Merren hua edhe 16 mln dollarë për aksin Tiranë-Elbasan

August 29, 2018 17:03

Merren hua edhe 16 mln dollarë për aksin Tiranë-Elbasan

Qeveria shqiptare ka nënshkruar një marrëveshje huaje prej 16 mln dollarësh për rikonstruksionin e rrugës Tiranë-Elbasan.

Marrëveshja është nënshkruar me fondin OPEC për Zhvillim Ndërkombëtar (OFID).

Vendimi është marrë sot në mbledhjen e sotme të qeverisë dhe hyn në fuqi menjëherë.

Aksi Tiranë-Elbasan ka filluar ndërtimin prej vitesh, ndërsa në pranverën e vitit 2013 u hap edhe tuneli i Krrabës, që shkurtoi goxha distancën midis dy qyteteve, duke shmangur kështu Qafë Krrabën.

Aksi ka mbetur i papërfunduar prej pesë vitesh, duke i marrë jo pak buxhetit të shtetit. Si të mos mjaftonte kjo, në një pjesë të aksit u shemb një masiv i madh dheu për shkak të tokës së paqëndrueshme.

s.a/dita

August 29, 2018 17:03
Komento

10 Komente

 1. mirel August 29, 17:56

  Rrush e kumbulla.borxhe per shqiptaret.
  Shembet toka. Shtohen borxhet. Fajin e ka toka.

  Reply to this comment
 2. Syrja Qarri August 29, 17:56

  Do te merret borxh prape, e prape , e prape.
  E prape rruga nuk do te perfundoje.
  E megjithate shqiptaret jane te lumtur.

  Reply to this comment
 3. Fidel Kastro August 29, 18:04

  “Fajin e ka Saliu , Rame tepsia vazhdon misionin, timonier i madh eshte”!!!!

  Reply to this comment
  • Bardhi Tolabi August 29, 19:42

   Rama ka gjynahet e tij,por per kete rruge te perfunduar, e ka me te vertete,Saliu me ministrat e qeverise te tij Para se te jepej fondi fillestar,duheshin bere studimi per terrenin,qendrueshmerine e tij.Ne se kishte studim,duhej te ishte parashikuar rreshqitja dhe investimi perkates…
   Saliu u mjaftua te “inaguronte” tunelin dhe ai I pa perfunduar,per efekte elektorale e megjithate humbi. .
   Po te kishim drejtesi te vertete,Saliu dhe shume salovice te tjere,do te ishin duke vjelle mbrapa hekurave,gjithcka I kane vjedhur ketij populli.

   Reply to this comment
 4. perkthyesi August 29, 18:27

  Mos merrni me borxhe, por gjeni urgjentisht hajdutin (hajdutet) qe me siguri jane shtruar kembekryq ne politiken shqiptare, dhe po bejne planet per vjedhjet radhes! Populli nuk i ka borxh asnjerit, qe per mungese aftesie, apo deshire per te vjedhur, te nxjerre nga xhepi akoma para per kete sikter rruge, qe u be si perralla e Nastradinit!

  Reply to this comment
 5. Shteti shkerdhate ne sherbim te shkerdhatave pd-lsi August 29, 18:35

  dhe perse nuk penalizohet ish kompetenti
  pergjegjesi ndertimit te ksaj Rruge ?
  Rama po zhyt Shqiperine ne Borxhe ,
  duke pasuruar ish qeverrine pd-lsi
  e kjo eshte skandaloze per nji shtet e popull
  qe vazhdon te ngelet peng e korrupsionit
  te politikes
  i paaftersise per te qen i pergjegjshem .

  Nqs s’te ben pershtypje Miljonat qe kane abuzuar
  ish Qeverria e pd-lsi dhe Ministrat e saj ,

  kjo nenkupton se edhe ti ,do vjedhesh e abuzoshe vet ,
  me buxhetin e shtetit duke i mbajtur edhe per shume vite ,
  shqiptarit koken nen ujin e lumit te Hajnise Politike .
  Turp o shtet Shkerdhatash ,qe e trajtoni ate
  Shqiperi si Pronen tuaj private .

  Reply to this comment
  • Socialisti i Ndershem August 29, 19:24

   O i Ripjelle !
   Nese nuk te kujtohet t’a freskoj une kujtesen.
   Tuneli i Krrabes perfundoi ne 2013. Disa muaj me vone pushtetin e mori Rama ( qe j’a dhame ne qorrat) dhe qe atehere per kete rruge jane akorduar edhe 160 milion Euro, dhe rruga eshte fiks aq sa e la Saliu.
   Jo po ishte ministri i LSI, jo po drejtori nuk ishte i PS, jo po ujku te te caje jo po.
   Kryeminister ishte dhe eshte Zavalli i Gjate dhe pergjegjesia eshte e tij dhe e askujt tjeter.
   Tani n’a u dashka te nxjerrim nga xhepi edhe 16 milione te tjera vetem per riparime dhe rruga nuk perfunndon se duhet edhe nje tjeter borxh por me i madh se ky qe u mor sot.
   Te gjitha keto jo vetem qe do t’i paguajme Une, Ti dhe gjithe shqiptaret POR mos te duket cudi kur te paguajme edhe Takse Kalimi.
   Tani te lutem shume me thuaj :- Perse eshte me i mire se Saliu ky Edvini yne? Apo se eshte i Pafytyre, Idiot i pashembullt, Cinik, Mizor dhe ……Shtatlarte ?

   Reply to this comment
   • Mua s'me duket vetja si nji Rilindas,por thjesht nji qytetare shqiptare August 29, 19:38

    Nuk ke te drejte te me quash ashtu .
    Un sKam qen asnjiher Rilindjot
    por admirues i zhvillimit te vendit tim ,
    Realist edhe pse ju aty ,keni probleme me njohjen e vertete te karaktereve .

    He pra ti ,qe je nji Socialist i Ndershem
    cfar ben ?
    A nuk e shifni se kto palo parti kane monipolizuar Shqiperine dhe dalja ne sken e nji Partie te Re Shqiptare ne skenen politike eshte e domosdoshme ?
    Perse lini t’ju derdellisin qent e rrugeve si pd-lsi
    me nushtrat e tyre ne krye ?
    Prisni t’ju vij Drejtesia nga qielli ?
    Jeni duke denuar vehten tuaj .

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim