Media gjermane: Nëse Shqipëria pranon refugjatët, mund t’i hapen negociatat

June 26, 2018 11:27

Media gjermane: Nëse Shqipëria pranon refugjatët, mund t’i hapen negociatat

Mediat gjermane e shohin Shqipërinë si një vend e cila mund të zgjidhë konfliktet e brendshme politike të vendit, që lidhen drejtpërsëdrejti me çështjen e azilkërkuesve.

Pas një analize nga “Deutsche Welle”, të njëjtën linjë arsyetimi paraqet edhe “Focus.de”.

Kjo media gjermane ka publikuar sot një artikull me titull “Pse Shqipëria mund të zgjidhë konfliktin e azilit”.

Në të shkruhet se ngritja e një kampi për pritjen e refugjatëve në Shqipëri mund të ndihmojë në mbajtjen e pushtetit të kancerales gjermane Angela Merkel, si dhe të sjellë qetësimin e ministrit të Brendshëm Horst Seehofer.

Kjo lëvizje do t’i sillte favorin Merkelit për t’i plotësuar dëshirën Seehofer-it, që kërkesat për azil të parashtrohen jashtë BE-së, por që të mbeteshin nën mbikëqyrjen e Bashkimit Evropian.

Në artikull shpjegohen më tej disa nga arsyet se përse Shqipëria mund të jetë një vend i përshtatshëm për ndërtimin e kampeve të refugjatëve.

VendndodhjaVendi i Ballkanit Perëndimor shtrihet në Mesdhe në buzë të rrugës “klasike” të Ballkanit (rruga që ndiqnin refugjatët nga Lindja për në BE), e cila tani konsiderohet e mbyllur. Për shkak të vendndodhjes së saj me dalje në det, Shqipëria do të ishte e përshtatshme si një pikë kontakti për ‘njerëzit e anijes’.

StabilitetiNë dallim nga vendet e Afrikës së Veriut, si Libia, ekzistojnë struktura të qëndrueshme demokratike në Ballkanin Perëndimor. Ministri i Jashtëm Federal Heiko Maas (SPD) vlerësoi kohët e fundit reformat gjyqësore në Shqipëri.

Negociatat e pranimit si një levë e mundshme për BEMegjithëse Shqipëria nuk është pjesë e Bashkimit Evropian, BE ende ka leva politike: Komisioni i BE, kohët e fundit ka rekomanduar që negociatat për hapjen e bisedimeve për integrimin në BE të hapen me Shqipërinë dhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor. Kjo i jep Brukselit një mundësi për të ushtruar presion politik për të drejtuar vendosjen e mundshme të qendrave të azilit për përmbushjen e standardeve humanitare.

Rregullat e azilit të BE-së nuk zbatohen për ShqipërinëNjë avantazh tjetër nga pikëpamja e BE-së: Meqenëse Shqipëria aktualisht nuk është anëtare e BE-së, nuk zbatohen rregulla të tilla si marrëveshja e Shengenit ose sistemi i Dublinit. Kjo do të thotë, për shembull, se kontrollet kufitare në Shqipëri janë mjaft normale. Rregullat e Dublinit nuk funksionojnë atje: nëse një azilkërkues është regjistruar në Shqipëri, nuk ndikon që një vend i BE-së mund të jetë përgjegjës për procedurën e azilit.

Ekziston tashmë bashkëpunimi për emigracionin Shqipëria po punon tashmë me BE në disa nivele në fushën e migracionit: vendi kohët e fundit ka nënshkruar një marrëveshje me agjencinë e menaxhimit të kufirit të BE-së Frontex për të mbrojtur më mirë kufijtë e jashtëm shqiptarë. Policia Federale është duke punuar edhe në nivel lokal me Shqipërinë. Ka gjithashtu bisedime dypalëshe me Austrinë, sepse këtë vit, më shumë emigrantë po përpiqeshin të udhëtonin në Europën Perëndimore nëpërmjet Shqipërisë. Qeveria shqiptare duket se ka frikë të bëhet rrugë e re e tranzit kalimi për emigrantët dhe se refugjatët mund të vazhdojnë të rriten. Kjo tregon dy gjëra: Së pari, vetë Shqipëria ka një interes për të kontrolluar imigracionin. Së dyti, qeveria tashmë ka dëshmuar se është e gatshme të punojë me BE.

Kushtet humane për emigrantëtAgjencia e OKB-së për Refugjatët ka konfirmuar se emigrantët janë trajtuar mirë në Shqipëri deri tani. Kjo sugjeron që vendi gjithashtu do të jetë i gatshëm të garantojë standardet humanitare në qendrat e mundshme të azilit.”

Pasi ndalon së rendituri arsyet që e bëjnë Shqipërinë një vend të përshtatshëm për ndërtimin e kampeve të refugjatëve, “Focus” raporton se qeveria shqiptare ende nuk e ka premtuar ndërtimin e tyre dhe se popullsia në Shqipëri është skeptike.

Media gjermane vijon të prekë akuzat dhe kundër-akuzat politike lidhur me një kamp të mundshëm refugjatësh në Shqipëri, si edhe pritjen e rreth 600.000 ish anëtarë të ISIS.

Në fund, “Focus.de” raporton se kërkesat e Brukselit mund të sjellin pranimin e ngritjeve të qendrave të azilit nga vet kryeministri Rama.

 

s.a/dita

June 26, 2018 11:27
Komento

17 Komente

 1. Epiriot me Zemer e Shpirt June 26, 11:38

  Shqiptaret duhet ta kuptojne qe perandoria Eusollave eshteantishqiptare qene gjeneze ,dje sot edhe neser ,do te jete shqiptar vrasese.
  Duhet rishkruhethistoria qarte.Duhet hapur nje debat publik mdiis historianve te vertete ,teshplahen dogmatendyresirave vlleho plasaris edhe maloko komanis vatikanis.
  Te tregohet qartesishtEpopeja e lavdishme e ketinj populli krenar ,qe qarqet vlleho maloke e katandisen ne popull mazokist.
  Propoganda vatikane edhe ortodokse e coi kete popull e ketevend ne gremine.
  Duan ta zhdukin kete vend ,tendalohet cdo Jo Shqiptar te vihet ne poste telarta shteterore.

  Reply to this comment
  • Tani June 26, 17:51

   Ky nuk eshte kusht, ky eshte detyrim dhe tallje b.the. Ne i plotesuam kushtet qe na vune. Pra, edhe po ti marrim 600 mije siriane do dale Hollanda pas nje viti dhe do te thote nuk i keni ushqyer mire sirianet, prandaj, nuk e meritoni hapjen e negociatave. Kjo do te thote qe na dashkeni per kosh plehrash por jo si te barabarte. Ceshtjen siriane e krijoj NATO me nderhyrjen ne Irak dhe mbeshtetjen qe i bene rebeleve. Le ti marre Franca, Danimarka dhe Hollanda refugjatet siriane. Ju mbrojtem ne kohen e Skenderbeut nga hordhite osmane, tani merrini hordhite siriane vete sepse ne nuk kemi asnje aresye te ndryshojme demografine e vendit. 600 mije siriane, somaleze, yemenite e ku e di une cfare do te thote 20% e popullsise se vendit tone. Eshte numer shume i madh. Vende si Gjermania, Franca, Italia apo Anglia me popullsi mbi 50 milion banore mund ti thithin 600 mije sikur te ishin asgje.

   Reply to this comment
  • Turi June 26, 17:56

   Kete ide ja u futen ne mendje mediave europiane bashistet dhe berishistet, vellezerit e gjakut te Esat Pashes. Edi Rama e beri te qarte qe kjo ide eshte idoteske dhe genjeshter dhe nuk do te pranohet nga Shqiperia. Keshtu qe bashisteve dhe berishisteve ju themi hani m.t. Se bashku me mediat gjermane apo europiane. Zgjidhini vete problemet tuaja. Ishte Merkel qe i pranojn refugjatet vete. Tane jepuni kujdesin sepse vete i moret. Refugjatat nuk te vine ne Shqiperi sepse e dine qe eshte nje vend i varfer dhe nuk perfitojne asgje. Na e dashkeni te miren, te na ktheni ne plehra. Por ne kemi besim qe KM jone nuk do te pranoje nje pleherizim te Shqiperise per te zgjidhur konfliktet e brendeshme Europa.

   Reply to this comment
   • Epiriot me Zemer e Shpirt June 26, 19:22

    Nuk jam berishist ,por tym pa zjarr nuk ka .Testohet ky popull kaq dmth.Por qe ky plan egziston ky eshte fakt .Se sado te behet nuk e dime.Ama qe keta 600-mije po mblidhen kokrra kokrra ketu ne Shqiperi ky eshte fakt .Ditadites po vine grupe grupe ,pake ngapak do plotesohet numri i 600 mijeve.Gur gur behet kalaja ,qysh eke menduar ,qe do ti bein me trena rrehst 600 mije pernjeher?Nderkohe qene flasim ata jane duke hyre dita dites ne qendrat e azilit teshtetit shqiptar.Kufi nuk kemi ,rruga u hap ,dmth kaq .Fshati qe duket nuk do kallauz.Nga keta 600 mije po e supozojme ,gjysma nuk kane leke per te vazhduar udhetimin me tutje.Do mbijetojne ketu.Do mesohen me kete ved edhe te pakten cereku do te ngeli ketu.Njejte si iranianet revulucionare qe mbahen ketu e ketu po plaken.Shqiperia eshte ne paln ka shume vite qe te beje kosh pleherash ,geto e perandorise eurosllave(eu).Edhekjo po behetfkat ,ky plan fshihet nen siglene*tranzicionit*..Ti merru me berishen ende.

    Reply to this comment
 2. Shqiptari June 26, 12:50

  Refugjatet merrini e mbajini vet o gjerman
  Shqiperise jo vetem duhet ti hapet drita jeshile per ne BE , por gjermania duhet te paguaje demet e luftes

  Reply to this comment
 3. Toni June 26, 13:22

  Domethene ky qenka kushti dhe detyrimi per pranimin? Deri ne rreze Shqiptareve.

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro June 26, 13:54

   Mbaj mend kur ishim te vegjel me shoket ne lagje , luanim nje loje qe quhej: Mbyll syte e hap gojen. Ata me te fortet ju inponoheshin me te dobteve , qe nga frika e halli hapnin gojen e mbyllnin syte. Pas kesaj kuptohet se çfare hynte ne gojen e tyre , lloj lloj pislleqesh!!! Kjo Evrope , kaq cinike me shqiperine, po jemi te vegjel , por jo pa dinjitet. Lojrat e Evropes kurve nuk duhen pranuar. U bej thirrje te gjithe shqiptareve te ndershem e patriote te mos pranojme nje poshterim te tille.

   Reply to this comment
 4. intelektuali June 26, 13:36

  ESAD PASHA DO COHEJ ZGUPTHI NGA VORRI KUR TE MESONTE SI PO E SHET SHQYPNINE PER DY ASPRA EDI RAMA

  Keshtu veproi me Armet Kimike te Asadit qe i paraqiti si “Karamele bamiresie”, keshtu vazhdoi me Plehrat e Mafies Italiane qe i paraqiti si “Industri riciklimi”, keshtu po vepron tani me talebanet e ISIS-it qe po i paraqet si “Qendra Azili” per dallkauket dru me pre qe e votojne kete skuth antishqyptar.

  Reply to this comment
 5. Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni June 26, 13:41

  Nje fjale e urte thote:
  “I gjithe uji i botes nuk e mbyt dot nje anije, pervecse nese hyn brenda ne anije.”

  Per sa kohe Shqiptaret e mbajten ujin jashte anijes, anija e tyre i beri balle c’do shtrengate, qe nga ajo osmane ne kohen e Skenderbeut, deri tek ajo naziste ne kohen e Enver Hoxhes, duke i mposhtur keta Gjermane se bashku me po keta maloke qe qeverisin sot Shqiperine me armet e tyre.

  Por qe kur Shqiptaret e humben nocionin e perkufizimit te tyre, se cfare do te thote te jesh Shqiptar, dhe bashke me te humben idene e kontureve te anijes dhe e lane ujin e sllaveve me origjine Afrikane jo vetem te hyje brenda ne anije, por te behet edhe timonier i anijes, anija Shqiptare i ngjan nje karakatine te shpartlluar qe fut uje nga te katra anet, dhe ata qe e shohin nga jashte si dicka e destinuar te mbytet, nuk i vret ndergjegjja te hedhin aty gjithe plehrat e tyre.

  Keta “timoniere” me origjine Afrikane
  http://britam.org/Haplogroup-E1b1b.jpg
  http://www.abroadintheyard.com/wp-content/uploads/Haplogroup-E1b.jpg

  sjelle si sllkellver ne antikitet
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/59/Boulanger-gustave-clarence-rudolphe-french-1824-1888-the-slave-market.png/1280px-Boulanger-gustave-clarence-rudolphe-french-1824-1888-the-slave-market.png

  s’mund t’i japin Shqiperise histori tjeter vecse historine e tyre, nje histori sklleverish.

  Reply to this comment
 6. Pellazgos June 26, 13:43

  Zoti Epirote me zemer e Shpirt?
  Epiri ka egzistuar nuk egziston me,ashtu sic nuk egzistojne Epiri i Veriut apo Poli i Veriut.
  Ketu jemi nje vend myslimane dhe jo vetem,shqetesohemi se kush do dale per presidenti ne Turkye.
  Vend i mbaruar qe myslimanet bejne Shqiponjen Greke te Bizantit kur pefaqesojne nje komb tjeter!
  Myslimanet e kane shpresen tek Erdogani se e ka shprehur qarte qe Islami perparon prandaj ku do futeni ju qe nuk u turqizuat.

