Meshkujt nuk duhet të shkojnë në sauna

June 29, 2017 12:33

Meshkujt nuk duhet të shkojnë në sauna

Meshkujt të cilët bëjnë rregullisht sauna kanë cilësi të ulët të spermës së tyre, duke ulur kështu aftësisë riprodhuese.

Studiuesit italianë kanë paralajmëruar se dëmtimi mund të zgjasë disa muaj.

Hulumtuesit zbuloi se meshkujt që bënin sauna 15 minuta në ditë, kishin të ulur vlerat e spermës dhe vetëm gjashtë muaj më vonë ata mund të kthehen në normalitet.

Dr Andrew Kramer, një urolog në Universitetin e Maryland Qendra Mjekësore thotë se temperaturat e larta ndikojnë në prodhimin e spermës.

Akuza se numri i spermës është duke rënë në një shkallë alarmante- deri në 38 për qind në një dekadë, lidhet edhe me dietën dhe mënyrën e jetesës.

Një studim i kohëve të fundit zbuloi se edhe tek të rinjtë spanjollë, përqendrimi i spermës ka rënë me një mesatare prej dy për qind në vit dhe së shpejti mund të godasë nivelet ku mund te kompromentohet lindshmëria.

June 29, 2017 12:33
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*