Mediat maqedonase: Rama i premton Zaevit port në Durrës

September 4, 2018 22:21

Mediat maqedonase: Rama i premton Zaevit port në Durrës

Shqipëria do t’i japë Maqedonisë mundësinë për një port në Durrës, të cilin do ta shfrytëzojnë kompanitë maqedonase për shkëmbim tregtar, ndërsa në të do të valëvitet edhe flamuri i Maqedonisë.

Sipas kryeministrit të Maqedonisë Zoran Zaev, i cili citohet nga mediat maqedonase, këtë ia ka premtuar homologu, Edi Rama.

Deklarata e Zaev është bërë gjatë një aktiviteti të organizuar ditën e sotme në Odën Ekonomike të Maqedonisë. Para sipërmarrësve maqedonas Zaev foli edhe për përfitimet e Maqedonisë nga marrëveshja me Greqinë dhe integrimin euro-atlantik.

Kryeministri i Maqedonisë tha se pas atij në Durrës, ata synojnë që të hapin edhe një port në Bullgari.

“Ja për shembull, me kryeministrin e Shqipërisë kemi të garantuar se do të na japin një port në Durrës ku do të valëvitet flamuri maqedonas. Kjo do të ndikojë në përmirësimin e kushteve dhe shërbimeve që portet ofrojnë për kompanitë e Maqedonisë. Një tjetër çështje është që të lidhemi me Bullgarinë, përmes Detit të Zi dhe besoj se kjo do të ndikojë shumë në konkurrencën e çmimeve, ofrimin e kushteve më të mira për shfrytëzimin e porteve”, deklaroi Zaev.

Në aktivitetin e sotëm, Zaev tha se përfitues më të mëdhenj nga marrëveshja me Greqinë dhe ajo me Bullgarinë do të jenë sipërmarrësit dhe qytetarët.

o.j/dita

September 4, 2018 22:21
Komento

22 Komente

 1. Merre me lang se mishi u hang. September 5, 01:38

  Gjynah, Zoran qenka rob i mefshte, sa shpejt i besoj te droguarit Rama.

  Reply to this comment
 2. Aliu nga Selenic September 5, 01:42

  Zajev eshte me origjin shqiptare.Maqedonia mbi 50 % te popullsise i ka shqiptare.
  Ne keto kushte ne bregdetin e Adriatikut do te ken poret edhe shqiptaret e Maqedonise, me prespektive qe nje dite at do te jen safi shqiptare.
  Porti ne Bullgari per Bullgaret e Maqedonise .Porti ne Durres per shqiptare e Maqedonise.!
  Kjo eshte nje mardhenje qe ja vlen ne forcimin dhe kompaksimin e shqiptarev te ter hapsiren e tyre.!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 5, 10:31

   o i ziu unë për budallalëkun tënd o ali!!
   çna mbyti demenca!!

   Reply to this comment
  • Artemisa September 5, 17:22

   Ty Aliut prej Selenice, jam kurioze sa i embel te duket muti i Rames dhe cfare arome te kendshme kane per ty pordhet e tij.
   Po qenke i semure i pasherueshem more i gjore.
   Harxhoje dashurine per njerezit e familjes, fisit dhe dashamitesit e tu, boll u lepive si qen pas cdo lajmi qe ka Rame brenda.

   Reply to this comment
 3. Aleksander Thana September 5, 03:04

  Mendoni ne rradhe te pare per qytetaret tuaj dhe shqiptaret ne Maqedoni. Lopa sllavo-maqedone duhet mjelur mire.

  Reply to this comment
 4. Arben September 5, 05:32

  Shume mire

  Reply to this comment
 5. geg hyseni September 5, 06:18

  Maqedonise mund ti jepen lehtesi portuale ne shkembim te perfitimeve nga pala shqiptare, por PORT as flamur kurre!!

  Reply to this comment
 6. Ismail September 5, 08:20

  Kadal i Nderuar!Nuk eshte porti i Durresit prone e gjysherve e babit Tuaj.Vertet kam konsiderate ndaj Jush,Por nese kjo eshte vertet fjale e menduar nga mendaja e Juaj, dhe e folur nga goja e Juaj,Atehere dic ketu nuk eshte ne rregull me Ju,apo nuk eshte ne rregull me bindjen time.

  Reply to this comment
 7. Paul Tedeschini September 5, 08:36

  Rama i premton Zaevit port në Durrës sepse Porti i Durresit asht çifliku u Rames.
  Keto konçesione nuk jepen me koke te kryeministrit, por me diskutime ne Qeveri o Kuvend.

  Reply to this comment
 8. Epo kjo pune! September 5, 08:57

  po pse eshte nevoja per “vatikan”-ra kur si pjese e BE do levizin lirshem te gjithe… nese behet se gjysma e maqedonise eshte shqiptare dakort, po keto flamurat e budallalleqe nuk jane te nevojshme. nuk eshte ambasade dhe nese jepet,duhet dhene me qera se jane pika strategjike portet jo shaka, me nje fjale me shume detaje o Rame se po na i japin detajet te huajt sic po ndodh dhe me Kosoven ku me shume degjon prej serbit se prej politikaneve tane atje. Por ndoshta e keni menduar mire dhe ngutemi ne, te shohim, kohen perpara e kemi.

  Reply to this comment
 9. tori September 5, 09:06

  Paul ti je dhe intelektual.Porti punon sipas ngarkesave e asht I hapur per cdo sherbim portual.Cdo send,vler,makin qe hyn ne port paguan tarifat perkatese.Sherbimin portual porti asht I detyruem t`a kryej jo vetem ndaj shqiptareve,por edhe te huajve ne kembim te pagesave qe ato kryejn.

  Reply to this comment
 10. info analitike September 5, 09:46

  Meqenese Shqiperine ia ka lene trashegimi Neta me Kristaqin qy ka filluar te dhuroje copa sa majtas djathtas, nje cope Tsipras-it, nje tjeter Vucic-it, nje Zaev-it, Per Kosoven e hallet e shqipareve ne Shqiperi as qe nuk i behet vone se i zgjidh me ndonje reklame ne ERTV ose duke u veshur si babagjysh tek Ardit Gjebrea. Gezoni more shoke se qy ishte drejtimi i duhur e pastaj mos harroni te shfryni kunder sali serbit.

  Reply to this comment
 11. intelektuali September 5, 10:25

  KETE TRADHETI DONTE TE BENTE EDHE ENVER HOXHA NE KOHEN E QEPES TE PARTISE SE PUNES

  Kur i tha Titos: “Ta jap Shqypnine me koncesion si Republike te Jugosllavise ne kembim te pushtetit absolut”

  Edi Rama duke qene totalisht i paafte te menaxhoje shtetin shqyptar po perpiqet me finte enveriste te largoje pergjegjesine e drejtimit te shtetit duke ja lene subjekteve te tjera qe i quan me LLAGAPE si Koncesione, Partneritete Publik Private PPP etj. qe jane thjesht QIRADHENIE shteterore dhe llagapet me zbukurime propagande vetem truni i dallkaukut te paafte mund t’i sajoje. Mjafton te shikojme cfare po ndodh ne Rrugen e Kombit e ndertuar totalisht me fonde publike qe te dale fare e qarte situata si po menaxhohet shteti.

  NUK KA SHTET NORMAL NE BOTE QE TE JAPE PORTET ME KONCESION SHTETEVE TE TJERA APO PRIVATIT

  Dihet fare mire qe portet detare kane qene historikisht dhe jane edhe sot qendra fitimprurese per biznesin, idea ne e Zaevit te Maqedonise per te hapur kanal alternativ me optimal Lindje-Perendim per mallrat nga Hungaria, Serbia, Rumania dhe pellgu i Detit te Zi dhe per ne Durres dhe Vlore qe te zevendesoje Igumenicen dhe Aleksandropulin ne Greqi nuk eshte e keqe ne vetevete dhe duhej te ishte zhvilluar shume kohe me pare pasi kjo do t’i jepte zhvillim te madhe rajonit, por per faj te qeverive te rajonit projekti qe filloi me buje te madhe dhe qe u quajt “Korridori 8” ka perfunduar si “Kokoshi ne nje thelle” dhe nuk ka gjasa qe te rifilloje se shpejti. Ka nje fjale te urte qe thote:

  ME MIRE NJE VEZE SOT SE NJE PULE MOT

  Prandaj edhe propozimi i Zaevit per te “Marre me Qira” portin e Durresit nje “VEZE” per Edi Ramen qe po i meshin Rruges se Arberit duke harruar fare projektin e Koridorit 8 dhe qe po hedh fondet publike te shqyptareve ne investime badiava pa biseduar me pare me fqinjet dhe pa llogaritur fisibilitetin e investimit.

  PO FLAMURI MAQEDONAS NE DURRES PSE DUHET TE VALAVITET?

  sepse:

  Po te zbresesh nga Shkupi per ne Tetove, Gostivar Kercove e deri ne Struge nuk sheh asnje flamur maqedonas, por vetem ate shqyptar kuq e zi, c’ne atehere ne Durres 400 km ne perendim larg Shkupit te valavitet flamuri maqedonas ne toke shqyptare? Gazeta DITA citon se Zaevi ka folur edhe me Bullgarine per te njejtin problem, por une si njohes modest i rajonit mund te them se:

  ME SHUME GJASA KA QE BULLGARIA TE NGREJE FLAMURIN BULLGAR NE SHKUP SE SA MAQEDONIA FLAMURIN E SAJ NE VARNA APO NE BURGAS.

  sepse:

  Dihet qe Maqedonia si shtet eshte nje SAJESE politike e Titos me Stalinin me miratimin e heshtur te Gjergj Dimitrovit, gje per te cilen eshte akuzuar rende ne vendin e tij.

  Atehere pse Zaevi do te ngreje flamurin e Maqedonise ne portin e Durresit, pa Lufte dhe pa Beteja historike, por ne mareveshje me Edi Ramen dhe ta shpalle ate si toke maqedonase duke argumentuar vetem leverdine ekonomike? Ndofta Zaevi ka degjuar per korrupsionin makaber ne administraten portuale shqyptare qe i ka bere portet shqyptare si “Han pa porta” dhe do qe te komandoje vete trafikun e mallrave Lindje-Perendim pa pjesmarrjen e cakalleve te administrates shqyptare te Rilindur nga Koha e Qepes e Enverit, kur e kishte mbyllur Shqypnine si nje qytet ne Mesjete i goditur nga Murtaja.

  Reply to this comment
 12. intelektuali September 5, 10:28

  KETE TRADHETI DONTE TE BENTE EDHE ENVER HOXHA NE KOHEN E QEPES TE PARTISE SE PUNES

  Kur i tha Titos: “Ta jap Shqypnine me koncesion si Republike te Jugosllavise ne kembim te pushtetit absolut”

  Edi Rama duke qene totalisht i paafte te menaxhoje shtetin shqyptar po perpiqet me finte enveriste te largoje pergjegjesine e drejtimit te shtetit duke ja lene subjekteve te tjera qe i quan me LLAGAPE si Koncesione, Partneritete Publik Private PPP etj. qe jane thjesht QIRADHENIE shteterore dhe llagapet me zbukurime propagande vetem truni i dallkaukut te paafte mund t’i sajoje. Mjafton te shikojme cfare po ndodh ne Rrugen e Kombit e ndertuar totalisht me fonde publike qe te dale fare e qarte situata si po menaxhohet shteti.

  NUK KA SHTET NORMAL NE BOTE QE TE JAPE PORTET ME KONCESION SHTETEVE TE TJERA APO PRIVATIT

  Dihet fare mire qe portet detare kane qene historikisht dhe jane edhe sot qendra fitimprurese per biznesin, idea ne e Zaevit te Maqedonise per te hapur kanal alternativ me optimal Lindje-Perendim per mallrat nga Hungaria, Serbia, Rumania dhe pellgu i Detit te Zi dhe per ne Durres dhe Vlore qe te zevendesoje Igumenicen dhe Aleksandropulin ne Greqi nuk eshte e keqe ne vetevete dhe duhej te ishte zhvilluar shume kohe me pare pasi kjo do t’i jepte zhvillim te madhe rajonit, por per faj te qeverive te rajonit projekti qe filloi me buje te madhe dhe qe u quajt “Korridori 8” ka perfunduar si “Kokoshi ne nje thelle” dhe nuk ka gjasa qe te rifilloje se shpejti. Ka nje fjale te urte qe thote:

  ME MIRE NJE VEZE SOT SE NJE PULE MOT

  Prandaj edhe propozimi i Zaevit per te “Marre me Qira” portin e Durresit nje “VEZE” per Edi Ramen qe po i meshon Rruges se Arberit duke harruar fare projektin e Koridorit 8 dhe qe po hedh fondet publike te shqyptareve ne investime badiava pa biseduar me pare me fqinjet dhe pa llogaritur fisibilitetin e investimit.

  PO FLAMURI MAQEDONAS NE DURRES PSE DUHET TE VALAVITET?

  sepse:

  Po te zbresesh nga Shkupi per ne Tetove, Gostivar Kercove e deri ne Struge nuk sheh asnje flamur maqedonas, por vetem ate shqyptar kuq e zi, c’ne atehere ne Durres 400 km ne perendim larg Shkupit te valavitet flamuri maqedonas ne toke shqyptare? Gazeta DITA citon se Zaevi ka folur edhe me Bullgarine per te njejtin problem, por une si njohes modest i rajonit mund te them se:

  ME SHUME GJASA KA QE BULLGARIA TE NGREJE FLAMURIN BULLGAR NE SHKUP SE SA MAQEDONIA FLAMURIN E SAJ NE VARNA APO NE BURGAS.

  sepse:

  Dihet qe Maqedonia si shtet eshte nje SAJESE politike e Titos me Stalinin me miratimin e heshtur te Gjergj Dimitrovit, gje per te cilen eshte akuzuar rende ne vendin e tij.

  Atehere pse Zaevi do te ngreje flamurin e Maqedonise ne portin e Durresit, pa Lufte dhe pa Beteja historike, por ne mareveshje me Edi Ramen dhe ta shpalle ate si toke maqedonase duke argumentuar vetem leverdine ekonomike? Ndofta Zaevi ka degjuar per korrupsionin makaber ne administraten portuale shqyptare qe i ka bere portet shqyptare si “Han pa porta” dhe do qe te komandoje vete trafikun e mallrave Lindje-Perendim pa pjesmarrjen e cakalleve te administrates shqyptare te Rilindur nga Koha e Qepes e Enverit, kur e kishte mbyllur Shqypnine si nje qytet ne Mesjete i goditur nga Murtaja.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 5, 10:46

   nastroloqe
   publikoje dh njëherë se pak e ke publikuar!!nuk kuptohet kollaj!je shumë i thellë në mendim!!

   Reply to this comment
   • intelektuali September 5, 11:03

    Edhe “LOQE” edhe “…shume i thelle ne mendim…”?

    Si ta kuptojme kete replike qe i mungon llogjika?

    Ndryshe BABA LENINI qe ju e respektoni kaqe shume ka thene:

    PERSERITJA ESHTE NENA E DIJES

    prandaj:

    lexoje intelektualin qe ti e quan “nastro” sepse sa me shume te lexosh aq me i mencur behesh.

    Reply to this comment
 13. anticensurë25642654 September 5, 10:41

  “ndërsa në të do të valëvitet edhe flamuri i Maqedonisë.”
  nuk e di se çfar i ka thënë palloshi dhe se çfarë përdor ky për politikën e tij të brëndëshme,por di të them se flamuri maqedon nuk ka përse të valvitet në tokë shqiptare,dhe aq më pak kur proklamohet si një zaptim,kur thuhet me kaq mëdjemadhësi prej ngadhnjyesi!
  jo zajevi por gjithkush mund të shfrytëzojë portet tona,rrugët tona,KUNDREJT PAGESËS!pra ekonomikisht mund të shfrytëzohet trasporti i mallrave nga durrësi,e çdo port shtiptar, drejt maqedonisë, sërbisë a po deshën dhe drejt japonisë!!mjafton që të paguhet!!
  ps:mirë që zajua do na ngritka flamurin në “një port në Durrës”,po rrugës çfar do të bëjë??dhe atje do të valvisë flamurët maqedonë??
  çna mbytën budallenjtë folklorik!!

  Reply to this comment
 14. intelektuali September 5, 11:03

  Edhe “LOQE” edhe “…shume i thelle ne mendim…”?

  Si ta kuptojme kete replike qe i mungon llogjika?

  Ndryshe BABA LENINI qe ju e respektoni kaqe shume ka thene:

  PERSERITJA ESHTE NENA E DIJES

  prandaj:

  lexoje intelektualin qe ti e quan “nastro” sepse sa me shume te lexosh aq me i mencur behesh.

  Reply to this comment
 15. nano September 5, 12:03

  Jo vetem flamuri i maqedonise por maqedonet do kerkojne qe Durresi te quht Draq si ndsodhi me Liqenasin qe tash quhet pustec.Kur bene xhamin behe edhe minaren…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*