  Reply to this comment
  • Epiriot me Zemer e Shpirt June 26, 14:46

   Pellazgos jam i sigurte qeje nga geghamja ene ti.Dmth je dyndje vlahoturkane ne keto ane.Dmth mos e permend Greqine (thejsht dezinjim modern nga gjysherit e ketij kurves gjerman).
   Dykrenorja se mos ka lidhje me mbreterine seljuke apo sllave etj etj.
   Dykrenorja nuk ka lidhje fare me greket apo bizantin.Mesoje ne qofte se nuk e di.
   Shqiptaret e kane simbolin e tyre e kjo do dite e nete te gjata per ta shpjeguar ty dmth sepse-ne.
   Percfare thashe ne komentin me siper edhe ta argumentoj ,por nuk ja vlen as barra qirane te merem me njerez qe jane trushplare fetarisht edhe politikisht.
   Kur ta mesoh edhe ta pranoshhistorine tende do te jesh me i sinqerte.
   Mbi te gjitha Adn-ja humane eshte e njejte mes cdo humanoidi.
   Une si Shqiptar i vertet i grup etnise Epiriote ,dua me te miren per popullin tim.
   Prandaj edhe marr mundimin te shkruaj pes rreshta neper komente,e kjo esht me e pakta qe mund te bej ,te pakten tani per tani.
   Historine e studioj thellesisht edhe pa ndikime fetare apo etnike a politike.
   Buken e perditshme e nxjerr me krahet e mi edhe jam i lire te shpreh mendimin tim ,edhe sikur kjo mos te ndryshoje asgje.
   Pamundesia per te reaguar edhe ndryshuar gjendjen ne terren ,nuk me ben te vdes lope injorante.
   Vdekjen e dua pa narkoze.Por natyrale.
   Po e kuptove mire ,po nuk e kuptove mire perseri.
   Nje jete ekam edhe atedua ta jetoj si i vertete e jo si interesaxhi,ne fudn te fudnit edhe greku apo turku a shqiptari i pasuri apo i varferi nje cope varr ne toke e kane te sigurte.As kufij edhe as kryqe apo pasuri nuk marrin dot me vete.
   Pra jeto te verteten edhe jeto si i vertete e ji si numer mbi toke.
   Une ushqehem qe te jetoj ,nuk jetoj per tu ushqyer.Nuk jam krijese ,qenie gastronomike si derr apo lope .Po krijese me llogjike edhe arsyetim.
   Urrjetja e injektuar artificialisht eshte munduese edhe sfilitese ,eshte roberuese per nje shpirt apo mendje humani.
   Be your self .respekto te verteten edhe do te ndhieshme i lehte ne shpirt edhe mende e natyrisht edhe fizikisht.Jetoje te verteten edhe jo trillin.

   Reply to this comment
 7. Arben June 26, 13:50

  Na Hani mutin just me gjithe beeeeeeeee.

  Reply to this comment
 8. Epiriot me Zemer e Shpirt June 26, 14:52

  https://www.youtube.com/watch?v=L8lHRf6jrgk kapi geghamet e tu vllahike nomadet qe ja mesyne ketyre aneve.
  duket si ca ftyra qe katolikesh ciftelik qe kane ardhur me sokolovicin ketyre aneve

  Reply to this comment
 9. info analitike June 26, 15:54

  Shoke po tani si i behet??? O genjen kriepsikoja o genjejìne keta te kazanit gjerman! Si thoni shoke?

  Reply to this comment
 10. I URTI June 26, 21:12

  Nje poshtersi e vertete , neveritese deri ne ekstrem ! Si mund te vihet ne pozite te tille e te poshterohet kaq shume Shqiperia , aq me teper nga nje vend , qe ne e mbajme per mik te madh , vetem ata e dine ! Ne , mallkojme fatin tone , qe na lidhi 5 shekuj me otomanet , duke na gjymtuar thelle e lene gjurme te hidhura , deri ne jeten tone te perditeshme , kurse “miqte” duan te na zhytin edhe me thelle !
  Shume e sakte ishte pergjigja e rrufeshme e z. P.Majko , se ciles nuk mund ti hiqet asnje presje . Turp per ta, qe duket se nuk e njohin kete fjale ! Dita – dites shqiptaret po zhgenjehen prej “dashamiresise ” europiane !

  Reply to this comment
 11. Idjotesia nuk po njeh kufij June 26, 21:17

  Nuk na duhen fare , as celja e negociatave dhe as vete BE-ja qe po lengon ne reanimacion , me nje cmim te tille , qe nuk ka lidhje fare me kushtet e pranimit !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*