Mediu: Zhvatja e pronave në bregdet, alarmante

August 11, 2016 12:39

Mediu: Zhvatja e pronave në bregdet, alarmante

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka denoncuar  situatën “alarmante” dhe dhunën qeveritare që sipas tij po ushtrohet ndaj pronarëve të ligjshëm në bregdetin e jugut.

Deklarata e Fatmir Mediut

“Partia Republikane dënon çdo formë te dhunes qeveritare mbi banoret e Himares dhe gjithe bregdetit dhe kerkon kthimin e pronave ne bregdet dhe mbare Shqiperine, si nje e drejte ligjitime e banoreve te ketyre zonave qe I kane ndertuar dhe trasheguar keto prona nder shekuj

Partia Republikane kerkon te regjistrohen te gjitha pronat e pronareve te ligjshem shtepi apo prona te tjera ne Himare, e gjithe bregdetin, te hipotekohen dhe paisen me certifikatat e pronesise.

Eshte e turpshme,  kur nga njera ane qeveria legalizon paligjshemrine dhe atyre familjeve qe e kane prone prej shekujsh nuk ja njeh.

Te ndalet cdo projekt shkaterrues ne emer te interesit publik korruptiv qe cenon pronen legjitime dhe I sherben vetem interesave korruptive te pushtetit.
çdo plan zhvillimi ka nevoje per gjykimin dhe mbeshtetjen e komunitetit. As Kryeministri dhe askush tjeter nuk ka te drejte te sillet si pronar me pronat e bregdetasve.

Kjo perle e natyres shqiptare me potenciale te jashtezakonshme per zhvillimin e turizmit do te zhvillohet vetem atehere kur prona te shkoj tek I zoti, por njekohesisht, duke ruajtur vlerat historike.

Betonizimi dhe babezia kane shkaterruar ato pak vlera historike qe I kane ngelur vendit tone dhe kjo eshte fatkeqesi kombetare.”

August 11, 2016 12:39
Komento

4 Komente

 1. ZZZZZZZZZZZ August 11, 13:15

  SA KE TI PER TE PAGU ME GERDECIN…

  Reply to this comment
 2. regjizori hollivudit August 11, 17:04

  Foli dhe ky.a thuaj ndonje gje per reformen.Kur do cfaqet filmi qente e luftes

  Reply to this comment
 3. PALASA QE I KANE MARRE TOKEN August 11, 21:20

  Kur flet dhe ky superhajduti i pronave te bregdetit.Le te verifikoje prokuroria dhekrimi ekonomik perfshirjen e ketij sharlatani te lene trashegim nga plaku i urte me shkolle te mesme Sabri Godo lidhjen e ketij me Z.MANEN dhe A.DULAKUN me sekseret e tokave te PALASES SH.SELAMIN,A.SHEHUN,P.PETRITIN etj.

  Reply to this comment
 4. hipopotamus August 12, 02:06

  O sa kam Qeshur! Me Lot kam qeshur.O mos vdeksh o Medio.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*