“Shkuam në pritje të caktuara me kryeministrin, kryetarin e Parlamentit, shkuam dhe në Presidencë siç ishte parashikuar, ku u tha se për arsye… Nuk u bë ky takim dhe dola bashkë me të gjithë. Nuk kam një koment të veçantë për këtë”, thotë Zhiti për TCh.

I pyetur për arsyet e anulimit të kësaj pritjeje, ai me qëllim flet për lajmet e mira që Shqipëria përcjell së shpejti nga Vatikani.

Në 5 nëntor në Shkodër do të bëhet lumturimi i 38 martirëve. Të merremi me shenjtërimet dhe sa më pak me djajtë, sidomos kur janë të vegjël”, shprehet Zhiti.

I përmendur së fundmi si shembulli i diplomatit që punon për promovimin e vendit në Selinë e Shenjtë me përulësinë e njeriut të letrave, ai përmend pritjet dhe takimet e fundit që ka patur me Papën, pritje këto që i nenvizon shumë më të rëndësishme sesa mospritjet.

“Po, jam takuar me Papën disa herë. Bota bëhet më e mirë kur rendim mbas së shenjtës”, vijon Zhiti.

E ndërsa nuk është dekretuar nga presidenti i Republikës si ambasador, ai ka vetëm një koment për kontributin e tij në Selinë e Shenjtë.

“Po, kur takova kryeministrin e Vatikanit, kardinalin Parolin, ai më tha se ‘nuk ka rëndësi emërimi, rëndësi ka që punon për Vatikanin’” thotë Zhiti.

July 16, 2016 20:13
Komento

6 Komente

 1. info analitike July 16, 20:39

  Me vjen keq per Visarin por nuk duhej ta linte veten te perdorej si top futbolli nga bijte e eterve qe ia nxine jeten.

  Reply to this comment
 2. Lori July 16, 21:46

  Sa kom qesh me kete interviste!na çate mederen me intervista boshe ku boshti i kesa interviste eshte se :Se mos u be çdo kalimtar rruge Ambasador jo me ne Vatikan por edhe gjetke e nuk tha fjalet me te mira per vendin qe i larteson figuren personale siç eshte edhe rasti i Visar Xhistit!Populli shqipetar ndjehet i dhjere por krenar qe Visar zhistet i kane dhene doren e jane takuar disa here me Papen apo me ambasadorin LUUUUUU !Nuk ka kenaqesi me te madhe kur ndigjon e merr inforacione te tilla nese Rama i shtrengoi doren Obames e nese ky i dyti i luajti syrin apo jo!Keto intervita te çnderuar gazetare te te nderuares gazete “Dita” ku fatemiresisht e perfaqeson denjesisht vetem Presidenti i saj z.Thano,nuk perbejne as lajm e as informim,ndaj perkushtojuni zanatit si te privilegjuar qe jeni ne kete pushtet te katert te ketij kodosh vendi,ndryshe behuni deputete te parlamentit ku ma merr mendja nuk do te bini edhe kaq ne sy pasi atje nuk mungojne rrusha te tille!

  Reply to this comment
 3. Mary Strongwoman July 16, 21:49

  Te qenit “i thjesht”, “kokeulur”, “i sjellshem”, nuk jane te perkunderta me “mirenjohes”, “realist”, “i matur”.
  Te kesh vuajtur, nuk do te thote te mos pranosh me te “vuash shpirterisht”.
  Te takohesh me Papen, nuk do te thote se gjithe te tjeret duhet te bjen permbys e te takojne ty, o Njeri!
  Po, te tjeret mund te gabojne ndaj teje dhe kjo eshte jeta, kjo eshte ta kesh mesuar e ta pranosh jeten, t’i marresh njereit sic jane, e nuk eshte e thene qe ate qe te ka ndodhur ty, tua ngarkosh mbi shpinat e mbi zemrat te tjereve…
  Halli yt, talenti yt, dhimbja jote, jane te tuat, O Njeri…
  Po hyre ne politike, po bere komplimente ne karrireren per tu ngjitur, do te duhet te pesosh edhe prej saj: te ben deputet, te ben minister, pastaj vjen hera te le menjane, te flake politika…Harrove Pjerinin tend ti, Pjeter Arberorin?
  Dhe Pjerini nuk u ndje, nuk leshoi ze fare, shkoi e mbylli jeten i harruar, i vetem fare, askush nuk u kujtua per te, as ti, qe bere burg e leshuat firma miresjllje per te…
  Ishe ne politike, deri ne perulje, me shume se ne perkulje ndaj PD-se, dhe ta merr mendja qe nuk eshte aq e udhes qe te behesh jo-politik menjehere, befasisht, sikur te mos kete ndodhur asgje, sikur vertete te besosh se PP nuk ka qene kurre, se nuk vjen PS nga PP-ja…
  Ti vete nuk e ke pranuar kurre kete mundesi, perkundrazi…te kujtohen levdatat qe i beje Berishes?
  Tani thua pse nuk te presin sic te Pret Papa!
  A nuk eshte ca si luks i madh, i tepruar fjale…

