Mediat greke: Ushtria greke i telefonoi Vengut, gjyshi i tij funksionar i lartë në komunizëm

October 23, 2015 08:55

Mediat greke: Ushtria greke i telefonoi Vengut, gjyshi i tij funksionar i lartë në komunizëm

Çështja e shefit të kabinetit të ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati është pasqyruar edhe në mediat greke.

Gazeta “Protothema”, shkruan në edicionin e saj online se Pirro Venga, 30-vjeç është rritur dhe shkolluar në Greqi. Sipas gazetës, nëna e tij është me kombësi greke, ndërsa ai mori nënshtetësinë pasi jetoi prej vitesh në Athinë, ku edhe ka kryer shkollën fillore dhe atë të mesme, ndërsa më pas ka studiuar në Francë.

Sipas portalit, gjyshi i Vengës ishte në pozicione madhore në periudhën e komunizmit, ndërsa ai u bashkua me Partinë Socialiste vitet e fundit. Gazeta shkruan se ai është thirrur për të kryer shërbimin ushtarak 6 mujor në Greqi.

Portali tjetër “Ethnos”, shkruan se zyrtari i Ministrisë së Jashtme ka marrë një telefonatë nga Forcat e Armatosura të Greqisë për të kryer shërbimin ushtarak. Edhe ky portal jep të njëjtat detaje të tjera për nënshtetësinë e Vengës.

“Përfaqësues të minoritetit thanë se Pirro Vengu shkoi në Athinë që kur ishte foshnje dhe pas gjimnazit që mbaroi në Athinë dhe mori nënshtetësinë greke, shkoi në Francë për studimet e larta. Familja e tij kishte vazhdimisht lidhje me politikën dhe gjyshi i tij ishte funksionar i lartë i Enver Hoxhës. Kur u kthye nga Franca, u bë pjesë e elitës së Partisë Socialiste dhe u gjend në pozicionin e drejtorit të Ministrit të Jashtëm”, shkruan “Ethnos”.

Portali shkruan se rasti vjen në një kohë që janë të pazgjidhura ende mosmarrëveshjet midis Shqipërisë dhe Greqisë për çështjen e hapësirës detare.

/Dita/

October 23, 2015 08:55
Komento

32 Komente

 1. demo October 23, 10:00

  Edhe gjate regjimit komunist minoritaret greke kane qene mjaft te privilegjuar ne Shqiperi,si gjyshi i ketij Vvengut.Shumica e tyre kane qene anetare partie dhe drejtore.Kane pasur edhe nje nenkryetare te kuvendit popullor,.Edhe eminenca gri e ministrise se jashtme,shoku Sofo e quante veten minoritar grek.Shoku Sofo ishte i pari,qe zbuloi Janullatosin dhe ja shtiu nder mend Ramizit.Shqiptaret kane qene shume vigjilente dhe vazhdojne te vigjelojne ne brigjet e Adriatikut,si t`i zene frymen njeri tjetrit.

  Reply to this comment
  • gorezi October 23, 13:37

   Berisha e zbuloi Janullatosin,edhe Kseren,edhe Bollanon,edhe Fazllicin,edhe Bullatovicin,edhe pidh ,e nenes se vet,po lerini pordhet:bythshitur.
   Po te kishte lidhje me Greqine ,nuk do ta diskreditonin greket ,por do ta ruanin.

   Reply to this comment
   • hajdari October 24, 05:30

    Me kete karafil, Rilindja po ploteson spektrin dhe po mbyll qarkun! Trafikante droge dhe protektore kurvash, hajdute te te gjithe llojeve (ketu sjell nje kontribut te pazevendesueshem aleati i ngjalave) dhe tani edhe rekrute te ushtrive te huaja ne majat e shtetit. Mendoni Gjinon e Bushatit kur sot del me bibile jashte para komisionit paraushtarak dhe pas nje jave del me kostum e kollare ne nje takim me Ministrin e Jashtem grek. Shtet te forte ka bere Rilindja, jo shaka…

    Reply to this comment
  • Tartufi October 23, 14:27

   Emo nuk eshte gje e madhe,,, bastarde me kombesi greke,,,, te shitur per
   8 mije leke tek qeveria shqiptare. Bastardet jane te domozdoshem,ne te gjitha
   kohet dhe ne te gjith popujt.

   Reply to this comment
 2. emigranti October 23, 11:48

  Gare e sherbimeve sekrete europiane per te sunduar apo mbikqyrur institucionet shqiptare, eshte shume me e gjere se sa kan kapur gazetat.

  Ja nje rast.

  Konsullja e Pergjithshme e Konsullates Shqiptare ne Milano, eshte shtetase italiane nga te paret emigrante shqiptare, qe prej 20-vitesh eshte me pashaporte italiane.

  Burri i saje me origjine Napolitane punon per sherbimet sekrete italiane prej vitesh, ka qene disa here ne shqiperi prara se te njihej me konsullen edhe para viteve 90-te.

  Pra ky degradim i institucionit me te larte shqiptare eshte me i thelle se ai i shefit te kabinetit.

  Kjo Konsulle, italiane mund te themi, ka 20-vjet qe punon ne kete institucion te rendesishem shqiptare i akredituar ne teritorin italian per dhogari te shtetit italian.

  Ka disa denuncime nga emigrantet shqiptare per te, prane institucioneve italiane dhe shqiptare, pore influenca e burrit te saje ne itali dhe e saja ne shqiperi jane te forta.

  Ndaj jane arkivuar e vazhdojne te arkivohen, sikurse ajo e javeve se fundit qe tashme e dine e gjithe milano, afere korrutive qe u mbyll me nje pagese te majme nga vete ajo.

  Reply to this comment
 3. hipo October 23, 11:58

  Lerini te shkoje ushtar ne atdheun e vet,Greqine,pastaj vendin ja ruajme ne shqiperine e sales dhe rames,biles kur te kthehet Nishani do ti japi nje medialje bronxi per atdhedashuri.Shtet bythe.

  Reply to this comment
 4. bismarck October 23, 14:06

  Ku e ka mesuar shqipen ky Drejtor i kabinetit te ministrit avdal Bushati?

  Reply to this comment
 5. bismarck October 23, 14:12

  Qenka djal i Spiro Lengos. Shyqyr qe nuk eshte djale i Janulatosit.
  Po me Janullatosin ka te beje me siguri.Lexova ne gazeten Dielli lajmin e gezueshem se Shoqata Laberia ka kerkuar largimin e Janullatosit

  Reply to this comment
 6. mb October 23, 14:16

  Shiqoni, nena e tij identifikohet me origjine greke; i ati i tij? Fokusi duhet te jet se ku qendron Pirro. Nenshtetsin e ka trashiguar, e aj nuk mund te fajsohet per te.

  Reply to this comment
 7. an jo October 23, 14:20

  Po pse merrni shembuj lart e poshte dhenuk kapni KOKEN :
  KANDIDATI PER KRYEMINISTER I SHQIPERISE, LULEZIM BASHA ESHTE SHTETAS HOLLANDEZ, ME PASHAPORTE HOLLANDEZE, ME PRONA NE HOLLANDE. PO TE DREJTOJE KY, INTERESAT E CILIT SHTET DO MBROJE, SHQIPERISE APO HOLLANDES?

  Reply to this comment
 8. Vito October 23, 14:22

  Jo Spiro Vengu por Spiro Lengo ka qene zv.minister i bujqesise sa per dijeni. Nuk bej koment por po saktesoj faktin.

  Reply to this comment
  • Bizantinet... October 23, 16:24

   Ka gjasa te jete i biri i Vangjel Vengut,
   kryetar i Bashkimeve Profesionale te Vlores dhe pastaj beri perpjete…

   jane ata qe i artikulon aq bukur profesor Hysamedin Ferraj, ne ‘Skice e Mendimit Politik Shqiptar” kur rrefen dhe dokumenton rolin dhe perdorjen e fragmenteve te minoriteteve si “te pandjeshem” ndaj dhimshurise kombetare.

   Rrofsh Bushati, vazhdon ne udhen e babaushit tend!

   Reply to this comment
   • Beni October 23, 20:51

    Po i pergjigjem ”Bizantinet” .Kur nuk i di mire gjerat .eshte me mire mos ta hapesh sqepin .po te sqaroj , e para Vangjel Vengu nuk ka fare djale,me sa di ,ka 4 vajza, e dyta familja Vengu eshte e nderuar ne Vlore, sidomos Vangjeli, zoteri burre qe ka qene mik me te gjithe Pirro Thoma Vengu eshte nipi i Vangjelit dhe eshte djale per t’u marre shembull, ka marre shtetesine greke nga e ema dhe ate amerikane(green card ) nga gjyshi i nenes qeka qene emigrant ne USA.Eshte shklluar ne Paris per diplomaci.Ku t’i gjeje vendi yne te rinj te tille me koken plot e jo ziliqare me trute per t’u qare hallin si disa komentues ketu Boll me kaq

    Reply to this comment
 9. badmington October 23, 14:28

  Ed rama duhet te mbledhe menden.
  Ky rast do te behet per Edin dhe Partine socialiste ashtu sic u be falja e detit per Berishen ne zgjedhjet e 2013. Zgjedhjet e reja vine shpejt dhe qe tani edhe brenda partise i doli hapet kunder tij grupi i deputeteve te laberise (mire shkruante sot dikush se duhet shkruar me te medha GRUPI I DEPUTETEVE TA LABERISE).

  Mblidh menden Edi.

  Populli eshte me i zgjuar nga c’kujtoni ju politikanet!

  Reply to this comment
 10. sejfiu October 23, 15:16

  Sapo e lexova edhe une promemorjen e Shoqates kulturore-patriotike Laberia qe i kerkonte qeverise shqiptare (presidentit, kryetarit te Kuvendit dhe Kryeministrit) largimin e Janullatosit si person i padeshirueshem.
  Fjala e leberve te Laberise
  Shkofte ne vesh te Perendise!

  Amin!

  Reply to this comment
 11. ariana October 23, 15:37

  Sikurse po lexojme keto dite,ka nje fushate te cuditshme ndaj nje te riu,qe ne rradhe te pare eshte i edukuar ne perendim (Greqi dhe France) dhe ka bere “nje gabim” duke pranuar te kthehet dhe punoje per shtetin shqiptar !? Ketu fillon intoleranca tone.Kthehuni pas ne vitet 91-92 te gjithe ne kerkonim te largoheshim nga Shqiperia,pavaresisht nga origjina krahinore,secili nga ne desh te ishte “pak grek” ose minoritar,sepse per ta relativisht ishte me e lehte…tani femijet “tane” u rriten dhe u shkolluan,flas per ata qe jane jasht vendit dhe pak prej tyre desherojne dhe kthehen te punojne ne kete vend,megjithese ne i duam te gjithe te na kthehen,apo jo ? Po normal qe kur jane larguar te vegjel,qe nga fillimi i viteve 90,sot ata jane edhe shtetas te huaj,Greke,Italiane,Zvicerane,Gjermane,Nordike,apo nga cdo vend i botes ku ne jemi shperndare.Pse te mos inkurajohen dhe te mirepriten,pse
  duhen denigruar,cfar lidhje dhe ndryshimi ka se paska passaporte Greke apo Gjermane ?!
  Kjo duket si nje fushate thjesht perbaltje,pa asnje llogjike te qendrueshme dhe qe nuk mban fare “era” Europe,atu ku ne te gjithe enderojme te “arrijme”.Kthjellohuni ju komentatoret negative,mendoni sikur ne vend te tij te ishte nje femije,nip a mbese,vella apo moter e sejcilit nga ne,kete sjellje do te kishim ? Uroj qe kjo baterdi komentesh pa “tru” dhe ky presion psikologjikk i papare ndaj nje te riu,qe vjen te jetoje dhe punoje mes nesh te marre fund ! Uroj shume qe Vengu ta perballoje kete vale dhe te mos terhiqet nga vendimi per te punuar ketu tek ne.Dua te besoj qe pjesa dermuese e jona nuk shohin tek ai “armikun”,por te riun qe desheron te kthehet jetoje dhe punoje ne vendin e prinderve te tij. Iliri

  Reply to this comment
  • Qazimi October 23, 17:34

   @ Ariana

   Ti mund te kesh te drejte deri diku. Nuk ka asgje te keqe qe nje i ri, i rritur dhe shkolluar ne vend te huaj, te kthehet dhe te punoje ne administraten shqiptare. Ketu jam me ty!
   Por ka shume te rinj shqiptare te shkolluar jashte vendit, ne shkollat me te mire, te shkelqyer dhe sot jane papune. Ose punojne ne pozita shume te uleta, aspak te merituara per diplomat e tyre te shkelqyera. Si ka mundesi qe ky “i panjohuri” i ri (nuk me ben pershtypje nenshtetesia e huaj e tij, qofte edhe 10 nenshtetesi te huaja po te kishte), qe u vu menjehere ne kete post shume te larte te shtetit, pa eksperiencen dhe pervojen e duhur?

   Per te mos folur per formimin e tij personal qe eshte si nje komunist i thekur!!!
   Tani kuptohet pse, nga e ka preardhjen, dhe nuk te vjen cudi qe si gjyshi edhe nipi sikur te ishte lindur dhe rritur ne gjirin e Partise P.SH.

   Ne qe punojme ne kete administrate dhe e njohim mire, e dime qe ky “i ri” eshte sherbetor shume i devotshem i Ditziut Bushati, por jo i shtetit shqiptar apo i njerezve shqiptare. Bashke me Ditziun ky po ben intrigat me te poshtra ne administraten shteterore. Qe nje i ri, aq me shume i “shkolluar” jashte vendit, te jete kaq intrigant, i djallezuar dhe nje gjarper i shumepaleve qe tani, eshte per tu habitur. Cfare pune paskan bere prinderit e vet me kete? Por me sa duket rrenjet e gjyshit jane te thella dhe i ka lene uratat ketij.
   Eshte nje gjarper i lig ky Pirro Vengu, qe bashke me ate ndyresiren Bushatin po rikthejne si ne kohen e Enverit.
   Sot eshte sherbetori i Ditziut Sulo Bushatit, po neser sherbetor i kujt do te jete? Njeri pa integritet.

   Reply to this comment
   • raimond vlonjati October 24, 04:13

    Po ai ngaqe esht shume i ri , eshte pa moral dhe behet shume shpejt sherbetor i shefit , dhe behet kobure ne duart e tij
    —Ndaj nuk vihen kurre ne poste drejtuese te rinjte,sepse mungesa e eksperiences i ben ata te thyhen shpejt moralisht,

    Edhe vrasesit ne pergjithesi zgjidhen te rinjte, sepse ata nuk mendojne shume dhe e bejne te ligen menjehere pa u menduar dy here

    Ndaj edhe Edushka e ka mbushur qeverine me te rinj pa akpserience jete dhe pune, sepse ata jane ushtare te besnike te njeshit

    Por , pavaresisht te tjerave esht skandaloz fakti qe nje kalamak te emerosh ne krye te vendit dhe apstaj atij i vjen thirja per ushtar …ku do veje te kendoje kenge :….Me zorret e shqitparve do bejme litare

    Se ketu ka dicka –Mund te mbaroje i riu shkollen ne perendim, dhe te mari shtetesine atje, por kur merr shtetesine ne Greqi eshte njecike ndryshe,
    sepse Greqia mban nje ligj lufte kunder Shqiperise dhe juridikisht Greqia na quan neve vend armik, ndaj askush qe ka shtetesi greke nuk mund te jete anetar i qeverise apo i parlamentit tone

    Reply to this comment
  • arbereshi October 23, 18:08

   Lete punoje ku te doje por jo ne administrate shteterore si shtetas i huaj.Pastaj kot flasim,Visho Ajazi eshte shefi i sherbimit informativ kombetar shqiptar me pasaporte Kanadeze.Dhe shume deputete jane me pasaporta te huaja

   Reply to this comment
  • maja October 23, 22:11

   ariana mi ariana…tkripsha trurin…

   Reply to this comment
 12. sejfiu October 23, 15:50

  Greqia e jevgjeve perendim.
  Ke degjuar ndonjehere per librin e botuar nga Penguins ne SHBA me titull
  “Greece is wife of the Orient and a Lover of the West”

  Reply to this comment
 13. petrika October 23, 16:57

  Dua ti them asaj arjanes qe tregohet aq e dhembshur ,qe ke shume te drejte ,por se ai drejtor i ministrise se jashtme,nuk duhet te punoje ne nje vend pune qe ka ne dore sekrete shteterore.Me sa di une ky nuk qenka i vetmi rrast,por ka edhe te tjera rraste Ministrise se puneve te jashtme,i jane liruar vidhat e kokes fare,ju kane rrjedhur trute.

  Reply to this comment
 14. bobo October 23, 17:06

  Them se kuvendi popullor duhet te nxjerre nje ligj dhe te ndaloje cdo qytetar qe ka dyshtetesi qe te punoje ne vende te tilla ku qarkullojne sekrete shteterore,por ne nuk shpetojme dot nga nepotizmi.

  Reply to this comment
 15. bedriu October 23, 17:22

  Promemoria e Shoqates Laberia derguar tre udheheqesve te shtetit shqiptar (Rames, Metes dhe Nishanit) me kerkesen per largimin e Janullatosit eshte lajmi me i madh i dites.
  I faleminderit Laberise trime dhe patriote. Ne cdo situate flamurtare.
  Le te marrin shembull edhe shoqatat e tjera dhe shoqeria civile shqiptare duhet te zgjohet nga gjumi.

  Reply to this comment
 16. Tami October 23, 20:05

  Nga komenti i Qazimit, u mor vesh qe eshte punonjes i ministrise se jashtme, pa tjeter mbeturine e PD, qe duket se e kane vene ne pune, me rregulla dhe ligje shteti dhe jo rumpalle si me pare. Besoj ne dikaster e dine se kush eshte ‘Qazim’ derziu. Sorry Qazo no more aheng.

  Reply to this comment
  • Qazimi October 23, 20:36

   hahahahaha Tani sa budalla qe je. I PD nuk jam dhe nuk kam qene. Juve kur s’keni argument tjeter per tu mbrojtur, na tregoni gogolin e PD, se gjasme te gjithe ata qe nuk mbeshtetin kete ndyresire Bushat palo minister, qenkan te ish qeverise. Edhe kur nuk jane, juve duhet tju vini etalonin e PD patjeter qe te justifikoni kete qeveri te sotme mashtruese dhe te pangopur, qe e sollem ne qeveri per te qetesuar vendin dhe per et zbatuar ligjet, per te mos bere sic bene te meparshmit. Pushteti dhe ministria nuk eshte as e Bushatit dhe as e ketij Vengut qe na hiqen si gangstera dhe e kane kthyer ministrine dhe sherbimin e jashtem ne nje Kazan te qelbur. Keta te dy, edhe ca te tjere, i kane ndersyer diplomatet kunder njeri tjetrit dhe i kane kthyer ne spiune. Ju kane shpallur lufte diplomateve me urretjen e njeriut. E kush pa? Kelyshi i nje komunisti dhe nje emigrant qe na u gdhi “diplomat”.

   Te pelqen, s’te pleqen ty or Tani MAVRIA, KJO ESHTE E VERTETA!

   Te fala Vengut, or bythelepires!

   Reply to this comment
 17. gogo October 23, 22:01

  O nacionaliste te terbuar,c’kini qe nderseheni si zagaret pas gjahut?! Ne kemi patur ministra,zevendesministra,kryetare partish me neneshtetesi amerikane,turke,hollandeze, kanadeze,australiane,ndofta edhe arabe dhe nuk eshte ndjere njeri!Ndersa,sapo merret vesh qe nje nepunes pa kurfare rendesie,sic eshte shefi i Kabinetit te nje Ministrie,paska nenshtetesi greke,cireni si cakej,sikur te jete Hitleri!Ftamir Mediu,kryetar i PR prej shume vitesh dhe Minister i PD per 8 vjet rrjesht,ish zevendesministrja e Puneve te Jashtme Edit Harxhi, neneshtetase turke dhe e martuar me nje turk (apo harrova qe turqit jane vellezerit e shqiptareve!),Lulzim Basha,8 vjet Minister dhe sot kryetar i opozites shqiptare! Nuk po zgjatem me tej,se do te gjeja me dhjetra shembuj te nepunesve te larte,qe kane qene,si Gjergj Bojaxhi, ish drejtori i KESH-it dhe deputet ne kohen e PS,e shume te tjere,aktualisht deputete e turli fare nepunesish te rangjeve te ndryshme! Apo, me qe ky djali paska shtetesine greke,po ju verbon?! Sa per ata leber,qe paskan kerkuar shkarkimin e Kryepeshkopit tone te nderuar e te respektuar,Fortlumturise se Tij,Anastas,nuk i pyet njeri se ke do te mbajme neve Orthodhokset si Kryepeshkop,por le te merren me kryetarin e myslimaneve dhe mire eshte qe t’i futen punes per te zhvilluar seancat e predikimeve ne shqip dhe jo ne arabisht,sic behen deri tani,mbasi ato nuk i merr vesh asnje hoxhe se cfare kendon,pa le te marrin vesh besimtaret myslimane! Le te lehin myslimanet,kushdo qofshin ata,per Kryepeshkopin tone,neve Orthodhokset e duam dhe do ta mbajme ne krye te Kishes tone derisa te jete gjalle!

  Reply to this comment
 18. liri October 24, 05:57

  PSE DUHET TE MEREN ME NJEREZ QE DUHAN TE HANE ME TE DY DUART ? PSE DUHET TE MEREN NE PUNE NENSHTETAS TE HUAJ KETU KA PLOT DJEM TE SHKOLLUAR PA PUNE / DUA TU TREGOI PER NJE DJALE NE SHKALLEN TIME ;RASTISI QE NE ASHENSOR ISHIM 4 VETA ; DJALI / NENA E 1 MINISTRI TE RAMES /UNE DHE NJE GRUA/ NENA E MINISTRIT E PYET DJALIN / CBERE PER PUNE ? KERKESA KAM BERE PO AS NJE PERGJIGJE / DITEN E MIRE THA DHE ´ZBRITI / KUR MBYLLET DERA FLET NENA E MINISTERIT LUM PRINDET QE E KANE ESHTE FLORI/ FLET NE KETE MOMENT ZONJA QE KISHTE DEGJUAR NE HESHTIE / PO ESHTE I URTE ISJELLESHEM I RITUR ME KULTUREN GJERMANE /KA MBARU UNIVERSITETIN /PERKETHYS INTERPRETUS / NJEH MIRE ANGLISHTEN DHE ESHTE APSOLUT NE GJERMANISHT /I DREJTOHET NENES TE MINISTRIT KY DJALE SKA NEVOI PER MIK KA NEVOI PER NJE PREZANTUS/ MARJA OSE JO NE PUNE SI PAS REGULLVE TE SHTETIT/ PER PUNEN QE DO TE BEJE TA VENDOSE PROVIMI SI PER TE GJITHE PER TE LUFTUAR KORUPSIONIN /DREJTESIA TE BEJ PUNEN QE I TAKON PRANDAJ JA KENI DHENE VOTEN/ /QEVERISE I DUHEN NJRES TE SJELLSHEM TE PREGATITUR KAQ MUND TE BENIT JU NENA E MINISTRIT/ KETO QE PO TI THEM UNE TI KA THENE DHE NENA E TIJ PARA NJE VITI /STE KERKOI QE TA FUSNIT NE PUNE NE MENYRE KORUPTIVE PO SIPAS REGULLAVE TE SHTETIT/ MBETEMI ME SHPRESE SE CDO GJE DO SHKOI SIC DUHET /EDHE NJE HERE ATA QE KANE PUNERA KU JANE DHE NENSHTETAS / TI LENE PER SHQIPTARET PUNET

  Reply to this comment
 19. Mark uk October 24, 07:54

  Po cfar te keqje ka pse ka pasaport greke,po buke e kos eshte tu hanger hahaha.

  Reply to this comment
 20. demo October 24, 08:24

  Eshte e thjeshte Gogo.Greqia ka grabitur Camerine tone,ka masakruar Camerine tone,Epirin tone,Janinen tone,Negovanin tone dhe nuk ka te ngopur.Kerkon detin tone,Himaren tone,Konispolin tone.Per kete eshte e rrezikshme Greqia,Kisha greke dhe nenshtetesia greke e shefit te kabinetit te ministrit te jashtem.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*