Memo nga historia / Për ata që duan Serbinë më shumë se Kosovën

December 21, 2019 22:34

Memo nga historia / Për ata që duan Serbinë më shumë se Kosovën

Nga Shaban Murati

 

1- “Kushdo, që ka studjuar historikun e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Kosovës, e konstaton lehtësisht se Beogradi, në forma nga më të ndryshmet dhe në të gjitha kohrat, i ka bërë vazhdimisht presion Tiranës, që të mos mbështesë Kosovën dhe ka ushqyer idenë se marrëdhëniet mes dy shteteve mund të avancojnë qetësisht dhe lirisht, pavarësisht se çfarë ka bërë dhe çfarë bën Serbia në Kosovë.

Për inerci apo për motive të tjera, një iluzion diplomatik u krijua në disa zyrtarë të diplomacisë shqiptare edhe në periudhën postkomuniste. Sipas këtij iluzioni diplomatik, Tirana dhe Beogradi mund të zhvillonin qetësisht marrëdhëniet dhe bashkëpunimin e tyre, pavarësisht se çfarë bënte, çfarë kërkonte dhe çfarë pretendonte Serbia për Kosovën. Zyrtarë të diplomacisë shqiptare të periudhave të ndryshme me naivitet ranë pre e këtij iluzioni”.

-Libri “Enigmat diplomatike të pavarësisë së Kosovës”, 2007, fq.92.

 

2- “Diplomacia e Shqipërisë ka patur predispozicionin negativ, të ndërgjegjshëm apo të pandërgjegjshëm, për të pranuar tezën serbe sipas së cilës çfarëdo që të bëjë Serbia ndaj Kosovës, kjo gjë nuk duhet të prekë marrëdhëniet mes dy shteteve.

Kjo ka shkaktuar që diplomacia e Shqipërisë të mos paraqesë asnjë kusht për Kosovën në tratativat dhe në marrëdhëniet e saj me Serbinë. Hezitimi i qeverisë së Tiranës për ta konsideruar Kosovën si kusht të zhvillimit të marrëdhënieve me Serbinë, e nxiti Beogradin që t’i bënte Tiranës ofertat për ndarjen e Kosovës mes tyre”.

-Libri “Diplomacia shqiptare në kërkim të identitetit”, 2013,fq.105.

 

3 – “Tensionet serbe ndaj Kosovës duhet të merren më seriozisht në Shqipëri, sepse ato janë tensione edhe ndaj Shqipërisë. Do të ishte naivitet i madh diplomatik dhe shtetëror, nëse Shqipëria do ta shihte veten të ndarë nga kjo strategji e rrezikshme serbe ndaj Kosovës. Këtë naivitet e ushqejnë disa grupe lobistësh serbë me kombësi shqiptare në Tiranë dhe në Prishtinë, të cilët synojnë të injektojnë pareshtur qendrimin e rrezikshëm se ajo, që bën Serbia ndaj Kosovës, nuk ka të bëjë me Shqipërinë.

Për fat të keq këto grupe lobistësh serbë me kombësi shqiptare kanë një akses të habitshëm në disa zyra shtetërore në Tiranë dhe në Prishtinë.

Ka qenë një nga boshtet e politikës dhe të diplomacisë së Serbisë me Shqipërinë teza që çfarëdo që Serbia bën ndaj Kosovës, nuk ka të bëjë me Shqipërinë. Serbia ka dashur dhe do vazhdimisht që të ndajë Shqipërinë me Kosovën, me qëllim që dy shtetet shqiptare të mos jenë një faktor i përbashkët shqiptar i forcës dhe i ekuilibrave në rajon”.

-Libri “Kalvari diplomatik i shtetit të Kosovës”, 2018, fq.301.

December 21, 2019 22:34
Komento

49 Komente

  1. mehmet musa December 21, 23:13

    Kryesija e shoqatës kulturore shqiptare„ SHQIPONJA“ ‚me seli në Siegen të Gjermanisë ku në gjirin e sajë përfshinë të gjithë shqiptarët e katër vilajeteve të Shqipërisë natyrale(katolik,musliman dhe ortodok) shprehë

    Zemrim!
    Ne mbledhjen e sajë të rregullt te datës 21 dhjetor 2019,analizoj punën e berë gjerë me tani në procesin e ndihmave vëllezërve dhe motrave tona që u dëmtuan nga termeti i 26 nëntorit që goditi Shqipërinë, njëherit si një pikë e veçant u diskutua edhe për politikën taktike dhe strategjike që,po ushtron kryeministri i Shqipërisë Edi Rama në taport me vëllanë dhe ministrin e informatave të Sllobodan Millosheviçit;Aleksandër Vuçiqin!
    Pasi përcollëm dhe ndëgjuam aq sa mundëm e ditëm,përmes mjeteve elektronike të informimit,bisedat e pjesmarësve në samitin e Tiranës,në pergjithsi dhe të sejcilit veç e veç e, sidomos të kryeministrit të Shqipërisë në veçanti, vendosëm që me këte letër t‘i drejtohemi opinionit shqiptar dhe kryeministrit të Shqipërisë z. Edi Rama!!
    Pjesa më e madhe jona,si mërgimtar që nga vitet e 70-ta e gjerë kë emigrantët e ri pas viteve të 90-ta,nuk pretendojmë dhe rrahim gjoks që kemi një nivel të lartë zhvillimi politik,ngase kushtet dhe rrethanat na e kan kufizuar në dheun e huaj një gjë të tillë,ama me çështjen komëtare jemi rritë ,edukuar dhe frymzuar nga ngjarjet historike,dramatike,tregjike e heroike qe perjetoj populli yne, nga gjysma e dytë e shekullit që shkoj e gjerë kë luftërat e Ushtrive Çlirimtare(ku më ate kohë Edi Rama ishte azil në Francë)
    Me këte rast konsiderojmë ,se shqiptarët dhe serbët mardhenjët ndërnacionale mes tyre sidomos më herët por, që nga viti 1878,e gjerë me sot jan në gjendje lufte,herë të përgjakshme,herë të armatosur e herë psikologjike e herë politike jo, për fajin e shqiptarëve!
    Pasi sllavët e jugut të udhëhequr nga serbët dhe malazezët ripushtuan 3/4 e trojeve shqiptare nuk u ngopën kurë me ate,por,gjatë Luftës së dytë botërore , bënë përpjekje për ta gllabruar dhe futë nënë ambrellë si republikë të shtatë tere Shqipërinë!
    Vukmanoviç Tempo me direktiva të akademisë serbe shtroj tezën e konfederatës ballkanike dje, apo( minishëngenit) siq po quhet dhe pranohet nga Edi Rama sot!!!
    Aleanca e tillë eshtë e vjetruar dhe i vie erë qelbi,ku këte erë qelbi do ta nuhatë edhe çdo fëmi i vogël me përjashtim të njerzëve të qelbosur siq eshtë zoti Edi Rama.
    Po u zgjuan nga varri Esad Pasha,Ahmet Zogu,Sinan Hasani,Kolë Shiroka,Ali Shukria e Rrahman Morina me siguri do i kanë zili Edi Ramës,për dashurinë dhe respektin e pa fund që ka ndajë Serbisë e ndajë Aleksandër Vuçiqit i, cili ende i ka dhëmbët të zhytur me gjakun e fëmive shqiptar në luftën e fundit!Ndërsa Fatos Nano e përgëzon sepse ai nuk goxoj ta sjellë në Shqipëri kasapin e ballkanit Sllobodan Milosheviqin por e takoj në Kreta!
    Më mirë se kushdo tjetër shqiptarët e Shqipërisë natyrale të, okupuar nga serbosllavia afër një shekull e gjysmë e, dinë se çështë liria,demokracia,lëvizja e lirë ,qarkullimi i mallërave,sepse më se 150 vite me radhë luftuan me serbomalazezet dhe nuk ngeli sokak në trojet tona pa u la me gjakun e bijë e dhe bijave më të mirë!
    Nuk ka shqiptar dhe shqiptare që eshtë kundër fçinjësisë së mirë,të urtë e të pastër me ata fçinjë që respektojnë ndërsjellshëm. Por fçinjësi me serbët të cilët na i dhunuan mbi 20.000 motra,nëna dhe vajza tona,me mbi 12.000 vëllëzër,motra,nëna dhe gra tonat të vrara, me 1653 të vrarë e mbajtur peng ende sot në varrezat në Serbi , me kafkën e figurës poliedrike te Ukshin Hotit, me dëmet matriale, ,pastaj me kidnapimin e bankave të Kosovës ;eshtë absurditet të mendohet që Shqipëria të futët në këte kazan konfederate me Serbinë edhe pse si individ Edi Rama mundë të puthet me Vuçiqin mundë të shkruaj e nënshkruaj,çfar të doj por, eshtë e vështirë që vendimet e çfar do lloji qofshin ato,mundë të zbatohen,pa pjesmarjen edhe të Kosovës luaneshë!
    Shëtitja nepër gërmadhat e Durrësit,e tri përsonaliteteve ngjante sikur të ishin së bashku nëpër Durrës ;Sllobodan Milosheviçi ,Zaievi dhe Aleksandër Vuçiqi,portreti i Edi Ramës ishte përkthye në ate të Sllobodanit dhe nuk vërehej fare!
    Dogmat dhe fantazitë e tija,me një prepotencë antinjerzore,para mediave, duke bëre krahasime me udhëheqësit kosovar se përse ata takohen me serbët në bisedime ,dreka e darka,e nuk thuhet as një fjalë per ta,duke e mjegulluar se takimi i udhëheqësve kosovar bëhet me trysninë e bashkimit europian,sepse ata shqiptar që kan marë pjesë në luftën e fundit kundër Serbisë,me deshiren e tyre kurrë në tryezë me kriminelin (zëdhënësin ) e Millosheviçit nuk ishin ulur ,aq më pak „gënjeshtari“ i Edi Ramës ,Ramush Haradinaj i cili duke i fale atdheut tre vellezerdhe, me ushtrinë e vet dhe forcave të natos , përzuri nga Kosova vëllaun e Edi Ramës ,Aleksandër Viçiqin,i cili edhe sot nuk njeh gjenocidin ne Kosovë por e cilson si trillim të ambasadorit të USA-së Wolker,si dhe diten e naten ban perpjekje per ti detyruar shtetet me ndikim qe ta c´njohin shtetesine e Kosoves.
    Parimisht ,Edi Rama eshtë dashtë që njëhere e përgjithmonë të i zbaton vendimet e mara të samiteve të Vlorës,Pejës,e pastaj,bashkarisht me Kosovën të mer vendim si vëllai me vëlla si( si do t‘ ia bëjmë ) që Serbia ta njoh shtetin e Kosovës, të na i këthen nga varrezat e Serbisë 1653 më të dashurit tonë,te na ktheje kafken e Ukshin Hotit, te paguaj dëmshpërblimin e luftës, të njeh gjenocidin dhe etnocidin që kreu ushtria e Millosheviqit,Daçiqit,e Vuçiqit në Kosovë,si dhe të gjykohen kriminelët që jetojnë shlirshëm në Serbi,të cilët kryen masakra ndër më çnjerzorët në shekullin që shkoj!
    Dhe më vonë të flitet per qarkullimin e lirë të njerzëve,e mallërave kineze,ruse e malazeze neper Shqiperi.
    Shqiptarët nga të katër anët e botës u solidarizuan me vëllezër e motra tona në Shqipëri me rastin e tërmetit,ku si falënderim dhe shpërblim per festat e fundvitit Edi Rama na shpërblej me puthjën e Aleksander Vuçiqit në Tiranë dhe Durrës!
    Falëmnderit Edi!!!

    Si përfundim,i, bejmë thirrje popullit shqiptar,në Shqipëri e sidomos Partisë Socialiste që,sa më parë ta nxjerrë nga radhët e saja këte mjeshtër pikturash Edi Ramën,për të mirën e partisë socialiste dhe për të miren e kombit,ndërsa populli shqiptar i bejme thirrje qe ta rrezoj nga pushteti dhe ta detyroj që të kërkon azil në Beograd,siq e detyroj Ahmet Zogollin!!!
    Dhe qeverise aktuale dhe,asaje qe vije ne Kosove i bejme thirrje qe ta shpalle person non grada kete satrap!!!

    Siegen e shtune me 21 dhjetor 2919
    Mehmet Musa; për kryesinë e Shoqatës SHQIPONJA në Siegen

    Effertstufer.104
    57072 Siegen
    Deutschland

    P.s.me kete leter bashkangjesim edhe letren derguar nga shoqata Shqiponja Aleksaner Viciqit me daten 21.07.2017 ne Beograd

    Reply to this comment
    • Rast i mrekullushem qe Shqiperia e Kosova te shktrijne kufijte - Por Hajredin Pasha nuk bie dakord - Kush jane tradhetaret? December 22, 00:11

      Murat Shabani jeni gabim. Nese do te ndjekim filozofine qe propozoni ju dhe Hajredin Beu (Haradinaj) se ky shtet (Serbia) na ka vrare e roberuar apo copetuar ne duhet te jemi ne lufte jo vetem me Serbine por gjithashtu me Malin e Zi, me Maqedonine, me Greqine, Me Turqine po e po, si edhe me Italine dhe Gjermanine. Pse jo edhe me Francen dhe Austrine. Edhe ato kane sjellur forca qe na kane pushtuar. Lexoje historine dhe do te kuptosh perse. Po te shikojme precedentet ne Europe do te shikojme qe Gjermania naziste vrau miliona polake dhe qytetare te Europes. Po ashtu Italia. Japonia gjithashtu filloj luften me SHBA pa e paralajmeruar dhe vrau me mijra ushtare amerikane ne Pearl Harbor si dhe ju shkaterrojn anije te shumta. Po ashtu lufta kunder Japonise i kushtoj SHBA-se mijra te vdekur dhe miliarda deme ekonomike. Japonezet vrane edhe australiane dhe neozelandeze dhe miliona kineze. Kinezet madje i shfarosen me viruse dhe bakterie dhe lende helmuese qe ja u hidhnin nga ajri. Benin eksperimente te gjalla duke i infektuar ne mase usjin dhe ajrin e ushqimet. Nese te gjithe keto vende do te futeshin ne bunker sic filozofoni ju, bota edhe so do te ishte ne lufte. Por pas luftes ka ndodhur gjithmone qe fitimtaret bejne rregullat dhe vendosin te ecin perpara. Keshtu beri SHBA, keshtu beri Britania me nazistet qe ja bombarduan Londre dhe vrane me mijra ushtare, keshtu beri Polonia me nazistet, keshtu beri SHBA me Japonine dhe keshtu me radhe. Pa permendur Rusine qe Gjermania i shfarosi miliona qytetare dhe ja rrenojn qytetet me kryesore te vendit. Filozofia e bunkerit eshte nje filozofi izolacioniste. Serbia humbi nje territor te madh qe na e kish vjedhur me ndihmen e fuqive te medha ne 1999. Eshte nje fitore e madhe e jona. Kush do ta mendonte ne 1913 qe Kosova do te ishte e lire nga Serbia ne 1999. Ne fakt Kosova duhej ti kthehej Shqiperise. Keta pronaret, dmth bejleret e tanishen te Kosoves harrojne qe Kosova ka qene dhe eshte pjese e Shqiperise. Dhe duket qe ky i ashtuquajturi Shengeni Ballkanik eshte rasti me i mire qe Kosova dhe Shqiperia te hapin kufijte e njerzve, mallrave, dhe punesimit. Kosova po e shkelmon kete rast te arte. Tani nuk kuptohet kush jane ata qe po tradhetojne ceshtjen shqiptare kosovaret e Hashim Thacit dhe Hajredin Beut apo Edi Rama. Ti ketu lart nga Gjermani, qe perfaqesoke te gjithe viset shqiptare, ke mbetur ne instikam (bunker) dhe nuk ke kuptuar asgje cka ndodhur ne Europen e pas luftes se II-te boterore. Ose jeni te gjithe injorant ose jeni idioter. Koha qe Shqiperia e Kosova te bashkohen ka ardhur me bekimin e SHBA-se dhe Gjermanise. Lereni Hajrdein Pashen ne bunker dhe perpiquni qe Shqiperia te behet nje dhe lerini idiotizmat qe thoni sepse dukeni qe ju jeni tradhetaret dhe jo KM Edi Rama.

      Reply to this comment
      • hajredini hahaha December 22, 00:28

        Në funksion të qëndrimit të tij se “Shqipëria punë ka, por nuk ka profesionistë”, ka ndërtuar dhe infrastrukturën ligjore, duke miratuar një ligj përmes të cilit ka vendosur t’ua bëjë më të lehtë emigrantëve të huaj që të punojnë në këtë vend. “Pionierët” e parë të emigracionit të huaj në Shqipëri janë 20 pakistanezë në fasoneri, pritet që të ketë një dyndje nga vendet e “botës së tretë”. Shqipëria po boshatiset nga shqiptarët, vendin e tyre po e zënë emigrantët, ju keni kurajon na lëvdoni ende një basketbollist të pispillosur dhe të trashë, pa asnjë formim e edukatë, që sillet si rrugaç rrugëve të shqipërisë?
        Po si nuk ju vjen zor?
        A jetoni në Shqipëri apo jashtë saj ju?
        Viktima të propagandës së nastradinit yë Rilindjes
        Ju vraftë zoti ju vraftë

        Reply to this comment
        • Fikus December 22, 00:31

          E vertete kjo qe shkruani dhe shume shqetesuese, por shqiptaret nuk kane fuqi te reagojne, tregu politik eshte mbyllur nga marreveshja Rama-Berisha e 2008, ose do qeverisi Rama ose do qeverisi Saliu.
          Per gjerat kryesore merren vesh, ky eshte pazari
          Publiku nuk kupton, eshte naiv budalla si ky me siper qe na permend Hajredinin.
          Besojne cdo gje qe thote Rama keta njesoj si delet qe nuk munden pa cobanin.
          Nderkohe ligjet për “Shtetësinë” dhe “Për të huajt” të miratuara në parlament që lehtësojnë marrjen e fuqisë punëtore nga vendet e botës së tretë askush prej tyre nuk i ka lexuar

          Reply to this comment
          • Kalimtari December 22, 03:58

            Budallenjte kujtojne se vendos Rama,po ashtu sic besojne se qendra e gravitetit eshte Shqiperia,pa le me pastaj Kosova.Fuqite e medha,marrveshjet e te medhejve vendosin,te tjeret i bien legenit kot.Rama te pakten qendron ne krahun e Amerikes,Harajdini eshte injorant qe genjen veten

      • Qualcuno December 22, 08:40

        Nuk heq asnje pike a presje. Shqiptaret viktime e mentalitetit te lene trashegim nga 50 vite veteizolim.

        Reply to this comment
      • XXXL December 22, 15:04

        Ky së pari qënka 1/2 analfabet shifet shkrimi tjetra me siguri një problem social në D dhe ky i bjenë disa here posht-nalt nëpër Serbi dhe nese ka pass kosove i fut policit serb disa euro në xhep kësi arschloch-a janë këta

        Reply to this comment
      • Po ky kllufi nga na doli kaq i zgjuar? December 22, 16:51

        Edhe fare fare pa identitet, edhe kritizer i vijes se pare sulmuese, kjo sikur nuk shkon zoti kuluf.

        Pyetja e ngjitur me kaq dyshim prej teje ne fakt e ka pergjigjen brenda, por ti me sa duket i ke syte te lyera me graso te kuqe partie dhe nuk mundesh as t’i dallosh as sharlatanet e vertete, dhe as ta shpjegosh me argumente bindese, se perse sipas teje tradhetar na qenkerka ai beu yt imagjinar.

        Pasi u lodhe shume me profecira boshe dhe iu kundervure si idiot i pa cipe (c’te mbjellesh do korresh) si artikullshkruesit, po ashtu dhe atij kosovarit kurajoz, fillove te besh krahasime me vende te tjera te botes, vetem e vetem per te justifikuar salton e pa pritur akrobatike te beut tend, ose me mire te themi adhuruesit te atdheshitesit mit’hat bej frasherit, pluhuri i eshtrave te se cilit sapo u priten dhe u nderuan me ceremoni te sostisur qenveritare, ne prani te disa gojekycurve sahanlepires dhe kameramaneve bytheshitur. Dobicat e bodrumit kane filluar te kamuflohen gjoja si njerez te penes, por syrit vigjilent te shqipes nuk i shpeton asnje grime matrapazllek.

        Reply to this comment
    • Dy ministra kosovare ne qeverine e Shqiperise - Po qeveria e Kosoves!? - Asnje December 22, 20:05

      Rama eshte i pari KM i Shqiperise, ne pas 1990-n, qe ka dy ministra me origjine nga Kosova (Canaj dhe Shahini). Nuk i kam pare kete ta bejne kosovaret. Pra, duket hapur se kush eshte per bashkimin e trojeve dhe kush eshte kunder ketij bashkimi. Le te marrin edhe kosovaret, ky Albin Kurti, se Hajredin Beu e dime qe nuk e ben kete gje, ne pune nje ose dy ministra me origjine nga Shqiperia. Le te na tregojne patriotizmin me vepra dhe jo me fjale. Ketva bertasin ne televizione se jane kunder Serbise dhe pro bashkimit me Shqiperine dhe nuk lene fjale te uleta pa thene por me vepra jane kunder bashkimit me Shqiperine. Hidhuni Hajredin Beu dhe Hashim Efendiu ne veprim dhe mos na derdellisni kot me gogolin Serbi. Keni 20 vjet qe jeni te lire dhe e keni lene ate popull ne izolim. Tani kerkoni ta futni edhe ne Bunker, kur ju jepet mundesia te shkrini kufite me Shqiperine.

      Reply to this comment
  2. Pellazgos December 21, 23:21

    Po cfare factor este nje State i dale nga dy Perandorite e fundit i Shaban.
    I thone 1100 vjet Perandori Greke Bizanti dhe 500 vjet Osmane.
    Pa me thuaj ty zoti Murat “Pellazgu” se cfare rendesie kane Emrat qe jane gjeja me e Shenjte e Kombit?
    Ju myslimanet kini qene Greke Orthodhoks para Turqise,cne na dilni “Patriote”?
    Ku ishin “Shqipetaret” per 16 shekuj kur nuk kishte Institucione perfaqesuese?

    Reply to this comment
    • @Pellazgos - Keni vjedhur historine dhe kulturen tone - Mburreni me rrena December 22, 00:17

      @Pellazgos – Rrenat qe te kane shplare trurin ty qe paska pasur 1100 vjet Perandori greke jane idiotizma greke. Ka pase vetem Perandori Romake. Tre shtete te atehershme Iliria, Epiri dhe Maqedoni flisnin shqip. Kete e kane shkruar historianet ne leter. Ju e dini shume mire, por nuk ju pelqen. Ju greket keni pasur vetem disa qytete-shtete si Athina e Sparta dhe disa te tjera dhe kaq. Mos u bej merak sepse shqiptaret jane zgjuar dhe e dine mire historine. Toka dalengadale do te shkoje tek i zoti. Ashtu sic Kosova vajti tek shqipetaret. Ato fshatra qe rrethojne Athinen flasin te gjithe shqip zotrote. Shko, shko degjoji si flasin dhe pastaj do ta kuptosh se kush jane te zotte e Greqise dhe kush jane shqiptaret dhe kush jane greket ne histori.

      Reply to this comment
    • Zigur Qarri December 22, 00:17

      Myslimanet ka qene greke ortodoks para Turqise?!Sipas teje,Turqia i mesoi shqip shqipetareve,perderisa paskan qene grek?!
      Edhe vendet qe u kristianizuan adaptuan ne shumice emra fetare,por kjo nuk ka ndryshuar indetitetin kombetare.
      Nuk jan emrat gjeja me e shenjte e nje Kombi,por gjuha,dhe gjuha shqipe eshte po ajo si e ka folur Zoti.

      Reply to this comment
      • Epiriot me Zemer e Shpirt December 22, 09:30

        Gjuha shqipe nose nga Emri eshte gjuhe perzierje e llahtarshme.
        Kjo per faktin se shqiptaret jane etnotip i ri.
        Perzierje malukatesh.
        Vendasit e vertete Jane Arbereshret apo Epiriotet ne origjinal,.
        Une edhe shume te tjere te minoritetit Arberesh3ne project tona Epiriote,nuk kemi levizur nga vendi.
        Kemi pse te nderrojme emrin nga Arberesh be Skithtar.
        Ju skithtaret jo vetem na keni grabitur token,por edhe na keni vjedhur gjuhen qe ende e flisni me sintakse sllave.
        E jo vetem kaq por edhe shpifni kunder nesh lloj lloj idiotesirash.
        E dike ti cfare gjuhe ka folur edhe flet zoti.
        Ketu eshte hapur çmendine kolektive.Te gjithe Jane bere gjuhetar ,historian,inxhinere,politikane.Te gjithe turkosllavet kane marre ne for stafeten e vendasit.Po our I pyet per originen u vjen turp te thone jemi boshnjak.
        Por genjejne paciperisht. Ose thone Jemi Ilir.
        https://youtu.be/3W4U3K_LckI ja na e perkthe pak kete kengen zigur se e ke ne gjuhen tender origjinal.
        Zigur Kalashi pakistanit. Enver Hoxhen ujkun e Epirit, prandaj e urreni se ju beri te flisni shqip dhe te hani me luge e pirun se deri atehere ushqeheshit me gishta si zezak.

        Reply to this comment
        • Zigur Qarri December 22, 10:26

          Pa mbaruar nje diskutim,fillon tjetrin!Qendroi asaj qe the ne fillim,per te cilen edhe tu pergjigja,dhe mos fol kodra mbas bregut.
          Dukesh qe je pa rrrenje.

          Reply to this comment
      • mirel December 22, 15:29

        Po o Zigur, sipas Pellgut minorikar te ketij perllazgut, turqit e thanin shqipen me mire nga arvanitasit.
        E dyta ky Dulja qe e mban veten per Pellazg verteton ate qe thone turqit ne dokumentet e tyre, se popullsia e Greqise me emra dhe mbiemra ka qene “ortodokse” shqiptare, dhe qe jane greket qe i kthyen dhe shnderruan emrat e popullsise ne emra myslimane, me qellim eksodin e tyre drejt Turqise.
        Te njejten gje bene me emrat e vendeve duke i kthyer nga emra shqiptare ne emra greke.
        Pellqeni i Dules e thote vete, po harron se cfare thote. DMTH popullsia greke ka qene arvanitase qe shqipen jua mesuan turqit, por emrat i kishin “ortodokse”..
        Hajde kuptoje ti, kur gjithe Jugu i Shqiperise kishte elementet bizantine katolike e ortodokse bashke.

        Reply to this comment
  3. Ylli December 21, 23:48

    A nuk ju duket kjo qe keni shkruar apo cituar ekzagjerim dhe naivitet bashke ??
    Eshte e pafalshme per nje analist apo dimplomat karriere te arrij perfundime te tilla te stilit te komentuesit te zakonshem .
    Ne 1912 ne nuk kishim shtet te kujdesej per Kosoven .Ne kishim deshiren e madhe per te pasur shtet .
    Per shtetin e ri shqiptar te 1920 ,Kosova ishte nje problem i madh qe nese shteti i asaj kohe ne formim e siper do nderhynte ushtarakish ,rrezikohej vete formimi i shtetit shqiptar .
    Ne 1945 ,komunistet shqiptar dhe ata kosovare i kthyen ne skllever te “internacionalizmit proletar” dhe idese antishqiptare te ” bashkim – vellazerimit” !
    Vetem mbas 1990 ,politika shqiptare vendosi çeshtjen e Kosoves ne plan te pare dhe kosovaret me durimin e tyre stoik e atdhetar ,arriten te nderkombetarizojne ceshtjen e Kosoves e cila ka si zgjidhje nderhyrjen e NATO s .
    Vertet qe Tirana politike ka gabimet e saja ,por te mohosh ne pergjithesi angazhimin e lidershipit shqipar eshte cektesi ose loje perfituese e çastit .
    Te pakten z.Murati.duhet te pranoni qe Edi Rama ka meriten e madhe qe ishte politikani i pare i majte ( mbas Majkos) qe te majten shqiptare e kosovarizoi dhe i hoqi pershtypjet antikosovare qe mbizoteronin ne opinionin kosovar mbas takimit Nano – Milloshevic !!
    Shto dhe deklaraten ne mes te Beogradit per njohjen pa kushte te pavaresise se Kosoves nga ana Serbise dhe kjo besoj na detyron te jemi me te matur me fjalen ” tradhti” qe ne shqiptaret e perdorim kaq papergjeshmerisht.

    Reply to this comment
    • hajde hajde December 22, 00:25

      Ja nje antikomunist mbeshtetes i Rames qe drejton partine pasardhese te komunisteve
      Hahahaaa
      Ishim Rumpalle me Saliun
      U bem RamPallë me rilindiotet e cetes se kalamajve te pispillosur hajdute

      Reply to this comment
  4. Niku December 21, 23:56

    Shume sakte z. Murati. Shqiperia po vuan nga politikane te shitur dhe te papergjegjshem. Cdo veprim me Serbine dhe Greqine duhet ” mat shtate here dhe pre nje here” sepse historia eshte e tille, na kane mare me shume se gjesmen e territoreve. Shqiptaret jane naive dhe harojne shpejt, ndersa serbet te organizuar per qellimet e tyre.

    Reply to this comment
  5. Adih December 22, 02:36

    E njejta politike midis Serbise dhe shqiperise ,dhe direkt ose indirekt kondra Kosoves fatkeqesisht , ka filluar qe ne 45 e deri me sot …
    Ne kohe te diktatorit Enver ,shqiperia ,kur kishte ndonje hall ose revolte ,Enveri i merte leje Titos dhe Titoja bende reprezalje ne Kosove ,edhe ne rastin e kundert Enveri e ndihmonte Titon kur fillonte revolte ne Shqiperi E kane lozur shume bukur cperqendrimin e vemendjes . .Kete e kemi pare dhe provuar ne rregjimin e diktatures komuniste .

    Nje ekonomist ,qe punonte ne kohe kur Mehmet Shehu ishte kryeminiister ne Kryeministri , tregonte fshehurazi dhe me frike .Shqiperia ben tregeti 90 % te tregetise me Serbet , prej dekatsh me radhe , me vjen te qesh ,por me vjen edhe inat ,pse luan teater majmunash me ne popullin Enveri gjoja e ka kundershtare politik Titon ,dhe sic e dime neper gazeta dhe ne lajme ata hiqeshin si “kundershtare te betuar ” me njeri tjetrin ne politike dhe ne ekonomi, .Tregonte ekonomisti .,miku i im .
    Fatkeqesisht edhe sot si dikur
    vazhdon i njejti stil , gushe me gushe me serbet politikanet tane shqiptare .dhe te dy palet kondra kosoves .

    Si ka mundesi Serbia nuk e njeh Kosoven si shtet dhe Rama e theret ne Tirane dhe per ironi ,i tregon demet e termetit a thua se i vjen keq VUCICIT per ne shqiptaret .
    Mos u habisni si Enveri me Titon dikur dhe Rama me vucicin sot edhe Sali Berishen dje ,qe furnizoi me nafte tanket serbe per te vrare femite , vllezerit e motrat tona ne Kosove. .Seshte per tu habitur .nga keta politikane te ketij tranzicioni post komunist . anti shqiptare dhe anti Kosove …
    Prandaj dhe Amerika ,po reformon me dhune sot ne shqiperi reformen ne drejtesi me SPAK e BKH ,se i ka kuptuar keto lodra anti kosove dhe anti BE nga neokomunitet politikane te sotem Shqipaare .:.Eshte budalla ai qe nuk e kupton .
    ka ardhur koha dhe jemi shume te vonuar , ne shqiperi ,te vijne e te marin ne dore fatet e atdheut ,shqiperine ,djem te rinj ne politike ,qe jane te pa korruptuar dhe mbi te gjitha me principe perendimore ..Amerika kete deshiron , dhe do e realizoje tamam si me bombardimet ne Serbi . ?????!!!Ka ardhur koha e arte per te gjithe Shqiptaret mbare ne Ballkanin perendimor

    Reply to this comment
    • Vatra December 22, 15:35

      A s’e paskeni pasë idol rexhimin e marshall kovaçit ë kur është puna për tu sulmu Enveri rroftë Tito që e zhilloi dhe demokratizoi Kosovën dhe poshtë Tito se e masakrroi Kosovën ik more kali

      Reply to this comment
      • Bolla ke votra December 22, 17:55

        Ku ku moj nan, ene votren kishim mangut ktu n’forum. Nuk e di se ku e ksa msu kaq shke*yshem shqypen ky analfabet aspak funksional, po menja ma thote ne teqe me libna e shqaut

        Reply to this comment
  6. fteri December 22, 05:40

    Tensionet serbe ndaj Kosovës duhet të merren më seriozisht nga Tirana ,jo të gënjehen me oferta 1.2 milard euro të BE-së për ballkanin ,apo premtimet e Vuçiçit për ndihma ndaj tërmetit.Në kasolle do të rrimë dhe pushtim Serb nuk pranojmë.
    Mos u gënjeni këto tensione jan edhe ndaj Shqipërisë . Qëllimi i sebisë është dalja në adriatik ,pa njohë kosovën si shtet ,dhe pa dhënë llogari për gjenocidin serb në kosovë.,këtë e kupton dhe bufi.

    Do të ishte naivitet i madh diplomatik dhe shtetëror, nëse Shqipëria ose Edi Rama ose politikan të tjerë në shqipri apo në kosovë do ta shihte veten të ndarë nga kosova ,kjo strategji e rrezikshme serbe është PËRÇA E SUNDO ,ndaj Kosovës dhe shqiprisë .

    Prandaj ndal Edi Rama shengenin pa kosovën ,pa njohur kosovën shtet ,nuk hiqet dogana e Ramushit.Gardhet do hiqen kur jemi të siguruar nga serbia se nuk do bëjë dëme në njerëz ,tokë e bagëti.Nuk ka europianizim pa siguri kufijësh .Kush mendon se do të hiqen kufijtë është budalla , aventurjer ordinar i mjerë.

    Nuk ka shqipëri pa kosovë dhe kosovë pa shqipëri . .Bashkimi bën fuqinë të mundim kalin e trojës që sillet si vdekje në troje shqiptare.

    Vuçiç që nuk njehë masakrën e Reçakut ,të vrarët në kosovë.Kjo e bënë të vështirë suksesin e kalit trojës në Tiranë e Prishtinë.Njohja reciproke serbi-kosovë ,hap dritën jeshile për heqje të doganës e lëshim të frëngjive
    me pushkënë dorë.

    Reply to this comment
  7. DRENICA E KUQE December 22, 07:36

    Z. Murati, eshte e pafalshme, politikisht, diplomatikisht dhe ushtarakisht… qe Tirana shqiptare (hiq Epoken politiko-ushtarake shqiptare te Enver Hoxhes) nuk ka menduar sa e siç duhet per tokat e veta te pushtuara e te copetuara prej fqinjve pushtues, poshterues e dinake si Serbia, Mali i Zi, Bullgaria, Greqia etj. Po, nje budallallek i shqiptareve qe shihet krejt per fushe eshte peshtyrja e komunisteve shqiptare, gje qe nuk ndodhe ne te gjitha shtetet e rajonit ku kane qene ne pushtet dhe jane edhe sot po ata “komuniste” e “atdhetare”, dhe, fatkeqesisht, edhe ne Kosoven e pushtuar shqiptare serbo-kosovaro-nderkombetarisht jane ne pushtet po “komunistet shqiptare” dhe pasardhes te tyre te rafinuar, te cilet kane zgjedhur te heshtin dhe ta drejtojne gishtin e maskuar drejt komunisteve shqiptare, se, ju atje nuk po e dini ende se Prishtina eshte plot me kopila te Titos, te Rankoviçit e te Millosheviçit, bile-bile, shume prej jush atje keni zene t’u besoni atyre kopilave dhe te bashkepunoni me ta, te kurriz te me shqiptareve qe kane punuar e sakrifikuar per ceshtjen madhore kombetare dhe per bashkimin e trojeve te pushtuara e te copetuara shqiptare. Prishtina gjithmone I ka sherbyer pushtuesit serbo-jugosllav, po, Tirana, si mund te jete kaq miope politike e diplomatike, qe te mos e parashikoje gjendjen e tokave dhe popullit shqiptar brenda tyre?! Serbia dhe shtetet pushtuese e poshteruese perreth, kudo qe gjenje vend te pershtatshem, e hedhin karremin per te gjithe brezat “patriotike” e “shqiptare” dhe natyrisht qe gjendja e Shqiperise dhe e shqiptareve, kesisoji, do te bjere gjithnje e me poshte, per fat te keq.
    Prishtina shqiptare nuk eshte ajo qe e shane si me bisht kali dhe e çon neper gjykata vendore e nderkombetare luften e UÇK, por, ajo eshte Prishtina tradhtare e çeshtjes shqiptare, Prishtina e kopilave dhe kopilesh(t)ave te Titos e te Millosheviçit, qe, per ta mashturar Tiranen jane ne gjendje te hane MOLLA diten e naten!…
    Kujdes, Shqiperia ime!…

    DRENICA E KUQE

    Reply to this comment
  8. Astriti December 22, 07:51

    Megjithe respektin qe kam per profesorin tim, autorin e ketij artikulli, pergjigjen e sakte ia jep komentuesi: “Rast i mrekullueshem qe Shqiperia dhe Kosova te shkrijne kufijte….”!

    Reply to this comment
  9. Durrsaku December 22, 08:21

    Dikush ne nje koment barazon Serbine me pushtues te tjere qe Shqiperia ka patur duke radhitur dhe Turqi, Gjermani, Itali.
    Ky eshte nje naivitet, djallezi ose te dyja bashke. Sepse pushtuesit e tjere Turqi, Itali, Gjermani nuk kane pretendime territoriale ne Shqiperi. Nuk thone per nje pjese te truallit shqiptar se eshte pjese e tyre si thote sot Serbia per Kosoven.
    Keto qe heqin paralele mes Serbise dhe Turqi, Itali, Gjermani jane ato qe Shaban Murati i drejtohet ne krye te shkrimit. Pra jane ato qe i dhimbset Serbia dhe e duan me shume se Kosova dhe Shqiperia bashke.

    Reply to this comment
  10. E èma e Zeqos December 22, 08:23

    Nuk ka nevojè askush nga fqinjèt tè “bèjè politikè tè stèrholluar” pèr tè larguar Shqipèrinè nga Kosova.
    Tufa e pleshtave shqipfolès qè kanè shpikur KOMBIN KOSOVAR, e bèn kétè gjè nè mènyrè perfekte. A mund ti mbledhèsh pleshtat nè njè dorè? E zorrshme, e pamundur.
    Shqipèria duhet tè ndjekè rrugèn e saj. Èshtè humbje kohe, vazhdimi i gèrrvèrreve me “politikanè” tè tipit Haradinaj dhe gjithè bagazhit bythèlèpirès rreth tipave si ai.
    Respekt pèr luftèn Ramush, pèr politikan nuk na duhesh.
    Politika e shqiptarève, duhet ta ketè qendrèn nè Tiranè. Ata qè janè tè pavendosur akoma, nèse janè “KOSOVARÈ”, le ti bashkohen komunitetit rom dhe ashkali nè Kosovè. Ata, mbase e hanè sapunin pèr djathè dhe pranojnè kombèsinè kosovare.
    Korri i zhabave analfabete, nuk duhet tè lejohet tè vendosè diskursin politik nè Tiranè.

    Reply to this comment
  11. hasani December 22, 08:33

    Me mire se kaq per heqjen e kufirit me kosoven nuk ka. Artikullshkruesi dhe sidomos ai komenti i mender shoqates se madhe … jane nje turp per te qene shqiptar. Po si do te eci kosova drejt marreveshjes me serbine, duke i spallur lufte (mos valle kujton ramushi se usa do te luftoje per kosoven kundra serbise?) si do te zhvillohet shqiperia dhe gjithe rajoni me dokrat e ramushit, nje kokerr budallaj? He se shpejti me formimin e qeverise se kosoves, usa do ti vere ne rresht kosovaret, se nuk do te shpenzoje dollare e forca per ta kundershtuar ate. A e vute re debilin kryeminister, do te heqi taksen (apo jo?), nuk eshte kunder rregullimit te kufinjeve (apo jo?). Vetem sa genjeu popullin e kosoves per te marre votat po politika nuk ndryshon asgje. Por ashtu si duket edhe populli kosovar nuk i ha me genjeshtrat, qe e tregon sakte vonesa per formimin e qeverise se ato jane vetem disa cakenj qe mundohen te shqyejne sa me shume nga pasuria e kosoves dhe asgje me teper.

    Reply to this comment
  12. MDO December 22, 08:35

    NDALOHEN KOMENTET QË FYEJNË AUTORËT E FTUAR NË DITA

    MODERATORI DITA ONLINE

    Reply to this comment
  13. ETHEM LALAJ December 22, 09:16

    O SHABAN:MOS SHKRUAJ BRROÇKULLA SI SALIU,LIKJA E KO.NISMA ESHTE E KANCELARES MERKEL DHE MBESHTETET NGA SHBA.
    -NUK MUND TE ZGJIDHEN PROBLEMET PA DIALOG DHE ME GURE BLLOKIMI.
    -RAMUSHI ESHTE PER TE ZBRAZUR TOPA DHE KURTI PER DJEGJEN E KUVENDIT NE KOSOVE E SHQIPERI ME L/VV.
    -ATA DY I MARRIN DIREKTIVAT NGA SALIU DHE DO IZOLOHEN SI SALIU.
    -RAMA ESHTE POLITIKAN VIZIONAR,PAQSOR,E DO VENDINVE TIJ TE ECI PARA DREJT BE.KY ESHTE OPINIONI SHBA+BE.JU JENI ME MENDIME SALISTE..PERÇA E SUNDO,IZOLIM EKSTREM..!
    -KOSOVEN NUK E NJOHIN:RUSIA,KINA,FRANCA,RUMANIA,GREQIA..ETJ.LE TA NJOHIN ME PARE KETO…DHE NE FUND SERBIA.DHE JO E KUNDERTA.PER KETE KAN FAJ NDERKOMBETARET.SIDOMOS RUSIA,KINA,SHBA..!
    -NE LUFTE ARMIKU ASGJESOHET PJESE-PJESE..Z.MURATI,ME KRAHE-MARRJE,SHPINE-MARRJE E JO BALL PER BALLE.KETE RRUGE QE PO ZGJEDH KOSOVA KUNDER TE GJITHEVE ESHTE E GABUARE.JU PYES JU:
    -PSE ME PENGONI MUA QE RE SHKOI NE KOSOVE,MAQEDONI,M.ZI,SERBI,BOSNJE, ETJ ME KARTE INDENTITETI..!?KAQ THJESHT.DHE UNE BE SERBI DO THEN FJALEN TIME:”KOSOVA NUK ESHTE ME JUAJA,ESHTESHTET ME VEHTE,NJIHENI DHE PRANONI GENOCIDIN NDAJ SAJ.PIKE

    Reply to this comment
  14. shkumbini December 22, 09:56

    Zoti Murati ju keni plotesisht te drejte,por mos e zgjasi.Problemi eshte se politika e Shqiperise eshte e kapur prej momentit te ardhjes se Janulatosit me leje te S.Berishes dhe hekjes se Fan Noli.Fatos Nano u mondua ta shesi Kosoven ne takimin me Milosevicin ne Greqi por e tradhetoj I.Rugova.Edi Rama eshte i emeruari i Nanos dhe vazhdon politiken …..Shkurte ku don Rama ne mesin e 4 kryeministrave Ortodoks te kete nje tjeter….

    Reply to this comment
  15. mati December 22, 10:16

    Diplomati dhe profesori amerikan Edwart Joseph ne emisionin NBH qe transmetoi RTK thote:une e kuptoi plotesisht pse e bene keteA.Vucic por nuk e kuptoj pse e bene E.Rame.Nuk e kuptoj pse nuk reagon politika dhe opozita ne Shqiperi?

    Reply to this comment
  16. Amerikanët nuk ndërtuan paqen në Europë mbas luftës së dytë botërore duke bashkpunuar me Gëbelsin! December 22, 11:13

    Rastësisht unë, një fshatar pensionist u ingranova në politikën e madhe të mardhënieve serbo shqipëtare. Të më falin bashkëkomentuesit por unë po e lidh dipllomacinë e madhe të “politikanit të rangut botëror” Edi Ramës me derrin tim. U mbaruan peletat dhe agrobiznesmenja më ofroj një thes me peleta serbe. I kujtova asaj lajmin e mjellit me grur jashtë standartit importuar nga biznesmenët tanë dhe ….. megjithëatë e mora thesin serb se nuk kishte prodhim vëndas. T’ më besoni që, kur i afrova tasin me peletat serbe derri i mori erë dhe në vënd që ti kullufiste, sikurse bënte më parë, u largua dhe nuk i vuri në gojë. Derri me intuitën e tij diplomatike prej kafshe e kuptoj se çdo të thotë të kesh mardhënie me serbët dhe më bindi vërtet që lajmi për mjellin bër me grurin e kalbur serb që rrezik është mar nga mafiozët tanë si mbeturinë për të cilin ndoshta serbët kanë paguar që ta heqin qafesh, ky lajm duhet të jetë i vërtetë.
    Tani ky kryeministri ynë nuk ka të paktë një të qintën e nuhatjes diplomatike të derrit tim që ta kuptoj që serbët na e kanë me hile? Mos vall vërtet ky kujton se njohja e pavarsisë së Kosovës do të bëhet duke hequr kufijtë e Kosovës me Sërbinë kur me kushtetutë Serbia e quan Kosovën pjesë të saj? Si të vijnë sërbë e maqedonas bashkë si në shtëpinë e tyre në Shqipëri mbasi të kenë uluritur në stadiumet e tyre “vdekje shqipëtarëve” ? Si të pranojmë që të sjellin mafiozët tanë dhe serbë grurin e kalbur që se hanë as kafshët po ta sjellin në trajt peletash, pa kontroll doganor e kufitar? E si mund të pritet ish ministri i propagandës e informacionit Gebelsi i Millosheviçit, presidenti Vuçiç mbasi deklaron që NATO sulmoj pa shkak Serbin mbështetur në një sajes djallëzore të shqipëtarve dhe amerikanëve në trajtën e një masakre që nuk ka ekzistuar? Si mundet që në të njëjtën tavolinë, pa u zhdukur jehona e kësaj deklarate, të ulet kryeministri apo presidenti i Kosovës të sapo akuzuar në mënyrë tamam gëbelsiane për mashtrim me masakra të sajuara,me akuzuesin Vuçiç? Dhe si mund të bësh parlelizmin idjot që edhe Amerika mbas luftës së dytë botërore bashkpunoj me Gjermaninë? Jo amerikanët nuk bashkpunuan me Gëbelsin dhe bashkpunëtorët e tij. Po të ishte gjall Gëbelsi i propagandëes së Millosheviçit gjerman,Hitlerit, mbas luftës së dytë botërore, amerikanët nuk do të bashkpunonin me të për të ndërtuar paqen e fqinjësinë midis popujve dhe nuk do ta linin atë që të deklaronte në mënyrë të poshtër që masakrat e tipit hitlerian ishin shpikje të amerikanëve, por do ta çonin në Nurenberg dhe do ti vinin një kollaro në qafë sikurse u a vun bashkpunëtorve të tjerë të Adolf Shikelbrugerit alias Hitler. Në qoftë se sërbët duan paqe, bashkpunim dhe mender minishengen me shqipëtarët ata jo të mohojnë por të kërkojnë falje për masakrat për shekuj të tërë ndaj shqipëtarëve, ose të paktën për masakrat e qeverisë ku Vuçiç ka qën ministër që të jetë i besushëm të paktën nga ana formale. Një minishengen është real vetëm midis shteteve të pavarurar dhe në qoftë se Vuçiç e ka me sinqeritet të njoh pamvarsinë e Kosovës të paktën për ta bër të besushëm këtë palo minishengen nga pikpamja po formale . Përkundrazi ai llobon në mënyrë agresive deri në xhunglat e Afrikës për të çbërë edhe ato njohje që janë realizuar. Atëhere a nuk është djallëzi që ta ftosh Kosovën në një minishengen kur ti e quan pjes të shtetit tënd. A nuk është kjo as më pak e as më shumë që shqipëtarët e Kosovës të pranojnë, duke hequr kufijtë me Sërbinë për hatër të minishengenit, që ata de fakto janë pjesë integrale e Sërbisë sikurse thotë kushtetuta e Sërbisë?
    Mirë Serbët këtë duan nëpërmjet minishengenit po kryenministri ynë që quan qeveritarët e Kosovës në më nyrë të turpshme gënjeshtarë, pa u konsultuar fare me këta qeveritar për nismat e tij për lëvizje ku hapi i parë duhet të jetë duke mos cënuar unitetin ton si komb, ky kryeministër mos është i vetëm në këtë inisiativë që bie era tradhëti ndaj kombit? Zoti Shaban të gjithë politikanët më me zë të hapsirës mbar shqipëtare duhet të prononcohen për këtë inisiativë dhe le ta dimë të gjithë kush do të rreshtohet me Ahmet Zogun jo të vitit 1924 por atë të vitit 2019. Mos vallë do të ishte më mirë që derri im të ishte kryeministër i Shqipërisë që me feçkën e tij me nuhatje të hollë diplomatike të kuptonte se kush janë sërbët me president Gëbelsin e Milosheviçit?
    Njerëz mos vall serbët po realizojnë ëndrrën e Millosheviçit pa tanke e maskra që të rianeksojnë Kosovën me djallëzitë e tyre diplomatike dhe të realizojnë spastrimin etnik të trojeve shqipëtare duke mbështetur Esat Pasët dhe Ahmetë Zogollët i rinjë që për për tridhjet vjetë kanë arritur të përzën rreth 2 miljonë shqipëtarë nga trojet e tyre me politikën e kusarisë totale KÇGJ, “kap çdo gjë”?

    Reply to this comment
    • Gzim Kulufi December 22, 12:50

      Fshatar i nderuar, shembullin me derrin dhe mjaft gjera i ke te bukura e te sakta. Por serish nuk jep asnje zgjidhje, se si mund te ecet drejt njohjes se Kosoves. A nuk do te ishte me mire te mos i perzieje te gjitha ne nje thes, derrin tend te ngopur e me nuhatje te habitshme, miellin e prishur te magazinave serbe, pergjegjsine qe duhet te mbajne biznesmenet shqiptare per kete gje, krimet serbe te 98-99-es, Gebelsin gjerman dhe bashkpunimin amerikano-gjerman pas luftes, ministrin (nuk e di per sa muaj apo vjet) Vucic te kohes se Miloshevicit dhe presidentin e tanishem Vucic, gjetjen e rrugeve te bashkpunimit me shtetin serb deri ne njohjen e Kosoves, kriminelet serbe dhe popullin serb? A nuk do te ishte me mire ti ndaje te gjitha ne thaset apo trastat e tyre te pergjegjsive, per te pare pastaj ne te ardhmen! Sepse nuk ke dhene asnje ide per te ardhmen, ngaqe i ke futur te gjitha gjerat ne nje thes!

      Reply to this comment
    • xxx December 22, 16:59

      Fshatar i nderuar ke fol drejt e mos e luj hic

      Reply to this comment
  17. kasem gahinji December 22, 11:29

    ti thuash tjetrit qendro ne kembe,nuk do te thote ta injorosh apo shesesh.ta kerkosh tjetrin hajde ne tryeze te vendosim bashkerisht ,nuk do te thote injorim,as shitje.perralla me konfederta nuk lidhet me qarkullimin e lire,ndryshe do te injoronim shengenin e madh.le te kerkojme atehere vendosjen e regjimit te vizave ne europe,duke anlluar shengenin europian.konfederata ballkanike shte veper engleze,e perqafuar nga jugosllaviae paraluftes dhe paslufta e ringjalli po me direktivat engleze.nuk kish kellqe everi dhe titua te shisnn dhe blininsepse ish vendosur nga fuqite e medha qe nuk do e lejoheshin ndryshim kufjsh.eshte tjeter gje perpjekja e agjentures jugosllave ne shqiperi gjate dhe pas luftes.mos hidhni balte mbi enverin i cili e beri te qarte qe ne ate kohe,sy me sy,qe ceshtja e kosoves do zgjidhej sipas parimit te vetvendojes,qe funksonon dhe sot.pra te keqen kosvaret ta gjejne brenda tyre,jo te enveri.unc ka bere krime ne kos9ve?idiotizem dhe perpjekje per faren e percarjes,ashtu si edhe refuzimi i tryezes se rumbullaket ballkanike.po krimet e kosavarevete rgjimentit skenderbeg ss pse nuk i permendin?lexojme te gazeta sot dokumentat e cia.pse nk flasin per kthimin e trojevete kosoves si vatra te udb?enveri asnjehere nuk ua permendi.pse?se nuk donte faren e percarjes.kushe shpiku “kombin ksovar”,ps,edi,apo bukeshkalet e kosoves.prandaj kujdes.se pari dhe kryesoja,vete kosovaret duhettepastrohen nga e keqja.pastaj te hedhin syte ketej dhe te shohin,se jopak ka bere shqiperia per kosoven,qe gjate luftes dhe me pas.

    Reply to this comment
  18. Amant Dregjoni Boston December 22, 13:24

    Rama e realizoi qellimin E gjithe kjo zallamahi eshte ne fakt nje shpikje e edit per te hequr vemendjen e per te spostuar luften per ligjin antishpifje. Ai me mjeshteri shfrytezoi gjitheçkah qe nga mbritja e lidereve te ballkanit tek akuza per ramushin qe genjen. pra e ngrefi mrekullisht situaten tjeter. natyrisht ne fillim u degjuan kakaritjet nga kosova, fyerjet , mallkimet nga te perditshmit e asaj treve, Pastaj u kujtuan keta brenda kufirit shteteror, opozite e politikane qe u erdhi ne dore te shfryjne edhe nje here kunder kundershtarit te tyre qe nga viti 2013. Nuk mbesin pas as edhe ish dipllomate e politikberes te ekraneve dhe te medias shqiptare….Gallate e madhe…..Do te vazhdoje disa dite kjo dhe kur te shfryhet gjitheçkah larg pasioneve e “patriotizmit fallc” do te vij ne skene tjeter gje. Dhe kjo do te ndodhe pas festave ne ditet e para te janarit. Mbase nje histori shpenzimesh per drita e zbukurime dhe per ata te termetit qe kane mbetur jashte. Madje do te çelet edhe defteri i shperdorimeve dhe ne loje do te hyjne akuza per pervehtesime… Sidoqofte loja do te vazhdoje dhe shqiptaret do te ushqehen mire me silazh bruto qe nuk eshte biologjik. Beni pushim miq. Beni pushim. Eshte koha qe te merrni pak ajer e te pergatiteni seriozisht per te perballuar betejen me ngrenien e bollekut qe u servirin festat, mishra e bakllava….Pa pilaf, se ky figuron i rende per stomakun kete here. Jepini… e mos humbni rastin. Kaq.

    Reply to this comment
  19. ciu December 22, 13:28

    Hey mor shabon hey si nje sherbetor i serbis sa fort qenke lodhe te vjellesh per shqiperine,po sa hale ne sy e pakeni pas nene shqiperi more shabovic, nuk u fajsoj se serbine e keni perzemer se shume uje i keni derguar ne mullirin e tyre
    Shabon po si thua tani ne duhet patjeter te hyjme ne lufte me kosoven se nuk ju pelqen ju ndyrsirave Edi Rama, po ka marre nj milion vota nga shqipetaret ooooo shabovic jo nga kosova e serbia,ik se paskeni pa qene plerhra njerz te pa gedhendur ju duhen dhe 100 vjet te rehabilitoheni si njerez

    Reply to this comment
  20. Luga boshe, thika pas shpine. December 22, 14:54

    Sharlatani Shaban Murati!
    Shqiperia dhe Serbia nuk egzistojn. Jane imagjinare si shtete dhe jane reale,te verteta si KOLONI.

    Reply to this comment
  21. Vatra December 22, 15:28

    Kan ndryshu raportet në Ballkan Serbia nuk e ka Jugosllavinë rrethe qark është me probleme të mëdha me secilin që e rrethon vetëm Rumania e ciganve mund të jetë përjashtim dëshirat dhe planet serfe ose rashkalive mbesin po ato të vjetërat por realizimi i tyre mund të mbrrinë deri në Mitrovicë ndoshta tjerat janë hamendje sado që klani Ahmet Zog -Salih Berishë Ibrahim Rugovë vepron në Tiranë Prishtinë kur është puna te argati i serfit pak janë se USA e ka momentalisht interesin tek shqiptarët ma të madh

    Reply to this comment
  22. mirel December 22, 15:33

    O Shabe, ke te besh me tradhetare te ndyre o Shaban.
    Nuk bejne pune fjalet me kete rrace te ndyre qelbesirash.
    Duhet vepruar konkretisht,
    Tashme kane formuar front me Serbine kunder Kosoves. I kane shpallur Lufte,
    NUk eshte fantazi, por realitet.
    Derri do plumb jo fjale.

    Reply to this comment
  23. Ndue Sanaj December 22, 20:28

    Mirë bën ky Shabani, që ka shkruar ketë artikull, se nuk do të njiheshim me gjithë ketë opinion nga më të ndryshmet, por që mund të ndahen në grupe:
    Grupi i pare, është plotësisht me mendësi orientale “Të gjithë ata që nuk mendojnë si unë, janë tradhtar!”, së cilës i ka ikur koha.
    Grupi i dyte, mendon si është koha, çka do të thotë: – Jemi në Kohën e Lëvizjes së lire; jemi në Kohën, që duhet të mendojmë për të ardhmen. Sa do të vendosi njeri apo tjetri, nuk mund të zhbëj të kaluarën sa do e dhembshme të jete dhe patjetër ka qene e dhimbshme, por ajo nuk duhet të na pengoje për të ecur përpara. Popujt janë të pafajshëm dhe popujt nuk duhet të penalizohen.
    Pra, sot dhe në të ardhmen, nuk mund të zgjidhen problemet pa dialog, duke futur gurë nën rrotat e së ardhmes;
    Më vjen keq, për Thaçin, se Ramushin e Albinin në Kosove apo Lulëzimin ne Shqipëri, i njoh, se ata nuk mundet të ecin pa marre udhëzime nga Sali Berisha. Edhe tani Albini, pas datës 6 tetor nuk mundi të rrinte, që pas Edit të shkoje te Saliu?!
    Pashe me shumë vëmendje komentin e Mehmet Musajt, në emër të asaj organizate shqiptare në Gjermani, megjithëse e kam koleg e shokë klase, mendon si në kohën e Monizmit, me mendësi orientaliste, që pa pjekuria e tyre arrin deri aty, sa bëjnë thirrje për revolucion brenda PS-se e Shqipërisë, dhe Kosova ta quaj Edi Ramen Non Grada. Por, Mehmeti nuk ndalet te Saliu, te Lulëzimi, se pse nuk e kuptoj ketë qëndrim të tij?!
    E drejte, që pavarësinë e Kosovës t’ia kërkojmë Serbisë e Vuçiçit, por ama pa e dhëne njohjen Rusia, Spanja, Rumania, Kina, Greqia e të tjera vende, është e vështire ta jap Serbia. Kjo duhet kuptuar dhe duhet të bëhemi të ndërgjegjshëm për ketë fakt.
    Edi Rama, para dy-tre viteve ishte në Beograd dhe në mes tyre, ju tha: “Kosova nuk është më e juaja. Ajo është e pavarur dhe zgjatja e mos njohjes nga ana e juaj, është një qëndrim krejt absurd dhe në dëmin tuaj…!” Atëherë Edi Rama ishte një hero.
    Prandaj, mendoj se duhet të jemi më vizionar, në veçanti drejtuesit e Kosovës dhe jo kaq orientalist. Në demokraci, në shoqërinë e hapur dhe të lire, në lëvizjen e lire dhe në drejtimin drejt Globalizmit, nuk ka tradhtar, por ka mendësi ndryshe, dhe kjo duhet të pranohet një here e mirë.
    Sigurisht, që Kosova është shtet më vete, republike më vete dhe i di vete punët e saj, por e përsërisë, se duhet më vizion drejt së ardhmes së saj, drejte Lëvizjes për Shqipërinë e Bashkuar.

    Reply to this comment
  24. Ndue Sanaj December 22, 22:23

    Të gjithë ata që nuk mendojnë si unë, janë tradhtar!”, së cilës i ka ikur koha.
    Grupi i dyte, mendon si është koha, çka do të thotë: – Jemi në Kohën e Lëvizjes së lire; jemi në Kohën, që duhet të mendojmë për të ardhmen. Sa do të vendosi njeri apo tjetri, nuk mund të zhbëj të kaluarën sa do e dhembshme të jete dhe patjetër ka qene e dhimbshme, por ajo nuk duhet të na pengoje për të ecur përpara. Popujt janë të pafajshëm dhe popujt nuk duhet të penalizohen.
    Pra, sot dhe në të ardhmen, nuk mund të zgjidhen problemet pa dialog, duke futur gurë nën rrotat e së ardhmes;
    Më vjen keq, për Thaçin, se Ramushin e Albinin në Kosove apo Lulëzimin ne Shqipëri, i njoh, se ata nuk mundet të ecin pa marre udhëzime nga Sali Berisha. Edhe tani Albini, pas datës 6 tetor nuk mundi të rrinte, që pas Edit të shkoje te Saliu?!
    Pashe me shumë vëmendje komentin e Mehmet Musajt, në emër të asaj organizate shqiptare në Gjermani, megjithëse e kam koleg e shokë klase, mendon si në kohën e Monizmit, me mendësi orientaliste, që pa pjekuria e tyre arrin deri aty, sa bëjnë thirrje për revolucion brenda PS-se e Shqipërisë, dhe Kosova ta quaj Edi Ramen Non Grada. Por, Mehmeti nuk ndalet te Saliu, te Lulëzimi, se pse nuk e kuptoj ketë qëndrim të tij?!
    E drejte, që pavarësinë e Kosovës t’ia kërkojmë Serbisë e Vuçiçit, por ama pa e dhëne njohjen Rusia, Spanja, Rumania, Kina, Greqia e të tjera vende, është e vështire ta jap Serbia. Kjo duhet kuptuar dhe duhet të bëhemi të ndërgjegjshëm për ketë fakt.
    Edi Rama, para dy-tre viteve ishte në Beograd dhe në mes tyre, ju tha: “Kosova nuk është më e juaja. Ajo është e pavarur dhe zgjatja e mos njohjes nga ana e juaj, është një qëndrim krejt absurd dhe në dëmin tuaj…!” Atëherë Edi Rama ishte një hero.
    Prandaj, mendoj se duhet të jemi më vizionar, në veçanti drejtuesit e Kosovës dhe jo kaq orientalist. Në demokraci, në shoqërinë e hapur dhe të lire, në lëvizjen e lire dhe në drejtimin drejt Globalizmit, nuk ka tradhtar, por ka mendësi ndryshe, dhe kjo duhet të pranohet një here e mirë.
    Sigurisht, që Kosova është shtet më vete, republike më vete dhe i di vete punët e saj, por e përsërisë, se duhet më vizion drejt së ardhmes së saj, drejte Lëvizjes për Shqipërinë e Bashkuar

    Reply to this comment
    • fteri December 23, 19:13

      Po Ndue Sanaj pajtohem me versinin tuaj je shqiptar me zemër të madhe ,ke punuar 7 dit në jave ,të njohë mirë ,të bekoftë zoti ,por duhet ngritur një gotë ka ardhë koha e pushimit pleqërisë .

      Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim