Ububu moj nëne, na blenë deputetin

October 13, 2013 14:10

Ububu moj nëne, na blenë deputetin

Kur republikani

Shkoi te LSI-ja

PD u pickua

Filloi alergjia.

 

Po u thotë të tjerëve

Po u thotë të vetve

Quan parlamentin

Pazar t’deputetëve

 

Vazhdon hingëllin

Kal’i Don Kishotit:

U bë Parlamenti

Pazar i Milotit.

 

Britma histerike

Hapet e merr dhenë

O bu bu, moj nëne

Atë na e blenë.

 

Atë e kanë blerë

Ma tha një komshi

Se i paskan dhënë

Euro pesëqind mijë.

 

Çmimin i kanë vënë

Përmbi etiketë

Se k’to lloj pazaresh

I kanë bërë vetë.

 

Se allishverishet

Ata mirë i dinë

Para se të flasin

T’kujtojnë historinë.

 

T’kujtojn si kërcenin

Dridhnin çifte-telin

Sapo ndënë sqetull

E futën Xhuvelin.

 

Popullit t’i thonë

T’i thonë këtij vendi

Se me ç’lloj pazari

U zgjodh presidenti.

 

Se është e pamundur

T’u dalë nga fiqiri

Bash ai moment

Kur u zgjodh Bamiri.

 

(Ah, thoni  me vete:

Të mos kishim vjedhur

President “tradhëtari”

S’do të ishte zgjedhur)

 

Thoni si qëndruar

Ju për katër vjet

Kur mezi i bënit

70 deputetë.

 

Ndonëse minorancë

Ju nuk u gremisët

Se me miell hua

Kinse  qeverisët.

 

Mos kujtoni vallë

Se shpejt u harruan

Që  të gjithë ata

Që vathën ndërruan

 

Si mor’ kur i merr

Janë mjalt e sheqer?!

Ndërsa kur të ikin

Vjell helm e zeher?!

 

October 13, 2013 14:10
Komento

16 Komente

 1. pelivan October 2, 12:34

  Eshte ne vazhden e lodrave te deshperuara dhe te pa shprese, kjo lloje ” Arratisje “,nga partia,kur dihet mire nga te gjithe qe ( PD + PR = brek e b…) Perdorimi i cimkave eshte domozdoshmeri per te humburit,medemek,merhumet! Kal i Trojes,eshte vene ne pune nga kriminelet, sali,medi… Dhelprat,jane te gjalla,edhe kur kane ngordhur fare!…

  Reply to this comment
 2. ira October 2, 12:38

  Kalimi i deputetit nga njeri subjekt ne tjetrin, eshte nje akt i papranueshem, kurdo qe ka ndodhur, aq me teper me ligjin proprcional qe kemi, ku fituesi percaktohet nga renditja qe ka ne liste. Ato nuk jane dhe nuk duhet te jene te pavarur, sepse si te tille nuk jane votuar. Nese ndonje deuptet ka mosperputhje, kontradita me subjektin, qe e ka kandiduar, mund te lejë mandatin. Kjo duhey te rregullohet me ligj, por natyrisht ky ligj nuk behet, sepse paleve ju interesojne akte te tilla, si variante rezerve.

  Reply to this comment
 3. QEMAL LACI October 2, 12:55

  Sa mire qe i di Fatmir Mediu ket blerje qe behen ne parlament ,me siguri qe ja ka treguar Saliu kur blinte deputetet e PS me nga 30 000 euro per te votuar presidentin Topi ,apo per te votuar ligje te rendesishme qe i sherbenin klienteve te tij.O Fatmir kjo bote eshte me rrota dhe thuhet Ato maja rripa rripa ……., apo tani te djeg ty se e ke ne koken tende.mos qaj o Fatmir faqe ziu qe vrave 26 vete ne Gerdec dhe plagose qindra te tjere,shkaterrove me qindra shtepi.

  Reply to this comment
 4. Hyska October 2, 13:24

  eFatmir me qe jemi ketu a komentojme edhe rastin e 6-shes socialiste ne 2007 po edhe treshen prap socialiste 2013 (para zgjedhjeve).

  Reply to this comment
 5. gjiro October 2, 13:51

  bukur poet. Ia more doren me duket 🙂

  Reply to this comment
 6. futeni qenin atje ku ka vendin October 2, 14:14

  Me pelqejne vargjet e zotit Petrit, aq me teper qe eshte dibran nga zona ime. Por do doja te godiste edhe keta te “rilindjes” se nuk e kane nisur mire mendoj une. Kane megallomani dhe naivitete

  Reply to this comment
 7. asit October 2, 14:48

  PD-se duhet ti ikin te gjithe derisa te veje atje ku meriton. Partite ekstremiste asnjehere nuk mund te jene te dytat apo te tretat. dhe PD po sillet si agimi i arte

  Reply to this comment
 8. SKENDER BEU I VJETER October 2, 14:58

  PO CFARE DO BLESH TEK TY O CAM I NDYRE, TI JE NJE VIC I PALEPIRE QE KUR KE LINDUR DHE MUND TE BLIHESH VETEM NGA KASPE TE TIPIT BERISHA ORE E MINUTE.LERINI DENGLAT DHE ULNI KOKEN SE KESHTU SI E KINI ZENE PI..E SEMES KINI PER TE LENE .TE GJITHE NE BURG DO PERFUNDONI SEPSE BINI ERA MUT DHE PARLAMENTI KA NEVOJE TE PASTROHET.

  Reply to this comment
 9. kiu October 2, 14:59

  jemi qe jemi ne xhungel,pse nuk kalon edhe ti ne te majte o legen? apo sta mban nga sala se te tredh

  Reply to this comment
 10. LORA October 2, 15:40

  S’ka me pazar qe te shpetoje lekuren tende medi-vrasesi.
  Jane qindra mijera vullnete shqiptaresh qe po monitorojne qeverisjen me aktet te verteta, qe duhet te te cojne ty tek “shtate penxheret” ,bash aty ku e ke vendin qe nga mesdita e qametit te 15 marsit 2008.

  Reply to this comment
 11. bbb October 2, 15:59

  Kryetari i Komisteti Qendror te Partisë Republikane, shoku Fatmir Mediu, komentoi largimin e deputetit të kësaj partie, Luan Duzha. Ky i fundit iu bashkua bandes se LSI-së.

  Mediu tha se nuk di i arsyet që e shtynë Duzhën drejt këtij vendimi bile tha se as nuk e njeh fare zotin Duzha dhe se ka takuar ndonjehere.

  “E turpshme është që Kuvendi të kthehet në një pazar të gjësë së gjallë. Është një fenomen që nuk është i pari, shpresoj të jetë i fundit, pvararsisht se Dogjanet dhe Islamet jane me kile ne tregun e politikes” tha “numri 1″ i Gerdecit, shoku Mediu.

  “Çështja e opozitës nuk është çështje numrash, por çështje qëndrimesh politike. Ne jemi partie vogel ose shume e vogel, bile mund te themi se ne nuk jemi parti fare, por PR është gjithnje në të njëjtën linjë me opozitën e bashkuar me shokun Sali ne krye,” vijoi Mediu.

  Ai tha se nuk ka folur me deputetin Duzha, pasi ai e nuk e ka telefonin e tij, por po perpiqet qe deri ne Krishtlindje ta gjeje numrin e Duzhes.

  “Nuk kam mundur të komunikoj, por u them që në gjykimin tim është më mirë kur gjërat bëhen hapur me telefon ose me Facebook. Nuk ben burri keshtu qe zhduket si ngjala e Lalezit,” tha Mediu.

  Komentet e Mediut u bënë pas takimit të aleatëve të djathtë dhe grupit parlamentar të Partisë Demokratike. Raportohet se Mehdiun e ka share nga nena shoku Sali dhe shoku Paloka dhe disa paloqe te PDse./ep

  Reply to this comment
 12. shqipfolësi October 2, 18:11

  Kuvendi i Shqipërisë është kthyer në VENDSTREHIM për të korruptuarit dhe kriminelët e djeshëm, që kanë filluar të cicërojnë, pas grushtit të 23 qershorit….Kësaj si do ti gjendet ilaçi???…se me thënë të drejtën, ai Llalla….si dhallë duket ….
  A do dalë ndonjë “Di Pietro” shqiptar me skuadrën “Mani Pulite” (Duar të pastra), që ti hyjë me themel të gjithë të korruptuarve nga niveli lokal në atë qendror, deri në majë të piramidës? Këtë na sqaroni ju politikanë kodoshë, që jeni marrë ju e dini se me çfarë dhe akoma vazhdoni na jepni mend nga foltoret partiake apo nga takimet me të huajt, ku gjeni gjithnjë një prehër për të derdhur lot krokodili…Sa maska paskeni ju o politikanë palaço?
  O Shqipëri hallemadhe, kur do marrësh frymë lirisht nga kjo pjellë e përbindshme djajsh që ta ulën kokën aq poshtë, sa do duhen dekada që të marrësh vehten!…Por që të bëhet kjo, ky Mehdiu krah për krah me Saliun, duhet të japin ca llogari të pambyllura…
  A do japin thua???….Apo luajnë teatër me ne qytetarët dhe bëjnë sikur luftojnë me njëri-tjetrin??? Kush e di, koha do na e thotë të vërtetën…

  Reply to this comment
  • bardhi October 2, 21:09

   Hiprokizia e Mediut nuk njeh kufi. Une dyshoj se kjo eshte veper e Mediut per te rregulluar sjelljen me kryeministrine e rilindjes, ne lidhje me Gerdecin. Nuk leviz kurr Deputeti Luam Duzha nga grupi i PR, pa lejen e te zotit. Ketu do jemi prap dhe do ta shikojme se si do te vene punet per ngarjen e Gerdecit. Eshte lojaaaaaaaaa.

   Reply to this comment
 13. aster October 2, 22:59

  seriozisht e keni ju ? luanin e duan te gjithe ne el se i ka dhene shume atij qyteti…mir ja beri qe iku ta mbjae elektoratin ne pune tpakten e te gjithe jane te kenaqur…mos kujtoni se ne el votuan mediun apo pr ne el eshte votuar luani si individ..hallall e paste

  Reply to this comment
 14. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. October 14, 02:31

  Me shume se KOMENTET me pelqen shkrimi ALLA SHEVQET MUSARAJ ,i cili dua te them se me “”BALLIN KOMBETAR ” ,e ka teperuar pak .
  Po mire FATMIR MEDIU e ka harruar ate VJERSHEN-KENGE :

  N’ ato maja ,rripa -rripa ,
  Her’ m’a hipe ,her’ t’a hipa .
  Lojen e fillio SALIU me MESUESIN TRAGJASJOT te UNIVERSITETIT te KAMZES , LEFTER XHUVELI .
  LEFTER XHUVELI sado qe u be REKTOR ne KAMEZ ,ngeli asisent i debilit ADEM SALILLARI.
  SALI dale qe ta njom edhe PARTIA SOCIALISTE pak CIBUKUN e saj se ti e hape kete loje ,dhe jo pak por 8 vjet ,tani lere edhe POZITEN per te pakten 4 vjet .
  O SALI ,po ti e di ate KENGEN qe i kenduan PROGONATASIT SHEHUT te tyre .Jo .
  E po ketu lahen te gjitha ne kete dynja .
  Ne me ke bere nje te LIGE une do te bej edhe NJE me SHUME ,se keshtu e thote KENGA .

  Reply to this comment
 15. Nora October 14, 08:33

  Nuk eshte e drejte kjo shitje depudetesh ,sepse votat i merr nga subjekti dhe nuk je me vete ,i pavarur.
  Kjo rrjedhje -vjedhje i ka bere dem vendit.,sidomos te majtes.Nje pjese e njerezve te drejte qe nuk kalojne dot nga ju intereson po e vuajme shume kete.Duhet te kete dhe pakez moral deputeti.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*