Mediat greke: Serbia nuk mund të na tregojë kur do ta njohim Kosovën

July 25, 2015 13:34

Mediat greke: Serbia nuk mund të na tregojë kur do ta njohim Kosovën

Në një editorial të saj gazeta greke “Kathimerini” duke iu referuar turit ballkanin të ministrit të Jashtëm grek Nikos Kotzias dhe reagimit të Beogradit për deklaratat e shefit të diplomacisë greke në Prishtinë thotë se Serbia nuk mund t’i imponojë Greqisë strategjinë e politikës së jashtme na rajon.
“Ka ardhur koha që miqtë tanë serbë të kuptojnë se Greqia ka politikën e saj të jashtme me parakusht interesat e saj dhe paqen e stabilitetin në rajon. Me pak fjalë, kur dhe si do ta njohë Greqia Kosovën këtë e vendos Athina bazuar në interesat e saj dhe këtë nuk ia ndalon dot Beogradi”, shkruan gazeta.

“Qeveria serbe duhet të kuptojë se nuk mund të çojë gishtin ndaj grekëve a thua se u drejtohet bashkëkombasve të saj në Bosnjë apo Kosovë. Mendësia e Millosheviçit nuk ka vend në Ballkanin e pasluftës. Greqia e pagoi shtrenjë pozicionin filoserb gjatë shpërbërjes së ish-Jugosllavisë dhe mori si dhuratë nga vëllezërit serbë njohjen e FYROM me emrin kushtetues Maqedoni”,shkruan “Kathimerini”.

Sipas gazetës, Athina duhet të jetë e orientuar nga një politikë e jashtme që do t’u japë zgjidhje çështjeve të hapura shqiptaro-greke.

”Athina nuk duhet të lejojë sjellje paternaliste të Beogradit për çështjen e Kosovës. Njohja e Kosovës bashkë me integrimin europian të Shqipërisë përbëjnë një element të fortë për zgjidhjen e çështjeve të hapura shqiptaro-greke dhe Athina nuk duhet ta djegë këtë mundësi”, thuhet në artikull.

July 25, 2015 13:34
Komento

4 Komente

 1. Suferina July 25, 15:39

  Drejt, por…Greqise qe po i pjerdh bytha ne uje, nuk i plasi shume per Kosoven. Problemi eshte se i ka hyre dhe cdo dite vazhdon t’i hyje ne hake Shqiperise dhe kjo ben qe politikanet tane ta mbledhin pak litarin, por te mos u mbytur vet.

  Reply to this comment
 2. LABI July 25, 16:41

  Pazar I hapur, e perseri ne kuriz te SHQIPARISE e Shqiptareve….

  Reply to this comment
 3. Dita July 26, 10:16

  Greqia të mos zbavitet me të urriturit.

  Reply to this comment
 4. Dita July 26, 12:09

  Ka mar fund greqi serbi kosov.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*