Pse u vetëdorëzua Balili sipas një eksperti italian të Antidrogës

January 21, 2019 16:36

Pse u vetëdorëzua Balili sipas një eksperti italian të Antidrogës

Mediat italiane kanë përcjellë gjatë orëve të fundit lajmin e arrestimit në Shqipëri të Klement Balilit.

“Në rrugët e marijuanës, Eskobari i Ballkanit u dorëzohet investiguesve”, shkruan e përditshmja Corriere della Sera.

“U dorëzua me dy kushte, shkruan gazeta italiane, jo dhunë e arrestimi tij të mos shfaqej si meritë e policisë.”

E sipas Corriere dela Sera, pjesa më interesante e kësaj ngjarje do nisë tani. Balili është një menaxher i rëndësishëm i shtetit, një udhëtar bote, një kujdestar sekretesh e mjaft prej tyre të çojnë në Milano.

Një ekspert i antidrogës, funksionar i Policisë financiare italiane , emri i të cilit mbetet anonim, për Corriere della Sera shprehet se “kush i dorëzohet policisë e bën për dy ose tre motive; nga frika se mos e vrasin e është i detyruar të kërkojë ndihmën e policisë; sepse i janë shkatërruar të gjitha mbrojtjet që ka pasur deri në atë moment, mbrojtje institucionale, nga kriminelët etj, e mes qelisë dhe arkivolit, zgjedh qelinë. Por mund të jetë dhe një skenar i tretë; me këtë gjest kërkon t’i dërgojë një mesazh bashkëpunëtorëve të biznesit të tij; kujdes se momenti është mjaft delikat, qëndroni të fshehur sa të mundeni e ngadalësoni trafikun e drogës pasi i kemi të gjithë pas...”

Balili, shkruan media italiane, mundi të ngjitet lart falë mbrojtjes nga “pezzi grossi” (njerëz të rëndësishëm të qeverisë shqiptare por dhe i sigurt për mbrojtjen nga grupet kriminale në Milano”.

Shkrimin origjinal e gjeni KETU.

o.j/dita

January 21, 2019 16:36
Komento

3 Komente

 1. Pse harrojne Mafien e tyre gjigande dhe merren me mizat e Shqiperise? January 21, 17:42

  Hartim i gazetareve italian. Te gjitha hamendje. Nese keta e njohin Eskobarin nuk mun dte flasin si e Ema e Zeqos maje thanes. Eskobari vrau mijra njerez dhe e beri Kolumbine pershesh. Ky ka qene nje Drejtor transporti ne nje qytet teper te vogel e pa rendesi. Nuk ka krahasim. Duket sikur keta gazetare perpiqen te mbulojne bajgen e madhe qe quhet Mafie Italiane me keta gjoja “ESkobaret” e Shqiperise. Bullshit! – Bajge lopesh!

  Reply to this comment
 2. Investigatori January 21, 21:12

  Jane arsye te tjera pse Balili u dorezua vetem tani!

  1) Si i mençur qe eshte, me te drejte nuk donte te bente burg kot e pa fund, deri sa autoritetet greke te mbyllnin hetimet.
  2) Ne momentin qe mbyllen hetimet, prokuroria paraqet akuzat duke bashkengjitur edhe te gjitha provat, sipas detyrimit ligjor, pra ai me avokatin e tij mund te organizojne mbrojtjen ne kohe reale dhe mbi akuza reale.

  Pra paraburgimi ne fazen e hetimeve eshte nje cfilitje per cilindo person, mbasi duhet te vuaje burgun duke mos pasur mundesi te mbrohet, mbasi prokurorit ne ate faze, ligji i jep te drejten qe provat qe disponon t’i mbaje te fshehura, pra te luaje me te pandehurin si macja me miun.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*