Mes dy ngjarjeve

Bedri Islami December 24, 2017 20:32

Mes dy ngjarjeve

Bedri Islami 

Me 24 dhjetor bëhen 100 vite nga vrasja e At Stath Melanit, njërit prej drejtuesve më të njohur të Kishës Shqiptare Orthodokse, pararendës i krijimit të Kishës së Pavarur Autoqefale Shqiptare.

At Melani, pjesëmarrës dhe nënshkrues i aktit final të Kongresit të Manastirit, përhapës i gjuhës shqipe në jugun e vendit, prift atdhetar e luftëtar njëkohësisht, mik i Mihal Gramenos dhe bashkëluftëtar me Çerçiz e Bajo Topullin, u vra në pritë nga andartët grekë, të cilët pasi e masakruan, ia hoqën edhe kokën nga trupi dhe e shëtitën nëpër fshatrat shqiptare për të ngjallur ndjenjën e tmerrit dhe të frikës, pikërisht për shkatërrimin e gjuhës shqipe dhe dëshirës së shqiptarëve për liri.

Jo rastësisht dhe aspak e çuditshme është që Kisha Orthodokse në Përmet, vendlindja e këtij martiri të shkronjave shqipe dhe e lirisë së saj, nuk lejon asnjë meshë përkujtimi për të.

Nuk e lejon sepse është vazhduese e mendimit politik vorio-epirot se në Kishën Orthodokse Autoqefale Shqiptare, që, jo pa dashje, por jo aq suksesshëm, vijon rrugën e vjetër përmes rasove të reja.

At Melani është ndër vlerat e paçmuara të shqiptarisë. Ai ishte mendimi i besimtarëve shqiptarë që nga Shtetet e Bashkuara, si njeri i afërt i Nolit, e deri tek vatrat shqiptare në jugun e ëndërruar nga kisha greke. Kur nuk ia dolën me kërcënime, atëherë e vranë dhe e masakruan.

100 vite më vonë, pikërisht në afërsi të përkujtimit të veprës së ndritur të At melanit, presidenti i vendit i jep nënshtetësinë shqiptare zotit Janullatos, drejtuesit aktual të Kishës Shqiptare që nga viti 1991, kur u thirr me urgjencë nga viset afrikane për të ngritur këtu një kishë të re , por me mendësinë e vjetër vorio-epirote.

Pesë presidentë radhazi ia refuzuan nënshtetësinë shqiptare, sepse si një patriark i lartë grek, për të cilin kryeministri i sotëm kishte propozuar të ishte presidenti i shtetit grek, gjërat nuk janë si për çdo njeri të zakonshëm.

Është shumë më tepër se kaq. Është fjala për vazhdimin e një tradite që po bën gati 100 vite në Shqipëri, nga dita kur Kisha orthodokse u shkëput nga Patriarkana e Stambollit dhe pushtetshmëria e Kishës greke dhe u bë e mosvarme, në sajë të mendimit të madh rilindës të një burri të shquar si Fan Noli.

Presidenti Meta , në pak muaj në postin e tij, e kaloi “berin” që pararendësit e tij nuk kishin guxuar. Ai, më 22 dhjetor dekretoi vendimin për t’i dhënë nënshtetësinë shqiptare një njeriu që ka ardhur për të bërë zap kishën shqiptare në dobi të atyre që e kanë përcjellë për këtu dhe të nxjerrë prej saj vickla të politikës që sjellin ndasi dhe padobi në jetën shqiptare.

Disa ditë më parë qeveria shqiptare firmosi vendimin për ngritjen e varrezave për ushtarët grekë të vrarë në Shqipëri. Se çfarë donin këta ushtarë në një tokë të huaj, këtë e di gjithsecili nga ne.

Përse ata mund të transferohen tek të afërmit e tyre , që janë jo shumë larg, në vendin e tyre, edhe këtë askush nuk e di.

Askush nga qeveria nuk e mori mundimin ta shpjegojë se çfarë po ndryshon kaq shpejt në ndërlidhjet me shtetin grek dhe se si atdhetarët e mëdhenj po bëhen luajalë kaq të tundshëm.

