Merkel, vizitë historike në Maqedoni

September 8, 2018 13:21

Merkel, vizitë historike në Maqedoni

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel arriti në Maqedoni dhe u prit me ceremoni shtetërore në hapësirat e Qeverisë, nga kryeministri i vendit Zoran Zaev.

Vizita e saj vlerësohet si historike, për shkak të momentit në të cilin ndodhet vendi.

Maqedonia, më 30 shtator voton në referendum për marrëveshjen me Greqinë, nga e cila varet edhe integrimi në NATO dhe Bashkimin Europian.

Suksesi i referendumit hap rrugën për anëtarësimin në Aleancë, nga e cila ka marrë edhe ftesën, ndërsa pritet që të nisë gjithashtu edhe bisedimet për anëtarësimin në BE.

Pas pritjes solemne kancelarja Merkel dhe kryeministri Zaev zhvilluan një takim. Më pas ata dolën edhe në një konferencë të përbashkët për shtyp.

Merkel njoftoi se me shefin e qeverisë bisedoi për marrëdhëniet bilaterale mes dy vendeve, por edhe për referendumin e 30 shtatorit.

Keni ende punë për të bërë, por kryesor është referendumi i 30 shtatorit. Kjo ditë është një mundësi historike për vendin tuaj. Shpresoj të ndërmerren hapat kryesorë që vendi juaj të bëhet anëtar i plotfuqishëm i Bashkimit Evropian”, tha kancelarja gjermane, e cila shprehu gjithashtu mbështetje ekonomike për Maqedoninë.

o.j/dita

September 8, 2018 13:21
Komento

4 Komente

 1. intelektuali September 8, 18:55

  Pse Bota Demokratike po injoron totalisht pushtetaret shqyptare, askush nga shteti dhe pushteti prej kohe nuk eshte ftuar qofte edhe per nje foto mbreselenese ne Perendim, prandaj pyetja e pare qe na vjen ne mendje per kete vizite ne Maqedoni me injorim te plote te klases sone politike eshte:

  PO EDI RAMA KU ESHTE?

  sepse:

  Mesa duket qe Merkeli i ka treguar gishtin e mesit Rilindjes enveriste dhe i ka thene Edi Rames:

  “Ti o Edvin Genjeshtari je si Mesalla me dy faqe, kur erdhe ne Berlin premtove qe do te kerkoje falje per krimet e Enverit, por sapo mberrite ne Rinas shpalle festimin me buje te 29 nentorit te ZI jugosllav te Titos dhe Millosheviqit, dekorove me medalje trimerie xhelatet e Enverit dhe nuk the asgje per babane tend qe ka firmosur varjen ne litar te nje disidenti antikomunist ne vitin 1988 dhe jo vetem kaq por fyeve dhe shave si halabak zevendesin tim Krichbaum,

  prandaj:

  TI O EDVIN GENJESHTARI TANI HYP KETU DHE SHIH BE-NE ME DYLBI HALABAKESH!

  Reply to this comment
 2. Aliu nga Selenic September 8, 19:30

  O MERKEL BIJA BISMARKUT.!

  TE LUTEM SHIKOJE KETE HARTE.!

  Kure e shikoi kete harte ten dare ne shtat pjes them me vete.Si rri ne kembe ky trup I imi I coptuar ne kete menyre pamshirshmesishte nga keta qe sote neve prej tyre presim drejtesi.
  Eshte e turpshme nga an e tyre te justifikohen akoma me padrejtesit shekullore qe I bene trupit tone ten dare ne shtet pjese.
  Koha po na thrrete neve pore edhe ketyre qe e ben kete masaker.Eshte e tepret vonesa ne korrigjimin e kesaj padrejtesie historike. Ne shenje revolte edhe une kam shkrojtur keto vargje.!
  MOJE EVROP A SHEF ME SY.?
  Moje Evrop a shef me sy
  C`fare ke bere ne k`te shqiperi/.!
  C`fra I bere popullit shqip[tare
  Ne shtet pjese ti e ken dare.!

  Oje Merkel Bija Bismarkut !
  Kthej koken fort nga shqiptari
  Nemer t`gjyshit kerkoi falje
  K`thje te lutem borxhin shqiptarit.

  Tomi Bler e the k`te fjel
  N`emer t`gjyshit falje kerkoi
  T`I kthejm borxhin Popullit shqiptar
  T`korrigjojme padrejtesin tone.!

  Ne po presim thote Rusia
  Ta thoje Franca dhe Serbeia
  E kte fjat ta thote Turqi
  E k`te borxhe ta kthej Greqia.!

  Mjaft ka prit Populli shqiptar.
  kto shtat plage me shekuj mbane.
  Jo me me von ju Evropian.
  Me bashku popullin shqiptare.!

  Reply to this comment
 3. I tille je , sa here qe hap gojen September 8, 19:38

  Nuk do kush mend prej teje , ose idjot e antishqiptar i terbuar . Edhe pse e shef , qe te gjithe te peshtyjne , ti… , si bishe e terbuar qe je , i lepin te gjitha gelbazat dhe vazhdon lehjet e tua !

  Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenic September 9, 01:55

  Ik ore budalla intelektual se u ber gazi i botes.!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*