Mbyllet pakti me Greqinë/ Mediat greke: Pritet të nënshkruhet në samitin e BE

June 21, 2018 11:30

Mbyllet pakti me Greqinë/ Mediat greke: Pritet të nënshkruhet në samitin e BE

Marrëveshja mes Shqipërisë dhe Greqisë është mbyllur mbrëmjen e djeshme në Rodos nga ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati dhe ai grek Nikos Kotzias.

Mediat greke shkruajnë se pakti do të nënshkruhet mes krerëve të dy shteteve Rama dhe Tsipras, në samitin e BE-së, më 28 dhe 29 qershor.

“Aleksis Tspiras dhe Edi Rama do të finalizojnë marrëveshjen në një takim privat, vetëm nëse ndodh diçka e papritur në momentin e fundit. Presidenti Meta po reagon në Tiranë. Data e takimit mund të jetë në samitin e BE-së në 28 dhe 29 qershor”, thuhet më tej.

Siç shkruan News 24/7, nuk përfshihet çështja çame, një temë diskutimi që qeveria greke nuk e ka diskutuar, por përfshin shuarjen e mosmarrëveshjeve mes dy vendeve, delimitimin e zonës detare, rregullimin e pronës dhe të gjitha çështjet e tjera të hapura mes Shqipërisë dhe Greqisë.

Artikullin origjinal e lexoni KËTU

l.h/ dita

June 21, 2018 11:30
Komento

9 Komente

 1. info analitike June 21, 12:06

  Ore si u mbyll ky pakt keshtu ne erresire pa asnje detaj? Ju po ia kaloni edhe saliut more shoke. Vetem pasketaj mos na u hiqni si te djegur per atdhetari.

  Reply to this comment
 2. info analitike June 21, 12:09

  Ore si u mbyll ky pakt keshtu ne erresire pa asnje detaj? Ju po ia kaloni edhe saliut more shoke. Vetem pasketaj mos na u hiqni si te djegur per atdhetari. Greket i paskan vene veton per camet e qy kokoreci i Sul Bushatit e ka pranuar? Si mund te behet nje marreveshje e ekuilibruar kur ai tjetri te ve parakushte.

  Reply to this comment
  • Gerti June 21, 15:41

   Info-haleja ha me pak trahana made in SHQUP dhe do jesh me I kthjellet ne postet e tua. Te siguroj. Peshkohesh me krimba bythe. Prit te dale ne drite marreveshja dhe pastaj masturbohu menderisht.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 June 21, 15:50

    geeeeert këtë po kërkojmëëëë!!
    kur të ketë përfunduar!?vetëm me ta rras ty në mendere se nuk bën dot gjë tjetër!!
    çna mbytën idiotët partiak!!
    ore flitet për shqipëri e jo për parti!!
    ooooooooooooo gert!!
    a ta merr mëndja që greku tia fusë vetes??
    më parë fiton ti llotarinë,me 49 nga 50 të mundshëm,në rënditje,se sa gërku të tradhëtojë vëndin e tij!!
    këto ditë ka qarkulluar një humor i fortë!!
    “shqiptari mban më shumë shurrën sesa fjalën”!
    këta ndyrësira,as shurrë e as fjalë nuk mbajnë!

    Reply to this comment
 3. MH June 21, 12:57

  Desha ta lexoj,sic orientoni:”Artikullin origjinal e lexoni KËTU”
  Me doli greqisht.
  Te jemi te sincerte:
  Zoteri duam informacion ne shqip.Keshtu sic informoni kam frike mos ka ere mish dhiet brenda.

  Reply to this comment
  • kampaçurreta June 21, 13:34

   KERKOJ NGA MH KU MUNDE TE GJEJE MISH DHIE PASI DERI TANI ESHTE I VETMI MISH PA KOMPONENET KIMIK PASI DHITE RRITEN ME USHQIM NATYRAL. SA PER PROBLEMIN QE NGRENI JU MUNDE TJU THEM : GERMO TARE GERMO SE BISHTIN E QENIT DO TE GJESH, ATA I KANE MBYLLUR TE GJITHA DUAM A PO NUK DUAM NE, NE KEMI 30 VITE QE JEMI BERE POPULL PER TE NGRENE BARE.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 21, 15:44

   MH
   si mor ti,nuk di me lexu në graqisht??
   po qënke në fund të dynjasë mor ti!!dhe peshkopi shqiptar i kishës ortodokse të pavarur shqiptare di,kurse ti nuk di!?
   po turp të të vijë mor njeri!të jetosh në shqipëri dhe të mos dish graqisht!?
   e padëgjuar kjo që thua!!
   mor njeri nuk e di ti që zoti në fillim krijoi greqinë,pastaj detin dhe pastaj tokën!!
   pra është injorancë nga ana tënde të mos dish graqisht!!
   o këta kanë shkruar për lesh mor shqiptar!!
   por ne kemi shkuar dhe më për lesh se këta!!

   Reply to this comment
 4. anticensurë25642654 June 21, 12:59

  rrofshin grekët dhe gazetat e tyre,se të ishte për këta tanët??
  në botën tjetër i marrim vesh gjërat!!
  para paska mbaruar gjithçka dhe mbetka firma për tu vënë!?
  po a e ka të drejtën e firmës palloshi ynë që shkoi e takoi presidentin e bllokut nja 10 ditë më parë??
  sipas asaj që tha ai takimi ishte “me bo një dor muhabet për çështjet me gërkun”!!
  kur do të jepet ndonjë lajm për atë që është vendosur për tu firmosur??
  apo kur të mos i hyjë në punë askujt??
  ju të ditës,gazëtës partiake të palloshit të tironës,flm për këtë lajm gjymak ose të mangët!!rrofshi që na jepni këto lajme pavarsisht se i sakatoni për të mos thënë asgjë më shumë se hiçi!!
  të paktën net venezi dhe ben duka besojnë se rama nuk n aka tradhëtuar!!besoj që dhe ata nuk kanë parë asgjë,dhe prap besojnë,megjithëse janë djegur më parë,prapë besojnë!!
  ditë më të zeza po vijnë!!
  kocia e mbajti fjalën të paktën!!nuk shkoi me pushime para se të thyente në dysh dhimitrin nga bushati!!
  korrikun e ka pushim si çdo nënpunës gërk,gushtin do ta marrë si bonus që ja futi bushatit,në fakt shqipërisë,brrylin!!
  kënaquni njerëz se i mbyllëm problemet me gërkët!!
  dilni e festoni sot në sheshin që ka fituar medalje të lali fiqshitësit!!

  Reply to this comment
 5. Pellazgos June 21, 15:26

  Ceshtja Came eshte ceshtje mudis Greqise dhe Turqise.
  Popullsia myslimane ne Cameri ishin refugjate qe u stabilizuan ne Thesproti para krijimit te Pashallekut Turk Albania ne 1913en ose popullsi denbabaden Orthodhokse e konvertuar per 500 vjet ne myslimane turq,ose e perzier.
  Atehere Feja ishte identitet,nuk kishte shtete,kush konvertohej ne myslimane quhej turk,kaq e thjeshte.
  Besoj e kujtoni Hamzane qe luftoj kunder Kastriotit se u be turk ne Identitet.
  Camet myslimane historikisht u ndruan me popullsine Greke nga Turqia ne 1922 in.
  Tani se pse kjo popullsi shkoi ne Turqi kur ka patur shtet Shqipetare qe nga 1913en kush ka pak tru e kupton,qe ky shtet njifej nga Turqia si pjese e saj.
  Atehere si ka mundesi Fuqite e Medha te benin nje veprim te tille?
  Shqiperia dhe qeverite e saj,po te duan te mendojne per keta njetez fatkeq qe humben pasurite dhe token e tyre,ashtu sic humben me miliona Greke ne pjesen e pushtuar qe eshte sot Turqia duhet mos te marre udhezime nga Sulltani Erdogan,por nje bashkim me Gteqine ashtu sic kane qene per 750 vjet kunder Romes,1100 vjet bashke ne Bizany,nje Fe,nje Identitet,nje komb.
  Dihet mire historikisht qe ne zonen qe eshte sot Turqia quhej Ionia ne Greqine e Lashte dhe pppulli i Sajj quhej Ionet,prandaj quhet edhe deti Ion dhe jo Jon nga armiqte e Epirit dhe Kastriotit.
  Idrizi me shoke duhet ta ndajne cfare jane,turq apo Epirote.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim