Mediat greke këmbëngulin në idenë e ndërhyrjes turke për marrëveshjen e kufirit detar Shqipëri-Greqi

March 6, 2018 03:16

Mediat greke këmbëngulin në idenë e ndërhyrjes turke për marrëveshjen e kufirit detar Shqipëri-Greqi

Athina është treguar optimiste se mosmarrëveshjet mbi 70-vjeçare do të zgjidhen përfshi këtu edhe çështjen e kufirit detar dhe Zonave Ekskluzive Ekonomike. Ajo që nuk pritej ishte qëndrimi i Ilir Metës për të penguar avancimin e bisedimeve. Arsyet sipas Athinës lidhen me luftën e brendshme politike në Tiranë, sesa me defekte apo mangësi që mund të ketë procesi në vetvete.

Seksioni i Cnn në gjuhën greke i ka kushtuar një kronikë zhvillimeve që kanë të bëjnë me ndarjen e  Zonave Ekskluzive Ekonomike mes Greqisë e Shqipërisë dhe Turqisë e Qipros. Në të dyja rastet theksohet implikimi i Ankarasë për të bllokuar zgjidhjet e mosmarrëveshjeve. Sipas ish-ambasadorit grek në Tiranë, Aleksandos Malias, Erdogan kishte dorë në rrëzimin e marrëveshjes së vitit 2009 nga Gjykata Kushtetuese.

Ndërsa në parashtrimin që gazetarët e CNN Greece, cituar nga ResPublica i bëjnë situatës aktuale, bllokimi ka të bëjë me një shërbim që Ilir Meta po i bën opozitës së vendit në këtë rast dhe më konkretisht Sali Berishës.

“Presidenti i Shqipërisë vjen nga radhët e opozitës dhe duke marrë shkas nga bisedimet për delimitimin e zonave detare përplasja me qeverinë shqiptare në parlament është ashpërsuar”- thuhet në kronikën e CNN.

Mediat raportuan këtë të hënë për një takim mes Presidentit të vendit, Ilir Meta dhe ambasadores së Greqisë në Tiranë, Eleni Sourani. Në fokus të takimit mendohet të ketë qenë refuzimi i zotit Meta për t’i dhënë ministrit Bushati autorizimin për nisjen e negociatave me palën greke, por asnjë prej palëve nuk ka dhënë shpjegime për temën e bisedës. Të martën ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias do të raportojë në parlament për ecurine e bisedimeve me Shqipërinë dhe çështjen e Qipros.

b.m. / dita

March 6, 2018 03:16
Komento

6 Komente

 1. anticensurë25642654 March 6, 07:39

  nuk ka ndonjë rëndësi se kush mund të jetë përzier në këtë çështje!
  e rëndësishme është që ne nuk duhet të humbim atë që na takon!!e rëdësishme është të bëhet njëndarje e drejtë dhe jo grabitje nga ana e grekëve!
  fakti që më çudit është se të gjithë po i japin gas për ta mbaruar sa më parë!!
  mirë ne që paskemi leverdi për punën e BE,po gërku??
  apo duan që të na fusin sa më shpejt në BE??
  pastaj nëse turku ka futur hundët në ndarjen e detit,sepse i intereson që të mos ket të njëjtin precedent në kufijt e tij,për çështjen “toksore”,asqë i ka futur hundët!për “zgjerimin e teritoreve minoritare” dhe”kuotave në administratë”,nuk flet askush!!e kanë lënë komplet pas dore një çështje që në krahasim me detin është madhore!një marrveshje që do të bënte realitet idenë shoviniste të “vorio epirit”!!
  pra nëse është e vërtetë ndërhyrja e turqisë,atëherë mund të themi se ajo nuk është thjeshtë për interesin e shqiptarëve,por për interesin e saj!sepse po të ishte për interesin tonë,ata duhet të kishin ndërhyrë dhe për marrveshjet,koncesionet që ju janë dhënë grekëve në tokë!!
  nëse ka ndërhyrë!?turqia ka ndërhyrë për interes të saj!!nuk do të krijojë një precedent për ta pasur problem në kufijt e saj!!
  gjë që e ka thënë dhe bakojanis!!”fitoren strategjike” të 2009ës!!

  Reply to this comment
 2. tradhetaret ne litar March 6, 08:08

  nuk keni faj ju merdozet e greqise por fajin e ka salia e moterqires!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 3. demo March 6, 12:17

  PPresionet qe bejne greket per perfundimin sa me te shpejte te marreveshjes se detit,tregojne se Deti shqiptar po u falet grekeve.Presidentit Meta qe ishte pengesa e fundit kunder tradhetise,po i merren kembet dhe eshte gati te jape firmen.Te gjithe po terhiqen,kurse ne nuki na duhet Europa fare ne keto kushte,kur themeluesit e Europes po brexiten te tere.Mos shikoni Greqine se Greqia eshte shtet shushunje,I ka marre deri tani 600 miljard Euro Evropes.

  Reply to this comment
 4. klodi March 6, 15:02

  Presidenti Meta pengese???? Te ishte per Meten ja falte sic beri ne 2009. Meta nuk do qe Shqiperia te fitoj territor ne marrveshjen e re se do nxirte zbuluar sesa tradhtar eshte cifti Meta & Berisha (Bashen nuk e llogaris se ate nuk ja vlen ta futesh te vertebroret).

  Reply to this comment
 5. Pellazgos March 6, 16:57

  Lexoni keto kater comente nga nje vend i njohur myslimane nga bota dhe do arrish ne konkluzion se cfare kane keta “njerez” ne radake.
  Ne vend ta falenderoni ju te paret Greqine qe sipas “jush” kini mijera vjet bashke,po luani karten e Sulltanit Erdogan.
  Po jua mban “bytha” ju Shqipetaret me simbolin e flamurit Orthodhks Greke te Kostandinopolit,mos e hiqni termin Vorio Epir dhe te pretendoni per Epirin e Jugut ne qofte se eshte “Shqipetare”.
  Por sic duket jini bere vegla te pushtuesve dhe keto ne emer te nje nacionalizmi qe bie ndesh me historine,Arkeollogjine,Nderin,Dinjitetin.
  Ndryshe nuk shpjegohet “dashuria” per Turqine,per Ameriken qe nuk donte njerez patriote si Theofan Stiliane Mavromatis por nje renegate,spiun dhe servil si Ahmet Zogollin dhe “Burrin e Shtetit Berisha.
  Te kishte mundesi Kastriotis qe Jeorgios u quajt Gjergj,nga Italianet George Kastriota Prinesi i Epirit dhe te shikonte se sa dashuri kini per Turqine dhe urrejtje per Vorio Epirin do ju peshtynte te gjitheve.

  Reply to this comment
 6. Arben March 6, 17:48

  ALLAHU EKBER

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*