Merkel: Përgjimi i Shqipërisë? Duhet të marrim informacione për sigurinë tonë

August 25, 2014 12:11

Merkel: Përgjimi i Shqipërisë? Duhet të marrim informacione për sigurinë tonë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka dhënë një intervistë për televizionin publik, ARD, ku është pyetur edhe për çështjen e përgjimit të Shqipërisë dhe Turqisë.

Gazetari i ka cituar një thënie të saj, se miqtë nuk duhen përgjuar.

Por Merkel thotë se ajo shprehje është thënë në një kontekst tjetër, ndërkohë që shton se shërbimi i inteligjencës gjermane është udhëzuar që të mbledhë informacione në shërbim të sigurisë.

“E para, duhet të kuptoni që nuk jap detaje nga puna e BND.

Së dyti, shprehja “nuk duhet të ketë spiunazh mes miqsh” është thënë në kontekstin e aktiviteteve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ky kontekst është i rëndësishëm.

Në fund, BND-së i është kërkuar që të sigurojë nga jashtë të gjithë informacionin e nevojshëm për sigurinë tonë.

Dhe nga brenda, llogaridhënia i përket Zyrës Federale për Mbrojtjen e Kushtetutës.

Dhe unë besoj, sidomos duke pasur parasysh kërcënimet në rritje, që puna e shërbimeve të inteligjencës do na duhet edhe më tej,” tha Merkel.

August 25, 2014 12:11
Komento

8 Komente

 1. Ben August 25, 12:32

  Keto pune i di Aldo, kush pergjohet mbrohet.
  USA pergjon e mbron Gjrmanine, Gjermania pergjon e mbron Shqiperine.

  Reply to this comment
 2. taf gunga August 25, 13:46

  Ju zonja Merkel jeni te njejtet qener qe keni qene

  Reply to this comment
 3. tafili August 25, 14:00

  or Taf si shume te djeg kjo pune,mos ke mizen nen kesule ?

  Reply to this comment
 4. Vlora August 25, 14:31

  Znj .Merkel cfare e keqe do ju vije juve nga ne ,,,,nje shtet pa breke ne bythe

  Reply to this comment
 5. sazani August 25, 22:09

  Shume Mire e Kane Gjermanet! Ku i dihet, ja na mbushet mendja i shpallim lufte! Tek e fundit shqiperia shtet Islamik! pirdh te shfryhesh….

  Reply to this comment
 6. . August 25, 22:43

  ==========================================

  …. edhe nese eshte e vertete,

  Gjermania ka pergjuar gjithe aktivitetin kriminal
  Isalamik, shitjen e armeve Islamikeve terroriste, levizjen e Droges dhe paras zeze se kriminelit Sali.

  Sali Bisha eshte pergjuar nga Sigurimi i shume vendeve te rajonit bile dhe USA,
  si njeri psikopat qe ka vrare mbi 6500 njerez te pafajshem me armet qe nxori nga depot e ushtrise.

  ==================================================================

  Reply to this comment
 7. lis dushku September 2, 17:21

  Pergjoni mor gjermane Salen,se ku ka bese e fe maloku?Kur ishte me Rajersonin,shkonte per xhihad ne konferencen islamike;Kur gjithe bota i shpalli lufte serbeve,u lidh me shkjete e cernagores per ti cu nafte serbise,kur amerika i dha paret per shkaterrimin e municioneve kineze,ky ja shiti amerikes me amballazh shqiptar,Shume mire keni bere qe na keni pergju,pergjoni dhe Fullanin edhe Vishon,Andej nga presidenca mos u ngatarroni,se budalla i trego vete te gjitha!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*