Meidani: Festimet e Ramës në Kukës, si retushimi i fotove në kohën e Enverit

April 18, 2014 09:56

Meidani: Festimet e Ramës në Kukës, si retushimi i fotove në kohën e Enverit

Ish-Presidenti i Republikës, Rexhep Meidani, i cilëson festimet e bëra në Kukës, në 15-vjetorin e eksodit të madh kosovar, si retushime të fotove të kohës së Enver Hoxhës. Në një intervistë në “Panorama”, Meidani vlerëson politikanët kryesorë të asaj kohe, që ishin protagonistë në menaxhimin e krizës kosovare. Për ish-presidentin, protagonistë ishin kreu i shtetit, kreu i Kuvendit Gjinushi, Kryeministri Majko, zv.kryeministri Meta, por dhe Koordinatori shtetëror për krizën kosovare, Islami, apo kreu i SHIK, Fatos Klosi.

”Histori tipike shqiptare! Prandaj dhe fotografitë u retushuan aq shumë, madje dhe disa herë, si në kohën e Enver Hoxhës! Me sa duket, mendje të ngjashme janë jo të pakta dhe në ditët tona! Pavarësisht nga kjo, z. Majko si Kryeministër ishte, pa dyshim, një nga pjesët e rëndësishme të angazhimit të shtetit shqiptar, ashtu siç ishin pjesë po aq me peshë të angazhimit: z. Gjinushi si kryetar Kuvendi, z. Meta si zëvendëskryeministër, z. Islami si Koordinatori shtetëror për krizën kosovare, z. Klosi si shef i SHIK-ut dhe ndërlidhësi kryesor me përfaqësuesit e UÇK-së apo me shërbimet partnere, moria e qeveritarëve të tjerë qendrorë e vendorë, deputetët e Kuvendit, të pozitës dhe opozitës, ambasadorët e Shqipërisë kudo në botë, gazetarët dhe intelektualët, ndër të cilët një zë tepër i veçantë ishte ai i Ismail Kadaresë, mjaft organizata të shoqërisë civile apo organizata ndërkombëtare, vetë trupat e NATO-s”, thotë Mediani.

Ish-presidenti thotë se 15 vjet më parë, solidariteti shqiptar çuditi dhe botën perëndimore dhe ky nuk duhet të anashkalohet apo harrohet qëllimisht. Ish-presidenti kujton qëndrimet jo të njëjta me Kryeministrin e saj kohe, Pandeli Majko, ndërsa shprehet se ai vetë, por dhe politikanë të tjerë në atë kohë, u vendosën në qendër të vëmendjes së politikës botërore, por dhe medias botërore.

 

April 18, 2014 09:56
Komento

30 Komente

 1. Meno April 18, 10:05

  Te ka ngelur qejsi se nuk permendet shkerdhata Islami? Sigurishte qe nje pleher si ai nuk ja vlen te permendet, por edhe ju nuk jeni me pake, pavarsishte se hiqeni si njeri i letrave.

  Reply to this comment
 2. anima April 18, 10:07

  Me Mejdanin (e vjeter dhe te ri) duhet ndjekur filli ekonomik…cfare i lidh keta te dy me Bishen e Vicidolit.
  Padyshim qe Medani i vjeter ka ende inatin e humbjes ndaj Rames per kreun e PS, ndersa i Riu pervec te tjerave ka edhe inatin e pushimit nga puna.
  Mejdani ka humbur respektin popullor qysh nga koha etij si President ineficent/inekzistent dhe nuk ja vlen fort me degju leksionet e tij te gjata e pavlere qe kryesisht drejtohen kunder ish-partise se tij dhe ne favor te Bishes.

  Lereni ish-presidentin ne mjerimin e tij moral e intelektual

  Reply to this comment
 3. Horri i Bulevardit April 18, 10:28

  Rexhepi akuzon Ramen per komunizem, por harroi ky Rexhep, se ishte pikerisht ky me shoket e tij Ramiz Aline, dhe Saliu qe hidhnin fjalet neper Tirane dhe organizata partije neper lagje se Edi Rama eshte fashist.
  Ky eshte “socialisti” Mejdani qe akoma mban ne xhep teseren e diktatures, qe per djalin e tij idjot, nuk harron te hakmerret.
  Per kete une kam besuar tek Edi Rama, se e shnderroi PS, nga nje parti bije te PPSH, ne nje parti socialiste europiane, duke i zbythur politikanet dallkauke, dhe duke ja transferuar PPSH, bijes tjeter te saj, PD-se se Saliut.
  Rexhep, PD-ja po transformohet me gjak te ri, shko beju shok e koleg Kac Islamit.

  Reply to this comment
 4. Pëllumb zaimi April 18, 10:41

  Hajde qofte,qofte mejdani,qofte,qofte…!

  Reply to this comment
  • labi April 18, 15:06

   Xhepin e beri president Tosi per ta patur ashtu siç edhe rezultoi,qe labçe i thone “ai as te ben gje as te leshon”.Jam dakord me vleresimin e z.Pellumb Zaimi por veç qofte me balga kali.

   Reply to this comment
 5. Pionier Lubonja April 18, 10:42

  KUSH JE TI REXHEP QE FLET NE’ SHESH TE MEJDANIT’?
  Nuk kane nevoje shqipetaret pas çerk shekulli qe perjetojne tragjedine e shperberjes si popull te degjojne tinguj nga ‘llamarina te ndryshkura’ pjese e kesaj tragjedije ,sepse kushdo e kupton qe keto lloj ‘festash’ e paradash kur ‘stambolli digjet’ nuk lene shije te mire e aqe me teper kur zotrote na shan ‘ramen’ pse nuk ka kujtuar ‘kurvat qe krihen 23 vjet’si tere islamiket me emrat Kastriot apo te ‘krishteret’ e tjere qe na paskan ‘çuditur Boten’
  Shqipetaret nga ty e tere kasta politike e ketyre 23 viteve presin kur do te delni para drejtesise se zotit e te shtetit qe e shperbete.Shqipetaret pyesin nate e dite kush do ti laje gjynahet per ato qe ju bene ketij populli per gati çerek shekulli krime.korrupsion,hajduteri,festa e kurbane me mish e kabuni me kisha e xhami e tere 140 deputete me ne KRIJE TI.
  Shqipetaret kerkojne te dine se kush i ka ‘mallkuar’ qe jane mbyllur 23 vjet ne nje ‘kafaz’ me qen te terbuar e qe nuk i kursejne per ti shqyer por zihen me njeri tjetrin kush ti shqyeje me pare.Si nuk te vjen turp tere ai personalitet qe ke qene para ’90 e si kryetar shteti sa here del e ‘pellet’ nuk flet per popullin e vendin te dale nga katastrofa por flet per liket Ka Qin apo edhe Ramen aèpo edhe djemte e Rames apo salisjanet e tjere?
  JU INI NARÇIZISTE PATOLOGJIKE QE NUK ARRINI TA KUPTONI VDEKJEN SE NUK JETONI ME VUAJTJET E KETIJ POPULLI.

  Reply to this comment
 6. lexuesi. April 18, 11:02

  O njeri i madh, i vogel,arrite te beheshe sa nje mal,u zvogelove, u bere koder.Nuk te kishte askush faj, vete u bashkove me xhelozet, keshtu ndodh kur nuk ta mban dhe deshiron te te degjojme pordhet.Ruju or mik, mos u bej Sale, se çfare te ndodhi me djale, po merret vesh dalengadale, se ate “retushimin” qe ke demaskuar, ti me perpara e ke filluar.Sa me shume xheloz te behesh, ashtu si Sala do te pegehesh,njerezit do te ta bejne me gisht, duke thene “ky rrota eshte salarist”!.

  Reply to this comment
 7. Jozi April 18, 11:44

  REXHEP NGA ANET TONA THON NJE FJAL TE URT PO HENGRE NE TE DYJA ANET KAFSHON GJUHEN ME VJEN SHUM KEQ QE KE REN NE KETE FARFEJE SE KISHE GOXHA REPUTACION

  Reply to this comment
 8. Begu April 18, 11:54

  I nderuari Profesor,ish-president i Shqiperise!Vertet jam habitur me mosprezencen tuaj ne kete pervjetor Jubilar te Eksodit shqiptare.Eshte i qellimet,apo eshte “leshim nga pakujdesia”!nuk mund te arsyetoje asnjerin e as tjeteri, Sic edhe nuk me pelqejne fjalet Tuaja “retudhim fotosh, si ne kohen e Enverit” Mos Ju lutem!Nuk duhet menia te humb arsyen dhe karakterin Tuaj amnumental.

  Reply to this comment
 9. Labi-Boston April 18, 11:57

  Profesor te rofte titulli se tani je kthyer ne nje bure legen qe te terheq per veshi Sali Qelbesira

  Reply to this comment
 10. gegetoske April 18, 11:58

  hahahahahahha,xhepja me shan kohen e Verit! Veri te beri njeri ti,koha e Verit te beri te shkolluar! Veri te nxori nga haleja qe ishe dhe te beri me shkolle! Nuk ishe ti me i zgjuari! Veri te vuri dore e te ngriti aty ku nuk e meriton te jesh, sepse je MOSMIRENJOHES ndaj babait(Verit)! Per gjithcka tjeter……….je nje hic!

  Reply to this comment
 11. populli April 18, 12:38

  Ik o xhepo se je pjerdhur fare.

  Reply to this comment
 12. firi fiu April 18, 13:21

  Xhepi..Xhep Mejdani. Ka dhe ky per te then ndonje fjale. Cte keqe ka! Sot kush spo flet, le te flas edhe Xhepi.

  Reply to this comment
 13. jul cezari April 18, 13:42

  Sa urysh ke marre kohet e fundit ………e ndrite si president ,aq sa nuk dime si ti rrjshtojme e aq me shume ti mbajme mend aktivitetet e tua ne cerdhe ,kopshte ,ne azile…….por nuk mbajme mend asgje si president……….5 vjet palle ariu ,e,kur te erdhi sahati per tu larguar asnje nuk u kujtua per ty!!!!!!……sa keq , hiq dore edhe nga gazeta,mos shkruaj me,se nuk ke cfare te percjellesh me shkrimet e tua………..ceshte ky mllef qe cfaq ,….sidomos pasi te shkarkuan djalin nga puna?????edhe atij e ke futur zellin e gazetarit…….edhe ketu e ke gabim ….po lere djalin te coje vehten perpara e te mesohet ……nuk eshte fundi i botes pushimi i tij nga puna,…sido qe punen ja kishe gjetur ti vete me mik…….shkallet e karieres ngjiten nje e nga nje, prandaj quhen shkalle dhe jo katapulte o Mejdan qe i je fshehur mejdanit……..

  Reply to this comment
 14. LUAN April 18, 13:59

  Dikur ke gezuar respekt dhe reputacion Rexhep ,kurse sot je kethyer ne nji dordolec qe se gjen shokun,por ndoshta ndikon edhe mosha.

  Reply to this comment
 15. sopiqoti April 18, 14:01

  Duket se profesori nuk ka se me cfare te meret dhe ben aludime ne ere.Asnje kontribut nuk ka dhene mbasi la postin e presidentit.Profesor ! Vrite mendjen per gjera te medha prandaj ke kete titull se sa per aq sa ne thua i dijme vete ato.

  Reply to this comment
 16. inf April 18, 14:21

  O Batanije e vjeter o ish president i Albanise qe sa ishe ne ate post vetem haje e pije shikoje previlegje dhe qejfe
  Po fol njiher per rrenjen e orgjinen nga vjen o evgjit Egjypti je ti
  Po pse nuk shkon ne shoqaten e Evgjiterve ata te therrasin e ti i mohon ata te shkrrete qe te mbajne ty si perendi.
  Mohon Gjakun o Mejdani i Saliut mohon nene e babe o shejtani i saliut pse e ben kete ti ke qefmbetje me Zotnine e tij Ed Ramen ti O BATANIJE E VJETER.
  Pika mu ne bith o jevgu po ku e rrun toçin Ed Rama per ty o kellire o mizerrabel je ti te vodhi djali jot dhe u nxorr nga puna pse merrzitesh ne burg nuk ta rrasen se burgu u deshte ai por e lane per ty o jevgjit .
  Mire thone kur behet Jevgu Pashe mbyt dhe te Jatin ky je ti o Mejdani egjyptijani o rrace e poshter tregoji dhe femive qe jeni evgjit dhe keni banuar ne Gramsh tregoji o lafarak o kemza e salih shkerrdhates je ti
  ptuuuuuuuuuuuu harram buken e PS o delenxhi i poshterr o jevgjit 24 Karatsh je ti ..pik..

  Reply to this comment
 17. BLACKWATER April 18, 15:00

  TE KA RENE FARE VLERA O MEIDAN, JE BERE SI KACI ZI ISLAMI. MBETE DUKE MALLKUAR RAMES DHE PS, NEPER GAZETA DHE TELEVIZIONE. KI PAK RESPEKT PER VETEN TENDE.

  Reply to this comment
 18. Manoli qe e nx...ri April 18, 15:29

  Perfundimisht ky smeriton respekt aq me teper qe gjithe opinioni publik e se ku fle lepuri i ketij super plehre,ky ndyresire smeriton respekt per ate qe PS e beri president,seshte qe tjetr vecse kokra e kurves.

  Reply to this comment
 19. fat man April 18, 16:05

  Rexhep ne cfare ore e ke lene takimin per te pire nje kafe me Saliun, se ky muhabeti yt eshte vetem per ate, e jo per ne te tjeret, qofte.

  Reply to this comment
 20. ohri April 18, 17:28

  Ruga e Elbasanit gjysma fondit ne xhep meidanit.

  Reply to this comment
 21. agron April 18, 17:40

  kuksianet nuk jane kaq mikprites sa thuhet,ne qe kemi punuar atje e dime me mire.

  Reply to this comment
 22. Neser April 18, 17:41

  A e pi kafen gruja jote me Ner Gjinushin mer plehre e MALOKUT.

  Reply to this comment
 23. populli April 18, 17:43

  Enveri te dergoi ne France dhe Ramiyi ne presidence or derr.

  Reply to this comment
 24. nibiru April 18, 18:17

  akoma rron ky kermaniku

  Reply to this comment
 25. Jimi April 18, 19:04

  Kritike me vende.Edhe pse per shume qendrime te z. Mejdani per realitetet e ndryshme politike
  nuk jam dakord

  Reply to this comment
 26. kel ukaj April 18, 21:25

  Po pse e humb more Regjep! Edhe ne kemi shume gjera kunder KM por duhet ta leme te qeverise. Dhe te qeverise do te thote te fuse pike se pare Sali Berishen ne burg.

  Reply to this comment
 27. mimoza April 18, 21:42

  JU LUTEM MOS MA ZHDUKNI KOMENTIN TIM. UNE PERPIQEM TE THEM MENDIMIN TIM, PA FYER ASKEND.
  DUHEJ TE BEHEJ KJO CEREMONI PER ATE QE BERI KUKESI DHE E GJITHE SHQIPERIA, POR ATO QE THOTE MEJDANI JANE TE VERTETA.

  Reply to this comment
 28. aratisur,syrgjynosur April 18, 23:38

  po pse o politikaner legena u ngeli ENVERI ne goje,kur zini ne goje dhe ju jevgjit ENVERIN o mejdan katrani mos ngelte njeri pa folur,po ti o xhepo nderseju rilindasit mavi edvinit qe te hoqi djalin nga puna,o xhepo legeni laj gojen kur permend ENVERIN.

  Reply to this comment
 29. Naimi April 19, 08:08

  Rexhep Mejdani ka ato qe Rames i mungojne. Eshte Profesor, eshte i zgjuar e kurre nuk eshte pare te ulerije po eshte tamam politikan qytetar e jo si Rama e Berisha, politikane…gomare.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*