Meidani: Lëvizjet në administratën publike, njësoj si në 1992 e 2005

Redaksia Online November 4, 2013 11:31

Meidani: Lëvizjet në administratën publike, njësoj si në 1992 e 2005

Ish-presidenti Meidani thotë se lëvizjet në administratë po bëhen me të njëjtën mendësi me atë të PD-së në 1992 dhe 2005.  Në një intervistë për “Panoramën”, Meidani thotë se me ardhjen në pushtet në vitin 2005, e djathta përdori pseudoparullën e luftës kundër korrupsionit për të shkarkuar pjesën dërrmuese të administratës publike.

“Jam përkrahës i filozofisë evolucionare, jo asaj revolucionare. Në veprimin praktik parapëlqej veprimin racional, të mirëmenduar dhe frymëzim-sjellës, por jo veprimin emocional, të bujshëm, deri frikëndjellës. Pra, jam për një zbatim të prerë dhe të drejtë të ligjit, kundër çdo ilegaliteti e papërgjegjshmërie, kundër çdo mbylljeje sysh e vaisjeje korruptive, që më tej shoqërohet ose me legalizime abuzive, ose me ruspa ndërtimorësh. Brenda këtij konceptimi, mua më ka lënë një shije të hidhur veprimi politik i PD-së në qeverisjen e parë të saj. Ajo, me ardhjen në pushtet, në 1992, nën shembullin e luftës së klasave të periudhës moniste, me flamurin e antikomunizmit në duar, zbatoi me një pompim frikues dhe urgjencë të pakuptimtë të ashtuquajturin nen 24/1. Në 2005-n, me ardhjen në pushtet të PD-së, megjithëse bëhej fjalë për një Shqipëri krejtësisht normale, qeveria e saj aplikoi të njëjtën teknologji shkarkimesh të dikurshme, por tashmë me pseudo-parullën e luftës kundër korrupsionit. Përsëri u zëvendësua, në pjesën dërmuese, administrata e mëparshme, përfshirë dhe atë pjesë të mirëtrajnuar, për të cilën u harxhuan para të Shqipërisë apo BE-së”, thekson Mediani.

Redaksia Online November 4, 2013 11:31
Komento

24 Komente

 1. Hithri November 4, 11:34

  O Mejdan! A ke prek nga heqja e tet biri? Po nuk eshte mire te flasesh or trim pas gjithe atyre qe Sala i ka bere administrates sa here qe ka marre fuqine, dhe nivelin dhe partisizmin qe ka kjo administrate qe aila prapa. Behuni ore nje here shqipetare dhe lerini hatermbetjet personale ne sholene kepuces.

  Reply to this comment
 2. [email protected] November 4, 11:40

  po kto tete vjet sundimi cfare vleresimi ke per administraten folklorike qe ne njerezit e thjesht e kemi ne palce poshterimin e tyre , apo ke hallin e djalit tend, vetem intelektual nuk mund te jesh me keto deklarata mediokre e interesi

  Reply to this comment
 3. labi November 4, 11:47

  Zoti Mejdani ! Jeta ne cdo kohe ju ka perkeledhur.Mos harroni se nje profesor i vertete duhet te jete me modest e me vleresues.Partia socialiste ju dhe shume me shume se ci dhete ju per pak kohe.Nuk ju takon te mbani qendrim armiqesor edhe per nje cenim te tille sic eshte largimi i djalit tuaj nga nje oferte e Berishes.Po te isha ne vend tuaj djalit qe e arsimut jashte edhe me leket e popullit do i kisha rekomanduar ppunesim ne tregun privat e jo ne gjirizet e pushtetit kriminal te se kaluares.Boll me se jeni ber i bezdiseshem per ne qe kemi dhen shume per shqiperin ne vite e per te majten tani e nuk kemi marre ndonje gje.Lejani shoqeris mbrojtejen e djalit qe cuditerisht u be edhe vegel e Arjan Canit ne nje emisjon vulgar e aspak per nivelin e djalit tuaj e te familejes qe ju demostroni.Mesa duket djali ska kuptuar gje nga jeta e shkolla dhe mendon se ju si ish president duhet ta mbroni.Qetesohuni,se do ju dali me mire.

  Reply to this comment
 4. Theofan November 4, 11:52

  Z. Mejdani: Mendoj se ke gabuar ne intervisten tende. Je ne konflikt te hapur interesi, prandaj nuk duheshe prononcuar per kete problem.

  Reply to this comment
 5. anonim November 4, 11:53

  Cudi qe periudhen kur ishte vet ne pushtet nuk e permend fare. Dhe si mund te barazohen heqjet nga puna e sigurimsave me 1992 me emerimet e djaloshave dhe cupave te Rames? Ta ka hequr trurin puna e djalit deri ne kete pike…

  Reply to this comment
 6. anim November 4, 11:56

  Te mos ja varim fort ketij plaku germuq e OPORTUNISTi te felliqur qe ka perfituar nga te gjitha regjimet. Mejdain plak tani po perpiqet te krijoje kushtet qe te njejtejn gje te bejne edhe pinjollet e tij te perkedhelur e te paafte (shto qe djali i tij idiot na dha nje ide te mire te edukates se munguar dhe misogjiniste qe i ka dhene familja)

  Reply to this comment
 7. EURO MALOKU November 4, 12:09

  SA I PESHTIRE!!!
  NUK KA DIPLOME TE SHKOLLES SE LARTE QE TE MBULOI SHPIRTENGUSHTESINE TENDE.
  EDI RAMA PO BEN ME TE MIREN PER POPULLIN NDERSA JU QE KERKONI TE VINI STERKEMBSHA DO TE THYENI TURINJTE…KU ISHE TI KUR SALA MALOKERONTE QEVERINE DHE ADMINISTRATEN SHQIPTARE???
  SA I PESHTIRE!!! NA KUJTON LIGAVECET….

  Reply to this comment
 8. BESIANA GUSHI November 4, 12:56

  MEIDAN I ZI ANTISHQIPTAR

  Lajme si ky nuk duhet te vihen ne rubriken (qe nuk eksizton) – Lajmi Flash – per ta fshire sipas konvenjences, siç ndodh ne me te shumten e rasteve te dashur redaktore te DITES.

  Dy fjale desha t’ja drejtoja kesaj menxyre antishqiptare, qe kane lidhje me shkrimin e tij te fundit ne PANORAMA.
  Ti kujtosh te huajve qe: borxhit publik te shtetit qendror i duhet shtuar edhe ai i vendoreve, eshte thjesht nje krim jo vetem politik por edhe financiar dhe ekonomik. Gangsteret perdorin armet e zjarrit, eksplozivin per te demtuar shtetin dhe sherbetoret e tij te ndershem, ti perdor lehtesine qe te japin gazeta si PANORAMA per te demtuar Shqiperine e shqiptaret qe ti arbitrarisht pretendon te besh pjese. Nuk po hyj ne shpenzimet marramendese te pinjollit tend te pushuar nga puna, por po shprehem ndaj asaj qe ti shkruan ne artikullin e PANORAMES.
  Dua ti kujtoj te gjitheve qe sa me i larte te rizultoje niveli i borxhit te dale nga auditimi i “Delotte & T.” aq me e larte do jete perqindja e interesit qe ne shqiptaret dhe jo Meidan ugurziu do paguajme per te marre hua te reja.
  Ja pse nje zemerzi si ky ka qene e do jete turpi i ketij vendi

  Reply to this comment
 9. miri November 4, 13:00

  o xhepo i futim i katshe nga liqeni domino, se qeka koh me dill,tngrofim ene morrat.ajt tung

  Reply to this comment
 10. UDINESE November 4, 13:16

  nese pranon meritrokraci nga berishizmi.si kaci i zi jeni ne nje reth vicioz,ne nje sahan…………..
  ku ju komandojne ata…………

  Reply to this comment
 11. BESIANA GUSHI November 4, 13:30

  MEIDAN I ZI ANTISHQIPTAR

  Dy fjale desha t’ja drejtoja kesaj menxyre antishqiptare, qe kane lidhje me shkrimin e tij te fundit ne PANORAMA.
  Ti kujtosh te huajve qe: borxhit publik te shtetit qendror i duhet shtuar edhe ai i vendoreve, eshte thjesht nje krim jo vetem politik por edhe financiar dhe ekonomik. Gangsteret perdorin armet e zjarrit, eksplozivin per te demtuar shtetin dhe sherbetoret e tij te ndershem, ti perdor lehtesine qe te japin gazeta si PANORAMA per te demtuar Shqiperine e shqiptaret qe ti arbitrarisht pretendon te besh pjese.
  Nuk po hyj ne shpenzimet marramendese te pinjollit tend te pushuar nga puna ne strukturen ku “punonte”, por po shprehem ndaj asaj qe ti shkruan ne artikullin e PANORAMES.
  Dua ti kujtoj te gjitheve qe sa me i larte te rizultoje niveli i borxhit te dale nga auditimi i “Delotte & T.” aq me e larte do jete perqindja e interesit qe ne shqiptaret dhe jo Meidan ugurziu do paguajme per te marre hua te reja.
  Ja pse nje zemerzi si ky ka qene e do jete turpi i ketij vendi.

  Reply to this comment
 12. Tani November 4, 13:57

  Pse shkruan ke panorama legen. Duhet ta kishe fut ne burg malokun ne 97.sepse i kishe te gjitha gjerat ne rregull.Burre kurv.

  Reply to this comment
 13. Naftetar Vjeter November 4, 14:34

  Po cfar doni me vjen keqe qe ju Z.Majdani keni ket opinion.Po kam takuar shume socialiste qe jane te pa kenaqur si po veprohet se dune qe te zvendesohen ca injorat qe la PD me ca injorat te rinje qe se kane iden po vetem pse jane me PS.Keto praktika duhet te marrin fund se boll ka vuajtur ky popull nga militant qe ikin e vijne bashke me partin e tyre.

  Reply to this comment
 14. lil November 4, 15:00

  Ik o profesor Xhepi, mbaj dinjitetin tend e mos bjer ne nivelin e djalit dhe gruas tende.
  Ti nuk flisje kurre kur ishe president, tani po na shkruan?? Pas Nishanit ti vjen per nga niveli me i ulet!!

  Reply to this comment
 15. dauti November 4, 15:04

  Ky njeri ka qene gjithnje “as mish as peshk”. Nje njeri qe nuk ju ndje zeri per asgje te madhe qe ndodhi ne kete vend edhe kur PS e beri President te Republikes. Sot paska dal te flas per …djalin e tij.. Intelektual ky tipi me demek.

  Reply to this comment
 16. AP November 4, 15:20

  Rexhep Meidani = Kastriot Islami !
  Meidani eshte socialist aqe sa c’eshte Saliu demokrat!

  Reply to this comment
 17. aferdita piktorja te xhamia November 4, 16:58

  mbete kalama o mejdan tere jeten, Qekurse te kam njohur 40 vjet perpara kodra pas bregut ke folur, as u bere burre ndonjehere as kuptove sa vlen. nuk ka nevoje me per ty, shko lexo ndonje liber kuantike, nese mundesh akoma. u bere i merzitshem…

  Reply to this comment
 18. I.Troplini November 4, 18:09

  Gjarpri qe nuk me kafshon mua, rrofte 100 vjet.!!!

  A do te kishim patur valle fatin,,,te degjonim ligjeratat e Z.Mejdani per padrejtesi, nese i biri nuk do ishte hequr nga ai vend pune qe i “takoka me kushtetute”??? Dyshimet mbeten se nje gje e tille nuk do te kishte ndodhur dhe neve shqiptareve te zhuritur per ligjerata do te na hiqeshe kjo mundesi e arte per interpretimin e duhur te realitetit nepermjet atij qe e kemi njohur gjithmone si zeri i ndergjegjes dhe i patriotizmit, atij qe si baba i kombit nuk e ze gjumi naten per fatet e shqiptareve, per vendet e tyre te punes qe po ua marr me dhune qeveria e re.
  Te gjithe ata gjarperinj qe nuk kafshojne djalin e ish presidentit, u befshin 100 vjec.!!!

  Reply to this comment
 19. Tori Hoxha November 4, 18:19

  Ik re qesharak !!! si nuk ju vjen turp qe flisni dhe perdoreni si idiota ??? Po ku ishe per 8 vjet ore kukull ?? apo keshtu ju vjen goja ju-kur bini nga fiku ??? Ytttt se na e shpifet !!!!

  Reply to this comment
 20. SKENDER BEU I VJETER November 5, 03:31

  PROFESOR NUK BEHET FIZIKE POLITIKA.TE PASKA DJEGUR SHUME DHE PO FLET BROCKULLA.

  Reply to this comment
 21. gozhda November 5, 06:23

  o z.mejdan po mela pabuke per 8 vjet maskarai isha ne pune dhe me hoqen si i thua kesaj zotrote a duhet te kthehem une ne pune dhe per punen qe kisha konkuroj me me te mirin. po dil e bej ndonje loje domino djali ishte i mire vetem per dhender ndersa per gje tjeter te qafsha moj shege

  Reply to this comment
 22. zaku November 5, 08:15

  PO TI MOR TRAP NUK GJETE NJE PUNE TJETER PER DJALIN!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?