Nga njëra anë qeveria, nga ana tjetër presidenti…

Nuk e dinë ende se rruga e Shqipërisë për në Europë nuk ka kaluar e nuk kalon as sot nga Athina, që tani është më keq se kurrë për vete?

At Melanit nuk i lejohet një meshë 100 vite pas vrasjes së tij nga kisha greke.

Të vrarë – ushtarëve grekë do ju ngrihen varrezat në Shqipëri!

Patriarkut grek në vendin tonë i jepet nënshtetësia shqiptare!

Thonë se në shtëpinë e të varurit nuk flitet për litarin, por është çudi e çudive se si atdhetarët e fortë të mbrëmjes gdhihen në mëngjes si kozmopolitë të mëdhenj?

Bedri Islami December 24, 2017 20:32
Komento

18 Komente

 1. mirel December 24, 20:35

  Ne mes te dy ngjarjeve dhe heshtjes se madhe te shqiptareve.
  Sot u kujtuat ju zoti Bedri?

  Reply to this comment
  • mirel December 24, 22:33

   E kuptoni cfare behet o milet?
   Kisha refuzon meshen per At Stath Melanin.
   Tradhetaret Ramuit-Ilirmut meritojne plumbin.

   Reply to this comment
 2. shkodra December 24, 21:01

  Pyeteni Ilir Skrapar Meten:
  – Me ke u keshillove qe i shkrove leter Presidentit Amerikan kur iu ankove per qeverine e vendit tend?
  – Me ke u keshillove kur e bere qytetar shqiptar sherbetorin me te rafinuar te Greqise?
  – Me ke duhet te keshillohesh qe At Stath Melanit t’i ngresh permendoren me te madhe ne Permet?

  Reply to this comment
  • mirel December 24, 21:32

   Po me Ramutin o shkodra, me Ramutin.,
   Kaq hapur dhe nuk e kuptoni/
   Ramuti firmosi varrezat.
   Ka dhene detin, po nuk e shpall se ka hall se kontestohet.
   Ka dhene lumenjte, jane per llogari te koncesioneve mafioze te Ballkanit, te gjitha HECet..ashtu si minierat dhe naften, qe i kane ne dore Berishat.
   Ramuti po nderton mbreterine e vet, me skllave Shqiperine dhe shqiptaret.

   Reply to this comment
 3. “greqia”e sotme eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar December 24, 21:06

  Po mire ky ministri i jashtem bushati ka firmosur c’do gje qe kane kerkuar keta arixhinjet e anadollit. Nuk e kuptoj ne emer te kujt populli punojne keta politikanet tane ! Duhet ta marim fatin e atdheut ne dore vet. Por gjeja e pare duhet eleminuar Sali Berisha, Fatos.Nano.Ilir Meta,dhe shume e shume te tjer. Na jane qepur greket si muti pas kepuces

  Reply to this comment
 4. “greqia”e sotme eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar December 24, 21:23

  O cunat e permetit po jeni gjalle apo jo, po si ka mundesi qe keta qent e kromosur prifterinj “grek” nuk u lejojn te futeni ne kishe. Pike e zeze,hapu dhe.

  Reply to this comment
 5. u djegsh i gjalle o muti cepanit me familje December 24, 21:58

  Nuk ka asgje te rendesishme ,
  por eshte e perpiluar nga bashkpunimi Greko-presidenc e Shqiperise qysh para disa muajsh .
  Vetem budallenjt ,mundet ta anashkalojne apo ti duket si Rastesi .Jo te dashur vllezer ,sooot s’le me Bota vend rastesise ,por komendon ato. Shpallja sot e gjarprit Grek janullatos nga presidenti me shkerdhate ne historine e ktij kombi Shqiptare ,m.ta, ka per qellim ,goditjen psikologjikete shqiptareve ,si pasoje demoralizimin e gjunjezimin e shqiptareve para juntes se zeze greke ,qe Shteti i KURVAVE TE SHQIPERISE ka instaluar kunder popullit te tij . Vrtem zjarri e largon te keqen nga ai vend .Vetem varja ne litare e sadam metas shpeton Nderin e Shqiperise nga ky Turp para syve te Botes .

  Reply to this comment
  • ganiu December 25, 18:06

   Nuk është vetëm Linja i Deçanit.
   Kjo është e kurdisur. Pas jan sa Salla dhe Rama.
   Këta si më të mëdhenjtë, i pasojnë dhe çamët e Idrizi.

   Reply to this comment
 6. Mollosi December 24, 22:00

  Z. islami, kete here me pelqyet. Kam te njejtin mendim me Ju.

  Reply to this comment
 7. u djegsh i gjalle o muti cepanit me familje December 24, 22:00

  Nuk ka asgje te rastesishme ,
  por eshte e perpiluar nga bashkpunimi Greko-presidenc e Shqiperise qysh para disa muajsh .
  Vetem budallenjt ,mundet ta anashkalojne apo ti duket si Rastesi .Jo te dashur vllezer ,sooot s’le me Bota vend rastesise ,por komendon ato. Shpallja sot e gjarprit Grek janullatos nga presidenti me shkerdhate ne historine e ktij kombi Shqiptare ,m.ta, ka per qellim ,goditjen psikologjikete shqiptareve ,si pasoje demoralizimin e gjunjezimin e shqiptareve para juntes se zeze greke ,qe Shteti i KURVAVE TE SHQIPERISE ka instaluar kunder popullit te tij . Vrtem zjarri e largon te keqen nga ai vend .Vetem varja ne litare e sadam metas shpeton Nderin e Shqiperise nga ky Turp para syve te Botes .

  Reply to this comment
 8. Padrino December 24, 22:17

  Edvini, njesoj, legen si iliri, saliu, basha , nuk eshte burre mire keta trdhtare meritojne plumbin, gjysmen lekut. zoti na ruajt, u lihet dore lire grekve ne Shqiperi. qe krimet grekve, kete 100vjecarin e fundit, kunder vendit dhe Popullit tone, ska Oqean qe i lan. Edvini, me liken e florinjve, i japin nenshtetsine , agjentit n 1 te asfalise ne tirane janullatosit. Turpi u mbulofte si ty edi rama, qe lejon varezat per ata qe vrane, e vrasin shqiptare, edhe like floririn qe jep nenshtetsine ketij Antishqiptari tè terbuar.

  Reply to this comment
 9. miri December 24, 22:47

  Enver Hoxha u tungjatjeta coho njeher dhe beje copa, keto bandita tradhetare, qe e shiten shqiperine si lecke te greku ….

  Reply to this comment
 10. Sotir December 24, 23:22

  Ta gezojme Hiresine Janullatos. Shqiperia gjithmone ka pasur me shume drejtues politike qe e kane çnderuar vendin e tyre dhe shume pak qe i bejne nder. Brenda muajit Janar do i mbylli syte i lumtur Janullatosi sepse ia arriti me ne fund qe te varroset si hero i greqise ne Kishen e Fan Nolit. Ta gezzojme Ilir Vellai se i yti ti nxjerr syte.

  Reply to this comment
 11. CHICAGO December 24, 23:51

  Shpesh ketu ne Amerike bej debate te forta me miq te mij qe shume prej tyre nga ish-enveriste jane kthyer ne kanibale te tij..ndersa une kam qene antienverist I moderuar dhe cfare ka patur Enveri merita per kurore ja jap dhe cfare eshte per ta kryqezuar e denoj.me force.
  .
  Nese ka nje merite te madhe Enveri per kohen e tij eshte se grekun e beri kaps se e meritonin..biles jo vetem greket por dhe serbet nga 1948 deri ne 1991 kan patur anglezin dhe amerikanin nga mbrapa
  .
  Krimi I ilir metes dhe glases politike eshte se
  KANE TOLERUAR KILOMETRA ME GREKUN DHE NUK KAN MARRE ASNJE MILIMETER…JU LUTEM ME THONI VETEM “NJE FITORE” ME GREKET PAS 1992
  PRANDAJ KETO TRADHETI KAQ HAPUR COJNE UJE NE MULLIRIN E ENVER HOXHES
  DHE KJO E FUNDIT NDODHI
  PASI U KTHYE MONIKA NGA AMERIKA…
  .FILLOI ME CIZME DHE I SHOQI ME TRADHETI

  ENVER HOXHA
  (CHICAGO)
  Ne vendin qe ka liri
  Do ngre bustin me flori
  Enver Hoxhen djale te ri
  Per cdo dite do ndez e qiri
  Prane statujes se Lirise
  Te ndrije ylli I Shqiperise
  Rrugen ti tregoj vegjelise
  Qe te shkoi drejt diturise
  Ta marr vesh bota mbare
  Enver Hoxha ish Shqiptare
  Ndricoi naten si fanare
  Leshoi drite per te pare
  Zhduku bej dhe yzmeqare
  Malet i kthehu ugare
  Grur dhe miser ne hambare
  I la bangat me thesare
  Ai shkriu malet me bore
  I vuri Shqiperis kurore
  Se vet ish madheshtore
  Si ylberi me kolore
  Te quajten dhe dictatore
  Ata qe te puthnin dore
  Vet na dolen dezertore
  U shiten per nje lakrore
  Historia eshte percare
  Kane dale larte ca zuzare
  Deri dije syte pa lare
  Sot jane shpallur si te pare
  Kuvendojne mizat e kalit
  Neper pellgjet e mocalit
  Duan ti ulin majen e malit
  Se nuk shohin nga syte e ballit
  Eshte diamant gurri gjerdanit
  Mbi kuroren e Vatanit
  Lare nga gjaku i istikamit
  Se thane dot ere e murlanit
  Ne per ty jemi krenare
  Per cdo dit lule mbi vare
  U derdh loti i papare
  Ne cdo vend ku kish shqiptare
  Larte ne qiell me shkreptime
  Malet leshuan bubullime
  Lumenjt fryhen me terbim
  Populli qau me ngasherime
  Planetet derguan kurore
  E percollen dor me dore
  Si kristali me debore
  E vendosen mbi Tomore
  Dallget deti do ti ndale
  Dielli do te ndris ngadale
  E verteta ne drite do dale
  Kush na ishte ai djale
  O Enver ylli me nure
  Populli nuk te haron kure
  Do ta ngreme kalan me gure
  Do te qendisim ne Flamure
  E bere dimrin pranvere
  Largove stuhit me ere
  Bere shum gjera me vlere
  O Hazreti yne Envere
  O Mason mendje ndritur
  E gjith vepra qe ke ngritur
  Do te ngelet e skalitur
  Neper shekuj e rinditur

  Reply to this comment
 12. Nik December 25, 00:53

  Pse PS ra dakord per Meten president?!?! Nuk e njihte PS dhe Rama Meten?!?!.
  Beni sehir tash! Prisni bajgat e Metes.
  Nik

  Reply to this comment
 13. fteri December 25, 09:26

  Ditë e zezë për politkanët shqiptar ,

  Politikan sevila e të degjeneruar . Ta fillojmë me Sali Berishën që i fali greqisë vorrezat ,shelfin detar ,pjesën me rezervat më të mëdha të naftës në ballkan.

  Ilir Meta politikani më i neveritshëm i demokracisë shqiptare pasi ky kameleon përçau PS-në i pa udhi, me pushkë të S.Berishës vrau katë qytetar në bulevard ,vodhi floririn e bankës shqipërisë dhe gjithçka që mundi së bashku me Munikën një rrugaqe e lindur dhe sot quhet president i shqiprisë i jep dhuratë (pashaportën shqiptare ,nënshtetësinë , kryegjeneralit të asfalisë sekrete të tokës së nëndheshme armiqësore greke të veshur me veladonin e zi Janullatësit të kishës orthodokse greke që ka la me gjak patëriotët e kishës ortodokse autoqefale shqiptare që nga masakrimi Papa kristo Negovani që hapi shkolla shqip e deri vrasja e At Melanit që tani mbush 100 vjet,dhe deri të hedhjes gurë mbi figurën emblematike të Fanolit madhë.Pa përfshirë gjenocidin dhe përndjekjen e popullsisë çame në masë nga vendëbanimet e tyre ,ku me mijra çamë pas gjenocidit e vrasjeve erdhën në Shqipri ku regjimi i E.Hoxhës i sistemoi në vendet më të mira në teritorin mëmë shqipëri.Dhe sot ky shtet Greqia nuk u njehë të drejtën e kthimit në pronat e tyre në çamri.

  Në politikën e jashtëme me shqiprinë grekët akoma mbajnë ligjin e Luftës me shqiprinë ,synojnë vorjoepirin ,një absurditet grek kundër popullit shqiptar dhe të çamrisë ,nënë bekimin e Janullatësit kryeagjentit tyre në shqipëri e në ballkan.

  Të “lumtë” ILIR BRESHKA ,i ke kryer një mision tradhëtie popullit shqiptar sa nuk do ta harrojë kurrë në histori .

  Kjo është një fyerje e ndjenjave të milona shqipëtarve brenda dhe jashtë shqipërisë.

  Reply to this comment
 14. katarakti December 25, 13:57

  Janullatosi per mua eshte vazhdim i politikes qe Patriarkana greke ka ndjekur ndaj Shqiperise gjate ketyre 150 vjeteve te fundit. Dhe prelati i larte grek e ka helenizuar kishen shqiptare autoqefale te Fan Nolit. Ai u shpreh para pak ditesh, saqe entuziazmoi edhe presidentin me bllok ne dore, se do te linte nje pasardhes shqiptar ne krye te Kishes kur ai te largohej. Po çfare ka bere Janullatosi gjate ketyre 25 vjeteve ne Shqiperi?! Ai ka pergatitur nje arradhe te tere prifterinjsh ortodokse shqiptare besnike te Ptriarkanes greke. Ka njeri qe e ve ne dyshim kete?! Pak Ballabane Pashe, Esat Pashe, Hamza Kastriote ka njohur Shqiperia?! Njeri shet detin, tjetri lejon hapjen e varrezave greke, i fundit i jep nenshtetesine shqiptare dikujt qe punon nen rrogoz per pavaresine e Kishes ortodokse shqiptare nga… Patriarkana e Stambollit…???? Jo mor, jo: – Nga shteti shqiptar. Shume plehra paska pasur ky vend. Dhe me duket se Enver Hoxha paska qene i vetmi qe ia paska ditur hallet Shqiperise. Vetem per kleriket ortodokse qe jane vrare nga andartet greke Janullatosi nuk duhej te vinte ne Shqiperi. Se eshte perdhosje e sakrifices se tyre. Po çfare pret?! Skenderbeu luftoi kunder mynxyres turke dhe sot Shqiperia eshte mbushur me xhami. Papa Kristo Negovani, Petro Nini Luarasi, At Stathi Melanit dhe qindra te tjere te harruar jane vrare nga andartet greke se kane mbrojtur kishen ortodokse shqiptare nga patriarkana greke dhe sot nje klerik i larte grek sundon ne Shqiperi. Kemi vajtur ne fund te pusit.

  Reply to this comment
 15. vasili December 25, 14:57

  Urrejtja e verber dhe e eger, tek lloji i islameve kapercen pengesat e dredhise dhe tinzarllekut te tyre dhe i prezantojne ata,ne vazhdimesi, fare zbuluar ne dimensionin e tyre real si kavie Anadolli dhe militantesh komunist.te rehabilituar,qe vazhdojne ta pengojne pareshtur kete vend te bashkohet me Perendimin e perparuar kristian.
  Keta lider te erresires se dendur aziatike shqiptare,percjellin tek turma haxhiqamilase,kushtrime urrejtje asgjesuese,karshi shqiptarve ortodoks,keta patriot te vertete qe asnjehere ne historine e ketij vendi nuk e braktisen Atdhene dhe Fene te ketij vendi europian te cilit ata i perkasin..
  Prandaj lufta e pa rreshtur qe ben lloji i islameve eshte ajo qe duke u maskuar dhe perdorur si ferexhe flamurin shqiptar ,veprimet i bejne me trute dhe zemren e Babes se Anadollit,per ta kthyer ndyresisht mbrapa kete vend.
  Po kush eshte Peshkopi Anastas dhe vepra e tij,e pare thjesht dhe ftohte nga faktet reale,pa koment:
  Regjimi komunist,ku militonte me penen si pushke lloji i islameve,xhot-shehrave,nje nga veprat makabre ish asgjesimi i fese.
  Fese ortodokse,si dhe feve e tjera,ju rrenuan objektet e kultit dhe shpirti besimtar endesh maremendesh pa takuar njeri tjetrin.
  Ne nje vend,ku njeriu nuk kish as cfare te hante ish e natyreshme,qe besimi per te rindertuar shtepite e tij,do ti drejtohej per ndihme,vendeve me te njejten besim.
  Dhe kjo ndihme materiale dhe shpirterore ortodokesve shqiptare,ju ofrua nepermjet kryepeshkopit Anastas me kombesi greke.Nje personalitet deri ne kete moment i nderuar nga shume universitete perendimore me shume tituj dhe grada,per punen e tij humane dhe cilesore ne bote.
  Imzot Noli,ky ortodoks me gjak patrioti,beri nje veper monumentale historike,duke e shpallur kishen shqiptare te pavarur nga kisha greke,pasi kjo e fundit,ne ndryshim me ate qe predikonte besimi,kish cfaqur tendence,per ta trajtuar si vasale ortodoksine shqiptare.
  Prandaj ish normale,pamvaresisht nga ndihma egzistenciale per kishen ortodokse shqiptare,ardhja e nje fetari grek te shikohesh dhe me nje rezerve se pari nga vete besimtaret e kesaj feje
  .Natyrshem qe ne avangarde te ketij skepticizmi deri ne mohim fillestar,do ish pasardhesi i imzot Nolit ne SHBA,At Lioneli.
  Koha kalonte dhe Kryepeshkopi Anastas,si nje krye bari i vertete i urte,rindertoi vathat e shkaterruara hap mbas hapi,qe besimtaret e mbledhur te gjenin njeri tjetrin dhe te shperndanin dashuri dhe miresi midis bashkekombasve.
  Ishte dhe eshte prane te vuajturit shqiptar,pamvaresisht se cfare besimi ka ai.U hapen per kete dhe mencat e kishes ku hahet gratis.
  Kosovareve myslymane te debuar nga vendi i tyre,ju afrua ndihme materiale dhe shpirterore nga kisha ortodokse shqiptare.
  Te gjitha keto dhe shume si keto,ben qe dhe zedhenesi i imzot Nolit,At Lioneli.nga kundershtar i vendosur i tij, te rreshtohesh ne krah te kryepeshkopit ortodoks shqiptar me kombesi greke.
  Gjate gjithe kesaj kohe ajo qe te bente, te mos ndihesh shqiptar ne vendin tend,ishte sulmi i eger prej jeniceresh te verber,qe mbin gjithandej si kerpudha mbas shiut,qe e kryesonin kryevezire,vezire,mexheliser,apo ´´intelektuale´´te veshur me firmato,por truri mbeshtjelle me ferexhene e zeze aziatike.
  Dhe te gjithe keta kishin nje gje te perbashket:Myslymane laramane.ishin ata qe natyrshem i dhane nenshtetesine shqiptare,terroristeve islamike,qe sulmuan kete vend me ndertime xhamish dhe fonde qe predikonin urrejtje deri ne asgjesim karshi besimit tjeter.
  Perversiteti denatyrues,i paraqet ata dhe me tradhetare se dikur:Ahere ata kishin lene atdhe dhe fe per te perfituar.Kurse tani e benin kete,pasi ndjenin boshllek,pa pasur siper Baben anadollak.
  Shqipes nuk i gjej fjale per kete lloj sakrilegji te pa degjuar.
  Nga zemra ju uroj Kryepeshkopi i ortodoksise shqiptare Anastas,qe ta gezosh nenshtetesine time shqiptare.
  Jete te shendeteshme dhe te lumtur ne vazhdim,per ate qe keni mbjelle dhe lulezuar ne shpirtrat tane:
  QE PAMVARESISHT CFARE FEJE DHE KOMBI,QE I PERKET NJERIU QE VUAN DHE KA NEVOJE PER NDIHME,NE NJERZIT E THJESHTE, DUHET TI GJENDEMI AFER,PAMVARESISHT NGA SAKRIFICAT VETJAKE.
  DHE DUHET TE NDJEMI TE KENAQUR NGA KJO SAKRIFICE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim