Vajza e Topallit, punë në BSh, punë si pedagoge te Ekonomiku dhe është…25 vjeç

February 23, 2014 11:01

Vajza e Topallit, punë në BSh, punë si pedagoge te Ekonomiku dhe është…25 vjeç

Megi Topalli, vajza e ish-kryetares së Kuvendit, Jozefina Topalli është 25  vjeçe. Ajo ka përfunduar studimet në Francë, vazhdon studimet për doktoraturë, punon në Bankën e Shqipërisë dhe punon gjithashtu si pedagoge në Fakultetin e Ekonomisë. Të gjithë këtë, ajo e ka shprehur vetë, nën pranin e së ëmës së saj, kur ishte duke u intervistuar në një emision në televizionin “Agon Channel”.  Nuk kemi gjë me këta të rinj që kanë ëndrra dhe ambicie për t’i bërë të gjithë këto punë njëherësh, por a munden vallë, apo fakti që të jesh vajza e Jozefinës, të bën të mundur edhe të pamundurën e në këtë rast… edhe uji hidhet përpjetë. Përpara, 7 vitesh, Megi,  pati fatin të shkonte në Paris, të ndiqte atje studimet në fushën ekonomike, dhe pas iu bashkua i dashuri i saj, i cili u punësua në ambasadën tonë në Paris… ja ç’do të thotë , të kesh një mama si… Jozefina. Meqë ra fjala,  po për drejtoreshat e reja të Ramës, pse ishte kundra Jozefina?!

February 23, 2014 11:01
Komento

66 Komente

 1. Punedhenesi February 23, 10:19

  Mos u çudisni, Megi, vajza e Jozefina Topallit, ka personalitetin e vet. Edhe mund ti meritoje ato vende pune per te cilat behet fjale.
  Mirpo, te ishte vajza e ndonje punetori te padegjuar, me nje reputacion personal edhe me te mira nga te vajzes se Jozit, a mund ti zinte keto vende te lakmueshme pune.
  Ketu qendron problemi. Te gjithe femijet e pushtetareve, veçanerisht te atyre te PD-se, keto 24 vjet kane pasur privilegjin te arsimohen jashte shtetit dhe perparesite apsolute per tu punesuar ne vendet me te lakmueshme ne Shqiperi, si ne administraten shteterore ashtu edhe ne ate private me ndihmen e prinderve te tyre. Kjo eshte padrejtesia.

  Reply to this comment
  • E tille eshte koha February 23, 13:04

   Eshte kohe a e mediokritetit.Kohe e felliqesise.Nuk ka nevoje te diskutojme e afte apo e paafte.Nuk eshte problem te mbarosh nje shkolle jashte vendi.Mjafton te kesh nje kulture familjare dhe nje vullnet modest.Sigurisht parate jane vendimtare pa pejashtuar edhe miqte.Por nuk mund te ngjitesh me lart se kaq.Aftesia,profesionalizmi,karakteri bejne diferencen.

   Reply to this comment
 2. lili February 23, 10:36

  Asnje dite pune asnje stazh ne nje pune te tille edhe katapultohen ne krye te bankes edhe pédagogue!cka bane me qesh gjithe Franc en serioze qe e dine se si i mor keto diploma kjo zoje!

  Reply to this comment
  • lili February 23, 10:38

   7 vjet per nje master,dmth cdo vjet eshte perseritur.?.?

   Reply to this comment
   • Pellazgu February 23, 10:59

    @lili

    Informohu më parë për sistemin arsimor frëng, pastaj komento.

    Cikli I (tre vjet) + Cikli II (2 vjet) + Cikli III (Post master, ose master i avancuar, ose paradoktoratë, quaje si të duash) 2 vjet = 7 vjet.
    Nuk është problemi sesi i ka e ka kryer shkollën dhe ç’kurrikul ka ndjekur, por është i rëndësishëm fakti se vetëm po të ish gjeni do ta kishte merituar atë punësim dinjitoz.. Madje, pedagoge nuk mund të punësohej, pasi nuk e lejon ligji nëse nuk je i doktoruar….

    Reply to this comment
    • lili February 23, 21:55

     Jetoj qe 53 vjet ne France,te mjafton?

     Reply to this comment
     • lili February 23, 21:57

      Edhe jam e doktoruar ne France,sa per informim tuaj!

     • lili February 23, 21:59

      Avec les félicitations du jury,!

     • lili February 23, 22:04

      Edhe mbasi profesoret e petit Jane shoket e mi dikur,pyetni megin per notant e saja…

     • lili February 23, 22:06

      Edhe mbasi profesoret e megit Jane shoket e mi dikur,pyetni megin per notat e saja…universiteti i Dauphines i je ato studenteve.

    • Lupus February 23, 21:59

     E ke gabim eshte 3 vjet faza e pare + 2 vjet specializim.

     Keshtu qe i thone vetem 5 vjet…

     Pjesa tjeter eshte doktorrature qe ajo po e ben tani pra…. Post master, ose master i avancuar, ose paradoktoratë, quaje si të duash nuk ekziston…

     Ose ka punuar ne france kur ka mbaruar shkollen…ose ka ngel…nuk eshte ndonje katastrofe po te pakten mos na e ricikloje Ardian Fullani ne BSH…

     E keqja eshte qe Edi mund te nderhyje ne kete rast sepse ben shume zhurme dhe ka shume komente por keshtu si e ka nisur nuk ka ndermend te ndryshoje sistemin qe eshte i qelbur deri ne fyt…

     Reply to this comment
     • lili February 23, 22:17

      Edhe ajo cka eshte e rendsishme a ka nje diplôme d’université apo nje diplôme national..Dallimi eshte i madhe per vlere e diplômes ketu..

     • Lupus February 25, 01:36

      O Lili po fol shqip edhe ti se nuk po te marrim vesh mire edhe permblidhe pak kete qe the, dmth qe je fut mik per gocen e topalles i bie apo qe profesoret ia kane dhene me hater kesaj buqes se vogel?

 3. Pellazgu February 23, 10:50

  Vajzë e zoja, njashtu si nana Jozefinë…

  Duke e falënderuar artikullshkruesin për lajmin, më duhet të them se, nga fjalia tij e fundit: “Meqë ra fjala, po për drejtoreshat e reja të Ramës, pse ishte kundra Jozefina?!”, duket se ai nuk stigmatizon dukurinë, që është një gangrenë e shoqërisë dhe administratës shqiptare, ku mund të punësohesh vetëm nëse ke lidhje gjaku apo tarafi me ndokënd në pushtet (madje mund të bëhesh edhe pedagog pa i pasur atributet, pasi me ligjin aktual është kusht “sine qua non” zotërimi i doktoratës për rekrutimet e reja ) dhe jo pse je i aftë, por stigmatizon një kundërshtare të përbetuar të kryeministrit!!!!!
  Edhe emërimet e Ramës o zoti/zonjusha/zonja artikullshkrues/e, nuk se ndryshojnë shumë nga ky rast. Njëra ministre është mbesë e Netës, tjetri është bashkëshorti i asaj me të cilën kryeministri ka pozuar nudo në plazhe e Francës, shumë të tjerë janë emëruar thjesht dhe vetëm se janë të “urtë e nuk u ndihet zëri i gojës”, etj., etj…..

  Këta Çobajt (nga ana e babait të Jozefinës) kanë qenë familje me emër në Shkodër, të persekutuar, por nga ai soji i të persekutuarve që arrinin t’i shkollonin të gjithë fëmijët. Kanë qenë dhe janë shumë të zotë! Jo vetëm kësaj “shkencëtares”, që rrezik as frëngjishten nuk e flet mirë (e bija e Tonç toçit), ia “rrëmbyen” ejllin e saj kangtar dhe ia punësuan me “pahir” në konsullatën tonë në Paris, por edhe daja i saj pësoi të njëjtin fat të “keq” si “ejlli”.
  Daja, një ish-volejbollist jo fort i keq i Vllaznisë, e nxirrte bukën e gojës duke punuar si shtrues rrugësh dhe si trajner part-time volejbolli me moshat e reja në Komunën e Milanos, ku kishte shkuar në emigracion. Një ditë të bukur ai bëri një hop të paimagjinueshëm, si ato që mund t’i hasësh vetëm në përalla: u punësua në konsullatën tonë në atë qytet. Pra, dje si punëtor i thjeshtë kishte shtruar rrugën përpara godinës së konsullatës së RSh, ndërsa sot kalon përmes asaj rruge i kollarisur, si një funksionar i asaj konsullate, duke mos u paguar më nga punëdhënësi italian, por nga xhepat e shqiptarëve, me paratë e të cilëve ka bërë si ka dashur mamaja e zojës Ejlli.
  Megjithatë, për fatin tonë të keq përditshmëria shqiptare është e mbushur plot me shaka të tilla… të kripura madje.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi February 23, 11:43

   Okej me të dy komentet e “pellazgut”! Linjë logjike dhe prova. E bukur fraza “përditshmëria shqiptare eshte e mbushur me shaka te tilla… të kripura madje “!?? E vërtetë? Nderime!

   Reply to this comment
   • Pellazgu February 23, 12:06

    @Pëllumb Zaimi

    Ndihem i mikluar që fjalët e mira për komentet e mia vijnë nga komentues të logjikshëm dhe të ekuilibruar si ju.

    Reply to this comment
    • Emri Mbiemri February 23, 12:28

     Pyetje A ka bere ndonje konkurs kjo cupa,a eshte ndjekur ndonje kriter qe eshte punesuar ne ate vend.Nqs nuk ekziston asgje e tille atehere edhe keta jane si ata.Mjere populli i varfer.

     Reply to this comment
    • elio February 23, 21:56

     jepi dhe nr e tel dhe ciftohuni…kohet moderne..

     Reply to this comment
  • Lupus February 23, 17:34

   Shume bukur e ke thene o Pellazg kete te fundit…

   Kur do vije ai Klitschko te beje opozite tamam edhe ketu te ne se brez pas brezi po na e shkretojne edhe ate pak prodhim qe kemi…

   A e kuptoni me ej….me mamin buce dhe kjo urva e vogel neser pasneser do pretendoje te kete role drejtuese se ka bere shkollen ne france…

   Ik moj rrac e qelbur…befsh n1 femije zezak aloke e mutit e tu befshin leket ilace per pjeshken…

   Reply to this comment
  • gorezi February 23, 23:10

   Cili fenomen?Dy drejtoreshat e reja nuk kane mama jozefinen apo Ramen,po kane ecur vete.

   Reply to this comment
 4. LORA February 23, 10:52

  Qofte Banka e Shqiperise ,nen drejtimin e toc- fullanit,qofe Fakulteti Ekonomik,nen komanden e
  anetarit te Keshillit Kombetar te P-se dhori kule,,,,,,nuk mund te sherbejne kurrsesi si mates vlerash te se bijes se jozefines.
  Eshte teresisht e kunderta,keto mbeten ende strofka te ngrohta per corben e pjerdhur te
  PD-se.
  Per komentuesisn “Punedhenesi” ,per mua nje bije e zonja punetori eshte me e lire ne aftesite e saj dhe ne rrugen e gjate te konkurimit real ,ne jete.

  Reply to this comment
 5. Loku February 23, 11:10

  Po me ken shkodran te tana i ban.

  Reply to this comment
 6. Pëllumb zaimi February 23, 11:32

  Kur “Çdo gjë” e kanë me të vjedhur përse zholefinistët të mos vidhnin studimet, punësimet,konsullatizimet,bankrekrutimet. Paguan “me shumë dashuri” populli shqiptar dhe dygishtakët e bajrakut!

  Reply to this comment
 7. Eli February 23, 11:39

  Femra te tilla jane pa shtyll korrizore.

  Reply to this comment
 8. TIFOZI February 23, 12:08

  Cfar fati ka patur Ljuisi qe eshte dashuruar me vajzen e Jozefines. Ndonjehere them sikur ta kishe patur kete fat djali im i cili me shume halle po mbaron shkollen e larte. Jo nga zgjuarsia , por nga fukaralleku.

  Reply to this comment
 9. Stoiku February 23, 12:15

  Studimet ne Paris nuk besoj se i ka kryer prej te emes se nuk te pyet kush atje i kujt je. Edhe Enverin e coi ” RREGJIMI ” i Zogut ne Paris per studime por mbeti ne klase se aq mend kishte. Por une them se keto shkrime i bejne jehone luftes se klasave qe nisej nga parimi : I kujt je ti, e i kujt jam une.

  Reply to this comment
 10. Bilal camurri February 23, 12:18

  Xhozefina e ka hudh shurren perpjete,se ujit i ka nxjerre ujin e zi!

  Reply to this comment
 11. titani February 23, 12:19

  Uroj te mos i ngjaje mamase. se pastaj e mori lumi banken.

