Mesazh për familjet e atyre që janë pushkatuar në diktaturë

Bedri Blloshmi April 24, 2014 20:35

Mesazh për familjet e atyre që janë pushkatuar në diktaturë

Në përpjekjet e vazhdueshme edhe kur unë nuk isha drejtor i Institutit të të Burgosurve Politikë kam këmbëngulur për gjetjen e trupave të të pushkatuarve gjatë regjimit komunist. Një nga rastet konkret është gjetja e eshtrave te Sokol Sokolit dhe Tom Ndojës të pushkatuar në 1984 te “Antena” në Shkodër.

Shaqo Hoxha gjatë vuajtjes së dënimit është sëmurur dhe ka dhënë shpirt në spitalin e burgut në Tiranë. Përpjekjet e familjes nuk kanë munguar por pa rezultat për gjetjen e eshtrave të tij. E kemi gjetur vend groposjen. Nesër në datë 25/04/2014 do të zhgroposen eshtrat për ta varrosur në fshatin e lindjes (Kolonjë) të Gjirokastrës.

Gjithashtu kam bërë udhëtime të shumta në disa rrethe të vendit si: Berat, Mirditë (pylli i Gëzhiqit), Fan,Pukë, Shpal të Mirditës, Qaf-Bari, Shkodër. Jam shumë afër  gjetjes se ku janë groposur disa nga të pushkatuarit . Besoj se shumë shpejt do gjejmë dhe  identifikojmë, trupat e 15 të pushkatuarve në mënyrë që të varrosen me të gjitha nderimet e duhura .

Iu drejtohem të gjitha familjeve që u kanë vdekur të afërmit e tyre në Spitalin e Burgut në Tiranë, të paraqiten tek Instituti i të Përndjekurve Politikë, për të më dhënë emrat e tyre. Unë jo për shkak të detyrës por për arsye të dhimbjes e cila ka zënë vend në shpirtin tim të plagosur nuk kam për të heshtur së kërkuari derisa t’i gjejmë e t’i varrosim të gjithë. Të pushojnë pranë njerëzve të tyre që s’patën mundesi t’u hidhnin një grusht dhé siç e do zakoni.

 

*Drejtor i Institutit të të Burgosurve Politikë

Bedri Blloshmi April 24, 2014 20:35
Komento

32 Komente

 1. DREAM April 24, 22:52

  Per ju ,
  kukuvajkat enveriste
  Kur ti beni hozana atij sistemi bastardesh
  KUJTONI KTO KOCKA ENDE PA VARR
  KUJTONI QE E VETMJA MEDALJE TURPI ME TE CILEN KRENOHENI
  JANE VRASJET E “ARMIQVE ” SHQIPTARE !

  QOFTE DHEU I LEHTE !
  Respekt BEDRI BLLOSHMIT !

  Reply to this comment
  • feniks April 25, 01:30

   Ju drejtohem juve,kelyshet e atyre,qe BASHKEPUNUAN ME PUSHTUESIT NAZI-FASHISTE per te VRARE prinderit e te asfermit tane vetem se ata LUFTONIN KUNDER TYRE DHE PER CLIRIMIN E SHQIPERISE!!!
   Mos HARRONI KERMA TE ZGJEBOSURA:
   Edhe para LUFTES ju keni qene RRACA E SHFRYTEZUESVE TE POPULLIT TONE,si bejlere,asgallare,taksidare,xhaandare etj,etj!!!
   Ju ishit pjella e atyre qe u sherbyen pushtuesit OTOMAN per 500 vjet dhe ai u shperbleu me OFIQER,TOKA E PASURI PA FUND vetem me qellimin,qe te MBANIT NEN SUNDIM POPULLIN FUKARA!!!
   CLIRIMI I NDRITUR I VENDIT NGA KOMUNISTET E PARTIZANET e gjeti Shqiperine te SHKATERRUAR,me 800 mije vete,90% analfabete,pa asnje meter rruge te asfaltuar,apo HEKURUDHORE,PORTE E AEROPORTE,SHKOLLA E UNIVERSITETE,AKADEMI ARTI E SPORTI,BUJQESI MODERNE,PYJE TE LULKEZUARA,MINIERA,UZINA,FABRIKA E KOMBINATE MODERNE KU PUNONTE I GJITHE POPULLI!!!
   DRUTA ELEKRTIKE SHKOI FALAS NE CDO SHTEPI E KASOLLE,SHKOLLA DHE MJEKU NE CDO FSHAT!!!
   Shqiperia lengoi nen thundren e SUNDIMTAREVE SI JU DHE LULEZOI NEN UDHEHEQJEN E PARTISE KOMUNISTE DHE ENVER HOXHES!!!
   Flota Tregetare cante detet e oqeanet,ndersa USHTRIA POPULLORE TE MERRTE GJAK NE VETULL KUJTDO ARMIK,QE DO TENTONTE TE NA SULMONTE!!!
   Keto i ka SKALITUR HISTORIA ME GERMA TE ARTA,ndersa ju KERMAT ballisto-zogisto-serbe vetem keni SHKATERRUAR CDO GJE MBI DHE!!!
   Populli lengon per buken e gojes!!!

   Reply to this comment
   • KOZi April 25, 10:01

    – Bo edhe Ti “Feniks” biri im ! E vertete qe jane burgosur e pushkatuar koloboracioniste ! Jane burgosur e pushkatuar Klerike, po edhe Balliste e Zogiste e keto tre te fundit vetem per kundershti politike !
    – Por mos kundershto se po te shohesh listen ne total te denuarve nga diktatura do dallosh se jane me shume komuniste te denuar nga shoket e tyre komuniste. Lista fillon me nje emer Abaz …e mbaron me LLambi Zicishti apo Llambi Pecini se kujtoj.
    – Keshtu kerkesa e Z. Blloshmi eshte edhe per varret e pagjetura te shokeve Koci Xoxe e me radhe deri tek Kadri Hazbiu.
    – Lista e juaj (sepse ju diskutoni ne nje menyre qe nuk dij ke desheroni te perfaqesoni) dallohet edhe nga emrat ,te gjith Vladimiret ne liste te perndjekurve jane shoke te tuaj,po shumica e Fatos…Spartak….Sokol…..Petrit….etj
    – Te kujtoj qe vetem me grupin qe u pushkatua te Beqir Ballukut,Petrit Dumes, Hito Cakos jane denuar rreth 400 ushtarake te larte.
    -Dhe z. Blloshmi ka detyrim te kujdeset pasi Partia e tyre i ka harruar:
    – Vetem shoket tuaj mund te mburren qe i nxoren jashte Anglo-Amerikanet, Por edhe pse i nxorem jashte edhe pse hyme ne Traktat te Varshaves per te luftuar Imperializmin neve jemi ne Nato ,etj tung

    Reply to this comment
   • ALBANO April 25, 12:29

    ty more feniks ti paska honger dhija librat :::: kelysh i qelbet i komunistave :::mua gjyshin ma futi ne burg ma torturoi enver hoxha dhe disa katunare pa shkolle :::qe i mori nga fshatrat :::familja ime asnjehere nuk bashkepunoi me fashistet :::e keqja ishte se ishin te pasur :::kishta epiceri kafeteri ne tirane ::dhe blente mallin dhe e shiste popullit :me nje cifut si ortak :::por komunistat e torturuan me keq se gestapoja ::::por njr coban si ty nuk mund ta kuptoje se temori ng fushat e kenetes:::sa per ::ndryshimin qe beri enveri ::: a i ke pare vendet e europes si jetojne :::a ke pare ndonje ne europe te haje buke me kos ne darke ::dhe te rije me buke misri pa buke ::::jo ne asnje vend ne bote nuk gjenje si ne shqiperi ::vetem ne afrike : sa per :clirimin e vendit ::hajde ne France te tregoje 10mije amerikane ne varreza qe dhane jeten per clirimin e botes :por nje coban i qelbet ::nje rrace komunizmi te piset qe nuk e njeh historine nuk mund t kuptoje ::::enveri ja morri pasurine te pasurve ::por per vete beri vila ne vlore ne dajt dhe jetonte si pash :::femijet shkonin ne shkolle me benz ::sa per shkollat ishin te rezervuara per femijet e spiuneve :::komunistave :::dje mos me trego :::se mua se jam tirons dhe te regoje historina per piselliqet e enverit :: prandaj mor katunar me opinga shko fshu bythen ::

    Reply to this comment
    • feniks April 25, 14:18

     Per kelyshet e zgjebosur te KOLABORACIONISTEVE ,”Kozi” dhe “Albano”!!
     E kam per nder,qe jam bir PARTIZANI,o TRADHETARE TE KOMBIT SHQIPTAR!!!
     Partizanet i prune popullit LIRINE,ndersa ju u bashkuat me PUSHTUESIT dhe vrate LUFTETARET E LIRISE!!!
     Ju jeni KERMA,ndaj meritoni vetem URREJTJEN DHE PERBUZJEN E MBARE POPULLIT SHQIPTAR!!!
     Pervec ANTI SAHQIPTARIZMIT dhe urrejtjes qe keni per PARTIZANET DHE KOMUNISTET,cfare tjeter keni bere te MIRE per Shqiperine???
     Po sot e 24 vjet KAPITALIZEM,cfare i keni dhene ketij populli???
     Ju jeni RRACA ME E NDYRE E KOMBIT,ndaj MBYLLENI HALENE se nuk i mbushni dot mendjen njeriu per bemat tuaja gjasme heroike!!!

     Keni 24 vjet qe populli nuk ju ka votuar asnjehere,se e di qe ju jeni PLEHRAT E KOMBIT!!!
     TURPI JU MBULOFTE!!!
     Sa per ata qe vrau shterti SOCIALIST e kane patur hak,se kane qene ARMIQ DHE TRADHETARE!!!
     Mos u merr me Enver Hoxhen,se je nje MUT para atij,por po ta mbajti merru me te VRARET E TE PUSHKATUARIT e Sali Berishes,me ata te PERNDJEKUR,qe i vune FLAKEN VETES ME BENZINE nga trajtimi kriminal i Berishes,nderesa bijte e komunisteve PO U JAPIN LEKET E BURGUT!!!
     SHPORRU KERME E NDYRE se ju nuk jeni njerez, por KAFSHE!!

     Reply to this comment
     • merobaze April 25, 15:02

      Degjo nastradinin o KOQE enveriste qe ke dale ketu ne DITA si nje gjel i zgjebosur komunist dhe kujton se ke hypur maje plehut. Degjo nastradinin dhe ngri veshet e gjate te spiunit dhe te prinderve te tu VEMJE te Sigurimit te Shtetit qe te kane edukuar me nje kulture shpellash:

      24 vjet kapitalizem fallco kerkoja Sali Komunistit, spiunit te Sigurimit dhe Mikut te familjes Hoxha, por mund t’ja kerkosh edhe Fatos Nanos Pijancecit, pinjoll i Partise se Punes, por edhe te gjithe gjakatareve te Enverit qe i la pas per te vazhduar Kauzen e Partise dhe per te mashtruar shqyptaret deri me sot, sepse te gjithe keta MUTER dhe jashteqitje te Kombit jane nga raca juaj e felliqur qe implementoi MURTAJEN bolshevike ne trojet tona dhe qe po e vuajne deri me sot shqyptaret.

      Te BEMAT e komunizmit dhe te formes se tij me gjakatare te enverizmit sadist tregoja sat eme dhe tyt eti sepse viti 1990 e tregoi fare mire se arritjet enveriste ishin nje mashtrim hajdutesh dhe kusaresh ndaj MIQVE qe Enver Hoxha u kishte shitur BYTHEN e vet te Homos me radhe dhe kur mbeti vetem ne Dimrin e Vetmise se tij falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me parre ne histori.

      Historite me partizane dhe gjermane tregoja kalamajve se tani nuk kane asnje vlere reale.

     • KOZi April 25, 17:06

      -Ore “Feniks” diskuton sa per te nxitur debatin apo si???A nuk po e kupton se nuk po flet me koloboracioniste apo nuk lexon ?Me qe te pelqen te flasesh per partizanet po te pergjigjem me nje koment te nje rasti tjeter po ketu te:Dita:
      – Lavdi Partizaneve,Lavdi komandanteve e Komisarve te luftes. Lavdi Komandantit te Brigates Pare Sulmuese Mehmet Shehu,Lavdi Komisarit Tuk Jakova, Lavdi batalionit Hakmarrja e komandantit Petrit Dume ,Lavdi Komandantit te Brigates se Peste Beqir Balluku,Lavdi e Lavdi sepse po thuaj te gjith u vrane nga Shoket e tyre Komuniste.
      -Poshte Komunistet qe vrane shoket e tyre.

