Çfarë do Merkel të lexohet për të në librat e historisë pas 50 vjetësh

August 14, 2019 19:23

Çfarë do Merkel të lexohet për të në librat e historisë pas 50 vjetësh

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se shpreson që në librat e historisë do të shkruhet vetëm një gjë për të – se ajo ishte përpjekur.

Gjatë një ngjarje publike në Stralsund Town Hall, kur u pyet nga një gazetar se çfarë shpresonte që fëmijët të lexonin për të në librat e historisë pas 50 vjetësh, ajo u mendua për disa sekonda dhe u përgjigj me buzëqeshje – “Ajo u përpoq”.

Publiku qeshi me zë të lartë me fjalët e saj dhe duartrokiti.

Kur e pyetën se çfarë synon të bëjë pasi mbarimit të mandatit, ajo tha se nuk ka ndërmend të vazhdojë të ndjekë në mënyrë aktive politikën.

Ndryshe, Merkel njoftoi vitin e kaluar se nuk do të kandidojë për një mandat të ri për kancelare, pasi mandati i saj aktual skadon në fund të 2021.

Ajo ka qenë kancelare për 14 vjet dhe drejtoi vendin përmes krizës së madhe globale ekonomike të vitit 2008, si dhe krizës së migrantëve në 2015, kur ajo humbi mbështetjen nga opozita për shkak të politikës së saj të dyerve të hapura për emigrantët.

 

l.h/ dita

August 14, 2019 19:23
Komento

9 Komente

 1. Europa kurve plake me pamjen e Doris Pack. August 14, 19:58

  Gungacja Merkel do te mbahet ne qe brenda nje viti futi 1 milion mysliman mes tyre shume terrosiste dhe shtoji numrin e xhmaijave ne Gjermani.
  Pas disa vitesh gjermanishtja do te jete gjuhe e dyte.

  Reply to this comment
 2. Europa kurve plake me pamjen e Doris Pack. August 14, 19:59

  Gungacja Merkel do te mbahet ne qe brenda nje viti futi 1 milion mysliman mes tyre shume terrosiste dhe shtoji numrin e xhamijave ne Gjermani.
  Pas disa vitesh gjermanishtja do te jete gjuhe e dyte.

  Reply to this comment
 3. Ana Mesi August 14, 21:43

  Mesazh me pak fjale qe te le pa fryme per thjeshtesine e nje nder personaliteteve me te spikatura europiane te viteve te fundit.

  Reply to this comment
 4. kRIST August 14, 22:46

  Merkel,do mbahet mend ,per glorifikimin e liderit global (natyrisht edhe ballkanik),Edi Rames,pa e njohu fare dhe pa i ditur te kaluaren e tij.

  Reply to this comment
 5. Ujku Plak August 15, 07:44

  Po merem thjesht me morfollogjine e artikullit sido qe nuk kam dijeni per gramatiken sepse nuk jam i assj fushe .
  Fjalia eshte e ndertuar gabim .
  Duhej te perdorej nje peremer lidhes :
  “Çfare do Merkel QË te lexohet ne librat e historise prr të mbas 50 vitesh “, ose
  Redaktori , ne menyren se si eshte mdertuar fjalia do te duhej te vendoste Pikpyetje ne fund te fjalise.
  Merkel thjesht rregulloi momentalisht nje Insufiçience Demografike , semundje nga e cila Europa plake po vuan qe prej me se 50 viteve :
  Staniacionin demografik .
  Nje sy i stervitur do te shikonte mbrapa ne kohe ne fillim te viteve 2000 luftrat ne Lindjen e Mesme dhe sidomis ne Siri por dhe me heret ne Ballkan me Shperberjen e Ish Jugosllavise , te cilat do te krijonin krizat e refugjateve , te cilet do te mbushnin Gjithe Europen Perendimore me emigrante , te cilet ne nje te ardhme jo te karget do te benin ate qe bene Sllavet me Ballkanin qekurse zbriten nga Kaukazi .
  Dera do te hapet dhe do te mbyllet sa here te jete e nevojshme duke prodhuar Kriza me luftra etnike dhe rajonale .

  Reply to this comment
 6. Nje shqiptar August 15, 09:15

  Merkel u përpoq dhe mbrojti të drejtat e njeriut, parimet dhe vlerat e demokracisë kristiane. Ajo duke ndjekur me zgjuarësi të rrallë mësimet e historisë nuk përkrahu asnjëherë ushtrimin e violencës dhe ekstremizmat e politikës të majte apo të djathtë. Gjermania nën udhëheqjen e Merkelit u bë lokomotiva e Evropës në ekonomi dhe bëri që shtetet evropiane të përballojnë krizën më të rëndë historike financiare botërore që filloi në 2008 në SHBA. Ndaj emigracionit Merkeli mbajti dhe mban qëndrimin e duhur të një politikani demokristian.

  Reply to this comment
 7. info analitike August 15, 12:04

  Sa e madhe duket Merkel ne thjeshtesine e saj aq i vockel duket kriekaqoli ne megallomanine e vet.

  Reply to this comment
 8. ne nje ...linje .... August 15, 13:50

  ndersa une do thoshja per gjithe historine e sotme; ishte nje kohe kur njerezit, ndryshe nga kafshet, qe zihen vetem me forcen fizike, zihen me …bomba atomike .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim