Merkel kritikon Brukselin: BE duhet ta mbështesë më shumë Ballkanin

February 21, 2018 15:29

Merkel kritikon Brukselin: BE duhet ta mbështesë më shumë Ballkanin

 

Kancelarja Angela Merkel ka kritikuar mungesën e mbështetjes së fuqishme nga Brukseli për vendet e Ballkanit Perëndimor.

Pas takimit me kryeministrin e Maqedonisë Zoran Zaev në Berlin, kancelarja gjermane tha se pyetja kryesore në këtë moment është “edhe sa kohë nevojitet që paratë e premtuara në kuadër të Procesit të Berlinit të ndahen” dhe që ato të mund të përdoren për projektet e parashikuara në kuadër të zhvillimit ekonomik rajonal.

Serbia, Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Bosnje-Hercegovina dhe Mali i Zi kanë paraqitur projekte të ndryshme për zhvillimin ekonomik të rajonit, ndërsa Bashkimi Evropian ka premtuar se këto projekte do të financohen. Merkel tha se “njerëzit në Ballkanin Perëndimor janë të interesuar për fillimin e ndërtimit të kilometrave të para në infrastrukturë” dhe jo për “studimet e projekteve të mundshme”, shkruan DW.

BE duhet të veprojë

Bashkimin Evropian duhet të shtojë interesimin dhe veprimin në këtë rajon, sepse atje kanë shtuar influencën e tyre së fundi edhe Rusia, Kina, Turqia dhe disa vende të tjera.

Zaev dhe Merkel theksuan se investimet kineze nuk paraqesin diçka të keqe vetvetiu. “Por këto investime nuk duhet të lidhen me kërkesa politike”, theksoi kancelarja Merkel. Ndërsa Zaev nënvizoi se për Maqedoninë dhe vendet tjera të Ballkanit Perëndimor ekziston vetëm një perspektivë: ajo e anëtarësimit në BE.

Maqedonia pretendon të anëtarësohet edhe në Nato, por në këtë rrugë ka problemin e emrit me Greqinë, e cila ka bllokuar anëtarësimin e Maqedonisë në këtë Aleancë. “Në 10 vitet e fundit nuk ka qenë zgjidhja kaq afër sa tani“, theksoi Zaev, i cili të martën ka biseduar me kryeministrin grek Alexis Tsipras për këtë çështje.

Por zgjidhje përfundimtare ende nuk ka.

a.s/dita

February 21, 2018 15:29
Komento

18 Komente

 1. uahahahahahhaah sa bukur q! tingellon kjo dreq ! February 21, 15:47

  dhe idiotet e Ballkanit ngrihen menjiher perpjet ,
  sapo degjojne te Tilla pordh leshuar nga Personalitete te ndryshme Europiane ,
  pa e krruajtur aspak ate kok ,
  se te gjitha kto fjal te leshuara ne ajer nga kto Europiane jane thjeshte tollumbacet diplomatike qe lujan/leshojn Europianet para syve te Ballkanasve truKashte

  Reply to this comment
 2. Achaia February 21, 15:58

  Wir lieben dich Frau Merkel!
  Sei Hoch Gelobt,Amen!

  Reply to this comment
 3. Claus February 21, 16:53

  Kjo e ka bere “Ballkan” Gjermanine tani do te rregulloje Ballkanin!!!!!
  Sa per te qeshur!

  Po mbush vitin pa bere qeveri, si asnjehere tjeter ne Gjermani pervec Republikes se Weimar-it, del ne konference shtypi dhe flet han e Shan han e Bagdat.

  Perse shkruhet kancelarja Merkel?
  Kjo eshte kancelare ne detyre pa te drejte firme dhe vetem sa shkon en zyren e saj qe ka marre emrin lavatrice dhe asgje me shume, tani i ka mbetur te jape dhe te marre me cubat e Ballkanit duke i kerkuar llogari Brukselit.

  Eshte bere mode ne kancelarite gjermane, kur kalendari i punes u mbetet bosh, hadje te hidhemi njehere nga Zoo-Park-u me emrin Ballkan.

  Keshtu beri dhe ministri Gabriel ne javen e kaluar. Hodhi nje sy andej nga Beogradi dhe Prishtina.

  Kjo eshte kthyer tashme ne nje relike politike und hinterlässt einen Scherbenhaufen auf der politischen Bühne Deutschlands.
  Sclicht und einfach: Eine Witzfigur

  Reply to this comment
  • pfff...! February 21, 17:30

   jaa ,
   kann man voll sagen ,
   es ist nur so dass,
   “Die Frisur”
   die steht noch 😉

   Reply to this comment
  • Gringo February 21, 18:34

   Ore budalla Claus. Paske filluar ti japesh mend gjermaneve more kokedru. Po si te mos i kerkoj llogari Brukselit kur eshte financuesja me e madhe e buxhetit te BE. Kush duhet ti kerkoje llogari Lulushja apo Salushja?Pa le na i thua edhe kancelarja ne detyre…. Po tre mandatet e para a nuk i morri kjo grua e hekurt? Edhe tani ndonese nuk morri votat per te qeverisur e vetme perseri morri shumicen e votave nga partite apo jo Claus???
   Spill the beans Claus. Ti nuk e ke qejf kete zonje sepse i ka rrene kokes PeDes tende dhe Lulash bythefishkurit si forca politike me REGRESIVE e ketij vendi. Respekte per kete grua fisnike.

   Reply to this comment
  • N.VJOSA February 21, 19:04

   Eh, ore Clausi Janulles,
   Mbasi kritikove Marksin, tani je kthyer nga Merkel dhe Gabriel!…
   Ah moj zonja Merkel , pse nuk na e merr kete Claus-in tone te Janulles si Keshilltar …?
   Qe ti vesh Zjarrin Gjermanise?…
   Qahu hallin gjermanve o Claus Megallomani, jane i vetmi shtet i Europes qe kane nje bilanc pozitiv dhe ne nje kohe qe perballuan pa e care Trapin, Bashkimin, duke riperteritur ekonomikisht me investime gjithe ish Gjermanine lindore!.. Dhe shtoji kesaj edhe efektet e Krizes Boterore!…
   Gjermanet, o Clausi Janulles, jane nje komb me disipline, nuk jane Greqia e Janulles qe edhe me breke neper kembe, grinden me gjithe Ballkanin dhe punojne vetem ne vere dhe dimrit lozin domino e tallava!…
   Dhe mos na shkruaj here tjeter gjermanisht, se kjo eshte gazete shqiptare, o i mencuri Janulles dhe kryetari thasheshemexhinjve!…

   Reply to this comment
   • Claus February 21, 20:13

    Ja doli “Neti” kryeradaktor i gazetes “Kelcyra jone”.

    Shikoni mor te mjere se Shemja nga Saranda po ben eksperimente me bllokim uji per tre dite dhe tre nete, per te marre vesh sa duron populli i Sarandes pa uje, ndersa ketu hidheni perpjete per Merkelin qe as populli gjerman zor se e duron me.

    Po keshtu eshte me “Netet”, Shemet, Lemet, Qametet ne Shqiperine Orientale qe jo vetem mbeten te fundit jo vetem kur dolen nga Perandoria e Dumbabes, por dhe ne EU nuk do te futen para vitit 2035.

    Kur te duan shqiptaret je i marre fund, por fatkeqesia eshte qe as ata qe te duan dhe as ata qe duhen nuk e kuptojne.

    Ich werde eine Nachricht an das Bundeskanzleramt senden mit dem folgenden Inhalt:

    Frau Merkel,

    es gibt ein paar Albaner namens “Neti Vjosa”, “Gringo” und so weiter, die Dich sehr lieb haben.
    Sie sind für Dich eine große Unterstützung und stehen zu Dir in guter und schlechter Zeiten, trotz Deine karge 30% bei der letzten Wahl.

    “Neti, ex-Journalist bei “Kelcyra jone ” grüsst dich recht herzlich

    Reply to this comment
    • N.VJOSA February 21, 21:09

     Claus,
     Pse shpif, ore i pafytyre?!..
     Ti Mi Halesh, do ta kishe Ëndërr Gazeten me te mire shqiptare, per ate kohe, kur kam punuar une, se me vone, ne vitet ’90 filloi ti kendoje Qyqja!…
     Merkelit i PLABY…, se nuk e do ti Qurrashi Janulles, ate e do Populli Gjerman, si Kancelaren me jetegjate!
     Ti je nje Spiun grek dhe nje antishqiptar i ndyrë!…
     Yyyyttttt Plehrë!…

     Reply to this comment
     • Claus February 21, 21:54

      “Neti”, cuditerisht pergjigja e zonjes kancelare me erdhi shpejt dhe po aq e cuditshme ne gjuhen shqipe.

      Ja permbajtja:

      I dashur “Neti Vjosa”,

      qe ne kohen kur kam jetuar ne Gjermanine Lindore kam qene e abonuar ne gazeten “Kelcyra jone”.
      Kishte artikuj me te vertete te vecante dhe vizionare per kohen. Perkthimin ma bente nje qe kishte qene ushtar gjate luftes ne Shqiperi ku kishte mesuar shqip ne shkollen e Progonatit afer brigjeve te Vjoses.
      Me ka habitur dhe mahnitur horizonti i juaj dhe gazetes tuaj “Kelcyra jone”.
      Ju falenderoj per ndihmen tuaj dhe jam e sigurte qe dashuria juaj per mua do te jete e pafund, se kam frike se ca shqiptare kane nje parim “hodhe lumin te dhje…kalin”

      Si eshte eksperienca juaj e formimit te qeverive, se mua nuk po me dalin hesapet. Ah te kisha dhe une ca deputete qe shiten dhe blihen, nuk do ta kisha aspak problem.
      Me kaq per sot.
      Falenderoj “Claus” qe me solli nder mend me plot nostalgji gazeten “Kelcyra jone”.

      With love from B.
      A.M.

     • N.V. February 21, 22:17

      Claus,
      nga keto fantazit e semura qe shkarravit ti, une fshij Tezen,
      o antishqiptar i ndyre!…
      Kur do hyje Shqiperia ne BE, sipas teje?!
      Ne 2035-en?!…
      Po me Fete e shqiptareve cfare ke?
      Nuk te pelqejne myslymanet?…
      Shqiptaret ti lerojne te gjitha Vrimat e Kokes, se Farfallen ja ke falur Janulles!…

    • Bin so neugerig ... February 21, 22:12

     Claus ,
     sei mal Ehrlich .
     Bist du das ,wirklich ,
     was der” Net-i” dir unterstehlt ?

     Reply to this comment
     • Hammerhaituri February 22, 00:34

      Clausi mit ziemlicher Sicherheit biste mit Italiener befreundet oder mit enttäuschte prorusische Osis!!!
      Die lassen keine Gelegenheit aus auf Merkel zu hauen! Deutschland steht glänzenden da mein Freund da hat die gute Frau auch ihren Anteil!!

    • Achaia February 22, 09:17

     Wundere dich nich Frau Merkel! Es ist nur ein verwirrte und wütende Griechische die sein Schulden zurück zahlen muss und weißt nicht wie!!!

     Reply to this comment
  • Petriti February 22, 00:44

   Ky koment duhej shkruar greqisht me qe ka fryme te qarte Janulle: Armiqt’ e Janulles jane edhe armiqt’ e mij
   Miqt e Shqiperise jane armiqt e mij.

   Reply to this comment
  • At Stath Melani po! Janulla jo! February 22, 00:52

   More po qenka shume imencur ky Klausi! Ku i paskishim pasur gjithe keta te mencur e i lame te na ikin.
   Na iken gjithw kuadrot e mencura e lane Shqiperine ne dite te zeze.
   Prit kur te vene Klausin e mencur kancelar e do te shikoni po nuk e beri Gjermanine model sic bene Greqine Papandrerat e Karamanlinjte brune te Anadollit. Mos na lenete zoti pa budallenj se jane shija e kria e kesaj bote.

   Reply to this comment
 4. Adih February 21, 19:49

  Dihet qe politiken me transparente e bejne Gjermanet .Frau Dr MERKEL ,faleminderit per keshillat e per interesin dhe shumat e investimeve per ballkanin perendimor , qe keni vendosur ,por fatkeqesisht poiltikanet Shqiptare , dihet ,ku nuk e duan Shqiperine ne BE .Kane frike se fillon diktati i ligjit dhe transprenca BE . Natyrisht nuk i intereson se kane shume gjynahe ne kurriz ,nuk kane faj ,jane gjetur komplet gafil komplet te pa pregatitur per VETTINGUN , qe sa po ka filluar. .Mblidhjani politikaneve shqiptare per te bere 5 pikat ,qe ja keni propozuar . Ne konferencen per shty ne Berlin ,ju me te drejte Z Mekel ju drejtuat Rames ,duke i thene ,se te gjitha qeverite e ketij tranzicioni ,keni shkelur kushtetuten ,posacerisht per pronat .Por keta te papergjegjshmit nuk degjojne e nuk i intereson zhvillimi dhe inkuadrimi i Shqiperise ne BE .Me gjithate faleminderit zonje e nderuar.Ne populli shqiptar kemi kohe qe po i humbim shancet per punesim e ne ekonomi ,per keto zvaritje ,e per kete humbje te milionave ne Euro , pergjegjesit kryesore e te vetmit jane politikanet e ketij tranzicioni post komunist .

  Reply to this comment
 5. xixa February 21, 19:51

  PER BASHKIMIN EUROPIAN KA DY RRUGE : OSE TE FILLOJE URGJENTESISHT NEGOCIATAT ME SHTETET E BALLKANIT PER PRANIMIN E TYRE,OSE TE DEKLAROJE QE NUK I PRANON DHE SHTETE E BALLKANIT TE ORIENTOHEN NE RUSI,KINE.TURQI E PSE JO NE INDI,POPUJT E BALLKANIT JANE LODHUR KAQ SHUME ME PALLAVRAT E EUROPES ME KUSHTE QE I SHTOJNE PERDITE. RRUGE TE PA SHTRUARA KA EDHE NE EUROPE,FUKARENJE KA SA TE DUASH ,NJEREZ TE URITUR GJEN KUDO,KORRUPSION KANE TE GJITHE, MUNGESA NE DREJTESI KA GJITHANDEJ. E PSE I KERKOJNE SHTETEVE TE BALLKANIT KUSHTE PAS KUSHTESH. QEVERITE BALLKANIKE LE TE VEPROJNE NE SE BE NUK DON ,ATEHERE ORIENTIMI DREJT RUSISE DHE KINES DO TE ISHTE VEPRIMI MEADEKUAT. EUROPIANET NUK JANE MIRENJOHES NDAJ SHQIPETAREVE,ME LARGIMIN E FLLOTES RUSE NGA BRIGJET E ADRIATIKUT NE VITET 60 ATA KANE KURSYER MILIARDA PASI U LEHTESUAN SHPENZIMET USHTARAKE NE BREGDETIN LINDOR TE EUROPES. DHE TANI KERKOJNE QIQRRA NE HELLE. NDOSHTA DUHET NDERRUAR BUSULLA .

  Reply to this comment
 6. At Stath Melani po! Janulla jo! February 22, 00:56

  More po qenka shume imencur ky Klausi! Ku i paskishim pasur gjithe keta te mencur e i lame te na ikin.
  Na iken gjithw kuadrot e mencura e lane Shqiperine ne dite te zeze.
  Prit kur te vene Klausin e mencur kancelar e do te shikoni po nuk e beri Gjermanine model sic bene Greqine Papandrerat e Karamanlinjte brune te Anadollit. Mos na lenete zoti pa budallenj se jane shija e kria e kesaj bote.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?