  Reply to this comment
 12. shqiptari February 23, 12:49

  ne intervisten e atij super sigurimsit te shtetit komuniste roberte papa qe ne fillim te 91 cnuk benete te fliste keq pere komunizmin qe e meritonte kete … dhe te tere ate e benete pere te mbrojture komunizmin injorante sali berishiste nen siglene pd sote po na tregone qe ishte nje pune spiuanashe komunistash gjithe ajo loje qe ishte ne kuriz te popullit hallexhi qe pa zine me sy me keq se ne komunizeme qe te shifte papunsine si vriteshine pere pak tok apo pere poshtersin drog apo si mirnin matrate e njeritjetrite shqipatret dhe vriteshine n funde me njeritjetrin si nga papunsia nxirnin grate e motarte ne pne keta njerz me emrin shqiptare se nuk kishin ca te benin nga e keqja pabuksia dhe ne funde vrisningruane apo femijete se poshtersia do kurban dhe tani na tregone dhe na shane baben sali ky dhe me e madhjea thote qe smundte te behesh politikane pa pelqimin dhe deshirene e sebite dhe grekute pra dhe qeverin e vendosiun keta atehere me ne funde nje injorante komuniste e tha qe shqiperi ska

  Reply to this comment
 13. Neser February 23, 13:04

  Vajza mund ta meritoje vendin e punes por mamane e ka nje super … te dy regjimeve.

  Reply to this comment
 14. danilo February 23, 13:07

  Ju doni te filloni prape luften e klasave? Pse eshte e bija e Topallit nuk ka te drejte te punoje? Hajde mendje hajde!

  Reply to this comment
  • Lupus February 23, 17:39

   O rrote po kush po thote mos punoje o gomar, po ajo qe 25 vjec po fillon te jape mesim, te prishe edhe nja pese breza te tjere me kulturen e zheleve qe e ka mesuar ….a e madhe…
   E per me teper punon te banka e shqiperise, qe me mire te mos flasim me shume per krimet qe i ka bere e djathta dhe po cimenton e majta ketij vendi…

   Reply to this comment
 15. Jakupkallini February 23, 13:07

  Pak rendesi ka.Ketu nuk mban mend askush ç’fare beri, as çfare tha.Ne nuk kemi relacione me veteveten, shohim tek tjetri qimen, nuk shohim tek vetja nje tra.Kjo kategori e njerezve te kotesise qe i ben Salariut temena dhe prapesive te tij marshalla, eshte madam Xhelefina e mbytur nga xhubleta “me zhele e me leshra’, pavaresisht nga prejardhja feudobrekushe a shkollare, qe ka.Politikaneria e ketushme e gjertanishme gjendet vetem ne filmat e Fantocit, por ketu nuk ka humor, vetem tragjizem ka.Fituesit e pushtetit bejne çfare bene humbesit, per te njejten gje.Humbesit qe mburreshin jane te deshperuar dhe akuzojne fituesit, se ç’paten bere vete po e bejne ata. Hajde merre vesh keta hata!Por llumrat komuniste-antikomuniste dhe fashiste-patriotiste,kudo qe gjindet nje vend plehrash i piste, marrin çdo kala dhe turmat injorante bejne pas tyre “tra-la-la”.

  Reply to this comment
 16. Gruda February 23, 13:13

  Fatkeqesi e madhe per PD me Jozefinen e Dhorin ne perberjen e tyre (Thuhet: Dizenjatorja dhe Qorri). Fatkeqesi edhe me e madhe po qe se Dhori do t’i jap mend edhe Rilindjes. Une pyes: A ka mend per pune te mira ky person apo gjithe jeten do te jetoje me nderrimin e partive. Turp per partite qe e afrojne ate…..

  Reply to this comment
 17. Horri i Bulevardit February 23, 13:22

  Edi Rama, duhet te kuptoje, se urrejtja ndaj kastes se vjeter te Berishes, eshte shume e madhe, urrejtje qe shume kollaj te kthehet edhe ndaj Edi Rames.
  Megjithese kam nje besim te patundur, per fizionomine qeverisese te Edi Rames, perseri me duhet ta keshilloj, ne qofte se pranon keshilla konstruktive, Kujde Edi Rama, jane disa gjera qe ndoshta jane jashte vemendjes tende si kryeminister, por qe te vihen ty si pergjegjesi, ashtu sic shqiptaret bene pergjegjes Sali Berishen edhe atehere, kur nje komunar i panjohur diku ne ndonje fshat te humbur, qe bente korrupsion.
  Mbas 23 vjetesh tranzicon raskapites, ju zoti Rama, keni pergjegjesine qe te ndryshoni sistemin, qe edhe nje drejtor, mos te korruptohet, per shkak te sistemit.
  Vajza e mencur e Zhozefines, mund te punesohet tek universiteti i Cilit, por jo ne nje universitet shteteror, ne moshen 25 vjecare, kur akoma kemi te papune profesore flokebardhe.
  Shume shpejt 1 miljon perkedhelje, mund te shnderrohen 1 miljon shuplaka, se urrejtja per kete klase hajdutesh, eshte ne kulm.

  Reply to this comment
 18. Abedini February 23, 13:26

  I ka ” punue” nana vajzes qe ne kohen e Pashukeve. Prandaj ka dale e zgjuet ene cika e Xhozit. “Hallal” ju qofte te dyjave!

  Reply to this comment
 19. era February 23, 13:46

  Per vajzen e asaj deputetes handikapate une nuk mund te komentoj se nuk di asgje, por pyetja qe une kam eshte- vetem femijet e politikaneve atje ne shqiperi jane te zgjuar?. Shqiperia fatkeqsisht do vazhdoj te jete problematike ne rast se Shqiptaret vazhdojne te votojne deputete te nivelit te mjerushem. Meritokraci per ata qe gjithkush nga ne e di se sa excellent jane shume Shqiptar ne shkollat me te mira .

  Reply to this comment
 20. Gjok Xhumaku February 23, 13:46

  Perse habiteni? Edhe shoki sali atje ne Pariz te Frances çonte shurren e udheheqjes per analiza dhe “kualifikim pasuniversitar” … edhe Kaçi po ashtu … edhe Fatjos Nano po ashtu … edhe piktori po ashtu (biles edhe me bith-jashte)!

  Neqoftese çupa e Jozit e mer doktoraturen ne nje nga universitetet e Shqiperise, e ka te blere, sigurisht – nese e mbron doktoraturen ne France, eshte me e besueshme. Per te tjerat nuk keni çfar te flisni – apo nuk eshte si kokone, ia marshin te keqen llapaqenat!

  Reply to this comment
 21. diana February 23, 13:50

  Shqipetari, e lexova dhe une tek gazeta sot intervisten e robert papas.
  zorret ne goje me erdhen. Paftyresia thone ska fund dhe bashkejeton me njeriun. Por ky pordhepapa eshte kaq I paftyre sa ta kem perballe mu ne surrat e peshtyj. Nuk kam per ta harruar ate ftyre te eksituar ne ate trup 2gisht mbi toke me nje ze prej femre se si I thurte lavde shpetimtarit te shqipetareve demokratit 100 Karachi, SAli rame kerkmes. Dhe tani nje tjeter fytyre kunder sale kancerrit. .
  @lora , ke shume te drejte per fullanin e dhorin jane mender njeri shurre e tjetri kake. Te dy I njoh qe nga koha studentore sidomos provincialin dhorin. Mjere ne dore te kujt ka rene banka e shqiperise fullan boles.

  Reply to this comment
 22. SADIKU February 23, 14:01

  Eshte me fat MEGI se eshte e bija e JOZEFINES qe eshte e DY punsuar. nji qupuline u jep mesim STUDENTEVE SA QESHRAKE ! sA IRRITUESE! SHUME DJEM E VAJZA QE KANE MBARUR ME NOTA TE MIRA SILLEN SOT RRUGEVE.

  Reply to this comment
 23. TJ February 23, 14:17

  Nuk eshte mire te mbajme kete qendrim per gocen e “gruas se perdorur”.Por e jema e saj Zhele – fina ka nje nam aq te keq …!!??

  Reply to this comment
 24. I.Troplini February 23, 15:02

  Nese ky eshte “cmimi” per te mbyllur nevojtoren e mamase,,,duke i dhene te bijes nje post qe nuk perputhet kerrkund me praktiken e pozicionit dhe eksperiencen e kandidatit,,,atehere ne djall shkofshin te gjithe ata qe deri dje kerkuan vote per Rilindje.
  Pa sqaruar pozicionin e te bijes se Zhelefines, ne raport me ambasaden shqiptare ne Paris,,,,,asaj i “besohet” posti ne Banken shqiptare.
  Per ata qe e kane vendosur nje gje te tille:!!!

  Perse nuk merrni edhe Shkelzenin si Prsident te kesaj banke???Edhe ai ka me siguri “aftesi” te paprovuara kurre, qe mund ti sherbenin BSH??
  Edi Rama dhe te tijet qe marrin vendime te tilla, duhet te bejne kujdes me ceshtje te tilla. Kjo nuk eshte MERITOKRACIA,,,,qe u perfol si teme e fushates zgjedhore. Kjo eshte vetem SHKERDHATOKRACIA e pazareve te felliqura per pushtet,,,,qe e paguajne taksapaguesit shqiptare.

  Reply to this comment
 25. Sandri February 23, 15:06

  Fullani do te rris nivelin e kualifikuar te punonjeseve te Bankes.Konkures te forte ka bere Fullani.Teza te veshtira ke paraqitur,Keto mund ti pervetesonte vetm Xhozi,.
  Xhozi e njef mire lojen motra,E njef qe nga ish studente deri tek specialiste ne INSITUTIN E mISRIT,nUK I THONE KOT BEJE BIJE TE NGJAJE.

  E veshtire jeta e Xhozit,takime te shpeshta.takime te fshehta,vije sjellje.raportime tek sigurimi deri te shkuarja me detyre te Vatikan.Cfare ndryushon per mua menyra se si e mori shkollen e larte Xhozi,si punoi cfare cfrytezoi dhe si arriti ajo te jete nje specialiste e duhur ne kete Insitute.Prove e mire kete prove e ka te trasheguar >>>>>.E Fullan Fullan….i ke ngrene makaronat me buke kur ish studente>>>…Menaxhere drejtuese ne Banken e Shqiperise pa as nje dite provoje ….po ppoo ka provojne tjeter mbaruar ne Paris, ka punuar ne ambasade me te shoqin atashe kulturore veshtiresi …Keto kuadro duhen..keto na nevojiten..vendi perpara financat perpara kuadro te afte….. Fullan Fullan mos tu gjhende derrasa e varrit >>>….

  Reply to this comment
  • kampaçurreta February 23, 16:08

   DY FEMIJETE MIJE MBARUAN UNIVERSITETIN JASHTE SHQIPERIS ME REZULTATE TE MIRA, DHE PASI U SOLLEN DISA MUAJ NEPER RRUGET E TIRANES U KTHYEN PARAP JASHTE PER TE PUNUAR TEK TE HUAJT PASI VENDET E PUNES RUHEN PER SHOQERINE E JO PER NIVELIN, NATYRISHT UNE JAM PUNETOR DHE NUK MA VARE KUSH,POR FEMIJEVE NUK MUNDE TE I U FLAS MA PER ATDHEUN E KOMBIN SHQIPTAR PER TE CILIN KANE KRIJUAR NJE URREJTJE MARRAMENDESE, UNE I VURA 5000 EURO NE DISPOZICION POR NUK MA VERSHELLEU KUSH U DUKESHIN PAK. KJO ESHTE SHQIPERIA

   Reply to this comment
  • Lupus February 23, 18:04

   Ah more Fullan Fullan, u kalbsh ti e te gjithe ata qe te mbeshtesin ty more ngeles e injorant qee nuk di te lidhesh dy fjali e qe e ke bere ate banke sikur ta ka lene tet eme.

   O Ardian Fullani, njeri i ulet, i pazoti dhe i piset, nuk eshte faji i jot por eshte faji i ketij palloshit te gjate qe kujton se mori ca vota tani, kuptohet dhe me ndihmen e lekeve te 7% te Likes dhe kujton se mund te beje c’te doje, prit edhe 1 vit o Edi prit se edhe ty do te vije verdalle shume shpejt.

   Edhe ti pa kellqe na dole…ik ore kryeminister tuiteri, ik ore rik mashtrues

   Reply to this comment
 26. arben February 23, 15:07

  moj era se emrin nuk e paske te keq , shqiptaret nuk kan rruge tjeter ata votojne si ato dhit qe shkojne tek lugu i kripes se nuk ka luge tjeter qe te hane krip , pra dhe shqiptaret votojne ato qe ju servirin dy kryetaret e krimit politik dhe ekonomik qe cfar te shkruajne ne lista keta ato votojne shqiptaret dhe jua firmosin veratlantikasit , qe e shkatrruan perfundimisht shqiperin dhe shqiptaret ne politiken shqiptare marrin vendime vetam ata qe jane vetem shqipfoles dhe jo shqiptare te vertet , prej mijra vjetesh prandaj eshte kjo tragjedi mbare kobetare ne trojet shqiptare .

  Reply to this comment
 27. xhino February 23, 15:23

  ME E BUKUR MAMI SE SA E BIJA .
  KUKUVAVAJKA QE TE DYJA

  Reply to this comment
 28. Pëllumb zaimi February 23, 15:24

  “Jakupkallini” ? Fjalë shume e bukur ajo e krijuara sot nga ju, “feudobrekushe”! Ha,ha,ha! Shumë e goditur. Kini nga unë një kafe me bisht mjafton të më kérkoni në këtë forum dhe ju jap nr.tel. Nderime!

  Reply to this comment
 29. arben February 23, 15:39

  e meriton ore, e bukur eshte! Edhe vorpsi e meriton se eshte e bukur!!!!
  qesh e ngjesh!!!!!

  Reply to this comment
 30. tol francezi February 23, 16:54

  edvinit si ka fort qejf socialistet roze,ata qe per 23vjet jane perballur me salehun dhem per dhem,i pelqejne me shume socialistet e ngjyres mavi sic eshte vete,edvinin e genjen mendja si pune nanos,se duke qendruar salehu e basha ne pd dhe si opozit e diskretituar ,populli do votoj per rilindasin ortodoks,servil numer nje i grekerve edi rama ,shikoni deputetet,maxhorances,sa filogreko-ortodoks qe ka dhe ministrat ne qeveri dhe njerzit qe puneson ne administrat,do beje reformen teritorjale dhe komunat me minoritare grek nuk i prek por i favorizon,

  Reply to this comment
 31. Tomorri February 23, 17:18

  Si e gjejne njeri-tjetrin keto plehra? Xhozi-Papa-Kule? Mire e para se njihet, po keshtu edhe i fundit (b….tha) njihet; qe te dy spiune; por na doli kurve edhe Papa. Larg rrace e keqe. Na e ndoten Shqiperine!?

  Reply to this comment
 32. Pika February 23, 17:57

  Ne 50 vjecareve qe mbaruam universitete e kohes pa para, qe punuam dhe mblodhem eksperiencen e jetes, ne dy sisteme komunist e postkomunist, shume te brezit tone edhe me eksperience perendimore nuk ju deshem atdheut tone. Ata qe nuk pelqyen saliun dhe i bene bisht bashkepunimit me te, edhe kjo qeveri e rilindjes u beri dalje, si letra pa vlere. Mjer ti Shqiperi nga nje hordhi ne tjetren ke rene. Tani te cojme femijez tu jape mesim edhe goca e Topallit, e Saliut,… Ne ve na rrofte morali i jetes, kush nuk bashkepunon dhe u lepin bythen qeveritareve del jashte loje. A ju q…… me liber shtepie ju te rilindjes per keto pislliqe qe po beni. Ju po dilni me te qelbet se Saliu. Sillni edhe ata femijet e niprat e Enverit se ishin te pakten me te mire se keto plehrat e 23 vjeteve. Cfare i beme vehtes, harruam qe kur trupi eshte ne diell, mendja eshte fyell. Me dhemb shpirti o edi rama por, po me zhgenjen. Se dija qe paskam mbetur idiot, te besova lotet e krokodilit qe nxorre ne greven ku fute 220 njerez dhe i urite per 22 dite. Kur te dolen lotet ato dite thashe, tek ky trap fshihet nje njeri. Qenkam genjyer. Ke 6 muaj, Saliu bredh e ben qef me gjithe eskorten e tij, tallni bythen me jetet tona. Tani na sillni profesora universiteti kelyshat e murtajave. Mallkuar qofshi me keto qe po i beni ketij populli. Edvin Rama mallkuar qofsh per cdo genjeshter qe po na ben e do te na besh akoma.

  Reply to this comment
 33. P.A.B February 23, 18:10

  “Dielli i mire duket me mgjes” thote poplli. T’marrim “i karrige* shum t’rone” me persona qe dhe para 25 y/o kane ca shkendija inteligjence. (p.sh. Anjshtanji ishte 26 kur mori PhD) Te mbajtur nga: Newton, Larmor, Stokes, Babbage, Dirac & S. Hawking.

  Pse goca nuk behet dot Profesoreshe?

  Por seriozisht tani, jo vetem prinderit e tyre (qe jane, -isher ne politike) por as femijet nuk paraqesin interes tek ne. Nje dite do bie shembullin e (speaker) Baroneshes B.B. Spikerja e I-re (dhe e vetme) ne Parlamentin Britanik. Si shembull te profesionalizmit te nje Zonje, ne Parlamentarizem.

  Nga ana tjeter nese ka “fjale” dhe “dyshime te arsyeshme” se individi ne fjale ka perfituar nga nderhyrjet, favoritizmi, nepotizmi etc; Gazetat kane plotesisht te drejte te:

  – Shkruajne tek Banka e Shq. me kerkese per procedurat e punesimit te saj, kualifikimet, konkurrentet ne ate post; ku eshte publikuar vakancia (sic) e cdo gje lidhur emerimin.

  Kurre s’do harruar se: Banka (e zonjusha) paguhen nga Takstat e te gjitheve.

  – E njejta procedure per Fak. e Ekonomise

  Cdo institucion – sidomos ato shteterore – duhet ti pergjigjen medias ne kerkesa, dokumente dhe verifike; ka sh.pak perjashtime ne kete rast: 1) siguria kombetare (sekrete shteterore) 2) rrezik ne jete te nje personi/ paleve te dyta te lidhura me te 3) ceshtje ne hetim/gjykim/ Policia /Prokuroria kerkon mirekuptimin e Medias, ose Gjyqtari urdheron (!) nje “blank-out” deri ne nje vendim gjykate, te formes se prere.

  Per kedo zyrtar qe na lexon, “pergjigje ndaj Medias” mund te duken fakultative, por nuk jane te tilla. Fillim e fund, Media ka vec justifkim: Ne Emer te INTERESIT PUBLIK. Me kete ben pyetje pa fund!!

  E cila – kalon ne nje te DREJTE, qe eshte e Drejta e Publikut per Informacion. Ne fund del tek FJALA E LIRE; Lira Shprehjes, Shtypit dhe Mendimit; ketu arrin tek Kushtetuta..

  Ose lejeni “gocen” rehat ose beni punet sic duhen bere, e na bini dicka me vlere. Me respekt,

  “Lucasian Chair* of Mathematics”

  Chair – karrige, loje fjalesh/ ne kete rast “shef profesorati, Primari ne kete dege”

  Reply to this comment
 34. Pika February 23, 18:53

  Ti e ke mir or vlla, me duket se ke marre lejen aty ne Londer dhe je ul ne kolltuk. Mir goca e Xhozit duhet lene e qete, por mthuj o zoteri po ne kush do na leje te qete. Une kam mbaruar Universitetin ne vitete 80 me mesatare 1,6. Nuk u morra me politike, nuk me pelqente Saliu, perfundova, mu mbyll vendi i punes, perfundova shites mallrash me shumice. Rrita femijet ne shkolle publike, mbaruan universitetin shteteror me mesatare 1,4 dhe vajzen e kam 2 vjet qe punon ne agjensi turistike per 5 leke. Ti me thua lere Xhozepinen. Si po e ben punen kjo qeveri ne do shkojme mbaje mend ne lufte civile. Te zbosh nje hajdut e maskara e ta zevendesosh me nje genjeshtar qe te ben budalla nuk mban me njeriu, or ti shoq. Ti i ke qetesuar nervat aty ne Londer e na shkruan gazeta neve ketu si prifti qe predikon.. Ti mir e ben se te lexojne, por moral mos me shit o zoteri se kur te besh ate jete qe kam bere une hajde me bej moral. Sa per ata anglezet qe ti na i citon gjithmone dua te te permend vetem nje fakt historik. Kur fillon Shekspiri “Endra e nje nate vere” thote se ngjarja zhvillohet ne oborrin e mbretit Ilir, pra genet qe ke ti jane me te civilizuara nga ata te anglezve te tu. Ajo Londra ku jeton ti ne 1630-40 ka qene qendra e hajdutllekut, kriminalitetit dhe korrupsionit. Po qe per mua mos na i lako ata hajdute e kriminel edhe ne kohet e sotme si shembuj pozitiviteti, se jemi te ngopur me historine dhe padrejtesine boterore.

  Reply to this comment
  • P.A.B February 23, 21:05

   Te shkruaj a te mos shkruaj :):):) Plak i nderuar, ne llogari (mosha femijeve tuaj ) mund te jeni prind i imi, te mijte jane sa gjysma. Meqe duhen pak letra kredenciale” (e mua me pelqejne historite, ekperiencat e tjereve; ndryshe do flisnim si robote) te jap nje arsye te vetme. Jam martuar me te Huaj, e cila shpesh shkon ne Shqiperi tek njerezit e mi; ka nje koncept idilik per Shq. e Shqiptaret. Sigurisht per 1 jave 2, njerezit te mbajne ne pellembe te dores. Une dhe ne planetin Mars te jetoj iluzione te tilla s’kam. N.q.se mendoni te kunderten, injoroni postimet e mia. Femijet e mi flasin Shqipen me mire se “shume femije” Emigrantesh, sic me thone ato pak miq Shq. qe njoh. Jo se jam “me i zgjuar e u mesoj Shqip me derrase te zeze” por nga “Dua Uje tek Flm” kur me vjen ne Anglisht, refuzoj tu pergjigjem. Ato e dine, qe diten 1-re. Nje markate e zakonshme me cunin e vogel. Afrohet aty ku mbahet peshku: babi, ta prek pak akullin? TA PREKESH E TA MARRESH ME VETE PO DESHE, foli shitesi. Iliri nga Durresi. (u cudita 🙂 ) Me pas: Si ju duket Londra? Normal – i pergjigjem. Ca bohet ka Shq. e sa dite do rrini? Ilir – i them – jetoj ketu per dy dekada ndoshta nuk jam kandidati me i mire te shpjegoj c’ndodh aty. Ohhhh…Me fal…por cuni juaj “nuk flet si femije emigrantesh” ma ktheu – duket sikur keni ardhur dje… (kete e mora si kompliment) Afrohet e ema, e merr perdore dhe i flet ne “gjuhen e saj te ngaterruar” Iliri hap syte: Gruja jote? Me nene te huaj, ky femije flet kaq paster? Ilir, ky femije eshte Shqiptar, e cdo femije flet aq dhe si e mesojme ne! Me dha doren, ika. Mik i mire, ketu s’kam ardhe per vete (sic dhe ti thua, jam relativisht rehat) shkruaj per “peshk-shitesin, Ilir” e femijet e mi.

   Plak, kam 1-2 faqe pergjigje ne ato qe thua, vec per ty. Do ta postoj vetem kur kjo teme te ike nga ketu, t’mos e bej forumin lemsh e vazhdojme “one problem at a time” (rregull e rradhe) ne do me lexo, ne jo … vendose vete. “Mua” me duhen 3-5-10 pleq te mencur, e ketu fillon Efekti Ortek. Ne do pinim nje birre bashke, te parat do i paguaja une. Flm. (shume!) Nese per tani do te dish me shume si i shoh une punet, gjej “Ermir Hoxha, Shqiperia Nuk behet, si mendoj une qe them “Do Behet!” ose Shko Lart, klik-Opinion-Shkrimi: Pergjigje Nanos. nje post tjeter te gjate (shume) te shohesh mendimin tim per Forcen e Individit e te MEDIAS. Te dhashe fjalen qe do postoj, do e mbaj; prit deri neser kur kjo teme te ike nga ketu. Serisht, flm. : )

   Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit February 23, 22:15

   Zoteri i nderuar @Pika, pershendetje, jete te lumtur dhe plot shendet te uroj ty dhe femijeve tuaj, ke shume te drejte ne zhgenjimin tend, qe eshte edhe zhgenjimi im, por per nje gje duhet te jesh i lumtur, Fle i qete, pa belara qe i kane keta monstra qe nuk i dihet kur do ta hane

   Reply to this comment
   • N.VJOSA February 24, 08:25

    I nderuari zoti Pika,
    Edhe mua me dhemb ne shpirt, kur lexova komentin tend.
    Por dua te jap nje keshille, ne se do ma pranosh.
    Mos prit qe femijt ti fus Edi Rama ne pune!
    Mos prit qe vajzen e Jozefines ta nxjerr Edi Rama nga puna!
    Nga tere kjo histori nuk bindem ne se vajza e Jozefines e meriton ose jo vendin si pedagoge, se nje pedagog nuk behet me nje vit e dy…
    Une e pergezoj vajzen e Jozefines qe eshte kthyer ne Shqiperi dhe ka gjetur nje pune.Ne Banken kombetare apo ne nje banke tjeter do punojne dhe te rinj.Pse jo dhe vajza e Jozefines.Ajo ka jeten e saj.Tjeterkund fle Lepuri….
    A DO VIHET NDONJEHERE DREJTESIA E PAMVARUR NE SHQIPERI?!…
    A DOVIHET NDONJEHERE PROKURORI PAMVARUR NE SHQIPERI, QE TE MOS PRES SA TI VIJNE DENONCIMET POR TE KQYR MBARE JETEN E VENDIT SI ROJE E ZBATIMIT TE LIGJIT…
    Dhe ne kete kontekst, te marre ne Lupen e Hetuesise ato miliona qe ka bere Z H E L E F I N A, majtas e djathtas, te kerkoje qe tu vijne mbrapsht taksapaguesve shqiptare shpenzimet skandaloze qe ka bere Zhelefina me leket e shqiptareve?!…
    Po me pyete mua , une nuk jam i bindur se do vendoset Drejtesia.
    Dhe kjo or mik, nuk eshte vetem ne doren e Ed Rames…., por dhe te atij Skuthit qe ka si partner qeverisje, qe i ngjiti shkallet e pushtetit, deri dhe kryeminister, pa punuar asnje dite, Nepunes i thjeshte shteti!…
    Ti thuaj çfare te duash, por keshtu si kane arrdhur punent Kokmadhi dikton sa MAJTAS DHE DJATHTAS…Nuk e ke vene re ti kete?!…
    Edhe kur Sali Sharlatan Kapsollja merr zjarr… Kur i flet Shtangisti Kokmadh, frenohet menjehere….
    Pse?
    Sepse Sali Katrahura shpreson shume ne perçarjen Rama-Meta….
    Se ndoshta , duke ju tundur K…qet Dashit, dmth, Kokmadhit, Dhelpra lepin gjuhen…
    Ndaj reforma ne Drejtesi eshte problemi numer Nje,….sot per sot ne Shqiperi…Pastaj vijne te tjerat….
    Vajza e Jozefines do punoje edhe si pedagoge, se nepunse banke eshte normale, persakohe Gangesteres Zhelefina do ti lejohet ti kendoje Zogu….e kam fjalen ne politike…!
    Nderimet dhe respektin tim me te mire, i nderuari Pika….

    Reply to this comment
 35. MARKO February 23, 19:13

  Mamaja e ka rekomanduar kete vjeze qe te mare dhe te mbroje “Doktoraturen” ne “Zall te Kirit” ku e eme ka nje eksperience bajaki te madhe..

  Reply to this comment
 36. emi February 23, 19:36

  E me te lumte,se dikur keta shanin enverin per gocen e vet qe e conte me kurime jashte,po kta te sotmit cojne dhendurre ne thonjza e dashnore te cupave te tyre,dhe ne populli kenaaemi,se po na mbron e po na flet per fukarallikun saliu,tozdfina,a e shihni o popull cfare klase politike mendon per neve.

  Reply to this comment
 37. Ardenica February 23, 19:59

  uroj qw te mos i ngjaje mamase, perndryshe ka mbi vete mallkimin e gjithe shqiptareve qe ka mashtruar topalle-leshi nga poltroni i dhuruar prej serbosllavit Sali.

  Reply to this comment
 38. Luli February 23, 20:15

  Hahahah keto femra vetem ne pune te shtetit mund te punesohen, sepse privati mund ti punesoje vetem si “sekretare” . . .

  Reply to this comment
 39. lili February 24, 08:30

  Per pedagogun qe do me na marr per budallenj pa asnje dijeni per sistemi ne France:ketu do shini se megi nuk ka marr nje diplôme national,po vetem nje diplôme grand établissement,i cili ka niveli e masterit po nuk eshte si masteri national
  http://www.dauphine.fr/fr/formations-et-diplomes/droits-de-scolarite.html

  Reply to this comment
 40. Ghost February 24, 09:01

  PS BERI kRYEMINISTER DHE ZV. kRYEMINISTER CIFTIN MAJKO-META, PA QENE KURRE NE PUNE DIKU, DHE RROGAT E PARA NE SHTET I MOREN SI KRYETAR QEVERIE.

  Reply to this comment
 41. P.A.B February 25, 00:51

  Zoteri, s’te heq dot nje presje nga ato qe thua!! Shembujt (nga pervoja/familja) ta lejone tonin dhe te japin te drejte (jo vec ndaj meje) te Ulurasesh Deri ne Qiell. E ne me beson (a jo) jam ketu me shume modesti, ti jap pak eko (aq sa mundem/ kur mundem e sa me lejohet) zerit tuaj te vogel. Jemi shume te vegjel, ne fakt NUK VLEJME FARE, as une e as ti. Le te behemi 5. 55. 555. 5555. 55555; ne moment qe kalojme 20-30.000 (mos harro, aty kemi 1-2-3 vota Deputetesh. Kemi hyre ne territor qe: Ndryshojme/ bejme qeverisje/ garatojme ligj e kushteture, reand a anarki, po “Une dhe Ti” tek Perfaqesuesi Yne – Media.

  Ai shkon neser dhe thote ” kam KAQ lexues” pse/si e bete kete dhe ate? Neser dhe ti ankohesh, media te degjon. Keshtu kerkush. “Civilizimet” nuk bejne njeriun e as Origjina. Si dhe Zanati, tuajin une se di, por shoh menyren si flisni; ne jeni oficer/gazetar/pilot a shahist; ne shume pika keni me te perbashketa se me Analogun tuaj Australian, Korean, Gjerman apo nga Gana; se nje bark-derr injorant komshi ne deren tjeter. Te futesh thelle ne Histori me “angli” e me the te thashe, perulje a “mire/me mire” kalojme ne nje rreth pa fund. Ne ate “1630 tuaj” do ngeleshim varur…163…e pastaj?

  Tu perulemi Indianeve mendje-mprehte qe futen konceptin – 0 (zero) apo te shkojme tek Arabet?

  I nderuar, keni rene ne nje kurth (te kuptoj, e justifikohesh) qe quhet Argumenti Komparativ (krahasimor) dhe cdo gje te them, une ( a kushdo) nuk fiton me Ju. Une them qetesia, ti permend krimin, une them llogari-kerkim ti vjen me papunesine, une flas per rendin e ti me kalon tek foshnjat qe mund te vdesin per ndihme te pare/ para/ ilace etj. Ka gjithmone me keq, e me urgjent, e me zi! E di (dhe e shoh) qe nuk ju mungon elokuence per kete, e ne i futeni me thelle, ma mbyni gojen deri ne turperim, e ma zini Buken Ne Fytme hallet ne Shq., po keshtu nuk zgjidhet gje.

  “Moral e Mend” Sa po lexoja nje artikull per “piratin qe u be pape” per qefin tem; kam lexuar per te qe femije. Sot ma kujtoi dikush ne kete forum (antari-Nastradin) e te them qe te gjithe ndajme eksperience e Mesojme nga njeri tjetri. Vetem nje Lunatik (jo ketu por kudo ne bote) do mendonte se di/ben me shume se grupi; kam aq pervoja ne lekure sa ti besoj ” te panjohures” deri ne ate pike sa te provohet qe s’ja vlen per mua, a une per te! Nje Shqiptar nga Pekini, Shkozeti a Parisi, vjen ketu (e para!) si Shqiptar; pasketaj c’ka e c’shohim eshte en doren tone, ne eshte e dobishme e perdorim, ne jo….e anash-kalojme.

  “Jozi” ma ke lexuar “ne kuptim te drejte” por s’ka problem. Une kam nje problem te madh me Ishet—eshte aq i madh, sa po te kem nje alternative ne Shtypin Shqip, nuk me sheh neser ketu. Flas alternative Serioze e Normale; sigurisht kushtet jane abnormale e Dita mundohet te pershtatet. Por kam “tolerance te ulet” per lajmet-sensacionale, gjuhen e tabloideve dhe kujtimet pa vlere te atyre qe vlere nuk kane. Ishet- ne politike duhen lene te tille.

  Nje Politikan/e qe humb nuk rri me ne media, iken nga jeten publike…ose ne Parlament rri ne cep, tek fundi fare. Ka nje arsye qe u largua…(?) populli se do me. Pra hiqet nga vemendja, “Ju” or Mik i mire, akoma keni nje Plak pensionist qe “ju con te demonstrata!” e nuk la njeri pa ja Prure FB ne gazeta. Kjo pathologji ekcesive te “kruash nje plag ne Qelb” ngjan me adoleshente qe piunojne Status FB-ku nese -Ishi, gjeti nje te dashur te re!

  Jemi kthyer ne nje Popull “vojerist ne Politike” perversiteti ka kaluar ne cdo cak. Cdo Europian qe vjen eshte “nga qielli” e merrni ne Interviste ne TV, dikush traskripton fjalet dhe i boton artikuj! z. Gianni Pitella, zv President i Parlamentit Europian. Tingull bombastic. “Mik i Rames e Metes” Garator i Koalicionit -fjalet e tij- e une? “Shqiptari ne Londer” bera “per ty” ate qe ti duhej ta beje vete i pari! Google Giani Pitella, Google “Struktura e Parlamentit Europian!” Te dalin 14 zv/presidente. KATER-MBE-DHJETE (me fal per tonin)

  Si sekretari i 14-te i Ilir Metes! Ka rendesi nje person i tille? A 00 si keta? E dime ne hall, e dime te varfer e dime qe jemi ne Batak, por dhe nje fare Dinjiteti duhet! Kur une fola…kisha Nevoje per TY. KU ISHIN JU, Mik? 5 dhe 400 Miratime, e bejne ” A. Thanon” te nxjerre lapsin e mos te botoje me te tilla. Neser shohin Media te tjera (as Dita e vetme s’ben ge, besoje kete) e keshtu fillon efekti-ortek…Per ta mbullur, e di se po rreshkaq ne ate qe thashe: argumenti komparativ/ dhe nuk do ta perdor ne djallezi te them: Po ne Etiopi po vdesin per Buke, te pakten ti ke nje cati mbi koke, Jo. Do e marr, rast si tuajin….

  Per fatin tone, komshinjte i kemi te busjhem, te zhurmshem e te padisplinuar e ne na duhen shembuj te tjere. E Normalja. Kur thashe: Zoti Bash (15 pyetje) si merreni me partine kur Paguheni nga Fondet Publike ne Bashki? Asnje nuk foli. Kur dy dite para Demostrates te se ENJTES, Kerkova te di; Z. Basha, do i kthehin parate e kesaj dite: Taksa-paguesi Shqiptar ju paguan per Bashkine jo demonstrate? Jo po vriteshit me Saliun/Edin/Jozin/Bashen, asnje s’me degjonte…pse? E keshtu as ato “lart” as su varin e as ju perfillin. Sepse i dhaur plak, 1000 probleme ne nje dite kurre nuk zgjidhen. Nje…ndalo aty, zgjide e vazhdo tjetrin; lete teknike e dine dhe ata, ju kerkoni dicka ata kalje tek tjetra, si gjithe Politikanet ne bote (po i le!) e keni 25 vjet ne vend-numero; pra si do ja bejme?

  Gjithmone pa Moral, or Mik, une jam ketu per “manaxhin krize, pragmatizem, e fuqi te medias” nese dhe njerez si ti rreshqasin tek “mos na shit mend” kurre s’do bejme gje; se me “trolle, idiote e injorante” ai vend nuk behet. Hungaria. Shteti ka rene, ra dhe Media. Ato zihen ne Forume (si ne) kur Shteti ka rene! E kane vjet qe nuk e kuptojne se Media (qe e lane ne balte) tani qe kushdo i ka harruar, Ekonomia, Europa, Bota, Biznesi; ishte i vetmi Aleat i TYRE.

  p/s/

  1) Kerkoj falje se te quajta Plak, ishte PIKA por se lexova mire 🙂

  2) “Anglia” e asaj kohe (pas 1500 ka Britani, jo angli) e ka kape ne nje pike te bukur 🙂 apk vite pasi flet Zoti u con Nje Lufte Civile, Nje Murtaje e Zjarrin e Madh te Londres, por s’mund te rri pa te kalibruar pak…gati 370 vjete 😉 ne ate :

  “Anglezet kane qene hajdute etc…”

  ZOTERI, dhe PrapeJane. 100x me te Keq.

  Te lutem me lexo me vemendje here tjeter, nuk jam Shqiptari-shit-menc, por as ai qe sheh ketu perdite; nese nuk me perkrah puna juaj… . Une ja ketu per Ty…Edhe per TY.

  Miqesisht

  P/A/B

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*