     • merobaze April 25, 20:17

      Komunistet debile dhe dallkaukei vrau te gjithe Enver Hoxha ANTIKRISHTI qe nuk ishte fare komunist, por nje SADIST pa shkolle dhe pa dipllome. I vrau te gjithe shoket e vet me pabesi te papare, por me pare kishte vrare intelektualet properendimore shqyptare qe e donin Shqypnine te behej nje Zvicer me det ne Ballkan dhe kjo gje nuk perputhej me planet e Enver Hoxhes qe me ndihmen e Jugosllavise dhe komunizmit me te eger e donte Shqypnine si nje CIFLIKUN e vet personal dhe shqyptaret i donte si skllever per te punuar per familjen Hoxha.

     • pejgamberi April 25, 20:22

      Komunistet debile dhe dallkaukei vrau te gjithe Enver Hoxha ANTIKRISHTI qe nuk ishte fare komunist, por nje SADIST pa shkolle dhe pa dipllome. I vrau te gjithe shoket e vet me pabesi te papare, por me pare kishte vrare intelektualet properendimore shqyptare qe e donin Shqypnine te behej nje Zvicer me det ne Ballkan dhe kjo gje nuk perputhej me planet e Enver Hoxhes qe me ndihmen e Jugosllavise dhe komunizmit me te eger e donte Shqypnine si nje CIFLIKUN e vet personal dhe shqyptaret i donte si skllever per te punuar per familjen Hoxha.

 2. astrit April 25, 06:40

  Nje veprim fisnik. Ti duam njerezit te gjalle e ti respektojme ne varr. Pune te mbare

  Reply to this comment
 3. Aliu April 25, 09:01

  Plotsisht dakort me feniksin por le te behet ajo pune per te cilen flet Bedriu.Respekt per viktimat e diktatures,jane vllezrit tane.

  Reply to this comment
 4. Urani April 25, 10:59

  Bedri Blloshmi ben apel per familjet e te pushkatuarve ne diktature. I vellai i tij, Vilson Blloshmi, u pushkatua se shkroi poezi me dy kuptime ( sipas diktatures ) dhe ne gjygj u denoncua nga Diana Culi, nje poete qe ne demokraci u be deputete (?! ) e majte. Bedriu kurre nuk flet per kete dhe meqe i drejtohet familjeve te te pushkatuarve, pra dhe familjes se vellait Vilson, po them se Enerieta Blloshmi e bija e Vilsonit, e ka akuzuar haptas kete xhaxhain e saj Bedri si shkaktar per ekzekutimin e babait te saj. Gojembyllja e Bedriut per denoncuesen ne gjygj te vellait si duket eshte shperblyer ne emerimin e tij si Drejtor i Institutit te Burgosurve Politike.

  Reply to this comment
  • feniks April 25, 14:23

   Ja sa te poshter jeni ju te perndjekurit!!!
   Mire atehere qe u bete te gjithe SPIUNE TE SIGURIMIT,po sot CFARE KENI,QE SPIUNONI PER NJERI TJETRIN KAQ SHUME???
   Edhe kur nje pjese e juaja hyri ne greve urie,te gjithe ju PLEHRAT AS,QE JU AFRUAT ATYRE E JO ME TE SOLIDARIZOHESHIT!!!
   Edhe nje nga KERMAT tuaja ,pardje tentoi,gjoja t’i vinte flaken vetes,kur ne fakt kishte marre DY KESTET E PARAVE!!!
   SPIUNE DHE SERVILE TE BERISHES keni qene keto 24 vjet!!!

   Reply to this comment
   • babo April 25, 17:58

    Kur te perndjekurit beheshin spiune ishin te detyruar me force nga sigurimi ti kelysh varfanjaku qe s`kishit breke ne b….. dhe i grabitet te gjithe popullit token, dyqanet e parat qe i kishin fituar me djerse dhe pse jo duke bere tregeti. A e mendon se cfare ndodh sot ti sekuestrosh kot pronat popullit ?
    Po shoket e tyre pse i vrisnin komunistet ? Sepse ishin paranojake semos tjetri i zinte vendin ne parti.

    Reply to this comment
    • Lleshi April 25, 19:00

     Nuk ia grabiten popullit token se populli e morri si trashegimtari legjitim i mijra brezave dhe toka shqiptare iu muar sherbetoreve te sulltanit , turkut , italianit dhe gjermanit , por dhe te serb dushmanit ! Pasuri e vene me “djerse” duke shit vendin neper ankande pushtuesish ! Ah race e keqe , race e keqe , sepse prandaj i eshte dash me derdh gjak lume ketij populli se ishit ju tradhetoret ne mes te cdo pushtimi !

     Reply to this comment
  • AGJENTI 007 April 25, 21:36

   Ndiej dhimbje per te gjithe ata individe apo familje qe e kane pesuar pa faj. Por, nga ana tjeter nuk pajtohem me perrallat e disa shkruesve apo opinionisteve pa mend qe na i quajne te gjithe ish-te denuarit si te pafajshem. Shume prej tyre jane denuar per spiunazh ( dhe iu eshte vertetuar me gjyq te rregullt ). Disa te tjere jane denuar per terror dhe sabotazh. Une ndiej keqardhje per denimin kapital qe i kane dhene Vilson blloshmit dhe shokut te tij, por nuk eshte e vertete se jane denuar per vargje e perralla te tilla. Ata jane denuar per sabotim dhe kete e di shume familja e tij. Une jam dakord me bedri blloshmin qe te behet e mundur gjetja e eshtrave te te vdsekurve apo pushkatuarve, por nuk jam dakord qe ( sic premton Blloshmi ) kur te gjenden eshtrat e atyre 15 veteve ne Mirdite ” te rivarrosen me mderime…”. Me nderime, per cfare? Disa prej tyre kane qene kriminele dhe kane marre denimin e merituar. Ka disa qe e kane pesuar si ” i njomi per te thatin “. Keta konsiderohen viktima, por nuk ka vend per hosana e glorifikime. Ka vend per keqardhje dhe per dhimbje. Blloshmi dhe gjithe ish-te burgosurit politike duhet te kuptojne nje gje te rendesishme: Nuk mund ta mbajne peng shoqerine shqiptare pafundesisht me problemin e persekutimit te dikurshem. Duhet te marrin demshperblimet dhe te sillen ne shoqeri si gjithe te tjeret. Perndryshe, ka rrezik qe keqardhja per ta te shnderrohet ne neveri.

   Reply to this comment
 5. redi sheheri April 25, 14:59

  Neqoftese ka pasur ndonje talent ne letersi Shqiperia,vellai i ketij ka qene cmimi Nobel.Mund te krahasohet me Jevtushenkon,Ato karkalecat e tua o Uran jane karikature e vetes tende,as per bejte folklorike nuk ti lexojne!Nuk e njoh z.Bedri,por kur e degjoj ne intervista bindem se autorin gjenial te Saharase,vella e ka patur,por shok nuk e ka patur kurre!Lavdi vepres se dy poeteve te Berzeshtes!Edhe neqoftese do te justifikonte te gjithe Golgothen qe ndertoi Enverizmi,pushkatimin e dy poeteve nuk do ta justifikonte kurre.

  Reply to this comment
  • Sahara e Blloshmit apo e Kadarese April 25, 16:16

   Ka nje poezi Saharane edhe Ismail Kadareja…

   Nuk e di kur e ka shkruar njeri e kur e ka botuar tjetri…
   por ajo e te Vrarit pa Gjyq eshte vertete per cmimin NOBEL…

   Ti Bedri, mire ben qe merresh me Varret
   por do besh me mire akoma te merresh me Te Gjallet…

   Reply to this comment
 6. babo April 25, 18:01

  Per varret e zhdukura beni mire te pyesni bijte e komunisteve tek PS, ndoshta jane “civilizuar ” aq sa te pyesin ne darke baballaret e tyre ne darke kur shkojne ne shtepi !

  Reply to this comment
 7. besnik bregu April 25, 20:28

  O “Feniks”, ata qe luftonin nen urdhrat e Dushan Mugoshes, Miladin Popovicit e sa e sa te tjereve, çfare jane: kolaboracioniste apo çlirimtare? Ata qe vrane shqiptare te Kosoves te llojit Ramiz Alioviç, Rrahman Parllakoviç, Shefqet Peçoviç, etj çfare jane heronj apo kolabaracioniste. Nuk ka kolaborociaonizem me te madh sa ky. As do kalohet ndonjehere. E pra jane soji me i ndryre qe ka njohur Shqiperia ndonjehere. Sa per te luftuar italianin e gjermanin as qe behet fjale se nje tufe fshataresh e kriminelesh kane qene. Jo me kto modeli i partizanit shqiptar ishte ai i parizanit serb, armikut shekullor te shqiptareve. Greket dhe serbet jane armiqte shekullore te shqiptareve. Patriotizmi duhet matur me luften qe i eshte bere ketyre. Te tjerat jane folkro komunist e asnje me shume.

  Reply to this comment
  • feniks April 25, 23:37

   Ti besnik bregu,kelysh i serbeve dhe i te gjithe armiqve te Shqiperise!!1
   Per cfare urdherash e ke fjalen ti ,o PUSHT I PUSHTAVE???
   Popullin shqiptar e ngriti ne LUFTEN E LAVDISHME NACIONAL-CLIRIMTARE PARTIA KOMUNISTE ME ENVER HOXHEN NE KRYE,ndersa Miladin Popovicin e nxorren nga KAMPI I PERQENDRIMIT NE PEQIN partizanet shqiptare!!!
   Enver Hoxha kurre nuk ka lejuar NJERI OSE NDONJE FUQI TE MADHE TE FUTE HUNDET NE LUFTEN TONE,aq sa u tregoi vendin te gjitheve deri ne nje!!!
   Te gjithe SPIUNET E TRADHETARET i shkoi ne PLUMB,ndaj ti,o kelysh KOLABORACIONISTI,nuk ke goje te flasesh se je i DHJERE DERI NE GRYKE!!!
   Une mburrem me babain tim PARTIZAN TE CETES SE PEZES,qe luftoi me BRIGADEN e 22 SULMUESE deri per CLIRIMIN e trojeve shqiptare ne ish Jugosllavi,ndersa ti krekosesh me SHPIFJET DHE URREJTJET se NDERI E DINJITETI u ka ngelur ne SHERBIM TE PUSHTUESVE!!!
   Se cfare lufte bene PARTIZANET,i ka njohur BOTA,ndersa ju kelyshet e BALLIT E TE ZOGUT jeni vulosur me TURP PER JETE NGA HISTORIA!!!
   MALLKUAR QOFSHI PER JETE!!!
   Ne se vjen ndonje rast,qe te ballafaqohemi perseri me ju,DO JU SHUAJME SI RRACE te gjithe!!!
   ARMIQ TE SHQIPERISE KENI QENE DHE PO ARMIQ KENI MBETUR!!!
   Vazhdoni t’i fryni ZJARRIT TE URREJTJES,se koken tuaj do hani!!!

   Reply to this comment
 8. albert April 25, 20:48

  Shoku Enver – kelyshi i Jugosllaveve !

  Reply to this comment
 9. Nobel April 26, 07:07

  Diktatura sigurisht qe bente akuza nga me qesharaket si p.sh sabotim apo tentim per te hedhur ne ere objekte (?), por me keto enderra ne diell shume njerez kane humbur lirine ose jeten. Ndonje matuf qe beson se Vilson Blloshmi dhe Genc Leka do vendosnin tritol gjekundi atehere duhet te zgjohet nga kllapia ku eshte. Vilsoni e Genci u ekzekutuan per shembull ndaj shkrimtareve te rinj, si ne cdo fushe te jetes. Vajza e Vilsonit, Enerieta Blloshmi, e njeh me mire se kushdo xhaxhane e saj Bedri dhe e akuzon hapur per spiunim te vellait te vet. Pikerisht kete Bedri drejtor te Institutit te Perndjekurve.

  Reply to this comment
 10. redi sheheri April 26, 08:19

  Nuk e kuptoj urrejtjen tende Fenix! Shoku Enver dhe maloku Sali nuk jane idealista,por arrivista.I pari nuk ka qene kurre komunist,nuk ka qene kurre antifashist.Po te kishte qene i tille do ta kishte gjetur menyren per te luftuar ne Spanje.Po te urrente fashizmin,po te donte lirine e Shqiperise do te kishte luftuar ne Durres me Mujo Ulqinakun,fundja do te merrte pjese ne protesten qe organizoi prof.Abaz Ermenji me rinine korcare dhe nxenesit e lyceut ne 7 prill,por ne nje tavoline kafeneje tallej me demonstruesit:-Shkoni,shkoni ju budallenjte!
  Shoku Enver u be komunist e antifashist kur te derguarit serbo-malazes Miladin popovic e dushan mugosha kontaktuan me te ne dyqanin Flora,me ndermjetesine e nje njohje te vjeter,konsullit jugosllav ne Korce.Ajo verdallisje me biciklete ne rrugicen e shtepise ku po themelohej partia nuk duket e rastesishme,sic besonte i drejti komunist i Korces Koco Tashko,qe e therriti ne mbledhje per te plotesuar numurin tek.
  Ngjashmerisht u kooptua ne levizjen studentore arrivisti Sali,per te cilin eshte e terpert te permendet ideali,por murtaja qe ju vervet ketij populli per se dyti!

  Reply to this comment
 11. Salisti. April 26, 13:24

  O pallosha,nuk ua ka fajin as Enveri, as Popoviçi, as Mugosha.keta ishin anonime, ilegale, bishti i fundit i kavallit kur ju i binit qemanes e tupanit dhe pasi ia mbathi mbreti iu dorezuat italianit.Bytheperdredhja juaj vinte nga koha e turkut me titujt, pronat e gradat, nga koha e austriakut duke shitur kopallat,nga koha e mbretit duke vjedhur e rrenuar financat.Pushtimi nazifashist perfshiu 61 vende te botes,vetem ju i kishit kembet ne vend te kokes dhe per “inat” te komunzimit u bete vegel e fashizmit.Komunizmi nuk bashkepunoi me Duçen e Hitlerin, por me Çerçillin,Degalin e Rusveltin.Komunizmin nuk e sollen tre jugosllave ilegale, as Enveri me ca fshatare,por e sollen hilete e turpshme te nacionalisteve qe bertisnin per nderin e vatanit duke ia dorezuar italo-gjermanit,qe vinin shqiponjen mbi qeleshe, duke i bere pushtuesit çdo lloj sherbese.Komunizmin e sollen ballisto-zogistet e turperuar, pasi vatanin, kuroren e mbreterit, nderin, grate, motrat,femijet, prinderit, gjitheçka tjeter armikut ia kishin dorezuar.Populli nuk u mashtrua, nuk mundet tu besonte sahanlepresve te armikut qe donin te shpalleshin fitimtare pa luftuar.Kudo ku u gjned kjo monster hileqare e mallkuar, ne Jugosllavi,Bullgari,Rumani,Hungari,Poloni,Çekosllavaki,hapi rrugen e komunizmit qe me vone kishte per t’i shfarosur duke i dhunuar.Me duaret e tyre e pergatiten varrin e vonuar. Prej mijera vitesh historia asgje nuk ka harruar, sado rte perpiqen Salibera i Salistanit per ta deformuar.Eshte e turpshme qe eshtrat e te vrareve nga tirania te mos gjendeshin per 24 vjet nga Salibershpellaria me gjithato te lehura qe leshuan zagaret e tia dhe te pervuajturit t’i falenderohen atij qe eshte akuzuar nga keta telalle te demokracise si “bllokmen mavia”. Respekt e keqardhje per viktimat e pafajshme, qe nuk kishin lyer duaret me gjak, qe nuk ishin bere mashe e vegel e pushtuesit,por vetem per fjalen e lire provuan burgun e plumbin. Pershendetje drejtorit te Institutit te te perndjekurve qe don te ringjalle shpresen e humbur!

  Reply to this comment
  • pelivan April 27, 00:58

   … Dhe nje pyetje e thjeshte,se nuk po me kujtohet : ” Mbas luftes,Aleatet i demshperblyen te gjitha vendet, qe u demtuan nga lufta… Ne shqipri,kujt i’u dorezua kjo llogari?! Se dyti, Boterishte njihet thenja : ” Fitimtari,nuk gjykohet!” Perse e gjykoni Enverin sot,qe s’eshte me?! Pse s’u ben trima ata te djeshmit,ta vrisnin Enverin… Edhe,s’do mund te flisnim sot,traf e truf ?!.. dhe se treti, ” Dyfeku pas dasmes “, thote populli, ” E ka krismen,sa nje pordhe

   Reply to this comment
   • info analitike April 27, 17:47

    pelivan,

    Ate thenien qe ke cituar ti dhe qe e konsideron te njohur boterisht e ka shqiptuar Goering ne gjyqin e Nurembergut, dhe besoj nuk ka nevoje te te shpjegoj se kush ishte Goering dhe pse e ka thene.
    Aristoteli thoshte: “Genjeshtrat e fitimtareve behen histori ndersa ato te te munderve zbulohen te parat”.
    Jo me kot thuhet se kur fillohet nje lufte viktima e pare eshte e verteta.
    Persa i perket felixit ai eshte produkt evident i se keqes qe mbolli diktatura e Enver Hoxhes. Nje urrejtje patologjike deri ne vetekonsumim, frut i nje demagogjie te pareshtur te ushqimit te armiqesise se shqiptarit ndaj shqiptarit nepermjet pretekstit te luftes se klasave.

    Reply to this comment
    • pelivan April 27, 21:35

     “…Ato, te te mundurve zbulohen te parat…”, Fjala eshte, qe mundja duket sheshit!… Ndersa fitimtaret kane fituar dhe pike. Ani,pse fitoren e fryjn edhe me ndonje genjeshter,thjeshte per t’u mburrur njr njcickerrrrrr…. Tjetra, ” Kur fillohet nje lufte viktima e pare eshte e verteta!” Po,more zotri,vec mos te te genjej mendja qe, na paska qene balli e verteta(!) Se keta,qe ne emerin “Balli”,jane percmues ndaj shqiptarve!… E jo me ne te bemat,tashme te njohura gjithandej…

     Reply to this comment
     • info analitike April 28, 08:05

      pelivan,

      Historise nuk i vihet asnjeher pike sepse ajo ka nevoje ti afrohet sa me teper te vertetes.
      Ndoshta ti ke mbetur akoma ne vitet e pas Luftes se Dyte Boterore por me renien e Murit te Berlinit u shenua edhe humbja e atyre “fitimtareve” tane te pas luftes dhe e sistemit te tyre gjakatar.
      Per ty mund te quhet fitore vendosja e nje diktature dhe reduktimi i nje populli te tere ne nje turme qe terhiqej nga hunda prej propagandes por efektet shkaterrimtare te saj i vuajme ende sot.
      Hidhi nje sy popullit te Korese se Veriut, si shembelltyra me evidente e asaj cfare kemi qene neve dje , a nuk te percon vec mjerim keqardhje e kerrkund ndenje fitoreje apo nje popull qe qendron si shkemb graniti ndaj superfuqive?
      Nje imazh sa tragjik aq edhe komik!
      Akoma nuk te mbushet mendja qe kemi jetuar gjysem shekulli ne genjeshtra?
      Nje gje duket sheshit, qe populli ka qene humbesi me i madh, pastaj ti vazhdo merru me balliste e partizane.

 12. gezimi April 27, 18:02

  ore idene mire e ka ky ( pasi absolutisht nuk eshte e tij ) , por a ka seder se turp nuk ka , a eshte ne terezi ky njeri te cilit hapur dhe perdite po I thuhet qe ; JE SPIUNI I VELLAIT TEND VILSON BLLOSHMI DHE KUSHERIRIT TEND GENC LEKA, e qe je bashkepunetori I sigurimit te shtetit me pseudonimin ” QYSQIA “. Fol pasi te pastrohesh nga keto akuza

  Reply to this comment
 13. Valemtina April 27, 18:34

  Një pyjetje kam per zotin Bedri Sami Blloshmi çfar i kujton fjala QYSQI?Gjithashtu dua ta pyes a jeni ne dijeni se zonjusha Enerjeta Vison Blloshmi ju akuzon per shume gjera?Dhe kisha diçka tjetër po beni 6 muaj qe jeni Drejtor i insitutit perse nuk i kerkoni qeverise Rama lek per vajzen e Vilsonit, qe na paska qene e smure sipas teje qe alarmuat te gjitha metjet ?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*