Më shumë myslimanë sesa të krishterë në botë në vitin 2050!

April 11, 2015 18:47

Më shumë myslimanë sesa të krishterë në botë në vitin 2050!

Deri në vitin 2070 myslimanët në numër do t’i tejkalojnë edhe krishterët. Ky është parashikimi i një studimi i bërë nga Pew Research, ku parashikohet se popullsia myslimane do të rritet për 2.1 për qind në Amerikë.

Sipas të njëjtit studim, myslimanët në Europë deri në vitin 2050 do të dyfishohen dhe do të jenë 10 % më shumë se të krishterët.

Sipas raportit të Pew Reseach Center, myslimanët deri në vitin 2050 do të jenë grupi i dytë më i madh fetar në SHBA

Sipas këtij parashikimi, rritja e myslimanëve në Europë po ndodh për shkak të emigracionit dhe krijimi i familjeve të mëdha myslimane.

Deri në vitin 2050 në SHBA pritet të bie numri i të krishterëve nga 77 % sa është aktualisht në 66 për qind të popullsisë.

Ulja e krishterimit në Amerikën Veriore lidhet me rritjen e ateistëve, agnostikëve dhe ata që nuk lidhen me ndonjë fe. Nga 17% do të rriten në 26% sipas Pew.

April 11, 2015 18:47
Komento

10 Komente

 1. Marshalla Bereqet April 12, 08:02

  Po pastaj edhe nese keto parashikime jane te verteta, cfare u be!?
  Pse pak jane qe jane Mysliaman me emer si cdo Besim tjeter…. Vetem 1 Zot e di !
  Nuk ka nevoj per panic dhe as per urrejtje shoke dhe shoqe…….

  Reply to this comment
 2. Sa e ke o baba sheh? Dal ta nxjer pa e sheh. April 12, 09:08

  se vetem ateizmi sjell paqe ,se vetem ateizmi te ndihmon te kuptosh mashtrimet dhe lufterat qe behen nga fete, se vetem ateizmi i jep dinjitet njeriut.

  Reply to this comment
 3. Arben April 12, 12:32

  ALLAHU AKBER

  FLAMURI JESHIL I ALLAHUT ESHTE FLAMURI I SHQIPETAREVE.

  Reply to this comment
 4. Lul April 12, 12:44

  Prandaj e nxiten kete urrjtje mos te shtohet numeri….feja dhe P.D duhet eleminuar zoti mbi cdo gje.

  Reply to this comment
 5. Ben April 12, 12:56

  Ky ja fut pordhes. E ardhmja e njerezimit eshte inteligjence,miresi,drejtesi. Keta idiotet e Allahut,do synojne parajsen e tij me 73 virgjeresha dhe nuk do e kapin dot. Kjo gjenerate debilesh islamike,apo muslimane,muhamedane,osmane,otomane,etj.do humbe ne hapesiren kozmike.

  Reply to this comment
 6. Studenti April 12, 15:16

  Dhe merre me mend 73 gra lakuriq e ai me spec ne dore…

  Reply to this comment
 7. islam selami April 12, 15:50

  Ja ky eshte lajm i gezuar qe Une dhe gazeta Dita mezi e presim,nuk mund te mos botohej ky lajm ne gazeten tone islamike .

  Reply to this comment
 8. agostin April 12, 20:09

  Me numra po rriten ,por “cilsia” eshte si “mallle” i skaduar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim