Mbetjet toksike në Vlorë, vetëm ai traget ka sjellë 15 ngarkesa?!

February 21, 2020 19:01

Mbetjet toksike në Vlorë, vetëm ai traget ka sjellë 15 ngarkesa?!

Kapja e sasive të mëdha të amiantit e dhjetëra fuçive me substance të rrezikshme në bordin e një trageti të linjës Brindizi-Vlorë, është pasqyruar shpejt në mediat e vendit fqinj.

Duke theksuar faktin që në pranga përfunduan 6 persona, Corriere del Mezzogiorno jep dhe një informacion të ri: sipas të dhënave të para, thekson ajo, mendohet se dy firmat e përfshira kanë realizuar të paktën 15 porosi të ngjashme, që vinin të gjitha nga Italia.

Qutidianodipuglia gjithashtu e cilëson një skandal episodin, duke theksuar se mbetjet toksike ishin gati për tu groposur.

Në vitin 2012, pat dalë në dritë një hetim italian i cili nxirrte në pah skandale në seri për mbetjet toksike që kishin hyrë në Shqipëri gjatë viteve 2007-2008.

o.j/dita

February 21, 2020 19:01
Komento

11 Komente

 1. mali February 21, 15:16

  kjo nuk eshte gje :ato milionat euro te gjermani per kete bisnes jane:Groposje e mbetjeve nukleare te centraleve nukleare gjermane ne minierat me gure graniti te shqiperise.Esat Pasha nuk eshte asgje sepse ne nuk e kemi te qarte si popull :A kishte ai mandate e fuqi per shitje trojesh nga parlamenti?Kush do ta blinet dg\he sa ishte shuma dhe ne cilen llogari bakare do te hunte kjo sasi parash.Nuk ishte nje treg shet nje lope dhe fut parate ne xhep.E njejta gje sot ne shqiperi.Pa miratimin e kuvendit dhe pa firmen e tij keto mbetje nuk ka te drejte t’i sjelle ne shqiperi,e kudo ne bote.

  Reply to this comment
  • Gzim Kulufi February 22, 11:41

   Persa i perket miratimeve nga Kuvendi dhe ligjeve perkatese per keto lloj tregetish mbetjesh kimike, toksike, radioaktive, etj., duhen pyetur specialistet e huaj qe kane bere legjislacionin (corbe) shqiptar. Zedhenesi i tyre, juristi psikopat Spartak Ngjela eshte aty dhe duhet ta sqaroje kete problem nga ana ligjore!

   Reply to this comment
 2. Ceni February 21, 18:26

  C’ben qeveria per nje problem kaq shqetesues per shendetin e shqiptareve per sot e per brezat e ardhshem?
  A mund te ndodhnin maskaralleqe te tilla ne kohe te Enverit?

  Reply to this comment
 3. Hosteni February 21, 19:19

  Ka ndonje batute per kete gjendje lideri global?

  Reply to this comment
 4. Pellazgos February 21, 20:24

  Pse habiteni ju “Pellazget” me identitet turk?
  Aresyeja pse amerikanet apo italianet e krijuan kete Protektorate myslimane te ashtuquajture Al-bani ne 1913en eshte se kane nevoje per nje kosh plehrash.
  Pse nuk e dinte Wilsoni qe Epiri ishte epiqendra e civilizimit Greke te Evropes?
  Pyetja eshte,pse nuk mbeshteten cifutet e Amerikes dhe fashistet e Rome’s luften Heroike te Arvanitasve dhe Grekeve qe cliruan Asine deri ne Ankara,por ndihmuan Milloshevicin e Turqise Ataturkun?
  Se me ikjen e Turqise ne 1913en moren 12 ishujt Greke nga Turqit,bashke me Sason (Sazan).
  Prandaj dhe Epirotet dhe Arvanitasit ja numuruan ne ball Telinit,se jo vetem qe kane te pushtuar Magna Grecian e Pirros,por e donin kete Pashallek deri ne Preveze.
  Pse njohen nje State si Al-bania amerikanet nga Deputete dhe Governatore turq si Ismail Beu,Frashellinjte etj dhe nuk beren ate qe beren me te drejte per Kosoven kunder kriminelit Milloshevic?
  Sepse nuk donin nje Komb Ilyro Epirote te Madh,te forte qe nuk do shkelte kembe kolonizatori ne Egje.Bile nga Ismaili i pari qe e quajti Shtetin Albania dhe jo Epir sic ishte qe ne Lashtesi deri ne kohen e Jeorgios Kastriotis.
  Ashtu sic do mbreti apo diktatori vegla spiunesh,ashtu edhe Willsoni,Kumbarua I Albanistanit donte nje Protektorat qe tja heqe “breket” sa here ti fry………et Natos,Amerikes,Italise.

  Reply to this comment
 5. viron xhavara February 21, 23:23

  Me kete fakt teper te rende, mafia shtet shqiptare duket shume paster qe punon kunder shqiptareve .Nuk eshte e mundur qe,transporti i ketyre substancave te rrezikshme drejt Shqiperise,te behej pa u dhene leje nga mafia shqiptare, qe drejton shtetin shqiptare,por aksidentalisht eshte bere zbulimi i saje .E bera kete koment,sepse,mendoje, duhet te kete nje komunikim midis mafies shqiptare dhe italianeve,per ti groposur ne Shqiperi,pasi nuk mund te meret nje inisiative me keto substanca te rrezikshme, pa patur nje garanci me perpara.Keto ndere italianeve, por me pasoja teper te renda per shqiptaret, mafia shqiptare i ben sepse, nje avokate nderkombetare,po tenton te rifilloje ceshtjen, Masakra e Otrantos,ku me 28 Mars 1997 ne kanalin e Otrantos ne ujerat shqiptare dhe ato nderkombetare, u masakruan 120 shqiptare nga anija italiane Sibila,ku u masakruan shume femije, shume te vegjel, dhe shume gra, dhe ku mua me masakruan, gruan me tre femije te vegjel.Qe te mos zgjatem shume ,menjehere te afermit e viktimave hapen nje proces penal dhe civil kunder anijes italiane(procesi u depozitua ne gjykatat nderkombetare,por me marifete, midis aurtoriteteve italiane dhe mafies shqiptare, procesin e moren italianet) ,por ne fund te tije me 9 maj 2014 ne gjykaten e Kasacionit ne Itali,ne menyre te fshehte, ky proces u fallsifikua ne menyren me te turpshme,ku grabitet edhe demshperblimi,por me e renda eshte se ne perfundim te procesit, autoritetet italiane, nuk paisin te afermit e viktimave , me vendimin perfundimtare te procesit dhe me certifikatat mortore,kjo e fundit eshte teper e rende, per nje shtet si, Italia.Per te gjitha keto qe thame me siper, rolin e avokatit i pa emeruar nga te afermit e viktimave,e kryeu nje person qe, sot eshte keshilltare kryesore i zotit Rama,prandaj nderet qe mafia shqiptare ben, edhe me keto substanca te rrezikshme,behen sepse, ne qofte se avokati nderkombetare do te startoje nje proces te ri ne gjykatat nderkombetare(problemi qendron sepse,avokati kerkon nga te afermit e viktimave, vendimin perfundimtare te procesit dhe certifikatat mortore ,te cilat mbahen peng me dhune nga autoritetet italiane) ,ka mundesi qe, Rama per ato qe ka firmosur me ane te keshilltarit te tije,te merret i pandehur,pasi Rama ka ne zyren e tije Email, e te afermeve te viktimave, ku i luten qe ti paise ata, me dokumentacionin qe thame me siper ,por ai se bashku me autoritetet italiane,kane punuar qe, shqiptaret mos te paisen me to ,pasi frika eshte se, me paisjen e te afermeve te viktimave me dokumentacionin qe thame me siper,ceshtja shkon drejt nderkombetareve, dhe pasojat per personat italiane dhe shqiptare qe fallsifikuan procesin dhe grabiten edhe demshperblimin, dihen.

  Reply to this comment
 6. Adih February 22, 01:52

  Kembane alarmi ,per ju o popull i neperkembur shqiptar.E kam komentuar edhe atehere kur Edi Rama donte te “riciklonte” mbeturinat ,plehrat e Europes ne shqiperi .U be si qen i terbuar kur ra ne rezistence ,gjoja hapje vende pune dhe intersa e dreqi me te birin Lepuru fle ne vend tjeter .Realiteti eshte komplet ndryshe .

  Keto mbeturina jane mbeturinat e termocentraleve berthamore ,qe duhen pa tjeter teknikisht gjithmone te pastrohen .Nuk ja doli mafja dikur legalisht ti fuste bashke me plehrat ,dhe tani i sjell sade , neto ,e tani po e ben ne te zeze .eshte tmerr ,ketu flitet qe jane bere ne mos gaboj 15 rruge .Eshte para e madhe qe luhet ,jane milionat nga njera ane dhe kanceri nga ana tjeter ,per popullsine qe fle gjume gjithashtu edhe intelektualet e kesaj fushe ne shqiperi ??Per carmatosjen e ketyre lendeve radio aktive te termocentraleve ,caktivizimi behet mbas 3 milion vitesh .E them kete se kam nje shok ,ne nje shtet perendimor ,ku ky shtet nuk ka central berthamor dhe eshte PAPARAC qe paguhen shume mire per keto probleme dhe eshte ne monitorim 24 oresh me turne me shume kolege te tjere , ku i gjemojne si qen me ere ,per cfaredo lloj makine qe ngarkohet ne keto termocentrale . Shtet perendimore pagojne paparacet per mirembajtjen e shendetit te banoreve te tyre , kurse ketu mafja punon ,mer shuma miliona eurosh ne te zeze dhe ci qi temen popullsise e deri tek jetet e femijeve tane . .Me falni per fjalorin .Kam bindjen e plote ,se po nuk punoi me mafjen shqiptare mafja Italiane te ndajne milionat bashke vetem per disa fuci ,nuk do kishte as edhe me te voglin shanc ,per ti futur ne shqiperi mafja italiane diten neper diell .Jane shuma te medhaja parash dhe paguhen qindra here me shume e me shtrenjte se droga . .Ka ardhur koha ,jo me kete qeveri se se ben ,por kur te kemi nje shtet te paster ligjor ,te kontrollohet gjithe teritori shqiptar (e thjesht per tu verifikuar teknikisht ) dhe te vihen perpara pergjegjesise keta vrases ,te popullsise se tyre , se edhe Sali Berisha ,nepermjet plehrave ,dyshoj te kete futur keto lende radioaktive ,ku Rama ishte kondra ne ate kohe ,dhe me hipjen e Rames ne pushtet u kthye Berisha kondra ,por qe te gjithe pushta ,pa e nxjere koken e muhabetit .Ju lutem hapni syte o popull ,keto lendet radioaktive qe sjellin shuma te medhaja ne mil euro per mafjen , kurse per ne dhe femite tane ,jane kancer ,jane me te tmershem se cunami,termeti ,zjarri e lufta bashke .Nuk bej propogande ,qofsha i gabuar ,por nuk dua ta le me kaq dhe me e tmereshmja eshte , qe thuhet se do i varrosnin ne Vlore ,ku eshte nje nga qytetet me te medhaja me shume banore ne shqiperi ,plus vine per pushime shume turiste ne vere dhe gjate vitit . Per kete rast mos ju lutni zotit ,por duhet e gjithe shoqeria civile te cohet ne kembe bashke me specialistet e fushes ,qofshin edhe pensioniste ,te verifikoni pa tjeter kete material qe futet ne vlore .O SOT o KURRE ??!! .

  o milet ,per kete rast mos prisni ndihme nga opozite te prononcohet ,pese me hic ,vurini nga nje 0.I dine muhabetet me mire se ne ,ku korbi korbit nuk ja nxjere syte .Duhet pa tjeter te nderhyjne intelektualet shqiptare ,pe keto krime qe ja kalojne edhe krematoriumeve te Hitlerit .

  Reply to this comment
 7. Bythgrisuri February 22, 05:23

  Keta ne kufi te kantrollojne edhe xhepat si ka mundesi te kalojn maunet me keto ngarkesa ku eshte policia doganore kjo pun eshte nje ndermarje ku jane te perzier policia dhe pushtetaret bashke,,,z,k,minister te dhente zoti shendet se ke shum per te luftuar se keto 30 vjet eshte.mbjell vetem korrupsion

  Reply to this comment
  • Edi Rama February 22, 13:37

   Faleminderit bythgrisuri. Po perpiqem te rri i shendetshem qe te realizoj ato qe thua ti.
   Ps: Ne ora 15 paraqitu te Fuga te marresh leket e sufllaqes.

   Reply to this comment
 8. Malo February 22, 16:41

  Atyne qe i kan fut hapni nje fuçi dhe jepjani ti han me dhun ato mbetjet , s’keni arsye me i denu , ti mbash edhe ne burg me buk, legenat per para vrasin nje popull te ter.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim