Merkel i premton Francës: Gjermania zyrtarisht në luftë kundër terrorizmit

November 25, 2015 21:41

Merkel i premton Francës: Gjermania zyrtarisht në luftë kundër terrorizmit

Angela Merkel tha në mbrëmje në takimin me Francois Hollande se: “ISIS nuk mundet me fjalë”.

Kështu Gjermania do të dislokojë në Mali 650 forca ushtarake për ti dhënë mundësi Francës që të vazhdojë luftën në skena të tjera, siç është fushata militare në Siri. Nga ana tjetër, Parlamenti i Francës me shumicë dërrmuese vendosi të zgjasë ndërhyrjen militare në Siri me katër muaj.

 

November 25, 2015 21:41
Komento

2 Komente

  1. Bardhyl November 26, 07:17

    Nuk e kuptoj Presidentin Francez Hollande se si ky do ta luftoje ISIS,ku Turqia mbron interesat e saja economike dhe politike me kete organizate.Ne qofte se Franca do te shkoje te luftoje ne Siri me te vertete ISIS,kjo gje nuk do ti pelqente Turqise,dhe ma ha mendja do ta pesonte njelloj si Rusi.Eshte disi e komplikuare kjo diplomaci e Francezit Hollande qe nga Nje Ane eshte me paktin e NATOS ne Nje grup me Turqine,dhe nga ana tjeter kerkon te jete ne koalicionin me Rusine ne lufte kundra ISIS,dhe nga ana tjeter I ben embargo Russie.Si Franca dhe Gjermania e Kane humbur rolin e tyre si shtete indipende,Politika e tyre ka padron.

    Reply to this comment
  2. Benoni November 26, 09:16

    Ja dhe Olio me Stenlin, me seriozitet komik betohen per lufte terrorizmit islamik te ISIS dhe angazhohen prapa diellit kur ISIS eshte brenda tyre me ato 1 milion deri tani klandestine. Ne Paris Franceze algjeriane vrane franceze europiane e keta akoma shohin enderra ne Siri e nuk shohin realitetin ne shtepi.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*