  Reply to this comment
 4. Noli July 17, 08:22

  Papa te priste se kujtonte se i kishe letrat ne rregull, tani qe u mor vesh qe nuk te do as presidenti jot nuk ka per te te pritur me papa

  Reply to this comment
 5. Shqipe July 17, 10:23

  Urime klubit “Klubi -Ec perpara te çafsha ballin”
  Urime!
  Mbas suksesit te Klubit “Klubi i ‘anal’-isteve homoseksual social-politik”,
  nje klub i ri analo-komik prezantohet ne mediat TV dhe ne shtypin shqiptar:
  “Klubi -Ec perpara te çafsha ballin”
  Prezantimin e shumepritur e beri Kryetari i klubit “Klubi -Ec perpara te çafsha ballin”
  “Bujari ju degjon”-Bujar Nishani, ne prani te Zv/Kryetarit- “Toqja qe qesh”-Arja Çani ,
  Sekretares-“Kape per leckash, qite jasht”- Jozefina Topalli(Çalamani), dhe
  Kryetarit te Nderit te “Klubi -Ec perpara te çafsha ballin”-“Qëni që të ha tinës” –Mareshalli SuperSali.

  Ishin te pranishem edhe Anetaret e asociuar te klubit “Klubi -Ec perpara te çafsha ballin”:
  -“ Fytyra e vrenjtur, me sy te vegjel”, pushti politik- Oerd BylykKiçiBashi,
  -“ Fytyra e qeshur”, pijedashesi – Arben Ristani,
  -“Dy -pllom-ati i tredhur”, miku i Sypeshkaqenit-Aldo Bumçi, dhe
  – “Tutto muscoli, niente cervello”-loloja i oborrit-Flamur Noka.
  Edhe nje here urime!
  Nje urim te veçantë edhe për ideatorin e klubit “Klubi -Ec perpara te çafsha ballin”,
  Mareshallit -“Qëni që të ha tinës”, “Antishqiptarit më të madh të të gjitha koherave”.
  “Qëni i lig ngordh pa shoke”

  Reply to this comment
 6. Shqipe July 17, 10:40

  Urime klubit “Klubi -Ec perpara te çafsha ballin”
  Urime!
  Menjehere mbas prezantimit ne mediat TV dhe ne shtypin shqiptar
  te klubit te ri analo-komik “Klubi -Ec perpara te çafsha ballin”,
  nje anetar i denje per kete klub, merr miratimin per tu pranuar si Anetar i asociuar
  i Klubit “Klubi -Ec perpara te çafsha ballin”:
  Kryetar i Klubit “Klubi i ‘anal’-isteve homoseksual social-politik”,
  Arkitektit popullor, i shpifuri – Fatos Lubonja

  Urimet i drejtohen gjithashtu:
  -Kryetarit te klubit “Klubi -Ec perpara te çafsha ballin”-“Bujari ju degjon”-Bujar Nishani
  – Zv/Kryetarit- “Toqja qe qesh”-Arja Çani ,
  Sekretares-“Kape per leckash, qite jasht”- Jozefina Topalli(Çalamani), si dhe
  Anetareve te asociuar te klubit “Klubi -Ec perpara te çafsha ballin”:
  -“ Fytyra e vrenjtur, me sy te vegjel”, pushti t politik- Oerd BylykKiçiBashi,
  -“ Fytyra e qeshur”, pijedashesit – Arben Ristani,
  -“Dy -pllom-ati i tredhur”, miku i Sypeshkaqenit-Aldo Bumçi, dhe
  – “Tutto muscoli, niente cervello”-loloja i oborrit-Flamur Noka.

  Nje urim te veçantë edhe për ideatorin e klubit “Klubi -Ec perpara te çafsha ballin”,
  Dhe Klubit “Klubi i ‘anal’-isteve homoseksual social-politik”-Mareshallit SuperSali –
  “Qëni që të ha tinës”, “Antishqiptarit më të madh të të gjitha koherave”.
  “Qëni i lig ngordh pa shoke”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim