Më shumë respekt për historinë!

September 3, 2018 11:59

Më shumë respekt për historinë!

 

Nga Hamza Malaj

Para ca kohësh, një nga krerët e ballit kombëtar për t’u mbrojtur nga akuzat ndaj tyre, citoi një shprehje kur Enver Hoxha kishte thënë se edhe ballistët, gjatë luftës Nacional Çlirimtare ishin treguar shumë trima, se dhe ata shqiptarë ishin. Po! Kjo është e vërtetë, e kam lexuar edhe unë. Veç kjo shprehje është marrë jashtë kontekstit dhe jo e plotë: “Ata ishin trima, po ju mungonte ideali”, ideal që u bë pluhur e hi pranë komandaturave gjermane. Kështu e keni  ju. Kur ju intereson, Enverin e merrni si kriter të së vërtetës, ndërsa në të kundërtën e krahasoni me Hitlerin, Musolinin dhe Stalinin. Vetëm me Zogun nuk e krahasoni. Dhe kjo sepse Zogu ka shtatore në bulevard. Dhe në të njëjtën kohë ai sipas studiuesve tanë, kishte ndërtuar shtetin modern. Karagjozllëk! A mund të ketë shtet modern pa një Universitet, pa një akademi të shkencave, pa një hekurudhë apo hidrocentral, me 90% të popullsisë analfabete, me një ushtri të shkatërruar, dhe me një vend ku bënte kërdinë malarja dhe sëmundjet e tjera?

Prandaj është absurditet krahasim i tillë. Hitleri e Musolini i vunë zjarrin një bote të tërë ku u vranë mbi 50 milionë njerëz. Ndërsa Enver Hoxha, në krye të një ushtrie vullnetare, e theksoj vullnetare, çliroi atdheun nga bishat nazi-fashiste dhe pastaj e mbrojti atë deri edhe  nga ballistët që hidheshin me parashutë nga ajri dhe vrisnin vajzat shqiptare! Dhe pse? Sepse shkonin vullnetare për të ndërtuar hekurudhat e hidrocentralet, apo se shkonin në kurset kundër analfabetizmit! Dhe cilët e kryenin këtë? Të ashtuquajturit demokratë që e kishin mohuar Atdheun. Është për të ardhur keq që edhe një deputete, shumë aktivë në politikë nuk u kujtua qoftë edhe një herë të vetme të kishte përmendur heroinat e Mirditës bashkëkrahinoret e saj, ndërsa vrasësve të tyre u dhuron buzëqeshje. Për juve edhe dita e çlirimit 29 Nëntor i vitit 1944, është një ditë e zezë. Vetëm bastardët mund të gjykojnë kështu. E dini ju zonja deputete se Shqipëria ka qenë 6 vjet e pushtuar nga nazi-fashizmi? E dini që çdo luftë, ashtu si çdo fenomen shoqëror, ka një fillim dhe një mbarim? Mbarimi për ne është dita e çlirimit. 29 Nëntori i vitit 1944. Për ne që luftuam me armikun, kjo ditë është e shenjtë. Ajo është një monument krenar dhe përmbledh sakrifica të pashoqe, të djemve e vajzave 20-25 vjeçare. Juve ashtu mbetshi të zinj, siç dëshironi, por kjo nuk është as zgjuarsi, as trimëri. Dua të të kujtoj vetëm kaq. Popujt edhe kur nuk i kanë simbolet dhe heronjtë, i krijojnë vetë! Ne s ‘kemi nevojë se i kemi bile me shumicë! Pavarësisht se ndonjë deputet hedh baltë si mbi heronjtë edhe mbi përmendoret!

Zonjë, urreje sa të duash Enverin, por mos harro se gjermanët nuk e zhvarrosën Hitlerin, kurse italianët i bënë bust Musolinit dhe mbesën e tij e kanë deputete. Si diktator, si perandor, si mbret, apo republikan ata janë pjesë e historisë së çdo populli, edhe të popullit tonë.

Po juve urrejtja ju ka errësuar logjikën. Aq sa pjesëtarët e ushtrisë Nacional Çlirimtare i etiketoni si “Lufta e Pleqve” si të ishin në ndonjë azil. Nëse jemi plakur apo jemi akoma te rinj këtë e dinë vetëm bashkëshortet tona, nuk e di nëse i ke pyetur dhe të janë ankuar!

Ata që nuk e njohin Enver Hoxhën si komandant të përgjithshëm  të Ushtrisë Naçl, duhet të pranojnë edhe që luftë të  dytë botërore nuk ka patur, ose duhet të pranojmë që Shqipëria nuk mori pjesë në këtë luftë. Po a mund të mbahet  ky shkëmb kaq i rëndë mbi supe? Si do të injorojmë ne betejat tona, dëshmorët tanë, fshatrat e përvëluara?

Duke mënjanuar Enver Hoxhën ne mënjanojmë një periudhë të tërë, periudhën më të ndritshme të historisë  tonë të re!

Pavarësisht se kishin ushtrinë tonë që udhëhiqej e drejtohej nga komandat dhe shtabet që arriti deri në Korporata, që kishte hierarkinë e gradave, përsëri disa ballistë duan ta fshinë këtë periudhë dhe harrojnë se pranë ushtrisë tonë qëndronin edhe aleatët tanë të mëdhenj, që kanë vlerësuar me respekt luftën Naçl, edhe udhëheqjen e saj.

Të vjen çudi dhe mbushem me keqardhje kur dëgjon ca pseudo historianë, që kanë frikë të thonë të vërtetën, që nuk flasin për marrëveshjen e Mitat Frashërit me Greqinë, apo atë të Pasiçit me Ahmet Zogun! Sipas tyre, edhe populli shqiptar dhe ushtria e tij shkuan në këtë luftë, pa organizim, pa udhëheqje, njësoj siç na përshkruan Enciklopedia Maqedonase që disa fise të prapambetura, zbritën nga malet dhe erdhën në fusha. Njësoj sikur ky heroizëm të kishte kaluar jo mbi shpinën dhe gjakun e popullit tonë, por mbi malet e tij!

September 3, 2018 11:59
Komento

22 Komente

 1. demo September 3, 13:40

  Pushtimi fashisto-nazist zgjati gjithe e gjithe 5 vjet.Tani hajde t`i numurojme 1939+5=1944.
  Luf,ndertimita nac-cl.zgjati 2 vjet 1943-44.
  Pushtimi i Diktatures se Proletariatit zgjati 46 vjet.
  46 vjet terror,vrasje,pushkatime,burgosje,internime,lincime.
  Autoret dhe exekutoret e kujtojne si periudhe heroizmi,pune,..
  Ju thoni se me djersen dhe gjakun tone ndertuat hekurudha,rruge,ura,thate keneta,,Ne keto pune vrate qindra intelektuale te burgosur dhe zbuluat disa grupe armiqesore.Pushkatuat ajken e inxhiniereve te shkolluar ne perendim me mundin dhe sakrificen e familjeve te tyre.
  Ne fakt Hekurudhen e pare shqiptare e ndertoi ushtria Austriake,Elbasan,Durres,Tirane Shkoder me dalje ne Mal te zi,qe qarkullonte deri ne Vjene.,pa aksione,pa buje,pa viktima,pa pushkatuar inxhiniere.
  Urat dhe rruget i ndertoi Italia nga jugu ne Veri,pa pushkatuar,pa grupe armiqesore.Pse Puna juaj nuk mund te konceptohet pa grupe armiqesore,pa dhune,lufte klasah dhe viktima?Pse e kujtoni Terrorin tuaj si periudhe te ndritur?
  Cfare mbeti,cilat jane rezultatet e terrorit te punes se detyruar skllaveruese?Nje shkaterrim total.Gjithcka ndertuat u shkaterrua nga vete ju per te mos rene ne dore te armikut.Ju late prapa Ziii,URIII,SKAMJE,,DHE TURMA QE NGJITEN NEPER LITARE SI MAJMUNA PER TE SHPETUAR NGA XHEHNEMI QE NDERTUAN PER VETE DHE PER TE TJERET.

  Reply to this comment
  • Edi September 4, 08:58

   O demo mqs di te besh llogari shikoje pak me mire se mia tamam tamam me dalin 5vjet e 8 muaj dmth me shume 6 se 5 vjet

   Reply to this comment
  • ELIOT September 18, 18:56

   PER KOMUNISTI HAMZA MALAJ … PERSE E BEJE HITLERIN NJESOJ SI ENVERIN …PO JU TREGOJ NE HISTORIE TE VERTETE ME QE SKE DALE KURRE NGA KATUNET E SHQIPERISE …… LEXOVA NJE HISTORIE KUR NJE GENERAL GJERMAN E TRADHETOI HITLERIN ..ISHTE VITI 1944 DHE I BENE NJE ATENTAT FURHERIT … DHE GENERALI ERWIN ROMMEL QE ISHTE NGA ME TE MIRET .. E DINTE PER ATENTATIN .. DHE NUK I NDALOI PUCISTAT .. HITLERI I KISHTE SHOK DHE NGA ME TE BESUARIT … DHE ALEATET E QUANIN DHELPRA E SHKRETETIRES … SEPSE FITOI SHUME BETEJA NE AFRIKE… DHE KUR HITLERI SHPETOI I KAPI TE GJALLE PUCISTET ..DHE I THANE SE E DINTE EDHE GENERALI ROMMEL POR ….. HITLERI KUR E MORRI VESH …I COI GESTAPON DHE I THANE …. OSE VRIT VETEN … DHE HITLERI STA PREK FAMILJEN… OSE JU VRASIM T E GJITHEVE EDHE GRUAN DHE CUNIN E VETEM QE KISHTE …. DHE ROMMELI VRAU VETEN ….NE BACEN E TIJE …. DHE HITLERI SJA PREKU FAMILJEN … NDERSA ENVERI … MIRE QE E VRAU NE GJUME MEHMETIN .POR EDHE FAMILJEN JA MASAKROI U FUTI NE BURGJE TE GJITHE DHE I TORTUROI TE GJTHE ….. TANI UNE PO TE PYES TY SHOKU TARAS …. HAMZA MALAJ …. SIPAS HISTORISE QE JU TREGOVA ..KUSH ISHTE ME BURRE ..ENVERI APO HITLERI …..PO TE KESHE 2 GRAM LLOGJIKE DO TA KUPTOSH SHPEJT …. POR DUHET PAK LLOGJIKE …..MERCI

   Reply to this comment
 2. Nene Pashako krah Nene Terezen.. September 3, 14:29

  Fatkeqesi qe kemi “DEMA”si komentuesi “demo”…!
  C’ NENA i kane lindur?!

  Faleminderit i nderuari Hamza Malaj, per kete shkrim realist,si atdhetar i vertete. Nje jete e jetuar pasqyruar nga ju saktesisht. Keq me vje per komentuesin “demo”qe eshte ne ato pozita qe askush-shqiptar i vertete-se degjon .
  Fatkeqesi ,qe kemi njerez te tille “ajka”intelektuale si “demo” me ca pasues.
  Nuk e di; Nga c’NENA kane lindur;te tille”demo”?!

  Nene Pashako-krah- NENE TEREZA!
  .

  Reply to this comment
 3. Tete September 3, 14:32

  Demo,ti duhej te vriteshe me buke ne goje,o harram i Shqiperise!
  Pse nuk na mburresh me cfare i dha kapitalizmi Shqiperise,por merresh me te shkuaren?
  Te degjuam,e rrezuam,por cfare fituam?
  Shkaterrim,vjedhje,droge,prostitucion,etj!
  Hyyyyy vrrome fashiste!

  Reply to this comment
  • Mollosi September 3, 17:43

   Gjendja e shqiptareve sot eshte pasoje e udheheqjes se mbrapshte 46 vjecare e komunisteve te cilet popullin shqiptar e zhveshen nga humanizmi dhe nga njerezorja.

   Reply to this comment
 4. # September 3, 18:46

  Demo!
  Te lexova komentin.Arrita ne konkluzion se ti me siguri ke lindur nga vrima e brumatrices(bithes) dhe jo nga ujvara e kroit qe ka lindur gjithe njerezimi.Jo vetem kaq.Por per te ardhe ne jete douhet te te ken prirur kembet,gjymtyret e ne fund koka duke lane mbrapa fekalet qe edhe sot mban ere tue qelb dynjan.

  Reply to this comment
 5. Lili September 3, 19:08

  Zogu ndoshta nuk pat mundesi e kohe me krijuar universitet po studentete i dergoj neper universitetet e botes cka eshte nje mençuri .
  Po problemi eshte se ju shumicen e tyre i mbytet.

  Reply to this comment
 6. Lili September 3, 19:11

  Hamze,respekti do filloje kur ju te respektoni parardhesit e juaj si pjese te Historise.
  E kur te pranoni faktin se lnc nuk ishte vetem me komunista..

  Reply to this comment
 7. ELIOT September 3, 19:17

  DEMO KE TE DREJTE 100 ¨% .. I MUNGONTE IDEALI … ENVERI FLET PER IDEALE …ENVER TRADHETARI .NUK ISHTE ENVERI QE NA BERI VENDIN ME TE VARFER NE EUROPE HE … A S ISHTE ENVERI QE VRAU RININE PER IDETE E VETA BOLSHEVIKE … A NUK SHTE ENVERI QE PER VETE KISHTE 5 VILA E PISHINA DHE NE 7 VETA 2 DHOMA NJE KUZHINE …. EDHE ZOGU ISHTE ME IDELAISTE ME DEMOKRAT ME SOCIALIST SE ENVERI … SE NUK E PAME ZOGUN FUSI NE BURG SE DEGJONJE MUZIKE AMERIKANE JO POR ENVER ZGJEBSI NA BERI ME TURP NE BOTE … EUROPIANET NA NJOHIN SI RRJEPACAKE AKUZE TE ENVER PISIT …KAM DEGJUAR QINDRA SHOKE FRANCEZE QE ME THONE … SE NE SHQIPERI KISHTE MIZERJE SI NE AFRIKE DHE PAK A SHUME KISHIN TE DEJTE PRANDAJ SHURRAT E ENVERIT MBYLLENI GOJEN DHE MOS NA CANI BYTHEN ME RRENAT TUAJA PREJ BOLE CHEVIKESH TE QELBET ..SE EUROPA JU A KA BERE MUTIN NE KOKE REJ VITESH .. DEBILA COBANE SHURRAMANE E EDHE DHEMBET I LANI NJE HERE NE MUAJ …. MORRACAKET E BOTES ..

  Reply to this comment
 8. GRANIT DRENICA September 3, 22:13

  Përgjigje, LILIPUTAVE E LILIMUTAVE (dhe jo vetëm të këtillë) të këyre komentuesve këtu më lart: demo,Mollosi, Lili, ELIOT.

  Juve që ju theksova këtu në fillim të këtij komenti, jeni TË MJERË dhe AQ TË MJERË sa, është edhe shumë vështirë të merret me mend MJERIMI juaj njerëzor!

  …Shqiptarët, për 46 vjet nën udhëheqjen e ZOT-Enver Hoxhës, nga, gati majmunë të njëmendtë, u bënë (i bëri ZOT-ENVERI) njerëz për të gjitha lakmitë! Për 46 vjet, Enver Hoxhë-ZOTI e bëri Shqipërinë KALA SHQIPTARE dhe i bëri shqiptarët, njerëz ndër më të denjit e mundshëm në kuptimin e përgjithshëm! Për 46 vjet, Enver Hoxhë-ZOTI i ngriti shqiptarët (nga analfabetë të frikshëm, gati si majmunë) në nivelet e njerëzve më të ngritur e më të kulturuar evropjan GJË, që EVROPA kishte mundur ta bënte vetëm për 5-600 vjet përpjekje e mund, ore, ti LOPË-HAJVAN-MUTO-MULLOSI-RROTA! …Për 46 vjet, nën prijatarinë e ZOT-Enver Hoxhës, nga qenie njerëzore, gati, si të shpellave, i bëri SHQIPTARËT njerëzit më njerëzorë dhe SHQIPTARË të denjë dhe maksimalisht të DENJË, si SHQIPONJAT!

  …Dhe, që prej pas vitit 1990, shqiptarët, nga NJERËZ maksimalisht, u bënë KAFSHË e më KAFHË SE TERA KAFSHËT sepse, që prej pas vitit 1990, shqiptarëve po iu mungon Enver Hoxha-ZOT, por, s’po iu mungojnë DJALLI ME T’BIRIN dhe udhëheqësit shqipfolës më KUNDËRSHQIPTAR edhe sesa grekët dhe shkijët !

  ..O Lili-MUT-SHURRA QENI E KËRRIQI

  Ahmet Zogolloviqi, e di edhe krejt bota tashmë, se ka qenë NJERI-KAFSHN dhe KAFSH-NJERI i plotë, por që ka ecur me dy këmbë; dhe, vetëm ti dhe shqipfolësLOPËT si ti, si po kuptohet, ende nuk e keni të qartë, sepse, pa dyshim, ti dhe shqipfolësit si t,i jeni BASH njerëzLOPË por, që çuditërisht, ecni me dy këmbë; prandaj dhe jeni në këto përmasa HAJVANËLOPËE LOPËHAJVAN sa, nuk mund të merreni as me mend !?!
  …Ahmet Zogolli ka qenë, pos aq shumë tjerave negativiteve, edhe një INJORANT -gati si një majmun!

  Ahmet Zogolli iu ka bërë të këqia e të ZEZA Shqipërisë dhe popullit shqiptar, edhe më shumë e më keq sesa që iu kanë bërë shkijët dhe grekët por, që ti, nuk e ke të qartë një gjë të tillë ngase, je bash LOPË DHE MË LOPË SE LOPA, por, për çudi je pa bisht e pa brirë !?!

  …Ahmet zogolli, posi, ka pasur mundësi që që të bënte edhe shkolla dhe universitet, por nuk i ka bërë ato për shqiptarët, sepse ai ka qenë ANALFABET që ska ditur ta shkruaj, gati as emrin e vet, dhe ka qenë MË SHKJA kundër shqiptarëve -edhe sesa vetë shkijët, etj., etj.,etj. , që do mund të thuhëshin, Lili, për Ahmet Zogolloviçin tënd, shqipfolësin më të urryer nga çdo shqiptar-SHQIPTAR-TAMAM dhe normal!

  …Ti, ELIOT, këtu në komentin tënd, po tregohesh vet, pa të zbërthyer unë fare, se je një qenie njerëzore, por që në fakt, qenke MË LOPË(dhe, jo vetëm LOPË…!) …Ti. ELIOT dhe shqipfolësit si ti, që prej pas vitit 1990, u bëtë, nga njerëz, LOPË e më LOPË EDHE SESA LOPËT, pikërisht, sepse po iu mungon ENVER HOXHA-ZO; prandaj dhe po iu pëshurrë n’gojë e në goja Evropa dhe krejt BOTA, pikërisht dhe saktësisht sepse po iu mungon ZOT-Enver Hoxha!!! …Dhe do iu PËSHURRË n’goja dhe do t’iu bëjë edhe MË KEQ SE KËSHTU DHE KAQ -Evropa dhe BOTA e tërë, sepse që prej pas vitit 1990, JU nuk meritoni FAT tjetër dhe FAT më të mirë !!!

  Reply to this comment
  • Mollosi September 4, 09:36

   GRANIT DRENICA!
   Nuk e di nese e ke verejtur, por sa here qe has ne nje komentues qe shane, genjen, ofendon,poshteron,urrene,provokon… gjithmone del te jete nje Enverist.

   Reply to this comment
  • ELIOT September 9, 19:53

   OR GRANIT DEBILI .. NE KAPITALIZEM SA I JEPTE ENVERI NEXHMIJA POPULLIT NE MUAJ PER TE JETUAR …. NE FRANCE I HARXHOJNE PER QENTE DHE MACET .MORE I VARFER … NJE COBAN SI JU QE SE NJEH JETEN DUHET TE JETOSH NJA 5 JAVE NE ITALIE NE PARIS NE SPANJE DHE PASTAJ TA SHIKOSH NDRYSHIMIN COPE IDIOTI ..SE JE TI IDIOT SJAN TE GJITHE SHQIPTARET .. UNE E BEJ NJE ENVER CDO MENGJEZ …SE EDHE MUTI E KA EREN ME TE MIRE SE ENVER ZHULSI NGA GJIOKASTRA ..PRANDAJ SPIUN KAKA MERR BIDONIN E VAJGURIT DHE SHKO MBAJ RRALLEN CJAP …LOPE DELE … KE LINDUR DEBILE POR MOS NGORDHE KOQE ….. I MJERI TI … ANALFABET ….KEMI XHANCIN QE BOTA SI KUPTON SHKRIMET E DISAVE NGA SHQIPERIA SE DO TE NA MERRNIN TE GJITHEVE PER KAFSHE PER SKIZOFRENA …PUNOJ GJITH DITEN ME FRANCEZE DHE E SHIKOJ DIFEENCE ..KULTUREN ME DISA SHQIPTARE …SE KANE HABERIN E JETES KETO COBANE .KETO ZGJEBSA . .EDHE DISA AFRIKANE KANE ME SHUME KULTURE SE COBANET QE LA PAS ENVERI ..MERCI ..

   Reply to this comment
  • ELIOT September 19, 11:50

   Ha ha ha Katnari Drenica eshte aq i cultivuar ;;Sa qe shan shan dhe vetem shan s ato grat e keqia ;;;;Une i them me fakte gjerat ;; zhuls ;;;; Nuk j fus kot si disa i kam nga pervoja nga jeta ne EUROPE ;;Cope idioti ;;;Mua nuk ma hoqi trurnin Hitleri enver s ty edhe disa te tjere ;; MERCI ; per sharjet ;;;se me ngren moralin kur nje coban me ofendon ;;; DUKET CIVILIZIMI ME DISA SHQIPTARE ..DHE EUROPEN ….. HEJ GRANIT… DIT MUA E KE AKOMA BIDONIN QE TE LA ENVER PEDERASI …PO BICIKLETEN E MAOS E KE APO TA KANE VJEDHUR ..SE ENVERI PER VETE KISHTE 5 BENZA NUK E DIN COBAN ….PO DHEMBET I LANE NJE HERE NE MUAJ ….. .. HEJ KACABU …E DIN ..C ESHTE PÄRFUMI …. JAM I SIGURTE SE SKE VENE ASNJEHRE NE JETE … TE KUPTOJ …. E DIN TI ZHULS SE EDHE QENTE VENE PARFUM NE PARIS …JO KU TA DISH….. KE LEXUAR GJITHE JETEN ZERIN E POPULLIT ..?????? HA HA HA HA HA HA HA ….JE NJE NASTRADIN QE SE KE SHOKUN ..MJER KULTURA CIVILIZMI NE SHQIPERI …..

   Reply to this comment
 9. Onkezmi September 4, 05:07

  Sa me shume shkrime te tilla ,nga ata qe sakrifikuan per vendin,edhe per ata qe sokellijne si e ema e Zeqos ne maje te pemes…sa me shume shkrime nga ju bijte e denje te kesaj toke,per tu mbyllur te shtate vrimat e fytyres atyre qe me te padrejte ,puthadoreve,liliputeve,gezojne bashke me ne,atyre qe te bardhen duan ta bejne te zeze,o te zinj…

  Reply to this comment
 10. demo September 4, 07:27

  Tete nuk po mburr kapitalizmin e Llumit te proletariatit.U nxiten llumi i shoqerise,hajdutet ordinere te vjedhin PRONEN DHE TE MOS U LENE GJE PASARDHESVE TE KAPITALISTEVE TE VERTETE,TE BEJLEREVE DHE AGALLAREVE,TE TREGETAREVE DHE FABRIKSNTEVE.
  I GJITHE KY SISTEM U KRIJUA QE PRONA TE MOS SHKOJE TEK I ZOTI.
  Pergjegjes per kete si8stem grabitqae te pashembellt ne bote eshte nje dhe vetem nje,MALOKU I PABURRE DHE DENGLAXHI,SALI BERISHA.
  Nuk eshte Ramiz Alia,Ne nje takim te fillimit te 1991 ishte Ramiz Alia qe i drejtohet perfaqesuesve te PD,PS,More kete token qe po u ndajme fshatareve nuk duhet tua leme ne pronesi!i !U hodh maloku revolucionar:-Jo jo,e meritojne pronesine e tokes ata!
  Prandaj me buke ne goje shko vrit Sali Berishen,qe eshte autor i Rrumpalles malokare qe ti e quan Kapitalizem.

  Reply to this comment
 11. demo September 4, 11:17

  O Dhimiter!N`dac nene pashako,n`dac nene Tereza te shitesh ti njihesh nga analfabetizmi.Kur ti nje cope analfabet,me ate pjesore te tmerrshme shatra patra,ke punuar ne kulture dhe arsim,,,.edhe per kaq atij sistemi dhe atyre xhahileve qe te emeruan ty i duhet vene kryq.Sepse kur ti merrje rrogen ne arsim dhe kulture,nje nga orientalistet me te ditur te Rruzullimit,ai qe perktheu :Gjylistane dhe Bostane”te Saadiut,AY shkencetari qe replikoi me Babingerin per mbishkrimet turko-arabe-persiane te gjetura ne Shqiperi,AY qe nuk lind dot nena shqiptare te dyte,Vexhi Buharaja,punonte fshesaxhi ne berberhanet e Beratit.Sot ne nuk kemi nje perkthyes te thjeshte qe te perktheje nga osmanishtja tapite e pronareve.Ja pra cfare ishte ai sistem,qe te mbante ty dhe qindra qylere analfabete te drejtonin arsimin,kurse shkencetaret me universitete Evropiane,exelente,e siguronin jeten me qylyke ne kanalet e fermave dhe kooperativave..Mua nuk me mallengjen as nene pashako,as nene Tereza jote,por me dermon jeta e Jakov Miles,antropollogu i pare shqiptar,autor i vepres”Rraca Shqiptare”,qe kur erdhen Akademiket Kosovare Mark Krasniqi dhe Fehmi Agani e gjeten Autorin duke pastruar bajgat e lopeve ne stallat e N.B.Fier,u perulen ne gjunje dhe i puthnin duart gjithe bajga ,atij plaku qe shkroi Dhiaten Shkencore te Rraces shqiptare.
  Une dajes do i them daje dhe derrit do ti them derr.

  Reply to this comment
 12. GRANIT DRENICA September 4, 15:52

  Prite ti, Mollosi -GRANIT DRENICËN se të HANDAKOSI!

  …Ti, mollosi, para se të të fyej (sikurse po thua ti), unë apo kushdoqoftë -ME PLOTË TË DREJTËpër këtë rast, ti dhe shqipfolësit si ti apo të përngjashëm me ty, paraprakisht, ju, të parët e keni FYER veten tuaj në mënyrën dhe mënyrat më të papërmirësueshme dhe më të tmerrshme të mundshme kur, VETËM PASI “VDIQ” I PAVDEKSHMI -ENVER HOXHA, ju, më pisat, më të poshtërit dhe më të ligjtë shqipfolës (sepse, ju nuk jeni shqiptarë tamam), u çuat, si qentë PAS SHKUARJES SË UJKUT dhe, niset të bënit poterë e zallahi e shamatë edhe më keq e më shumë edhe sesa qentë e pasojë dhe zagarët; dhe filluat ta mohonit, ta shanit e ta denigronit Enver Hoxhen të ciln sa ishte GJALLË e patët nderuar, e patët dashur dhe e patët adhuruar si ZOTIN vërtetë, sepse, Enver Hoxha, në fakt ishte ZOT I VËRTETË por me dukje të njeriut; dhe ishte me dukje të njeriut që të ishte më i padalluar nga njerëzit dhe që të ishte më i pranuar nga njerëzit dhe gjithherë n’mes njerëzve dhe pranë njerëzve; dhe, ju, prandaj e patët dashur, e patët nderuar dhe adhuruar më shumë se këdo tjetër dhe si ZOT TË NJËMENDTË, ngase, Enveri ishte, pra ZOT i vërtetë dhe bëri Enver hoxhë-ZOTI për shqiptarët dhe për Shqipërinë aq të MIRA të mëdha dhe aq të mira të vlefshme, sa s’ka bërë kush për Shqipërinë dhe për shqiptarët deri në ditët e sotit
  …Pra, unë, GRANIT DRENICA nuk të kam fyer as ty me këtë rast, por ta kam thënë të vërtetën, ndonse ta kam thënë shumë përmbajtshëm, shumë shkurt dhe shumë pak, ngase, ti Mollosi dhe të gjithë shqipfolësit si ti e të përngjashmit me ty, për çështjen në fjalë, i meritoni FYERJET dhe jo vetëm FYERJET (!) më të rëndat ku janë e ku s’janë!!!

  …Prandaj, do t’ishte e pakuptimt, e dënueshme dhe e pafalshme që. SHARËSIT -mos t’i shajshe; që gënjeshtarët dhe jo vetëm GËNJESHTARËT shqipfolës të prej pas vitit 1990, të mos i shajshe e dënojsh keq e FORT, për gënjeshtrat, ligësitë dhe poshtërsitë e tyre të pashembullta të prej pas vitit 1990 e deri më sot ! …Madje, do t’ishte ofendim e shumë më keq edhe sesa ofendim po të mos i OFENDOJE dhe JO VETËM TI OFENDOJE sot, ata shqipfolës të cilët, VETËM që prej pas vitit 1990, pesë vjet pas shkuarjës së Enver Hoxhës, filluan ta mohojnë, filluan ta përflasin, filuan ta denigrojnë e, çka edhe jo tjetër më zi e më keq, pikërisht Enver Hoxhën, më të madhin shqiptar, më të mirin shqiptar dhe shqiptarin MË SHQIPTAR të të gjitha kohëve deri më sot !!!

  Reply to this comment
 13. Guri Naimit D(Dh Xhoga) September 4, 16:08

  U dashka o vellezerit tane;- ti thuash dhe “derrit”-daje”.

  Pa tjeter faleminderit zoti komentuesi”demo” per ate njohie te peersonit tim,nepermjet”analfabetizmit” tim demostruar.Me mire ANALFABET se MYSYBET. Si njeri i penes qe jeni e spjegoni.Keq me vjen pse paraqiteni i tille
  Sa per analfabetizmin tim,ju jap te drejte.Kur u ndane keto na rane.Une ndiese ju kam kerkuar dhe ju kerkoj, figurave te shquara,une,perdorur emrin e tyre per te shprehur fjalen dhe mendimin tim.Zanafilla e perdorimit te ketyre emrave.eshte se nipi sa lindur 15 vjet me pare ne rruget e emigracionit,me ka perjetesuar,emrin
  mare,me gjalien time. E paca se po me nderon,sot 15 vjecar lindur e rritur rrugeve te botes.
  Edhe Ju z”demo”,qofshi mire se une, ju konsideroj: “Opozitar po vellezer”.Ndiese ju kerkoj lexuesve…si “analfabet”qe jam. Guri Naimit D.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin