Mediat zbulojnë identitetin: Ky është personi që u vra në Rinas

April 10, 2019 09:11

Mediat zbulojnë identitetin: Ky është personi që u vra në Rinas

Mediat greke dhe ato shqiptare raportojnë se personi i cili u vra nga shkëmbimi me armë zjarri me policinë gjatë grabitjes në Rinas është Admir Murataj, por një gjë e tillë ende nuk konfirmohet nga policia e shtetit shqiptar.

Edhe pse nuk kanë dalë ende analizat e ADN-së, krahasimi i shenjave të gishtave dhe këqyrja fizike e bërë nga policia dhe grupet hetimore tregojnë se personi që mbeti i vrarë dje në aksionin e grabitjes së mbi 10 mln eurove në Aeroportin e Rinasit, ka karakteristika të ngjashme me ato të Admir Muratajt“, shkruan BW.

Admir Muratajt, është organizatori i tre grabitjeve me para të bankave, dy në 2015 dhe një në 2017 në Rinas, teksa anëtarët e tjerë të grupit janë dënuar.

Ndërsa CNN në gjuhën greke shkruan se Admir Murataj së bashku me 10 persona të tjerë shqiptarë u arratis nga burgu i Trikalasë në vitin 2013.

Pas arratisjes së tij, më 16 maj 2013, ai kishte kryer së bashku me një bashkatdhetar kryen një grabitje në një bankë në Larisa.

Siç shkruan CNN grek, pak kohë më vonë, Murataj mori pjesë në një tjetër grabitje, në një supermarket në Peristeri.

o.j/dita

April 10, 2019 09:11
Komento

12 Komente

 1. demo April 10, 10:15

  Ato “mediat shqiptare” hiqi nga informacioni,se dje ishim gjalle kur ndodhi grabitja.Kur mediat shqiptare dhane informacionin,qe ka ndodhur grabitje ne Rinas,Mediat greke dhane identikitin e grabitesit te vrare.
  Mediat shqiptare dine te kopjojne,dine te vjedhin informacione,dijne te komentojne,por kur mediat shqiptare NE RINAS tregojne GJURMET,mediat greke nga ATHINA treguan UJKUN,me emer,mbiemer,pa pasur nevoje t`i marrin gjurmet e gishtave.
  Per cfare ndodh ne Tirane,duhet te mesojme greqisht.
  Tani le te dale ajo e shumeinformuara e news24 qe flet si karikator me bresheri,,ajo qe gjuan porten e vet me plumba,.se ja harrova emrin.

  Reply to this comment
 2. Qytetari April 10, 10:27

  Si ka mundesi qe dihen dhe jane evidentuar keto vjedhje dhe ai eshte i lire ?!, kjo eshte per te uleritur

  Reply to this comment
  • Koli April 10, 11:08

   Likjs eshte i evidentuar si trafikant nderkombetar droge dhe si kryehajdut dhe e kemi ne presidence,kurse ti habitesh.Jemi ne Albanistan ketu.

   Reply to this comment
  • Koli April 10, 11:09

   Likja eshte i evidentuar si trafikant nderkombetar droge dhe si kryehajdut dhe e kemi ne presidence,kurse ti habitesh.Jemi ne Albanistan ketu.

   Reply to this comment
   • mirel April 10, 17:50

    Epo Likes i dha status politik kryeministri jot. E beri te paprekshem.

    Reply to this comment
    • PO , PO April 10, 19:57

     Pse ti banor i qytetit “europian” te Bathores , nuk ke krye minister Edi Ramen …. ?!Akoma bajraktarin serb te Vicidolit njeh ti … ? Po jol more barbar , ai ka rene nga froni qysh ne vitin 2013 dhe tani presim me padurim ceremonine e tij mortore , per mortin qe u ka sjelle shqiptareve .
     Jini brume i thartuar ju , veglat qorre te UDB-se . Nje pohim te tille e pash edhe kur erdhi per vizite ne vitin 2013 krahu i djathte i N.Gruevskit , Ali Ahmeti i Maqedonise , kur ngushellonte gerdallen e Vicidolit te rene nga froni , nder te tjera e siguronte ate se “…shqiptaret e Maqedonise , edhe mbas kesaj , do te njihnin gjithenje per kryetar te qeverise shqiptare Sali serb Vicidolin…” dhe u largua me lote ne sy nga Tirana , duke mos gjetur kohe te uronte fituesit e atyre zgjedhjeve ! Juve u duhet bere ADN-ja se nuk ka mundesi te jini shqiptare
     . A nuk deklaroi Saliu , kur ishte ne pushtet , se “… ne jemi vellezer te nje gjaku me turqit…” ?! Dhe vazhdoni te hiqeni zvarre si krimbat e plehut , me hipokrizi , se qenki edhe ju shqiptare !!!!

     Reply to this comment
 3. Doni, apo nuk doni ju o mijë kënetash e mizakali, Drejtësia do të BËHET. April 10, 10:56

  Grabitja në Rinas dhe pikërisht në barkun e avionit të linjës Austriake, do të thotë që grupet kriminale vazhdojnë të drejtojnë shtetin. Kjo ngjarje qe një tronditje e madhe për të gjithë pasagjerët e avionit që përjetuan këtë grabitje të armatosur me maska nën hundën e ” policisë e të sigurisë së aeroportit “dhe pikërisht në brëndësi tek vëndi i bagazheve të avionit Austriak. Dhe një herë kjo ngjarje vërtetojë katërcipërisht kapjen e shtetit nga bandat sa korruptive, aqë dhe kriminale. Opozitës dhe sidomos prokurores së përgjithëshme të përkohëshme i del për detyrë të kryejnë me ndërgjegje detyrën që i takon para popullit, gjithmonë nëse i ka mbetur, në të kundërtën të kenë moralin të deklarojnë distancimin nga këto skenarë jo vetëm të frikshëm, por dhe të rrezikshëm për jetën e udhëtarëve e personelit dhe banorëve që jetojnë pranë Aeroportit Nënë Tereza. Gadishmëria ZERRO në mbrojtje të Aeroportit dhe pikërisht deri në pistë e në brëndësi të avionit tëk vëndi ku vendosen bagazhet, nuk len vend për justifikim, por për marrje e nxjerrje përgjegjësisë deri në shkarkim të personave përgjegjës, qofshin këto polic, apo punonjës të sigurisë së aeroportit, e krerë institucionesh. Kjo ngjarje as në vitin 1997 të cmendurisë së politikave bastarde të pangopësisë me lekë të pisët e pushtet brënda djallit nuk ka ndodhur. Është koha që krieministri, e ministrat përgjegjës të kenë moralin të japin dorëheqje dhe një qeveri teknike të përgatisë vendin për zgjedhje. Mjaft me të bërit gam-gam dhe një brimë në ujin e qelbur të politikave bastarde në Tiranën zyrtare në ditë e vite deri më sot. Opozita brënda dhe jasht parlamenti duhet të bëhet njësh e ti thotë NDAL këtyre skenarëve të frikshëm e me pasoja të rrezikshme për jetën e popullit, në të kundërtën të shporren një herë e mirë nga politika sa nuk është vonë, ndryshe do të përballen me urrejtjen e popullit e të miqëve të tij, që do t’i marrin e flakin tej në honet e harresës njerëzore, aqë sa do t’i mbeten një ënder superlukset e pushteteve. Në këtë konteks eshtë koha për një demostratë të fuqishme në mbrojtje të Jetës, Moralit e Dinjitetit Njerëzorë të nëpërkëmbur nga politikat bastarde në ditë e vite deri më sot. Ndryshe atë që nuku e bën njërëzia do t’a bëjë Perëndia, Zoti, por me një cmim të madh. Historia ka vërtetuar se një popull që hesht para dukurive kriminale-korruptive të politikave të binjakëzuara me djallin, është bërë varrmihës i varrit të tijë dhe rastet nuk janë të pakta, rikujton historinë e ngjarjeve historike ne shekuj dhe do të bindesh që të PROTESTOSH në mbrojtje të jetës, e moralit dhe dinjitetit njerëzor.Protesto për të larguar njëherë e mirë djajt nga politikat e ditës që të përjetosh më të mirën e mundëshme njerzore. Uji që leviz nuk qelbet ; thotë populli

  Reply to this comment
 4. vilson naci April 10, 12:03

  Si ka mundesi qe ky persone eshte arratisur nga burgu i Greqise qysh ne vitin 2013 dhe livadhis per 9 vjet ne shtetin Shqiptar, pa le qe paska organizuar dhe vjedhjet ne vitin 2015. Paguajme kote me taksat tona nje infrastrukture te te tere sic jane policia kriminale, shishi, antikrimi etj etj dhe rrine kafeneve. Eshte krejt e pafaleshme dhe pa aftesi per drejtimin e ketyre institucioneve. More po kush mbane pergjegjesi per ruajtjen e aeroportit?. Si mind tefutesh ne aeroport me nje arsenal armesh dhe ata qe ruajne aeroportin jane me duar ne xhepa. Si mund te hyje mjeti brenda mureve rrethues te aeroportit pa ju bere nje kontroll i imet, dhe pa u lidhur me instatncat perkatese qe a mund te lejohet ky mjet brenda teritorit te aeroportit? Perse nuk vidhen keto para ne shtetet ku kane destinacionin. Pa folur pastaj qe si e marrin vesh keta grabites qe po transferohen para jashte shtetit.

  Reply to this comment
  • mirel April 10, 17:54

   Shteti shqiptar eshte shume i zene duke arrestuar fshataret e tollonave te papaguar te kiles se qepes, dhe plakat qe nuk paguajne dritat. Tani nuk ka as kohe se po merret me kriminelet e sistemit gjyqesor, ku tere gjykatesit e prokuroret dalin me “probleme ” pasurie. Ne gjuhen ligjore keto “probleme” quhen krim, dhe denohen me burg, ndersa ne Shqiperi kriminelet lihen te lire, ose me pushime. Dhe ky proces quhet Vetting.

   Reply to this comment
 5. Agron April 10, 12:16

  Nuk e beri mire kryqin spiunja e Republikes se Vatikanit Tereza dhe Djalli fitoi.
  E bete Terezen me “Patrioten e Kombit” o servila te Papes.
  Ore me ke jini o te mjere,me fashistet e Romes apo me Pirron e Epirit?
  A kini nje cike karakter,nder,kujtese,dinjitet?
  Harruat shkaterrimin e dhjetra Polis Greke te Epirit nga Perandoria Ronake?
  Cthem une,ketu Rama e ka bere Stambollin turk,Durres-Tirane dhe Kokallat (kockat) e Kastriotis levizin,por kush ti degjoj?
  Njeriu shikon dhe degjon me tru.

  Reply to this comment
 6. vetem integrimi ne be, e shpeton tashme, kete vend . April 10, 14:41

  o agron budallai; c’hyn nene tereza ketu ? po qe per fe’ . te kishe fol kur berisha na beri muslyman dhe vellezer me turqit . ose; akoma s’eshte vone . eja te marim nje nisiative kombetare dhe te rrafshojme me tritoll gjithe ngrehinat arabe, qe quhen xhami . ps. enveri prishi vetem kisha . per xhamite, mbase pati nostalgji . ejani t’a korigjojme gabimin e shokut enver ….

  Reply to this comment
 7. PSE April 10, 20:00

  Sa shume ngjasoka ky bandit me anal-istin Andi Bushati ! U duhet bere ADN-ja , se me siguri jane nga sperma e nje babai !!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*