Më shumë respekt për gomarin

March 23, 2020 17:45

Më shumë respekt për gomarin

Nga Viktor Malaj

Kush bën politikë dhe beson që, po dështuam do të bjerë Rama është një gomar“./ Rudina Xhunga

 

Pohimi i mësipërm i njërës prej figurave më dinjitoze të medias shqiptare, znj. Xhunga më solli sërish në mendje bindjen time se njerëzimi vazhdimisht i ka rënë në qafë gomarit, me të cilin “bashkëjeton” prej 5-6 mijë vitesh.

Në fjalorin e përditshëm, në shumicën e librave, përrallave apo filmave ata përçmohen, tallen dhe thuajse nëpërkëmben. Në vetëdijen e shumicës së njerëzve ata simbolizojnë një qënie të trashë dhe inferiore, krahasuar edhe me kafshët e tjera.

Megjithëse kanë kaluar gati 6 mijë vjet që njeriu e afroi dhe e bëri atë kafshë shtëpiake dhe që, si pak kush i ka shërbyer njeriut me urtësi e sakrificë, njeriu i sotëm modern, në vend që t’i jetë mirënjohës, e përqesh dhe, jo rrallë, me emrin e tij etiketon pjesëtarët e racës njerëzore që s’i pëlqejnë.

E vërteta është që gomari i ka shërbyer njeriut si asnjë kafshë tjetër duke mbartur ngarkesa të rënda në shtigje të ngushta. Shpenzimet e njeriut për ushqimin e tij janë fare modeste, pasi i ngrati gomar ushqehet më shumë me kashtë sesa me bar, më shumë me gjemba, ferra e shkurre sesa me ato që duhen për kalin. Nuk bëjnë shaka inxhinjerët kur thonë se gomari është gjemoetri i parë.

Është e vërtetë se gjurmën e rrugës së re që do hapte në kodra e male, njeriu ia besonte pikërisht gomarit. Vëzhgimet shkencore kanë provuar se gomari, jo vetëm nuk është më i trashë mendërisht se të gjitha kafshët e tjera, por ai thellë-thellë është po aq inteligjent sa qeni dhe delfinët, është i dëgjueshëm, i bindur dhe i aftë të mësojë shpejt dhe të mbaj mend, gjë që dëshmon kujtesë të mirë.

Gomari është vlerësuar si kokëfortë. Prandaj në shqip kemi edhe thënien “Ngul këmbë si gomari”. Studiuesit kanë vënë re se kokëfortësia e gomarit është maturi për të vlerësuar rreziqet para se të kalojë mbi urën e improvizuar, të futet në lumë a kënetë. Kujdesi përballë rreziqeve dhe mungesa e agresivitetit janë tipare që e dallojnë nga kafshët e tjera.

Shumë rrallë inatoset gomari dhe gjithmonë e ka një arësye të fortë për ato që bën.

Kopertina DITA 23 mars 2020

Rreziku që paraqet gomari për njeriun, racën e vet dhe gjithë qëniet e tjera të gjalla nuk mund të ketë të krahasuar me rreziqet që i ka sjellë dhe do t’i sjellë vetë njeriu botës së gjallë dhe, në radhë të parë, racës së vet. Dy armët kryesore të gomarit janë goditjet me shkelm dhe kafshimi që iu bën qënieve të tjera të gjalla që, për çastin ndjen se po e rrezikojnë.

Merret lehtë me mend se përballë gomarit njeriu ngjan si një djall i vërtetë, i cili ka shpikur dhe përdorur gjithfarë lloj mjetesh dhe armësh, nga guri dhe heshta deri tek arma bërthamore, me të cilët ka asgjësuar miliona, në mos miliarda njerëz, pa përmenduar vrasjen dhe ngrënien e miliona kafshëve në ditë, duke përfshirë edhe vetë gomarin.

Njeriu, madje i ashtuquajturi njeri VIP, e tradhëton bashkëshorten/tin herë pas here dhe numri i pasardhësve ilegjitimë apo që s’iu dihet atësia, arrin në miliona ndërsa gomari i gjorë vete shumë rrallë me gomaricën dhe fare rrallë ndodh që “e tradhëton” atë duke shkuar me gruan e kushëririt të tij, kalit, me të cilën lindin pasardhës sterilë që nuk e trashëgojnë përzierjen e racës.

Gomarit i pëlqen të jetojë në tufë dhe rrallë i dëmton pjesëtarët e tjerë të tufës që i përket ndërsa njeriu, gjithnjë e më shumë, po i largohet “tufës” së vet dhe, madje, edhe familjes duke besuar se i mjafton vetja dhe vetmia.

Gomari pëllet shumë rrallë dhe vetëm kur ka nevojë për diçka apo ndien ndonjë rrezik. Ndërsa këto pëllitje të rralla e bezdisin njeriun, ai vetë s’pushon kurrë së llomotituri.

A ju kujtohen llomotitjet, britmat dhe pëllitjet pa fund të elitës tonë politike dhe sidomos të një kryeelitari që ka tridhjetë vjet që pëllet përditë dhe aq fort sa një politikane, ithtare e tij, pohoi se i paskësh lëvizur fëmija në bark ndërsa idhulli i saj bubullinte për të njëmijtën herë të njëjtat broçkulla me të cilat vazhdon të kënaqë të gjitha qëniet njerëzore që qëndrojnë dukshëm poshtë gomarit?!

Pra megjithëse ka qënë dhe vazhdon të jetë shërbëtori i palodhur dhe skllavi i pafjalë i njeriut, njeriu vazhdon ta përçmojë gomarin në vend që ta lavdërojë apo t’i ngrejë monument siç kanë bërë në Madrid. Atje i kanë ngritur monumentin Sanço Panços të hipur në gomar. Duket se kanë dashur të ndreqin padrejtësinë që shkrimtari i madh Servantes i bëri këtij gomari duke mos i vënë emër. Ndërkohë që kalin e Don Kishotit nuk e la pa emër. Edhe sot me buzën në gaz e quajmë Rosinant.

Njeriu, fatkeqësisht dhe vazhdimisht, e ka keqkuptuar dhe keqtrajtuar gomarin, prandaj edhe ndihet i fyer dhe të hidhet në fyt po ta krahasojnë me gomarin, viktmën e tij që e ndih të bëjë punët. Ndërsa kur e krahasojnë me ujkun që i shqyen tufën, duke i thënë “je ujk i vjetër”, njeriu krenohet. Dhelpra i shfaros pulat dhe shpendët e tjera, por njeriu ndihet mirë kur e krahasojnë me të. Ngjashmërinë më të gjetur dhe më të çmuar se me ujkun, njeriu e gjen tek luani, megjithëse kjo kafshë shqyen kafshët e tjera dhe shpesh edhe vetë njeriun.

E vetmja gjë për të cilën meriton të kritikohet gomari është fakti se, ndryshe nga kali, kur ndodhet në tufë dhe iu afrohet ujku, nuk mblidhen kokë më kokë dhe të formojnë rrethin me perimetër shkelmues për t’ia bërë të pamundur ujkut cënimin e tufës.

Me gjithë sa thamë mendësia e padrejtë ka hedhur rrënjë dhe nuk e zhbëjnë dot argumentet e arsyeshëm. Ne do vazhdojmë ti quajmë gomarë anëtarët mendjetrashë të species tonë. Do vazhdojmë sepse e shohim që ata pezmatohen dhe kështu na rritet shpresa se mund t’i kthejmë në rrugën e arsyes.

Shkrimtari turk Mehmet Ildan, thoshte se “Të gjithë gomerët që kam njohur, i kishin veshët të vegjël”. Vlerësimi i drejtë i shkrimtarit, na jep të drejtën të krahasojmë disa sjellje të fundit tonat me ato të gomarit për të parë sa poshtë racës së gomarëve gjenden disa nga të racës tonë.

Megjithëse të gjitha vendet e prekura nga koronavirusi kanë marrë masa drastike lidhur me qarkullimin e njerëzve dhe vendosjen e tyre në karantinë të detyruar, jo pak mendje elitare shqiptare e shpallën ndalimin e qarkullimit të qytetarëve në Shqipëri nga Qeveria, si një “shkelje e të drejtave të njeriut” apo “realizim i dëshirës së vjetër të Edi Ramës për ta sunduar dhe vënë popullin nën këmbë”.

Madje, një politikan i cili nuk ndihet mirë nëse nuk pëllet çdo ditë, pohoi se Rama do të kallëzohet për gjenocid dhe krime ndaj njerëzimit. Cili gomar do të reagonte kaq pa mend, nëse do ta detyronin të rrinte në kasolle për të mos e ngrënë ujku?!

Ne kemi parë që gomerët luajnë edhe role në cirk pranë njeriut dhe i binden atij ndërsa një kloun i humorit të ekraneve shqiptare, nga ata që vetë flasin dhe vetë qeshin, pohoi se kishte vendosur të sfidonte vendimet e qeverisë për t’u mbyllur në karantinë dhe do të dilte shëtitje e, pastaj, le të shkonte Kryeministri ta ndalonte po të donte. Ishte padrejtësi ajo që dikush e krahasoi këtë kloun me gomarin. Palaçove u mjafton ky emërtim.

Një personazh i medias, i bërë milioner duke punuar për popullin dhe duke i qarë atij hallet, tha se Edi Rama po i merr këto masa që të shpëtojë veten dhe jo ne, popullin (!!), ndërsa një kolegu i tij karagjoz plotësisht i zvetnuar që drejton një emision gjysëm pornografik dhe që ka studiuar dikur për frëngjisht, e quajti ndalimin e qarkullimit të qytetarëve në rrugë dhe vende publike si degueulasse (e neveritëshme).

Nuk besoj se ka gomar që do të pranonte në shoqërinë e vet ndonjërin nga këta që ne të tjerët u themi: çfarë gomarësh! Më e drejtë do ishte të thoshim: çfarë gomarë veshvegjël! Duke ua njohur inteligjencën, ka arsye të besojmë se, megjithëse duan të shesin dhelpëri, as dhelpëra nuk do t’i pranonte në shoqërinë e saj.

Një grua shakllabane shkodrane pohoi në TV se “Ne shkodranët nuk na gjen gja se jena gurça. Karavirusi iu bjen atyne që janë të ligj prandaj e kanë ba gugule, i kanë myllë njerëzit mrëna sot…”. Nëse keqshqiptimin e emrit të virusit mund ta përligj shprehja popullore “Ku dhëmb dhëmbi, vete gjuha”, arsyetimin tjetër do t’ia përçmonin edhe gomerët e Barbullushit dhe të Peqinit së bashku.

Cili Kryegomar do t’i kërkonte Kryekalit t’i lëshonte drejtimin e vathës kur të dy tufat rrezikohen seriozisht nga virusi ujk që po bën kërdinë tek fqinjët e, madje, ka hyrë edhe në vathë, ashtu siç veproi kryeopozitari shqiptar para pak ditësh në TV dhe pastaj, pas tre minutash, pohoi se nuk e kishte drejtuar ai atë kërkesë dhe se, madje, nuk po e ndiqte fare emisionin?! Gomari i Sanço Panços është në bronx se po ta dëgjonte do të tallej me të dhe do ta pyeste se si e mori vesh arritjen e mesazhit në telefonin e gazetares kur nuk po e ndiqte fare emisionin.

Cila elitë gomerësh do ta prishte brenda një muaji qeverinë e vet, për krijimin e të cilës iu nevojiten katër muaj, siç po bëjnë kosovarët, fara jonë e dashur, në një moment delikat dhe të rrezikshëm ekonomik, politik dhe virusoik?!

Me shembuj të tillë, të afërt e të largët, do të vazhdonim pafund prandaj na lind e drejta ta pyesim veten: Në fund të fundit, çfarë jemi ne që të përçmojmë dhe tallim gomarin kur jo pak nga raca jonë nuk vlejnë sa ai?

 

*****

Botuar në DITA. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë.

March 23, 2020 17:45
Komento

76 Komente

 1. naim March 21, 22:48

  Shkrim me te bukur e kuptimplot nuk ka prej kohesh.Percaktim ekzakt I perfaqesuesve te “bandave politike e mediatike elitare” shqiptare I mentalitetit e vizionit tyre

  Reply to this comment
  • bledi March 21, 23:58

   Njeriu eshte ne nivelin e minjve
   Ka shume te perbashketa
   Ha plera jeton ne pisllek shtohet shume perhap semundje dhe eshte dinak.
   Ka dhe ca (virtyte te tjera) pedofil zhurmus dashakeq
   vrases dhe ndot ujin dhe ajrin prish natyren e te tjera qe e zbret poshte e me poshte ne nivelin shtazarak

   Reply to this comment
  • tomor labi March 22, 11:07

   Qe Edi eshte kryegomar nuk kam dyshim, rri ne bunker mor krye…. se me siguri shpeton. Kurse ti Viktor je vetem gomar qe di dhe re lejojne te shkruash gomarlleqe. Rudina jo se eshte gomarice e shquar per gomarlleqet qe nxjer nga …. Po ne c’jemi?

   Reply to this comment
  • cuf dabjoni March 22, 12:21

   Viktori ka te drejte veçse nuk thote qe Rudina paguhet dhe jo pak, si altoparlant per Edin..

   Reply to this comment
   • Kroger March 22, 13:50

    O komentues budallenj,qe asnje nuk e ka kuptuar thenien e Rudines me shkrimin e Viktorit ne zberthim te saj!
    Rudina thote se
    -““Kush bën politikë dhe beson që, po dështuam do të bjerë Rama është një …gomar“. Rudina Xhunga.
    Por me kete thenien e Rudines ,ndonese e ka vene ne krye te shkrimit te tij NUK E KA KUPTUAR as vete Viktori!

    I gjithe shkrimi i Viktorit arsyeton se,… GOMARI ESHTE KAFSHA ME BESNIKE DHE ME PUNTORE E NJERIUT!

    Ne swe Rudina e cileson gomarin budalla,idiot,te cnmedur etj,etj,Viktori ben te kunderten:
    -Ai e vlereson gomarin aq shume sa per pak e nxjerr me te dobishem,me te ndershem dhe me puntor se njeriun!
    Tani kush ka te drejte,Rudina qe e cilesaon negativ gomarin apo Viktorri qe e cileson pozitiv?
    Ndersa une mendoj se te gjithe ata qe mbajne akoma ne pushtet e PS Ramen,jane me gjykimin e Rudines!
    Po vete GOMARI me cilet eshte?

    Reply to this comment
  • fteri March 22, 16:36

   Viktori po u “fal” gomarin për ta studjuar ,ju e shikoni nga dhëmbët !……

   Reply to this comment
   • Magar Qinez March 23, 11:15

    O fterruqe. Ta kontrollosh gamorin nga dhembet ia ben hallall, po fshesaxhije oborresh si puna jote e kontrollojne nga allati. Hajde fterruqe hajde, do bosh qef sot ne darke. Kujdes fterruqe se po ta nguli gamori carrrrrrronen te shkojne syte rakapjekthi. Hahahaha

    Reply to this comment
    • fteri March 23, 16:48

     Të lumt Magari ! E meriton këtë emër e ,paske provuar koburen e gomarit Qinez o’ zgjebarak i mortajës harruar,zanati nuk të le pa punë .

     Reply to this comment
 2. Nje shkodrenj: March 21, 23:21

  Bukur!
  Per inat te Edit ne shkodrejt do te vdesim nga “karaviruesi” i kryebashkijakes!

  Reply to this comment
 3. Tannika March 21, 23:45

  Me dy mendje,se ishte shkrim relativisht i gjate…ta lexoj apo jo…çuditerisht me perpiu…shkrim qe i kishte te gjitha…histori,realitet,humor,kunja,art…bravo

  Reply to this comment
 4. DJ Z'dër. (Reversed Remix) March 22, 00:52

  Fleksibiliteti 99.98%
  Edhe zoty erdhi me gomar per ate pune, por nuk do te thote qe po e quajte hashimin gomar, je gomar vete do te thoshte dikush per te plotesuar ate 0.02% – in.

  Reply to this comment
 5. Kris 1 March 22, 01:06

  Le te merret akademia e shkencave me kete pune.Dhe Rudi po deshi

  Reply to this comment
  • Thelbi March 22, 15:08

   Kush bën politikë dhe beson se po (vazhduam) të dështojmë (në ekonomi) do të bjerë qeveria Rama, ai është edhe më inteligjent se gomari (i Viktorit). / Rudina (ajo pa xhunga)

   Reply to this comment
 6. Limani March 22, 01:14

  Dikur Migjeni shkruante për apotheozën e misërit , tek Legjenda e Misërit, sot Viktori shkruan apotheozën e gomarit !
  Ku nuk u vete mëndja këtyre shkrimxhinjve , gazetarë apo shkrimtarë qofshin ! I shkreti Migjen , i madhi Migjen shkroi apotheozën e misërit ( shqip hyjnyzimin e misërit ) sepse një kokërr misër që i binte rrugës malësorit nga vrima e çpuar e thesit që mbante mbi supe , lidhej me jetën e fëmijve të tij të uritur .
  Sot hyjnizohet gomari , për të dalë aty ku duam , trajtohet si ndër kafshët më intelegjente krahas delfinit që , me sa di unë , është klasifikuar si kafsha më intelegjente .
  Por në fund të apologjisë së tij për gomarin Viktori , vete nga vete dhe kthehet në identitetin e vetë shqipëtar , përmbys shkrimin e tij ,e përbuz gomarin kur thotë :
  Cili kryegomar do t’i kërkonte kryekalit t’i lëshonte drejtimin e vathës …..etj .
  Pra , përballë njëra- tjetrës kemi dy tufa ( kampe ) , njëra e kuajve me në krye kryekalin Edvin dhe tjetra e gomerëve , më në krye kryegomarin Lulush !
  Me këto dy fjalë në fund të shkrimit Viktori përmbysi gjithë hyjnizimin që i bëri gomarit . Kot u zgjat kaq gjatë Viktori për të përmbysur opinionin popullor për gomarin .
  Edhe për të , gomari po gomar ngeli !

  Reply to this comment
  • fteri March 22, 07:54

   Le ta vazhdojm komentin e Limanit !..
   “Gomari ,gomar ngeli “, vetëm sharlatanët të gazetës dita me skenat e prapaskenat të mos harroi ti pastroi bajgat.

   Reply to this comment
   • Kroger March 22, 13:51

    O komentues budallenj,qe asnje nuk e ka kuptuar thenien e Rudines me shkrimin e Viktorit ne zberthim te saj!
    Rudina thote se
    -““Kush bën politikë dhe beson që, po dështuam do të bjerë Rama është një …gomar“. Rudina Xhunga.
    Por me kete thenien e Rudines ,ndonese e ka vene ne krye te shkrimit te tij NUK E KA KUPTUAR as vete Viktori!

    I gjithe shkrimi i Viktorit arsyeton se,… GOMARI ESHTE KAFSHA ME BESNIKE DHE ME PUNTORE E NJERIUT!

    Ne swe Rudina e cileson gomarin budalla,idiot,te cnmedur etj,etj,Viktori ben te kunderten:
    -Ai e vlereson gomarin aq shume sa per pak e nxjerr me te dobishem,me te ndershem dhe me puntor se njeriun!
    Tani kush ka te drejte,Rudina qe e cilesaon negativ gomarin apo Viktorri qe e cileson pozitiv?
    Ndersa une mendoj se te gjithe ata qe mbajne akoma ne pushtet e PS Ramen,jane me gjykimin e Rudines!
    Po vete GOMARI me cilet eshte?

    Reply to this comment
  • PRIFT REXHEPAQI March 22, 08:48

   Hajt pra se gjith Migjenet , Viktorat , taqot ,maqot ,todat,vangjushat ,kristaqat ,antonetat perallaxhinj, dembela, mashtrusa e halera jane .boll me mashtrusat

   Reply to this comment
  • Vigji March 22, 12:42

   Me shume po me pelqen mesazhi juaj,Liman….plot brum dhe argument, se sa i ketij gomari qe gjoja portretizon gomarin,qe here e ngre dhe here e ul kete figure …

   Reply to this comment
 7. Lala March 22, 01:38

  Varet si e sa e kupton o Limano.

  Reply to this comment
 8. Two Thumbs Up! March 22, 06:18

  Brilant! Me nxorri mallin e femijerise per gomarin e gjyshit tim, Mules, me te cilin loznim dhe e ushqenim dikur…Edhe te shkelmave qe leshonte kur e ngacmonim me thuper.
  Two Thumbs Up!!!

  Reply to this comment
 9. Gruda March 22, 08:27

  Po gomari i madh,a ka respekt per gomarin e vogel?
  Jo per gje,por p[o nuk paten respekt gomeret midis njeri tjetrit si do kemi ne te tjeret?

  Reply to this comment
 10. L.H March 22, 08:34

  @Limani,
  Thjesht ne shenje respekti se me pelqejne komentet e tua (dua te te ‘kundershtoj’!
  Mbylljen e V.Malajt:..”Cili kryegomar do ti kerkonte….”eshte shprehur drejt ose mund ta maresh po deshe edhe me dy kuptime,por gomari del i ‘zgjuar’ sepse as nje gomar i zgjuar nuk kerkon si basha te behet kryeminister ne kohe kolere!Respekt!

  Reply to this comment
 11. Abdurahim Ashiku March 22, 08:35

  PO ME GOMARIN PSE KRUHENI ZOTRINJ?
  Fejton
  – Mesazh për disa intelektualë që duke sharë tjetrin “gomar” e lavdërojnë atë.
  Për mijëra vjet, Gomari ka ndihmuar njerëzimin pa u kursyer, mbase (thelluar në histori) falë urtësisë së tij është kafsha e parë familjare e zbutur…
  E kush fshatar nuk e njeh këtë qenie të botës shtazore shndërruar në ndihmësin më besnik të njeriut në… plugime, prashitje, transport me karrocë, transport dru zjarri, barre për mulli, pse jo sot edhe shërbime në plazh, në guida turistike…
  Gomarët janë kafshë mjaft inteligjente, pavarësisht keqkuptimit që është krijuar rreth tyre.
  Në burime të njohura thuhet se:
  Skeleti i gomarit është gjetur pranë qendrave të banuara nga njerëzit (vendbanimet Egjiptiane) rreth 4 mijë vjet më parë!
  Një gomar mund të jetojë deri 50 vjet!
  Gomari është disa herë më shumë i fuqishëm se një kalë apo mushkë me të njëjtën peshë trupore!
  Gomari ka një kujtese të pabesueshme. Ai mund të mbajë mend vendet ku kanë qenë dhe gomarët e tjerë, për një periudhë prej 25 vitesh më parë!
  Si rezultat i veshëve të gjatë, gomarët mund të dëgjojnë shumë herë më shumë se kuajt. Në shkretëtirë një gomar mund të dëgjojë thirrjen (pëllitjen) e gomarëve të tjerë, afërsisht në 100 km largësi.
  Tek tufat me gomarë të egër, gomari që zgjidhet prijës i kopesë, i bën ballë çdo rreziku me vetëmohim për të mirën e kopesë. Nëse tufa e gomarëve sulmohet nga një tufë ujqish, prijësi i tyre do të qëndrojë dhe luftojë deri në vetëflijim për ti dhënë kohë tufës që të largohet në një vend të sigurt.
  Këto dhe shumë merita të tjera kanë gomarët, miqtë shekullorë të njeriut…!
  I përcolla këto në përgjigje të një debati (e të debateve) në median e shkruar dhe atë elektronike, në parla-ment e rrugë të disa njerëzve me “Dr.” para emrit, që kur nuk kanë tjetër të nxjerrin nga kungulli mbi trup, i bërtasin tjetrit me sa zë kanë në gurmaz…gomar!
  E lexova sot edhe në një replikë të një “analisti” alias “tjerrës leshi mbi furkë pa bashkë” kur thërriste “Mos më krahasoni me gomarin”…
  Ka plotësisht të drejtë. Autori i shkrimit, duke e cilësuar “gomar”, bën gabim, ia rrit vlerat, e lavdëron atë.
  Ai nuk e meriton ta ngresh në lartësinë e kësaj qenie të urtë e të mençme shtazore, ndihmëse dhe besnike e urtë e njeriut.
  Abdurahim Ashiku

  Reply to this comment
 12. lela March 22, 08:52

  Ja edhe kembezbathurit fshatare pa horizont ,Vota e sigurte per diktatoret komunista jane keta fshatare 100%..Kjo vote e ketyre lapanjozeve fshatare ,eshte e barabarte me voten e taulant palles ,rucit ,pucit

  Reply to this comment
  • Cecen ti ,cecen kush tvuni March 22, 12:49

   Po kur fitonte saliu,mos ishte kontigjenti me i zgjuar se fshataret qe shan ti ,o gomar muli.
   Asnje gomar nuk e ka monopolin e fitores….
   Saliu me cecenet e tij me inferioret e turkoshakeve,asnjeher nuk kane fituar pervec 92.

   Reply to this comment
 13. Asd March 22, 09:37

  Viktori ka hall te lartesoje KM. Ne te vertete asnje nga ata nuk eshte gomar por te gjithe “ujqer te vjeter”. Gomeret jemi ne, qe na perdorin.

  Reply to this comment
 14. Ethem Lalaj March 22, 09:44

  DITA:Falinderoi V.Malaj per shkrimin,qe sot i ngujuar na vlen shume.
  -Sa lexova shkrimin ne DITA,fola dhe citova ne Report TV fjalin e pare qe Viktori shkruan per gazetaren R.Xhunga qe thote: “..kush mendon per rrezimin e E.Rames ne kete situate…eshte Gomar..”Qesha me lote.Kjo i thot te gjitha.
  -Nga shpjegimet e Viktorit del se Gomari eshte shume me i mire se disa VIPA ne politiken Shqipetare 30 vjeçare,pasi veç fajeve te renda qe kane bere ne vjedhje e vrasje-pas tyre eshte rreshtuare edhe nje lukuni gomeresh vesh-shkurter qe i marshin te keqen e kembes gomarit veshe-gjate.Dhe per te rritur vleren e gomarit punetor e kursimtar,nese do te me thoshin mua se ke mund te merrja ne kasollen time.. Sb,Lb,etj, apo Gomarin-do te merrja kete te dytin-Gomarin te cilin do e ushqeja jo vetem me gjemba.
  -Ne TV sot mora si shembull Shkodranin Julian Deda(qe Viktori i bie anash.) i cili dite me pare deklaroi se “…une do dal ne rruge pa leje dhe le te vije E.Rama te me kapi po ja mbajti…”.Ky alabak PD-ist provokator perserit ato qe shkruan idhulli tij Sb ne dixhitalb apo disa TV ku disa medje kazan plehrash i shkojne nga pase per te nxjerre ne mixhilis ulurimat e tij prej ÇAJALLI.Dhe pas tyre shkon L.Basha i cili si adoleshent politike 7×7=42 sa here qe flet e shkruan E.Rama vervit gure ne rrugen e tij shtet-berje.
  -Shembuj pozitiv per Gomarin ka plot:
  1-J.Stalini ne L2B kunder Hitlerit mobilizoi gomaret per te derguare municione,etj, ne front,pasi mushkat trembeshin nga shperthimet e predhave te topave Gjerman qe demtonin ushtaret qe i mbanin per dore.Dhe per fitoren e luftes se BS merite paten edhe gomaret.Kete duhet ta ken parasysh opozitaret e rruges se per te ndertuar vendin e sot per te luftuar Covid 19 duhet te kontribojne edhe ata Gomeret vesh-shkurter.
  2-Ne familjen time kur shkoja ne fshat me leje,preferoja Gomarin,pasi Ai mi çonte me sakte femijet ne destinacion.Pra,gomari ka qene dhe eshte kafsha me e preferuare e fshatit sidomos ne kushtet e sotme.
  3-Dalja kunder e opozitareve edhe ne kete situate te veshtire shtet-rrethimi behet jo se E. Rama flet keq.Se ato jane keshilla mbar-boterore nga OBSH,por halli eshte se pse ndodhet aty ne drejtimin e vendit pikerisht ky njeri per te cilin nje vit me pare dogjen vendin dhe nuk e rrezuan dote.Dhe nuk kan pet ta rrezuare asnjehere nese:
  A-Nga PD nuk largogen 2 vrasesit ne 21 jabar 2011-Sb,Lb e ko..!
  B-Nese nga PS nuk del ndonje fraksion i tipit LSI.Kaq per sot.
  -FLM-Dita,FLM-V.Malaj.Me keto shkrime e analizat te sakta jeni 1-sh ne DITA.

  Reply to this comment
  • ArQiTeKt Fa March 22, 12:08

   “Jemi në luftë me… caravirusin”

   Në bunkart gomerë,
   Me bomba e maliherë,
   Armikun e padukshëm,
   Ta mposhtim duke dhjerë !

   U desh fërshëllima e bilbilit viktorian, që gomerët t’ja nisnin si në kor gjinkallash këngës per caravirusin e padukshëm, edhe pse ai është po kaq “gjigand” sa ky kapteri madhor sipër meje.

   ***

   Për nga frytshmëria, zelli, volumi i punës, fleksibiliteti, urtësia, bindshmëria, si dhe “arti modern” i komunikimit, gjemoetri i parë me emrin gomar ja kalon bile dhe “Arqitekt Sinonit”, dora vetë.

   Pa angazhimin serioz të këtij skllavi të heshtur dhe të bindur, Arqitekt Sinoni nuk do mund të krenohej me aq madhështi false para fasadave shumëngjyrëshe të një fantazie as mish as peshk (lexo: as orientale, dhe as oçidentale).

   Gomari është fjalëpak dhe punëshumë! (hajde kundërshtoje po deshe)

   Ndryshe nga Sinoni, i cili mezi tërheq zvarrë poturet e tij përmes bulevardit, ashtu i ngarkuar dëng, gomari është në gjendje të kapërcejë e të çajë me lehtësi çdo pengesë, çdo shteg, çdo monopat. Busulla e integruar në mendjen e gomarit është shumë herë më e përsosur se ajo e kafshës superiore (njeriut). Ai edhe në errësirë e gjen në mënyrë të habitshme rrugen e kthimit për në destinacion.

   Po gomari ka një defekt të pareparueshëm!

   Kokfortësia e tij për të mos e hedhur kuturu hapin, shpesh herë rezulton të jetë maturi dhe zgjuarsi e tepruar, gjë që e nervozon jashtë mase “pronarin e ligjshëm”. Si pasojë, ose do hajë sharrjen: “Luj o trongëll i hidhët se na prishe nervat”, ose do kërcasi padrejtësisht thupra pas bithe dhe do pëllasë nga dhimbjet,. Në të dyja rastet, gomari shfaq faktikisht më tepër mençuri se pronari, por sidoqoftë ai del i humbur.

   ***

   Një dyzinë “ushtarësh të panjohur”, e nakatosur keqazi me viktorianë e sharlatanë, kanë dhe ata tipare të ngjashme me ato të gjemoetrit të parë. Sidomos kur bëhet fjalë për frikën e hedhjes së hapit, atje ku s’kanë shkelur kurrë më parë, këta nuk i kanë lënë gjë mangut inteligjencës së gomarit.

   E ka fajin busulla rakazhdrake – do mendonte dikush. S’ja kanë haberin e orientimit – do thoshte një tjetër.

   As njëra, as tjetra!

   Këta nuk luajnë kollaj nga istikami se ashtu ua kishte ngulitur ne tru qysh ne djep super-gomari. Shprehja më e preferuar e super-gomarit ishte: “Mos dilni nga llogorja, shokë!

   Nuk u drejtohej troç me epitetin gomerë, se s’donte t’i vinte në të njëjtin nivel me vetveten. A ju kujtohet se si i reshtonte alla-kinezçe kriçat çdo mëngjes para ministrive?

   ***

   Bën ç’bën, gomari mediatik e vërtit gjuhën tamam atje ku i dhëmb dhëmballa kriçave që kullosin pas tij. Jo se e ka problem sfidën e pritshme të ndonjë kyegomari opozitar, de-fakto apo de-juro qoftë ky. Aspak! Ai ka hallin e një tjetër sfide, se po të jetë për këtë lloj kategorie, këta i ka nga soji i tij.

   Reply to this comment
  • fteri March 22, 17:08

   Respekt z. Ethem Lalaj ,por figura e Gomarit në këtë shkrim të Viktor Malajt ,nuk është për ta ngritur në “përgjegjësi” ,kur ti thua me ndershmëri se kur shkoja në fshat me lejë preferoja Gomarin ,por i drejtohet klasës politike veçanrisht kryebanditit hajdut SALI Ram BERISHËS ,Ilir Metës ,Fatos Nanos , Guvernatorit hajdut Ardian Fullanit ,dhe VIP-AT të tjerë kriminel ,hajdut ,që kanë vila në fshatrat turistik e vendet piktoresk të shqipërisë ,kan grabitur pa pushim pasurinë e djersën e 50 viteve të socializmit .Si vajza e ish kryeministrit Argita Berisha, ,Ridvan Bode,Lulëzim Basha e shumë deputet e ish qeveritar të PD-LSI -PS .

   Këto jan hajdutët aktual kriminel – bëjnë gare se kush do të ndërtoi vila e pallate private më luksoze e më moderne,makina të shtrejta .Edhe tani në kohë pandemie të shqiprisë ku ndahet jeta nga vdekja ,këta mendojnë të mos japin asnjë kacidhe nga qesja e tyre përrallore !

   .Kurse nga ana tjetër shumica e shqiptarve jeton në stres e varfëri ,vuajn për copën e bukës,dhe më në fund po përshkallzohet spiralja e dhunës e varfërisë ndaj tyre,po goditen edhe nga kjo situat e vështirë e pandemisë Koronavirusit që po kalojmë ,bashkë me vdekurit ,që ka shkaktuar Covid-19

   Edhe në shqipëri duhet Robin Hud- shqiptar të shpërthejë populli t’u a marr pasurinë e vjedhur,ndryshe ata nuk e dorzojn kurr pasurin e vjedhur..,do ngelemi vetëm me thirrjet kur do largohen …..

   Reply to this comment
   • N. VJOSA March 22, 18:39

    Me qe ti fterruco e sheh glasen kriminale vetem ke opozita, atehere me keqardhje me duhet te them se ose je verbuar nga syri i majte, ose je tamam kokmushke nga ato qe s’hane pyka.

    Sa per ate “heroin” tend imagjinar, aty me ke sa nje pallosh qysh nga 2013-ta e ketj. E votuan dhe ja falen besimin jo pak por plot 1 milione votues dhe ai ne vend qe te sillej tama si Robin Hud, sapo e kaloi uren e dhjeu kalin dhe po sillet si Robin …

    Reply to this comment
    • fteri March 22, 20:00

     Qënka fry Vjosa bë me barrë ,por ruhu kur derdhet buna do rrëmbejë me gjithë lecka !

     Kur ti nuk dallon e do asnjë politikan 30 vjet me radhë vetëm di të ofendosh ,je modeli më i keq i psikopatit. Kur puna e politikanve kurr nuk futet në një thes. Ofendimet që përdor kurr nuk jan argument .Më e keqja ti nuk bënë diferencë për rezultatet ,eksperiencën dhe punën e mirë për asnjërin . Ti I fut në një thes të gjithë politikanët ,kjo është miopi e rrezikshme psikoptatsh .

     Kur s’ke respekt ,as për të gjatin që po u shërben të shkurtërve,megjithë të metave që ka ,por ky është më i miri që ndërtoi Tiranën metropol eurpian e Shqiprinë shtet të respektuar në botë ,sepse ky nuk vrau njeri ,e ndërtoi shqiprinë ,po punon a’i ke sytë e veshët ti shikosh apo je qorruar e shurdhuar , si do kishe Tirana sot një fshat i madhë pas 30 vjetësh ..,po punon me devotëshmëri për tërmetin dhe stabilizim të sulmit koronavirusit ,për të mbajtë higjenën e dalë fitimtar. Atëherë kur ti nuk tundesh si gomari ,po të ofroi me dashuri ,vargjet e Fanolit ,ZGJIDH E MERR .

     MERR E ZGJIDHË
     A te duhen luftetare?
     Dhe arratine armiku te marre?
     A do botes ti vesh zjarre?
     Merr nja dhjete kosovare.

     A do male me debore
     Trima te forte e malesore
     Fort bujar e burrerore
     Shkon ne kukes i ken ne dore

     Ate duhen sharlatane
     Qe lepihen ne cdo sahane
     Qe te percajne vatane
     Ke sa te duash tropojane

     A do njerez per aheng
     Per tryeza e e per kuvend
     Burra e gra kercejne me loder
     Keta i gjen vec ne shkoder

     Njerez te zgjuar me lezet
     Qe i gjen ne cdo ane
     qe te bejne muhabet
     Keta jane mjeshterit dibrane.

     A te duhen budallenj
     Ca gomere e ca kopuk
     Hajdut kacak e batakcinje
     Shko e merri mu ne Puke

     A do trima sejmene?
     Kapardisur kudo vene
     Gjumi pa i zene t mos flene
     Per tre mirditore bej bene

     Keta matjane burra te zote
     Qe dikur kane bere barot
     Se i njeh gjithe vendi mbarre
     Nuk bejne tjeter vec per xhandar

     A te duhen genjeshtar?
     Matrapaz e koke thare?
     Kripen ta shesin per fare
     Mer krutane dhe je i lare

     Do dembele per Stamboll?
     Mos u lodh e mos hic hall
     te rreshtosh nja tri tabor
     Tiranasit ti zgjedhesh me dore

     Po qejflinj a te duhen,
     qe me jevga dine te kruhen
     Zonja qe pjellin cdo vit,
     vec Elbasani i rrit

     Ne do burra llafezane,
     qe cudisin gjithe dynjane
     Qe rrine tere diten rruges
     Nga keta gjen plot ne Durres

     Po kerkove koke palare
     Kryengrites dhe gomare
     Qe punet te shkojne vaj
     shko e merri ne Kavaje

     Kerkon hoxhe e kerkone prift
     mos bridh e mos u ngjit
     Se si keta qe bejne mekat
     i gjen vetem ne Berat

     A do urte njerezite te rine
     Nen komande te kesh ushtrine
     ne tabjate te kesh njerezine
     Merre te gjithe Laberine

     Do per pune,nje korcar?
     i ke bujq e ustallare,
     me gra bashke e hapin varre
     krah e koke su ka te share

     Do budallenj qe vec hane?
     Me dy kembe do hajvane?
     pasuri qe sdin te vene
     Merr shetit gjithe Myzeqene.

     A do te ruash florine?
     katandine e shtepine?
     Me dy qofte mbush sinine
     Ec e mere Gjirokastrine

     A do te hash e te besh qejf?
     Sofra e shtruar si per mbret
     pasterti e per yzmet,
     te tille gjen vec ne Permet

     Do ministra kolonjare?
     Se mbahen burra per mend
     Duan kudo te jene te pare,
     ne mexhlis e ne kuvend.

     Hall i madh me skrapallinj
     Ka rrezik te hash dhe dru
     Dy ministra le te rrine
     se na duhen dhe pa tru

     Ore te gjore,harruam Vloren
     Se kjo pune lahet me gjak,
     Dy shirit e nje medalje
     kesaj pune i vene kapak.
     “fteri” !

     Reply to this comment
     • MALOKU March 22, 21:42

      Prape me zhgarravina ne fletore ti o shuku fterruc? Prapё me dopjo-kopjime poemash fanoljane, a thua se te gjitha ato vargje i ka pjelle karadakja jote e fishkur?

      Se cfare kerkon te percjellesh ke lexuesi me gjithe ate llum jargesh, kjo s’ka shpjegim tjeter, pervec idiotizmit provincial, te shoqeruar dukshem me kokfortesi prej mushke. Po me kete sjellje po aq arrogante se ajo e atij qe dikur villte ne forum vetem germa kapitale, ti te detyron me zorr te te nxjerresh per veshi nga forumi. Hidhi syte pak poshte ta kuptosh se si po zgerdhihet mileti me sahanlepirjet e tua te peshtira.

      Sikur ta imagjinoje dot se dhe vete Mit’hati dora vete do tallte hallatin me elozhet katundareske ndaj tij, ti sot ne darke ve bast se do shkoje beje harakiri ne “hale te gomereve”. Me qe ra fjala ke gomari, ja ketu e kemi viktorin e partise. Si mjeshter gjuhe, ai duhet ta dije mire kuptimin e vertete te fjales, dhe se cilet trapa ne kuptimin e plote te fjales perfundonin aty me koke poshte.

      Eh myteber, myteber. A e di qe je bere per te ardhur gjynah?

      Po ai Saliu qe ti ke nje jete qe e akuzon per lloj-lloj prapesirash eshte duke bere pall ariu ke gjiri i Lalzit o shuku myteber. Po ai Luli qe ti i sajon lloj-lloj akuzash deri dhe ne grabites jeton per shtate pale qefe ne pallatin me te shtrenjte te Tiranes dhe eshte komshi me shokun Brace o trap. Po kur i di gjithe keto lajme gazetash tani cfare mut maloku ke qe e shan si i cmendur oh-oh-oh-poziten? Hiqe manikotin e zi nga syri i mengjer nese do te besh debat serioz, perndryshe shko pirdhi te besh serenate me coronen

     • Bureto March 23, 14:13

      Sipas një hulumtimi ( botuar edhe në këtë gazetë) të prof. Nasho Jorgaqit, i njohur si një dishepull i Nolit, nuk rezulton që poema e njohur satirike, të ketë për autor Nolin. Ka shumë të tilla që janë trashëguar, por që autori i tyre ka mbetur anonim.

    • anticensurë25642654 March 23, 11:46

     N. VJOSA
     a je ndonjë fallco apo je haleja e vërtetë??
     jo për gjë por po të jesh e vërteta!?
     duhet më të qujt ndryshe!!
     apo thejsht të kanë rrëshkitur gishtat??

     Reply to this comment
     • Black Swan March 23, 12:11

      Gamori origjinal duket se ka ndrrrru nofk ceno. U ka bo sandokarrrr me zorrr. E ka kap me infoanalin. Nga gazep terrrrreni u ka bo poet. Hahaha çer karrrrralloi.

 15. zefi March 22, 10:22

  Vetem Viktori u ben nje radioskopi elites 30 vjecare, bravo ideal

  Reply to this comment
 16. Meta March 22, 10:25

  Rama jo qe desh toi,por doli fat ne fatkeqesi te shqiptareve dhe Shqiperise.Doli perballues I menqur edhe ndaj opozites desrktive me org anizim te protestive dhe “revoltees” qytetare, qetesoi edhe studentet e nxit ur nga opozita destructive, Menagjoi si kurre me pare jo veem ne Shqiperi,por edhe ne raon fatkeqesine naryrore,Termetin e 26 Nentorit 2019. Poashtu tash po drejton me menquri Pandemine Koronavirusit dhe po qeteson shqetsimin e popullit,njeherit duke kryer sherbimin mjekesor e material te popullit.Gjitha keto sikur po e “shqetesojen”opoziten’ destructive, e cila vazhdimisht “vjelle” vrere e helm duke hedhur balte e pluhur mbi vlerat shpirterore e materiale te shteti dhe popullit shqiptar.Ne popull thuhet:”Nese I ke inat, del vraje,por hakun mos ia ha”

  Reply to this comment
 17. ganiu March 22, 10:53

  Izolimi e bëka njeriun gomar, dhe ai nuk ndalet së shkruari biografinë e tij.
  Malaj nuk ka bërë gjë tjetër, pavarsisht se përpiqet të duket sikur mbron gomarin me përqindje italiane. Gomarin e madh, të cilit me të vërtetë ka që ja njohin vlerat. Që e mbarshtojnë, që mbajnë në këmbë, që e mbrojnë nga gjithçka që e rrethon, por mbi të gjitha ja shtojnë egon e të qënit gjeni.
  Këta njerëz janë pronarët e tij, ata që e përdorin për leverdinë e tyre, ata që përfitojnë prej tij.
  Prandaj o Malaj, mos na bëj moral për gomarin, ja dimë vlerat, por duke qënë se nuk kemi në pronësi një gomar, duke qënë se nuk kemi leverdi prej tij, atëherë nuk mund të kemi të njëjtin qëndrim, mendimin tënd.
  Gomari ynë i madh, o është i tillë sa ta bëj gomarin kafshë të turpërohet për krahasimin, o është koka e kësaj të keqe që ne po përjetojmë prej 7 vjetësh.
  Ti o Malaj, je bër ashtu si të ka quajtur cenua, je bërë VK Malaj, e për më shumë, je bërë për të të VK.

  Reply to this comment
 18. Ρrushi March 22, 11:30

  Tani edhe mund t’i shtosh dicka ketij shkrimi, jo se bem ndonje mekat. Shume syresh biles jane ndalur gjate a thua per ta plotesuar disi ndonje mangesi ne shkrimin e z. viktor Malaj.
  Por une e quaj te plote dhe nese do i shtoja dicka vecse do i prishja imazhin e ketij shkrimi brilant.
  Rama ka mare rolin e ” Gomarit” per te mbajtur gjithe peshen e pergjegjsise per dy ngjarje madhore, ajo e termetit dhe tashme e COVID19 , dhe duket se eshte nje “gomar” i lindur dhe i pregatitur per te till barre.
  Bravo!

  Reply to this comment
 19. Al March 22, 11:31

  Cudi Shqiptare kur jane ne opozite nga 50 kile ne pushtet nuk ecin dot nga dhjami…kjo ndodh nga nepunesi i thjeshte deri ke I madhi….u shkelqen qimja…..
  .

  Reply to this comment
  • ganiu March 22, 11:49

   Përfshi Braçen.
   Në opozitë, mbetej gjysma e karriges bosh dhe këmbët nuk i preknin në tokë.
   Sot po ashtu, këmbët nuk i preknin tokën, por i duhen dy karrige për tu ulur.
   Nga njerëz të tillë nuk ke çpret. Sundues tavolinash. Vizioni i tyre nuk shkon më larg se luga në çorbë.

   Reply to this comment
 20. info analitike March 22, 12:14

  Gomarlleqet e radhes te Viktorit! Sa keq eshte katandisur gazetaria ne Shqiperi me kesisoj te ashtuquajturish “gazetare”. Nuk mjafton pandemia por edhe ekzaltimet propagandistike te Viktorit qe cdo gje e mat me kutin e dashurise per partine. Kush eshte kundershtar eshte armik, i keq, i mbrapshte, shakllaban, i trashe. Ai qe e do dhe e mbron vijen e partise ka integritet, eshte i mencur, inteligjent etj. A e kuptoni se ne cfare niveli ka rene gjykimi. Edhe nje gomar ka me shume mend se Viktori!

  Reply to this comment
  • Sandokani March 23, 05:31

   Në teqenë e Gomerëve
   Në teqe një tufë gomerë
   Ishin mbledhur si asnjëherë
   Me shkelma nisë t’godasin
   Herë pjerdhin e herë flasin
   ” Tomor Labi ” trim me nam
   Me gomarin ngjan tamam
   Gjithë lavdet që ngre Viktori
   Gomarllëqe i quan i gjori
   Fill pas tij gomar me mend
   ” Prift Rexhepaqi ” n’ kuvend
   T’gjithë mashtrues e halera
   Ua vë titullin tek dera
   Mirë se të tillë quan Viktorin
   Por këtu fut Migjenin t’gjorin
   O ti Prift a Hoxhë me mjekërr
   Fol me t’gjallë, ç’ke me të vdekur ?
   Ndërsa i treti, rracë prej viçi
   Që e paska emrin ” vigji ”
   Për gomarin s’ka kuptuar
   E kanë sharë apo lavdëruar
   Prandaj Vikin quan gomar
   Ndërsa vetë është me samar
   Por i mençur si gjeniu
   Na u u shfaq pastaj ” ganiu ”
   Meqë s’di çfarë t’thotë i shkreti
   VK Malaj tha është gazepi
   Kur s’ke mend dhe as arësye
   Epitetet vë në krye
   Por mbi t’gjithë si bythë mitike
   Qëndron ” info analitike ”
   Që s’pajtohet me asnjë shkrim
   Por të gjithë pa përjashtim
   I quan mëkat por edhe krim
   Prandaj fyen çdo autor
   Që nuk shkruan siç don ky horr
   Meqë mend s’ka për debat
   Nis i ziu tu hallakatë
   Nis e shan si gratë e këqija
   Thotë se shkrimet i do partia
   Por s’e di se një fjalë e vjetër
   Ish pas thënë në një kohë tjetër
   Kuj i pëlqen veç mendja e tija
   Ia ka marrë mendjen rakija
   Kush kokëbosh e mend nuk ka
   Do i vijë dita për me qa
   Dhe kështu në fund t’kuvendit
   Gjithë gomerët në një fjalë
   Ranë dakord me gjujt me shkelma
   Çdo shkrimtar a gazetarë.

   Reply to this comment
   • info analitike March 23, 10:37

    Ja mberrit Sandokani dhe u sul me hyxhym katrani. Duke shkruar e duke share kallangjosi gjithe mbare. Me damkosi fajtor se nuk i thashe te drejte Viktorit te gjore. Ah e mjera Shqiperi qe ka rene ne kete harbuteri e veshtire te dale nga halli po nuk shkuli keta bishta kavalli.

    Reply to this comment
 21. PD March 22, 12:16

  Me pak fjale gomari i urte dhe i zgjuar, nuk ka asgje te perbashket me Sali Berishes.

  Reply to this comment
 22. Meti March 22, 12:23

  Shume vite me pare (pranvere 1963) kur ishim studente ne Kine, po luanim futboll ne fushen e universitetit tone ne Pekin, perfaqesuesja e studenteve shqiptare me skuadren “1 gushti” te ushtrise kineze qe ishte kampione e Kines. Ndeshja ishte shume forte dhe ne loje e siper nje kinez nderhyri keq duke demtuar keq nje shokun tone dhe ky nga dhembja e thelle, bertiti fort sa i mbante gurmazi: “LYYYY” (gomar) qe sipas nesh ishte nje sharje, fyerje e rende. Asnje kinez nuk ktheu koken, ishin plotesisht indiferente dhe qe per ne sigurisht ishte shumd çuditeshme. “Sa te trashe jane!!” komentonim ne me inatin tone kapriçioz.
  Disa dite me vone pyeta nje shokun tim kinez qe e pa ndeshjen se perse nuk reaguan nga e bertitura e shokut tone, ai me tha se kinezet nuk e kane per fyerje po t’i thuash tjetrit gomar sepse e quajne gomarin nje kafshe, mike te njeriut dhe shume punetor. Mendje mendje kjo dynja!

  Reply to this comment
 23. PIRO March 22, 12:23

  Vetem gomar nuk eshte tradhetari dinak e i djallezuar ,por eshte nje ujk racist i papare qe i trembet bashkimit te Kosoves me Shqiperine ..Arken e shtetit se bashku me Olsin , Vucicin e disa ujqer ruso-serbe te vjeter e kane vjedhur ,plackitur e varferuar ,prandaj gomej mushka dele dhi qener e mace jemi ne fshataret e qelbur te frikesuar akoma nga nje pederast shalengjitur qe e shfrytezon me sukses dobesine e trasheguar te frikes diktatoriale 70 vjecare ..

  Reply to this comment
 24. PIRO March 22, 12:27

  Vetem gomar nuk eshte tradhetari dinak e i djallezuar ,por eshte nje ujk racist i papare qe i trembet bashkimit te Kosoves me Shqiperine ..Arken e shtetit se bashku me Olsin , Vucicin e disa ujqer ruso-serbe te vjeter e kane vjedhur ,plackitur e varferuar ,prandaj gomej mushka dele dhi qener e mace jemi ne fshataret e qelbur te frikesuar akoma nga nje pederast shalengjitur qe e shfrytezon me sukses dobesine e trasheguar te frikes diktatoriale 70 vjecare te ketij populli te vuajtur ..ne parajse do lahen poshtersite e kujtdo nga ne njerezit MOS E HARONI KURRE

  Reply to this comment
 25. HISTORIAN March 22, 12:49

  ka mare nja 2 jevgjer nga pas ky minikurva serbe e po na ben te thjeshtin ky plehra hajdut.

  Reply to this comment
 26. ? March 22, 14:28

  Zotni Viktori dhe ju te gjithe komentuesit e tjere:

  Te gjithe harroni qe GOMARI eshte simboli i Partise Demokrate Amerikane.

  Noi teori konspiracioni me gomar?

  Reply to this comment
 27. Limani March 22, 15:54

  P. S .
  Viktori u zgjat shumë , por edhe unë në komentin tim mund t’i kisha rënë shkurt fare , me ndihmën e matematikës elementare .
  Gomari Luli
  ———- = ————
  Kali Edvini

  Gomari qëndron ndaj kalit , si Luli ndaj Edvinit .
  Po ç’u bënë gjithë ato lëvdata për gomarin ?
  Këtë e di Viktori !

  Reply to this comment
 28. gjermani I fundit March 22, 15:55

  Aq respekt kemi per gomaret ne sa atyre u kemi besuar te na bejne ligjet. Lol

  Reply to this comment
  • STOP CENSURES March 22, 16:28

   Jo vetem qe na bejne ligjet, por na bejne moral dhe guxojne te na heqin te drejten e fjales. Nuk i ke larg gjimono. deri me sot me kane censuruar plot 50 kemente.

   Reply to this comment
   • fteri March 22, 16:42

    Ke të drejtë ,Të ligat nuk i lanë as lumi,kur të heqin edhe të drejtën e fjalës !

    Reply to this comment
    • Kinez Kosovar March 22, 17:21

     ftero, po me habit, qeke partizan i lirise se fjales ti? Ti do lirine per te pjerdhur per vehte, se kur si i siguqimit qe ishe ua hiqshe te tjereve e qujshe se ishte ne rregull. Po ik or idiot rriji bythes siper e mos na caj derrasa ne ket forum te gazetes se nerume DITA. E ke bo qe vje era budallallik, ti me gjithe ate gomarin madhor Ethem Lalaj.

     Reply to this comment
     • ganiu March 22, 18:19

      Kinez, fteri e çan bllokadën duke e botuar 5, 6 herë njëra pas tjetrës.
      Legjend është. Po se kuptove se çfar ka dashur të thotë, mos u kthe ta rilexosh. Vazhdo tek komenti i dytë, e kështu me radhë deri tek i gjashti.
      Po nuk e kuptove as atëherë?!
      Më vjen keq, por nuk është faji tënd. Fteri aq e ka takatin. Prit kur të shkruaj prapë.

 29. fteri March 22, 18:09

  O kinezo shoqërore e kam me ty ! Nuk të shava kujdes o lumë madh tërmetin se do ta falja lajthitjen , që na del si ai bishti më i madh se sqepari…Zakonisht ti kam ndjekur komentet me kujdes ,ujtë me të rrjedhur kullohet ,kurse ti nuk kullohesh kurr ,llum mbete .

  Zoti të jep gazetën e nderuar Dita por jo mendjen ,për të thënë fjalën e lirë dhe bashkë me të urtësinë ,por jo hapsirë për qorrat që të hanë horrat e sorrat.
  Kurse KOMENTI me burrat fisnik të urtë si Ethemi pleqërohet,jo me kinez tip-kosovar të trashë që as nuk të kafshojn ,por nxjerrin vetëm dhëmbët. Kujdes nuk njehë akoma majen e ajsberut me fterin !.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 23, 07:54

   fterro
   “Kurse KOMENTI me burrat fisnik të urtë si Ethemi pleqërohet,”budallallëku nuk pleqërohet asnjëherë!!
   budallai është “plak” që në fëmijëri!!ti duhet të jesh i tillë,plak ke lindur,e themi!?
   ka lindur dement!!

   Reply to this comment
   • fteri March 23, 17:49

    Përse je kontraditor,kur shqipria “pushtohet” nga covid-19 ?..!
    Kur deklaron :”budallallëku nuk pleqërohet asnjëherë!! ”
    Haaa,haaa,haaaa.
    Kurse diku tjetër për vrasjet e 21 janarit ke thënë :
    “..e vërteta duhet folur gjithnjë!!edhe kur nga frika,budallallëku ose poshtërsia,në një kohë të caktuar nuk e ke thënë!!”
    për të thënë të vërtetën nuk kalon asnjëherë koha! ”
    Për këtë thënje meriton NJË BRAVO E MADHE .

    Përse je kaq kontraditor në (komentet )tuaja për Ethemin ! Qartëso mendjen ,je për pleqërim të budallallakut apo jo ?… pastaj hajde të diskutojmë.
    Unë mendoi se edhe “budallallëku” pleqërohet.

    Reply to this comment
    • Kinez Kosovar March 23, 20:41

     ftero ti budallalikun e ke ne gjak mer debil dashke edhe me e pleqeru. Ik se na qelbe era pordhe.

     Reply to this comment
    • anticensurë25642654 March 24, 13:36

     flm fterro!
     po më bën të krenohem që qënka dikush që mban shënim ato që them unë!!
     por në të njëjtën kohë më bën të trishtohem kur mendoj se megjithëse i mban shënim,dikushi,nuk arrin ti kuptojë!!
     fterro si ti dhe gomari madhor,për ty nuk e them në mënyrë absolute,ti ke ndonjëherë kthjellësi dhe e kap situatën si duhet,vërtet se thoni ” të vërtetën”,por ajo është vetëm tuaja!!e keqja e kësaj të vërtete është se nuk është e vëtetë!!është budallallëk!!është bythëlëpirje!
     e vërteta është gjithnjë një o fterr!!
     budallallëku dhe gënjeshtra janë shumë!!
     e ti,por sidomos gomari madhor nuk jeni tek njëshi!!jeni tek shuma!!
     flm fterro që mban shënim ato që shkruaj unë,por përpiqu ti kuptosh!!pyt nëse nuk i kap dot!!
     mos e rreshto veten në togën e drejtuar nga gomari madhor!!rri ashtu si je,ose shko përpara!vazhdo e thuaj më shpesh të vërtetën dhe jo atë që dëshira tënde e quan të vërtetë!!jo gjithnjë e vërteta përputhet me dëshirën!
     e vërteta mund të jetë e pëlqyeshme ose e papëlqyeshme,por në fund të fundit është e vërtetë!
     dëshira nuk e krijon të vërtetën,as hidhërimi!!e vërteta mund të sjellë kënaqësi ose hidhërim!tek njeriu racional dhe llogjik,çfardolloj emocioni që të ngjallë ajo,gjithnjë mbetet E VËRTETË!!
     të marrim rastin e sotëm!masat e qeverisë për të luftuar koronën!!
     K/M shqiptar për mua është një dobiç i ndyrë!për momentin ka marrë masat e duhura,duke u mbështetur dhe në përvojën e vëndeve të tjera,me a pa vonesë,gabime që bëhen!
     nuk jam i të njëjtit mendim me mënyrën se si po e drejton situatën!!gjithçka e ka të përqëndruar tek rreklama personale,reklama politike,personale!me një ndyrësi të jashtëzakonshme,me një harbutëri që dhe një diktator afrikano qëndror do ta kishte zili!
     të njëjtën gjë bëri dhe me tërmetin!!
     kështu fterro,e mbështes kryeministrin në masat që ka marrë!
     e kritikoj në mënyrën se si shfrytëzon situatën vetëm për të fituar prestigj politik vetëm për vete!
     fterr meqënëse ke mbajtur shënim një fjali timen!
     mbaje dhe këtë sepse asnjëherë nuk ka për të të dëmtuar,asnjëherë nuk ka për të të çuar në rrugën e gabuar!
     RRESHTOHU NË KRAH TË SHQIPËRISË DHE TË INTERESIT TË SAJ!
     mos u rreshto në krah të askujt,as ramë e as berishë,as flori e as kushdo të ndershmi a ndyrësire që do të jetë në pushtet!
     në çdo rast,shtroji vetes pyetjen “i shërben kjo shipërisë”?

     Reply to this comment
 30. Alban Dega March 22, 18:46

  NJE KRYEPERLE E KRYEPERLES SE GAZETARISE BASHKEKOHORE SHQIPTARE VIKTOR MALAJ !

  Fakte te pakundershtueshme pa permendur me emer… duke shumezuar me zero te gjithe gomaret e politikes dhe gazetarise shqiptare!
  A e dini pse !?
  Vetem per te mos fyer kete kafshe fisnike punetore dhe shume me te mencur e me te dobishme se keta magaret “me veshe te vegjel” te politikes dhe publicistikes shqiptare!
  E kur shkruajne perlat eshte mire te heshtin plehrat sepse edhe pse perdorin emra te rreme ose paemra jane pjese e se njejtes tufe vesh vegjelish !

  Reply to this comment
  • ? March 23, 00:09

   Amon mer AD sa te qut qi te ka Lokja, taman si bari gomeresh.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 23, 07:51

   kësaj rradhe mu bëre si kimi i koresë mor gomar në pension i gazekarisë shqiptare!!
   ke lëshuar raketë me mbushje bërthamore në hale!!
   pthu idioti i mutit!

   Reply to this comment
  • Ata (kriçat) ishin kater March 23, 10:01

   Kuarteti i kriçave u plotësua për bukuri.

   Eh medet, medet. Mirë llumpastruesve të Bunës e të Vjosës, që sot me sa duket vargjet i nxjerrin jo prej trunit por prej sumatriçeve sandokanore, por edhe hamdiun e degës së punëve të përmRENshme kishim mangut.

   Reply to this comment
 31. fteri March 22, 20:07

  Qënka fry Vjosa bë me barrë ,por ruhu kur derdhet buna do rrëmbejë me gjithë lecka !

  Kur ti nuk dallon e do asnjë politikan 30 vjet me radhë vetëm di të ofendosh ,je modeli më i keq i psikopatit. Kur puna e politikanve kurr nuk futet në një thes. Ofendimet që përdor kurr nuk jan argument .Më e keqja ti nuk bënë diferencë për rezultatet ,eksperiencën dhe punën e mirë për asnjërin . Ti I fut në një thes të gjithë politikanët ,kjo është miopi e rrezikshme psikoptatsh .

  Kur s’ke respekt ,as për të gjatin që po u shërben të shkurtërve,megjithë të metave që ka ,por ky është më i miri që ndërtoi Tiranën metropol eurpian e Shqiprinë shtet të respektuar në botë ,sepse ky nuk vrau njeri ,e ndërtoi shqiprinë ,po punon a’i ke sytë e veshët ti shikosh apo je qorruar e shurdhuar , si do ishte Tirana sot një fshat i madhë pas 30 vjetësh klasë matrapazësh ..ky i gjati po punon me devotëshmëri për tërmetin dhe stabilizim të sulmit koronavirusit ,për të mbajtë higjenën e dalë fitimtar. Atëherë kur ti nuk tundesh si gomari ,po të ofroi me dashuri ,vargjet e Fanolit ,ZGJIDH E MERR .

  MERR E ZGJIDHË
  A te duhen luftetare?
  Dhe arratine armiku te marre?
  A do botes ti vesh zjarre?
  Merr nja dhjete kosovare.

  A do male me debore
  Trima te forte e malesore
  Fort bujar e burrerore
  Shkon ne kukes i ken ne dore

  Ate duhen sharlatane
  Qe lepihen ne cdo sahane
  Qe te percajne vatane
  Ke sa te duash tropojane

  A do njerez per aheng
  Per tryeza e e per kuvend
  Burra e gra kercejne me loder
  Keta i gjen vec ne shkoder

  Njerez te zgjuar me lezet
  Qe i gjen ne cdo ane
  qe te bejne muhabet
  Keta jane mjeshterit dibrane.

  A te duhen budallenj
  Ca gomere e ca kopuk
  Hajdut kacak e batakcinje
  Shko e merri mu ne Puke

  A do trima sejmene?
  Kapardisur kudo vene
  Gjumi pa i zene t mos flene
  Per tre mirditore bej bene

  Keta matjane burra te zote
  Qe dikur kane bere barot
  Se i njeh gjithe vendi mbarre
  Nuk bejne tjeter vec per xhandar

  A te duhen genjeshtar?
  Matrapaz e koke thare?
  Kripen ta shesin per fare
  Mer krutane dhe je i lare

  Do dembele per Stamboll?
  Mos u lodh e mos hic hall
  te rreshtosh nja tri tabor
  Tiranasit ti zgjedhesh me dore

  Po qejflinj a te duhen,
  qe me jevga dine te kruhen
  Zonja qe pjellin cdo vit,
  vec Elbasani i rrit

  Ne do burra llafezane,
  qe cudisin gjithe dynjane
  Qe rrine tere diten rruges
  Nga keta gjen plot ne Durres

  Po kerkove koke palare
  Kryengrites dhe gomare
  Qe punet te shkojne vaj
  shko e merri ne Kavaje

  Kerkon hoxhe e kerkone prift
  mos bridh e mos u ngjit
  Se si keta qe bejne mekat
  i gjen vetem ne Berat

  A do urte njerezite te rine
  Nen komande te kesh ushtrine
  ne tabjate te kesh njerezine
  Merre te gjithe Laberine

  Do per pune,nje korcar?
  i ke bujq e ustallare,
  me gra bashke e hapin varre
  krah e koke su ka te share

  Do budallenj qe vec hane?
  Me dy kembe do hajvane?
  pasuri qe sdin te vene
  Merr shetit gjithe Myzeqene.

  A do te ruash florine?
  katandine e shtepine?
  Me dy qofte mbush sinine
  Ec e mere Gjirokastrine

  A do te hash e te besh qejf?
  Sofra e shtruar si per mbret
  pasterti e per yzmet,
  te tille gjen vec ne Permet

  Do ministra kolonjare?
  Se mbahen burra per mend
  Duan kudo te jene te pare,
  ne mexhlis e ne kuvend.

  Hall i madh me skrapallinj
  Ka rrezik te hash dhe dru
  Dy ministra le te rrine
  se na duhen dhe pa tru

  Ore te gjore,harruam Vloren
  Se kjo pune lahet me gjak,
  Dy shirit e nje medalje
  kesaj pune i vene kapak.
  “fteri” !

  Reply to this comment
  • Kinez Kosovar March 22, 21:41

   fteri ke harruar strofen e fundit:

   Po tu ngref myteberi e tu tret sheqeri
   Nuk gjen hic ku ta futesh
   dil kerko ku te mundesh
   se te pret me bythe hapur fteri.

   Reply to this comment
  • Magar Kinez March 22, 22:09

   fteri ke harruar refrenin:

   në forume fterr beterri
   si i çmendur zë pëllet,
   rrofsh magar sa malet tona,
   se t’ka lala me kimet.

   Reply to this comment
 32. Faik Xhaferaj March 23, 12:51

  Je me e madhja te gjitheve, te lumte mendja,goja,dora,gjithe qenia jote,….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim