Merkel kërkon të tërheqë krahun e djathtë të partisë

May 3, 2016 10:45

Merkel kërkon të tërheqë krahun e djathtë të partisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel është duke marrë në konsideratë një ndryshim qëndrimi kundrejt të djathtës populiste Alternativë për Gjermaninë (AfD) duke u angazhuar me partinë dhe votuesit e saj, raporton e përditshmja gjermane “Bild”.

Sipas “Bild”, Gjatë një takimi me partinë e saj të qendrës së djathtë, Kristiandemokrate (CDU), Merkel tha se “duke goditur partinë që ka dëputetë në gjysmën e Gjermanisë dhe përkrahësit e saj, vetëm sa do të nxisim më shumë mbështetje për këtë parti”.

Anketuesit dhe analistët thonë se drejtimi centrist i Merkelit në dekadat e kaluara ka sjellë një largim të konservatorëve të partisë së saj CDU të cilët janë drejtuar nga AfD-ja, e cila javën e kaluar zhvilloi manifestime të reja kundër migrantëve dhe islamikëve.

Në zgjedhjet e marsit, AfD-ja fitoi një mbështetje elektorale të pa precedentë, duke bërë të mundur që ajo të hyjë në parlamentet e Baden-Wuerttemberg, Rhineland-Palatinate dhe të Saxony-Anhalt.

May 3, 2016 10:45
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim