Mediat serbe: Enver Hoxha na shqiptarizoi me forcë

May 27, 2015 17:10

Mediat serbe: Enver Hoxha na shqiptarizoi me forcë

Statusi i serbëve etnikë në Shqipëri nuk është aspak i kënaqshëm, sipas medieve serbe, dhe problemet që ata përballen janë të shumta, duke filluar nga mungesa e një ligji mbi pakicat kombëtare në luftën e tyre për të ruajtur identitetin e tyre, emrat origjinale, apo edhe gjuha serbe.

Sipas regjistrimit të fundit të popullsisë, në vitin 2011, “Tanjug” citon se Shqipëria ka zyrtarisht vetëm 155 serbë, sepse pakicat bojkotuan regjistrimin e popullsisë. Megjithatë, sipas kësaj media, është vlerësuar të ketë një popullsi prej rreth 30.000 serbë në rajonet e Shkodrës dhe Fierit.

“Deri në vitin 1934, ka pasur mbi 20 shkolla serbe në gjuhën serbe në rajonin e Shkodrës, ndërsa sot ka vetëm një kurs të gjuhës serbe, ku morën pjesë rreth 700 fëmijë gjatë tetë viteve të fundit.

Më shumë se 100,000 serbë janë “zhdukur” nga regjistrat e lindjeve në Tiranë, pasi emrat e tyre ishin shqiptarizuar me forcë në epokën e regjimit totalitar komunist në vend.

Nuk ka një media të vetme në gjuhën serbe, në Shqipëri.

“Ka pasur pak progres, por Serbia si shtet mund patjetër të bëjë shumë më tepër në lidhje me serbët në Shqipëri. Ajo është një komunitet relativisht i vogël, megjithëse përballet me një numër të konsiderueshëm problemesh”, thotë Janko Veselinovic, kryetar i komitetit parlamentar në diasporës dhe serbëve në rajon.”

May 27, 2015 17:10
Komento

28 Komente

 1. Arben May 27, 17:16

  PERSE VETEM MEDIAT SERBE.

  KETE E THONE EDHE SHUME PERSONA NE SHKODER.

  I KENI NE YOUTUBE.

  MUND TE MOS NA PELQEJNE SERBET, POR TU SHKELESH TE DREJTAT ESHTE GJE

  TJETER.

  Reply to this comment
  • Lymi May 27, 17:41

   Ore morebukur, po ca ke far e fis mire i ke patur me shendet?

   Reply to this comment
   • kujtesa May 28, 08:48

    Dakort,po themi qe Enveri i shqiptarizoi me zor serbet. Po pas vitit 1990,mos valle ndonje fuqi e mbinatyreshme i detyron qe mos deklarohen si serbe?
    Pallavra koti.
    Ne Fier paska serbe me shumice!!!!!!!!
    Keta e bejne si Greket qe thone Himara eshte toke Greke.
    Sa me ne thellesi te teritorit tone te gjenden minoritete,aq me mire per ata.

    Reply to this comment
  • KORÇARI May 27, 18:09

   Fol o BENI Greku, nise me SËRBËT DHE MBAROJE ME GREKËT, ore Beni po emrin përse nuk e bën ARBENIS mo????

   Reply to this comment
  • GAMORI May 27, 19:51

   Enver Hoxha ka dek ketu e 30 vite e prap nuk jane rregjistru te ashtuquaturit serbe !TURQETA MONO SE NUK KA SERB NE SHQYPNI MO !

   Reply to this comment
  • feniks May 27, 23:11

   Ne Shkoder NUK KA ASNJE SERB!
   Ata qe quhen te tille dhe qe banonin dikur ne fshatrat VRAKE dhe Kamice te Shkodres jane te gjithe MALAZEZE e jo SERBE!
   Fakti qe flasin serbisht nuk do te thote se jane serbe,se serbisht flisnin te gjithe qytetaret e ish Jugosllavise dje dhe malazezet sot!!!
   Lerini propagandat dhe mos quani serb edhe ndonje amerikan apo francez qe flet serbisht!!!

   Reply to this comment
 2. Bertoja Shkodër May 27, 17:32

  Të mos ngatërrohen Serbët me pakicën Malazeze që ka jetuar në Vrakë(një pjesë e tyre janë shpërngulur në Mal të Zi gjatë viteve të demokracisë).Po ashtu edhe në Durrës e në Fier pakica që jeton janë Boshnjakë e jo Serbë.
  Nuk e di se si i kanë llogaritë gjithë ata Serbë në Shqipëri…

  Reply to this comment
  • Elpiniqi May 27, 23:15

   Per ta hedhur poshte kete pretendimin FALLCO te Serbise se ne Shqiperi ka pakica serbe,po ju informoj se vete kryetari i Shoqates te ashtuquajtur serbe me emerin “SHKODRA-MORACA”,Pavllo Jako NUK ESHTE SERB,por vetem MALAZEZ!
   Le ta vertetoje te kunderten kush te doje,por nuk do mundet!
   Shumica e fshatareve te VRAKES dhe KAMICES qe flasin serbisht,kane ikur nga keto fshatra e kane shkuar prane te afermeve te tyre ne MAL te ZI e jo ne SERBI!!!

   Reply to this comment
 3. "Horri i Bulevardit" May 27, 17:32

  Ne vitin 1934 paska patur 20 shkolla serbe, kjo tregon se Shqiperia ka patur nje mbret filoserb, qe shkerdheheshte, sa here tu ngrihej serbeve.
  Vetem ky fakt mjafton qe tja shurrosni cdo dite ate monument qe i ka vene filoserbi ne vazhdim sali plehra.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi May 27, 18:44

   Bravo Horr Merkel? Por në numrin e sërbëve në Shqipëri këta viçët kanë radhitur dhe çdo viç të pjellë nga lopët si dhe agjentët e tyre me salinë dhe me mbretin e ngordhur në krye! Nderime!

   Reply to this comment
 4. Hëm... May 27, 17:43

  ka dallim mes minoritareve etnike dmth qe kufiri i la matane dhe minoritareve te ardhur si puna e grekve ne jug. Kategoria e pare e kane te drejte hyjnore te mbajne gjalle gjuhen, traditat etj ndersa te dytet jane … emigrante qe duhet te integrohen ne vendin ku ndodhen. Boll me keto ‘xhepat’ e minoritareve sa andej – kendej se vetem hapin probleme sic kane bere deri me sot. Kosova sot me vete, Presheva dhe rajone te tjera ne Serbi e kane te natyrshme mbrojtjen e te drejtave kombetare. Po keshtu, viset shqiptare ne Maqedoni, Greqine Veriore e Mal te Zi. Nderkohe emigrantet nuk kane te njejten te drejte morale per kerkuar nga shteti ku ndodhen sponzorizime per indentitet kombetar!!! Qofshin tanet ne Greqi, minoritaret ne Dropull e po keshtu edhe keta ‘serbet’ ne Fier!!!!!! (qe jane kosovare te shperngulur dhe ca prej tyre jane gjakshprishur se ndoshta te paret e tyre mund te kene qene leva te serbit dhe e lane Kosoven se ndoshta u doli nami. Prandaj nuk ka shenja barazie mes preshevareve qe jane autoknon dhe ‘fierakeve’ qe jane emigrante, minoritareve greke qe jane emigrant dhe cameve qe jane autokton etj etj. Boll me keto budallalleqe qe tingellojne si ata homot qe deklarojne ne publik ‘jam krenar qe jam homo!!!!!’ qe jo vetem intimidon te tjeret (nuk del shumica e popullsise te bertase ‘jam krenar qe jam burre me tope’) por dhe bezdis se tani nuk guxojme as te flasim per ta se te cojne ne gjyq. Shqiptaret qe emigruan ne Greqi nese duan te mbajne gjalle ndjenjen kombetare te investojne vete dhe po keshtu dhe keta ‘fieraket’ qe nuk kane faj se te paret e tyre i hante malarja po rrofte Enveri qe jane gjalle dhe bilbilosin sot.

  Reply to this comment
 5. [email protected] May 27, 17:56

  une do te shoshja se Shqiperia ka furnizuar me popullsi 6 shtete !

  Mal i zi rreth 500 000

  Serbi rreth 2 000 000

  Maqedoni rreth 1 000 000

  Greqi rreth 5 000 000

  Turqi rreth 6 000 000

  Itali rreth 2 000 000

  dhe pa permendur shperndarjen e shqiptarit nder shekuj.
  kurse ne Shqiperi ,na gjeten serbe ne veri ,ashtu sic mundohen te pagezojne shqiptaret e jugut …si greke,vetem e vetem sepse i mender shen Kozmaj,para 300 vjetesh hapi shkolla greke ne jugun tone !

  i lini pushtlliqet se nuk i ha njeri me !

  Reply to this comment
 6. 5/1 May 27, 18:08

  beni analizen e ketij togefjaleshi te meposhem te thene nga serbet:

  $$$$ …në epokën e regjimit totalitar komunist ..$$$$

  eshte saktesisht gjuha qe kane perdorur pas 1992 enverofaget:

  elez biberaj
  will rajerson
  sali berisha
  ismali kadareja
  lulqim basha
  zhelefena topalli
  ….etj

  cfare ngjashmerie me serbet…

  Reply to this comment
 7. Zoro May 27, 18:08

  Se ceshte nje “Arben” ne keto komente qe ja fut pordhes kot se asgje nuk di mbi serbet e greket ne Shqiperi dhe hiqet si kompetent, zoteri behet fjale per pakice serbe dhe greke dhe jo per muhaxhire qe kane ardhur te punojne tokat e shqiptareve.A e dini se ku bie fshati Libofsh apo nuk ke bere gjeografi. Aty ndodhen gjithsejt 250-300 boshnjak dhe jo serb dhe shteti i sotem serb do ti identifikoje si pakica serbe, ne Shkoder ose M.Madhe jane 2 fshatra Malazeze dhe jo serbe po u jane plasur syte dhe ju ka ikur mendja se nuk njihni as Historine dhe as Gjografine e Shqiperise si duket jeni femijet apo nipetrit e atyre qe kane sherbyer si agjente te UDB-se.

  Reply to this comment
  • KORÇARI May 27, 18:20

   Zoro, do të jesh i ri në mediat e internetit siç duket, sepse po të kishe hyrë edhe më parë në Gazetat e rrjetit do ta kishe ditur që — Arbeni —Beni— Turkofagos–Agroni — JANË TË GJITHË I NJËJTI PERSON I CILI ËSHTË EDHE FILOGREK DOMETHËNË NGA ATA TË 300-çit, Qëmoti SPIUNËVE TË SIGURIMIT U THOSHIN 1200-çat,(sepse kjo ishte rroga që merrnin nga Sigurimi për Spiunllëqet) ndërsa sot të gjithë Bythshiturit e Grekut i quajmë 300-ça (sepse kjo është rroga që marrin nga Asfalia Greke për të shitur bythën)

   Reply to this comment
  • anticensurë001 May 28, 11:28

   është njëlloj si puna e enter që thotë se është shqiptar ortodoks dhe nuk pranon të shkruan në komentin e tij vargjet t ekëngës së alfabetit shqip!!
   çfar pret dhe nga ky arbeni sërb??

   Reply to this comment
 8. erion May 27, 18:11

  Edhe thoja une perse ky miku im me ngjan me zotin Vucic!
  Me siguri ky i imi do jete me origjine Serbe

  Reply to this comment
 9. ....... May 27, 18:27

  Jam plotesisht dakort me ate cfare trajton komentuesi “Heme” qe ka nje dallim dhe ndryshim te madh midis te ardhurve si emigrante per tu punesuar ne tokat e shqiptareve ne Gjirokaster dhe Delvine (greket) dhe ata qe kane vajtur nga persekutimi Serb si mysliman Boshnjak ne fshatin Libofshe te Fierit, pra per punsim dhe per ti shpetuar represionit, edhe ketyre u jane hapur shkolla fillore e deri te mesme.

  Reply to this comment
 10. Aliu nga Selenic May 27, 19:03

  Serbet duhet te ken kujdes se me shqiptaret asnjeher nuk arrijn te maten. Edhe ne kohen e Enverit Minoritetet kan qe shume te previligjuera. Nje tufe Goranesh ne rrethin e kukesit ne ate kohe kan pase pushtuar tera institucionet e rrethit te Kukesit. Po te bejn nje bilance reporti disa fish del me shume punsim ne vende te privelegjuera te Goranev qe flasin serbishte ne Rrethin e Kukes ka pasur se sa te tjere. Ata kishin shkollat e tyre flisnin gjuhen e tyre poa asnje problem. Une qe e njohe mire kete realiate e pergenjeshtroi me perbuzje keto te dhen tejet falco qe jep kjo gazet.!

  Reply to this comment
 11. fteri May 27, 19:11

  *****…..Shqiptaret ne menyre te veçante mentaliteti ,zakoni ,tradita ,karakteri yne krenar shqiptar qyshe ne kohet me te hershme e kane gjetur veten me vone me afer sistemit socialist ku njeriu dhe te drejtat e tije mbroheshin me ligje ,me vullnet jo me dhune.Prandaj periudha e E.Hoxhes duhet shikue ne aspektin e periudhes se krenarise kombetare qe populli shqiptar jetonte i lire duke filluar nga individi ,grate ,motrat ,nenat ,rinia dhe kushe do qe jetonte ne shqipri me ndershmeri . Nuk eshte perdorur forca kurre per te ndryshuar identitetin e askujte .Krenaria ka qene aty ku duhet ne nivelin e deshires per te qene shqiptar.Po ti hyme historise kufijte dhe popullsia vendase shqiptare eshte bshume e madhe deri ne Beograd,prandaj mos i fryni zjarrit etnik .*****.

  Reply to this comment
 12. SuloKapedani May 27, 20:15

  Kokrrat qè kane ngelur ne shqipèri janè po ata serb te cilèt nuk i kanè ndryshuar emrat dhe sidomos mbiemrat ,vazhdojne ti kene me viç mbrapa.Emrat e te rinjve i kanè vènè sipas dèshirès tyre se ju ka pèlqyer emri shqipètar dhe familjet shqipetare.Ndaj tyre nuk eshte pèrdorur asnje lloj padrejtèsie ne kohen e E Hoxhès,ndryshe ne jugosllavi me titon e millosheviçin dhe pasuesit e tyre me shqiptarèt vetèm shfarosje.Dhe sot vazhdon padrejtèsi ekstreme ndaj shqiptareve.Mediat serbe politikè dhe interpretime dashakeqe per shqipèrinè dhe shqipètaret.

  Reply to this comment
 13. ik ore pirdhu May 27, 22:09

  or ish kamarieri sheshelit, para se te kerkoni te drejta duhet te jepnin shembullin personal,,,,nuk keni goje ju o plehra se jeni shkelesit me te medhenj te se drejtave te pakicave kombetare,,,,,,,makthi i SHQIPERISE se madhe do ju haje per se gjalli,,,,,,,,,,,,!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 14. serbi May 28, 00:54

  Me keto qe po shkruan media serbe i ngre vleren Enver Hoxhes si patriot i madh dhe ben me te dukshem kontrastin me politiken serbofile te Zogjit.

  Reply to this comment
 15. BASHTOvici, Q(B)URISHovici dhe PIPERovici May 28, 01:00

  “Na shqiptarizoi Enver Hoxha me force”. Dhe thone qe nuk kane humor serbet.
  Humoristet shqiptare nuk duhet tya lene pa e shfrytezuar.

  Reply to this comment
 16. Selamiu May 28, 01:03

  Edhe i vdekur para 30 vjeteve Enver Hoxha i tmerron serbet dhe agjentet e tyre ne Shqiperi (Sali berishen, Lulzim Bashen, Arbithen e Shkerdhenin).

  Reply to this comment
 17. CANI May 28, 10:42

  Enver Hogja ka qene nje patriot i madhe shqiptare se si ka lejue kita klyshte serrb edhe grek me leh ne shtetin shqiptare siq po lehin ne ditet e sotme .Le te rroje per jete pune e vepra e gjagjit Enver rrofte kombi shqiptare kudo qe gjindet .

  Reply to this comment
 18. Lleshi May 28, 13:32

  Iku koha kur kishte çeçua biçak ! Ceçua vdiq ! Tani keta bythemuterit qe kane kapur kreun e shqiptareve , nuk kane jo biçak , por as uturak ! Prandaj e kane mbushur vendin gjithe kaka , se nuk kane ku ta bejne kur i ze barku !

  Reply to this comment
 19. Enio August 20, 16:54

  as nuk do ket shkolla serbe ktu , biles edhe at kurs serbishteje do vije koha qe do e mbyllim krejt , respektoni te drejtat e shqiptarve ne Preshev , serb etnik nuk ka ne Shqiperi , sjeni etnik ne beograd jo ma ne Shqipni

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*