Mesazhi i Presidentit Erdogan për Srebrenicën

July 11, 2015 14:18

Mesazhi i Presidentit Erdogan për Srebrenicën

Presidenti Recep Tayyip Erdogan popullit të Bosnje-Hercegovinës i dërgoi një mesazh me rastin e 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan popullit të Bosnje-Hercegovinës i dërgoi një mesazh me rastin e 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës.

Duke e cilësuar masakrën e Srebrenicës si ngjarja më e turpshme në historinë e njerëzimit, Presidenti Erdogan tha se “Vështirësitë dhe dhimbjet që jetuat ju i jetuam edhe ne në zemrat tona për shkak të dëshpërimit të krijuar nga largësia”.

“Sot jemi përgjegjës për të ndërtuar një të ardhme në paqe dhe qetësi duke mos e harruar të kaluarën dhe nxjerr mësim nga historia që një gjë e tillë të mos përsëritet më”, shkruhet në mesazhin e Presidentit Erdogan ndërsa bëhet e ditur se “disa dhimbje nuk mund të shërohen dhe se fidanët e rinj të humbur më nuk kthehen”, raporton TRT.

Presidenti Erdogan në mes tjerash në mesazhin e tij shkruan se është e nevojshme që solidaritetin, ndarjen dhe bashkëjetesën ti jetojmë me një botëkuptim madhor dhe të shikojmë në të ardhmen, duke e mbajtur gjithnjë shpresë të gjallë.

dërkaq Presidenti Erdogan tha se në këtë pikë përgjegjësia më e madhe i bie vendeve anëtare të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe fuqive rajonale dhe shtoi se Turqia deri më sot ka bërë përpjekje të mëdha që në Ballkan me në krye Bosnje-Hercegovinën të ndërtohet një atmosferë e paqes dhe stabilitetit, ndërsa do të vazhdojë të bëjë atë që është e mundur në këtë drejtim.

July 11, 2015 14:18
Komento

17 Komente

 1. Mollosi July 11, 15:11

  Ky sulltan do te kishte te drejte qe ngjarjen ne Srebrenice ta quaj te turpshme vetem atehere kur do ta pranoje gjenocidin osman (turk) ndaj popullit armen !

  Reply to this comment
 2. Arben July 11, 15:15

  ALLAHU EKBER.

  NJE KRIM AKOMA I PANDERSHKUAR.

  MEGJITHEATE, URREJTJA NUK DUHET TE NA MBULOJE SYTE.

  Reply to this comment
 3. informatori July 11, 16:01

  Arben turko-islamiku , si gjithmone , po te porosis qe Allahu Ekber ta futesh ne by..e . Te doli emri i babes dhe e pershendete ne arabisht me ate thirrjen e shemtuar qe perdorin terroristet para se te vrasin njerez te pa fajshem .Sa per diktatorin Erdogan , ka te drejte Mollosi , nuk ka fytyre te shaje serbet qe vrane 8 mije boshnjake , ndersa turqit , vrane , deportuan e masakruan ne trojet e tyre , mbi nje milion e gjysem armene , pra , nje popull te tere , faji i vetem i te cilit ishte sepse ishin kristiane . Por , e keqja e pa falshme per shqiptaret muslimane , eshte qendrimi qe mbajten ndaj perfaqesueses armene ne Shqiperi , me thirrje raciste e ofenduese , qe nuk kane asnje justifikim dhe per kete , u denua federata jone me 50 mije euro gjobe . Kur u beme edhe neve raciste ndaj armeneve , hapu o dhe te futemi te gjalle . Pikerisht neve , qe kemi turp te pranojme neper kufi e dogana , qe jemi shqiptare , te tille nam kemi lene neper Bote . Dhe per ironi te fatit , duhet pranuar , qe , sipas studimeve shkencore , armenet dhe iliret , jane dy popujt me te vjeter ne Europe dhe gjuhet e tyre , jane gjithashtu , jo vetem me te vjetrat , por qe nuk ngjasojne me asnje gjuhe tjeter neolatine , apo indoevropiane . E megjithate , shqiptaret , duke e konsideruar vehten popull i turqezuar deri ne palce , ngrehin korre raciste ndaj perfaqesueses te nje prej popujve me te lashte , me te zgjuar e me fisnike te Botes , popullit armen .

  Reply to this comment
  • Arben July 11, 16:09

   GJATE RENIES SE PERANDORISE OSMANE JANE MASAKRUAR DHE DEBUAR 10 MILIONE MUSLIMANE NGA BALLKANI.

   ARMENEVE JU KRRUAJT VETE, PASI BENE ALEANCE ME KUNDERSHTARET E PERANDORISE PER TE “MARRE NJE THELE TE MADHE”

   NORMALISHT NUK BEHET LLOGARI ME KUFOMAT DHE NE KOHE LUFTE NDODHIN EDHE MASAKRA, POR TE KRAHASOSH 10 MILION MUSLIMANET E MASAKRUAR DHE PA TE DREJTE, PASI NUK PO I BININ NDOKUJT ME QAFE ME DISA QINDRA MIJERA ARMENE, ME DUKET POSHTERSI.

   KUR KJO POSHTERSI ESHTE EDHE E QELLIMSHME, I THEMI

   “NA HENGSHI M…”

   Reply to this comment
  • elio July 11, 21:48

   Me kete Arbenin nuk eshte se kam qene dakord por nuk e kuptoj c’pune ka Armenia me Srebrenicen…aq me teper lidhjet historike tonat me armenet(qe nuk egzistojne). Ne kemi patur nje emigrim armen i cili pervec asaj aktores diletante Markajan dhe drejtorit hajdut te INSIG Piranian, tjeter dobi nuk na ka sjelle. Sa u perket turqve, po, na kane pushtuar por shume shqiptare kane ngrene buke ne pjaten e tyre…nuk duhet te harrojme qe ishte Turqia dhe Italia ne ’97 qe shteti shqipetar mbeti ky qe eshte…edhe me kercenimet e qelbesirave greke, turqia ka ofruar ndihme gjithmone…Mos ngaterroni fene me aleancen mos u tregoni bukeshkale..Aq me teper qe gjenerali qe “mori hak” ne armeni ishte Enver Pasha, arnaut si ne…apo arvanitas si ju..si te doni…
   Edhe dicka, amon mos na flisni per armenet, te gjithe peshtyjne ne toke kur i permend armenet…Nese e keni problem te thopni qe kam shqipetar ne kufi, nuk ka problem thoni qe jeni greke se do tu respektojne me shume….

   Reply to this comment
 4. informatori July 11, 17:01

  Po ku kishte Perandori kur eshte kryer genocidi armen , more idiot islamik ? Genocidi armen , u krye me 1915 deri 1917 , kur Perandoria ogurzeze Otomane , i kishte kthyer me kohe potkonjte nga dielli dhe Turqia konsiderohej nga Evropa e Bota si”e semura e Bosforit”. Ishte koha e Luftes se Pare Boterore dhe turqit u thyhen keqas nga ruset e car Aleksandrit . Me justifikimin qe , ne ushtrine ruse merrte pjese edhe nje batalion armen prej 400 vetash , gje qe eshte e vertete , u vra , u deportua , e u zhduk nje popull i tere , qe njihet nga 22 vende te BE-se , me vendim parlamentesh , si genocidi i pare me i madh , para atij hitlerian , GENOCIDI ARMEN . More vesh , o derdimen student medresesh , qe e ke mesuar per se prapi Historine nga turku ku studiove . Pastaj , ç’jane keta 10 milion myslymane , qe na qenkan masakruar e debuar nga Ballkani , kur ra Perandoria turke ? Po Ballkani , more idiot salafit , ne ate kohe , nuk numuronte i teri 30 milion banore . Keto gjera ke mesuar nga hoxhallaret e medreseve dhe na i shkruan ketu ? Po ike more injorant , se kjo qe thua , nuk eshte degjuar e shkruar kurre . Kush shtet ballkanik na paska masakruar keta miliona myslymane ? Na i thuaj me shtete e fakte . Vetem nje gje eshte e sakte dhe historike , marreveshja midis Greqise dhe Turqise per shkembim reciprok myslymane nga Greqia me kristiane nga Turqia , qe nuk ishin me shume se 200 mije vete . Tjeter gje kunder myslymaneve ne vitet e shperberjes se Perandorise turke , nuk ekziston . Ti , salafit idiot , na tregon perralla , sikur behet fjale per kushedi sa shekuj me pare , e jo sikur flitet vetem perpara as 100 vjetesh . Po neve shqiptaret , boshnjaket e te tjere myslymane , si nuk na masakruan evropianet ? Une po te jap nje keshille ty kamikazi turk , hiqe nga kujtesa Historine e shemtuar e te manipuluar qe ke mesuar ne Turqi dhe lexo ne shqip , ose ne ndonje tjeter gjuhe (qe s’besoj te njohesh) , Historine e vertete te popujve , sidomos ate te pas renies se Perandorise obskurantiste otomane .

  Reply to this comment
  • Arben July 11, 21:20

   SA MIRE E NJIHKE KETE KAPITULL.

   PO MENYREN SE SI U MASAKRUAN, DEBUAN, DHUNUAN DHE SHPRONESUAN 2 MILION SHQIPETARE NGA MUZHIKET, A E DI KAQ MIRE???!!!!!!

   Reply to this comment
 5. Mark uk July 11, 18:10

  Arben:Je ba ma i bezdishem se vllezerit tuaj turq.Po shko more turk .uti ne Arabi e ne te te..p e te pastrohet vendi o qelbesir.Me vjen qe flet gjuhen tone o turkushak i qelbur.

  Reply to this comment
 6. Mark uk July 11, 18:13

  Arben:Je ba ma i bezdishem se vllezerit tuaj turq.Po shko more turk .uti ne Arabi e ne te te..p e te pastrohet vendi o qelbesir.Me vjen keq qe flet gjuhen tone o turkushak i qelbur.

  Reply to this comment
 7. CANI July 11, 18:13

  Me kito komente urretse kunder myslimanve njedit do te ju vije fundi ,shoqria shqiptare eshte buze lyftes fetare ,kita kryqalit shume po lehine vetem njedite kane me kerkue biren e minit edhe skan me gjete pore atehere do te jete vone .

  Reply to this comment
 8. Mark uk July 11, 18:49

  Jo CANI: Nuk eshte urrejtje kunder myslimanve.Une themi te lutet gjithkush sipas fese qe i perket e jo ne gjuhe te huaj.Pse lutjet e hoxhes te mos jen ne gjuhen tone te bukur shqipe.Ne Shqiperi ka sa duash sherbetor te Zotit me kombesi te huaj,po lutjet i bejn ne shqiq,flas per prifterinjet katolik.Mos shit trimeri se kur dikur kta si puna jote,dihet se si kan perfunduar.

  Reply to this comment
 9. Amerikani.... July 11, 20:27

  Turko-mongoli t’i kerkoje falje gjithe popujve te Ballkanit per kthimin e tyre me dhune ne islam, dhe t’ju beje thirrje te gjitheve qe te kthehen ne origjine….Po nuk u kthen ne identitet te gjitha jashteqitjet e benevrekeve ne rajon, kurre s’ka per te patur qetesi…..

  Reply to this comment
 10. luani July 11, 20:33

  Ne kohen e regjimit komunist vetem Shkodra e markut bente dallime feje, ku njerezit dalloheshin ne katolik e myslyman fatkeqesisht kjo ndodh edhe sot ku zedhenesi eshte mark . .uti.

  Reply to this comment
 11. Arben July 11, 21:18

  ALLAHU EKBER.

  Reply to this comment
 12. padrino July 11, 21:56

  Grekët, racë e poshtër, duhen çuar në Sahara, se andej e kanë orgjinën

  Reply to this comment
 13. informatori July 11, 22:15

  O Arben leshi ! Mire them une qe ti je idiot i lindur e trushpelare islamik . Po muzhiket ç’hyjne ne genocidin armen ? Ore , je mire nga trute ti , apo shkruan nga pavioni i psikiatrise ? Muzhike quheshin fshataret ruse ne kohen e carit , tani keta fshatare ruse , kur na paskan debuar , dhunuar e çpronesuar neve shqiptaret ? Ore , ti fondamentalisti turkoshak , nga cili planet ke zbritur ne toke ti ? Ike , more lapashan e injorant , ti do te besh debate ne gazeta , me idiotlleqet dhe kulturen qe ke , i pa shkolle e i pa emancipuar . Ti nuk ke jetuar fare ne kete Bote , ti vjen nga shkretetirat e Azise . Dhe vazhdon akoma Allahu Ekber . Te dhj..sha allahun tend idiot , kriminel e pedofil .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*