Mesila Doda: Gjysma e deputetëve në Kuvend kanë qenë sigurimsa

April 24, 2015 09:10

Mesila Doda: Gjysma e deputetëve në Kuvend kanë qenë sigurimsa

Mesila Doda është shprehur e zhgënjyer me rrëzimin e propozimit të saj për hapjen e dosjeve.

Ajo thotë se kërkesa e saj është rrëzuar, për shkak se gjysma e deputetëve në Kuvend janë sigurimsa.

Nga lista për hapjen e dosjeve janë hequr edhe deputetët.

Këtë e bënë sepse gjysma e spiunëve janë brenda.

Deputetët nuk e kalonin ndryshe ligjin, do e votonin kundër.

Është shumë e thjeshtë, spiunët i ke brenda në Parlament.

Kjo është poshtërsia më e madhe.

Të mbrosh deputetët spiunë dhe të heqësh ato hallexhinjtë që mund të kenë qenë të shtrënguar për 1001 arsye, kjo është çmenduri.

Nëse ti bën këtë standard, atëherë hapi për të gjithë dosjet, jo hap për ca dhe mbro ca të tjerë,” tha deputetja demokrate.

April 24, 2015 09:10
Komento

17 Komente

 1. Erjoni nuri April 24, 09:19

  Kryengritja e Spiunëve… (arkiva*)
  29. 05. 2010 nga Vëzhguesi
  Version i përshtatshëm për printim
  Spiunet

  Me ç’duket ajo që ka ndodhur në Shqipëri më 1991 ka qenë thjesht një kryengritje (apo grusht shteti) i spiunëve të ish-sigurimit të shtetit shqiptar. Nëse lista e mëposhtme e pseudonimeve (e postuar nga një komentues në Blogun-Kritikët) është e vërtetë, atëherë gjërat janë evidente dhe nuk kanë nevojë për koment. Por gjithsesi, thjesht për gallat tashmë, sepse asgjë s’ka për të ndodhur në Shqipëri edhe sikur ajo listë të jetë absolutisht e vërtetë (shqiptarët përsëri në pushtet do i lenë ata), ndoshta duhet bërë pak analizë, thjesht për të ngritur ndonjë version të mundshëm të asaj që mund të ketë ndodhur në atë prag rrëzim diktature në Tiranë.

  Mbase në atë periudhë të vështirë të regjimit komunist, e vetmja shpresë e tij për të amortizuar pakënaqësinë popullore në ritje, si dhe lëvizjet studentore të dhjetorit, ishte futja në lojë masivisht e spiunëve të sigurimit (situata ishte e rëndë dhe shpresat u varën me ç’duket kryekëput tek ta). Ndoshta këta të fundit u dërguan mes turmave të studentëve (e në podiume) per të zbuluar autorët e rrëmujës, e pastaj si zakonisht, ti raportonin ata në zyrat e errëta operative, ashtu siç kishin bërë për vite e vite me radhë me kundërshtarët e regjimit.

  Por gjithsesi, në atë dhjetor 1990 gjërat nuk ishin njëlloj si më parë. Situata ekonomiko-politike në vend ishte e vështirë, ndërsa komunizmi ishte rrëzuar tashmë në të gjithë Europën Lindore. Padyshim këto probleme i dinin spiunët, por jo vetëm kaq. Duke qenë shumë të afërt me regjimin, me siguri dinin shumë më tepër për mbarëvajtjen e gjërave dhe dobësinë e shtetit. Ndoshta spiunët e dinin saktësisht se ku i pikonte catia regjimit, dhe sa i pa-mundshëm ishte riparimi i saj. Spiunët janë si minjtë, që kur s’kanë c’të hanë nëper kanale, dalin në rrugë… Dhe mbase në atë kohë të vështirë, kriza ekonomike kishte cënuar edhe fitimet e tyre. Paratë e marra nën dorë nga regjimi, ndoshta u ishin shkurtuar seriozisht. Dhe kështu ata (mbase) nuk kishin më interes t’i përkushtoheshin diktaturës.- Spiunët nuk kanë parime e moral. Busulla e tyre e vetme jane paratë e marra nën dorë. Dhe mbase kjo është arësyeja përse përfitimi nga paratë nën dorë (korrupsioni) u shndërua në fenomen në këto 20 vite post-diktaturë (e instaluan edhe këtë praktikë).

  Në këto rrethana, duke patur informacion të mjaftueshëm për dobësinë e shtetit (padyshim ata dinin shumë për të, sepse regjimi mbahej nga informimet e tyre) dhe pamundësinë e rikuperimit (shërimit – doktori i bllokut e dinte tashmë) të diktaturës, spiunët vendosën të kalonin në krahun tjetër të barrikadës. Dhe ata dinin ç’bënin në këtë aspekt (ishin “ustallarë”), sepse i njihnin mirë pikat e dobta te regjimit dhe plagët e tij të pashërueshme. Dhe pikërisht në ato plagë të pashërueshme ata e sulmuan diktaturën, duke e goditur fort e pamëshirshëm (ndërsa kishin shërbyer si sorumi i tyre ndër vite).
  Pra, veç halleve të tjera të mëdha, regjimi mbeti edhe pa spiunë, pa yzmeqarët e tij të fshehtë të erresirës, pa drogën e përhershme të marrëzisë (simptomës) së tij ç’njerëzore. U braktis pikërisht nga spiunët (minjte), nga shpresa e fundit e tij. Sepse spiunët dolën “partizan në mal”, u bënë kryengritës, dhe kërkuan pushtetin. Minjtë e fshehtë të regjimit donin pushtet… dhe e fituan.
  (vijimi i origjinalitetit alla-shqiptarë dihet tashmë…)

  Blendi Fevziu (KORANI)
  Jemin Gjana (I VOGLI)
  Halit Shamata (ÇANTA)
  Bardhyl Londo (SHISHJA E QUMSHTIT)
  Astrit Patozi (ALFONS BALLSHI)
  Shaban Memia (QUKAPIKU)
  Vili Minarolli (PROFESORI)
  Ridvan Bode (KORÇARI)
  Jozefina Topalli (DIZINJATORI)
  Sali Berisha (PENICILINA)
  Fahri Balliu (RRJEPSI)
  Leonard Demi (MURRIZI)
  Uran Butka (DOKU)
  Remzi Lani (HOLTA)
  Mero Baze (ÇORAPJA)
  Spartak Poçi (INXHINIERI)
  Armando Shkullaku (BOZHURI)
  Servet Pëllumbi (YLLI)
  Preç Zogaj (ÇIFTELIA)
  Genc Ruli (STILOLAPSI)
  Sokol Olldashi (TRENDAFILI)

  (* Shkrim i arkivës. Publikuar fillimisht më 09/07/2008)

  Reply to this comment
  • babo 2 April 24, 14:40

   sa per saktesi,kjo liste eshte mese e vertet,lere cfare thone komentuesit,per te te bindur po te tregoj per njerin prej tyre Spartak Pocin.Spartakun e terehoqen ne bashkpunim ne Elbasan,dhe doli edhe ne gjyq kunder te atit te tije.Une ne vitet 1991 kame patur disa punonjes policie te asaj kohe te cilet me refenin kalvarin e e jetes se Spartakut,dhe shpeshe kishin qene nderlidhes ne mes tije dhe puntorit operativ.Dhe pikerishte kur zoti (Inxhinjer)mori postin e ministrit gradoi ne ne menyre urgjente e te dyshimte,ish operativet,dhe shefat e seksioneve qe ishin njerzit me te pa afte,Veli Myftarin nga shef krimesh r beri shef sektori ne drejtori te pergjithsheme e me pase Drejtor te Pergjithshem,Xhevit Shalen Drejtor te policise kriminale???,Niko Ibrhaimin po ashtu????Pra i nderuar,ishte presioni i tyre(ti e di se cfare presioni te benin ish sigurimsat)qe e detyruan ti gradonte ne maksimum…..Te pakten ai iku nga politika duke u harruar per publikun,por ama xhepin e mbushi plote…..

   Reply to this comment
 2. info analitike April 24, 09:32

  Ne fakt heqja e deputeteve nga hapja e dosjeve tregon se kjo qeveri si ajo e meparshmja po tallen me dekriminalizimin.

  Reply to this comment
  • Une... ti... ne te gjithe... April 24, 20:03

   Lum shqiperia per ty moj pacavurja e demokracise!!!

   Ti debile ku ke qene me perpara?
   Perse nuk e hape gurgullen per njezet e kusur vjete per keto pune?
   Po pasurine si e ke vene ti mendja e qelbur?
   Po qe ti ja fut vetes me keto hipokrizi te te zgjedhur te kohes se pershtateshme te te folurit per bythen tende te ka shkuar ne mendje??

   Te dashur lexues kjo debile eshte shembulli llumit te kombit. Kjo dhe te tjere si kjo jane bere forca e regresit ne shoqerine tone. Per aresy te palacove si kjo dosjet nuk u hapen dhe nuk do te hapen me kurre pasi ato u shkaterruan te gjitha.

   Kjo bmanjake leh e kujis si bushter vetem tani qe eshte siguruar qe nuk ka me dosje per te hapir, por kjo e pati fare te lehte qe te behej pjese e politikes se vendit mbi kushtin qe te mos luftonte dhe punonte per demokraci te vertet te ngritur mbi bazen e ligjit. Pra te iu desh te zgjidhte krahun e popullit dhe njerezve te vertete ose at te komunisteve te lamafluar nen ngjyrat e demokrateve dhe socialisteve.

   Kjo kete e ka loje shashkash qe shpreson te beje tym te bollshem per te fshehur fytyren e saj te vertete.

   Reply to this comment
 3. Toni April 24, 09:42

  filloje na kasollja ku ben pjese ti znj Doda,si fillim edi paloka i biri i tonin palokes ish-eksponent i spikatur dhe me peshe ne min e brendhme ne kohen e PPSH kur kerma sali bente sekretarin,pastaj astrit patozi i biri i hyqmet patozit diten jepte mesime+leksione ne gjimnazin Aleksander Moisiu-Kavaje per partine e sekretarit sali ram berisha ndersa naten pergjonte+spiunonte njerez e keshtu me rradhe te gjithe mbaro tek plaku i SHQUP-it…

  Reply to this comment
 4. Sokoli April 24, 11:05

  Zonja Misela! Duam ne ,nuk duam de po thenia se : teoria pa praktiken edhte e vdekur,qendron e pa tundur. Ndaj u ngopem me teorira e hamendje.Ne se je “burrenesh”, meqense ke filluar te imitosh eshe ate Temeshenkon, dil e thuaj me emra se cilet jane…… koha e lagu se lagu ka ikur ……… ne vetem me teori I marrim per shpifje….e mburrje te vet vetes. Mos harro se edhe Ti je shprehur me keq se ish-sigurimi I shtetit,duke thene per 21 janarin se duheshin varur te palma………e ne populli nuk I harrojme .

  Reply to this comment
 5. Kapterri April 24, 11:09

  Ju te PD-se jeni kujtu mas pilafit. Me shume se 8 vjet keni drejtuar te gjitha strukturat e shtetit, duke filluar nga arkivat deri tek kinostudio. Perse nuk i hapet dosjet kur kishit dhe gurin dhe arren ne dore? Une jam i bindur se ne te gjithe parlamentet e Shqiperise qe nga 1992-shi me shume se 2/3 kane qene spiune aktive te ish-sigurimit. Dhe keshtu do te vazhdoje deri ne brezat e ardhshem, pasi shumica e deputeteve, ministrave dhe ish-ministrave jane bij te punonjesve te ministrise se brendshme dhe bij komunistesh te devotshmen. Keshtu problemi i hapjes se dosjeve nuk ka per t´u zgjidhur kurre. Fale luftes per para dhe pushtet kjo e kaluar do te shuhet vete. Problemi me i madh qendron tek ata deputete, prinderit, familjaret e te cileve dhe ata vete kane qene, dhe jane agjente te agjensive te huaja te inteligjences, sidomos te BIA (ish-UDB-ja), CIA-s, KGB-se, spiunazhit grek, per mos te harruar SIMIN e Italise, BND te Gjermanise dhe MI6 e UK. Kjo eshte ceshtja me delikate moj Dobe.

  Reply to this comment
 6. mesila April 24, 11:33

  un jam dakort qe kjo zoja te japi parashikimin e motit mbas lajmeve,po te ndryshoje modelin e flokeve qe ka ke fotoja ne fjale.dhe nje pyetje..ku ishte para nja pese vjetesh me kete propozime dhe konstatime

  Reply to this comment
 7. mëno April 24, 11:55

  Kur ka ngelur qe puna e bashkepuntoreve te sigurimit te analizohet e orientohet nga Mersila Doda dhe Ballahuri, u befte kiameti. Me keto mendesi shqiperia dhe shqiptaret do shkojne keq e me keq drejte humneres.

  Reply to this comment
 8. LORA April 24, 12:11

  Kjo qe ka thene mesila-palma (sipas lajmit me siper) eshte goditje dhjakse ne dy objektiva,,,njera per te dekurajuar cdo shprese shqiptaresh per dekriminalizimin e njemendte te politikes,,tjetra per t’ja bere me isharete pales se spiuneve( nuk e di por ndjej qe ne kete pale ben pjese edhe vete m-palma) se ajo eshte e ulur ne ate karrige ligjvenesi vetem per te mbrojtur interesat dhe kararin e paprekshmerise se tyre.
  Arshivisti brekedhjere thote se ne parlament ka 19 deputete te inkriminuar,,,,,kjo e ploteson listen e arshives se arshivistit me gjysmen e deputeteve spiune,,,,,ja ky eshte akordi I ruajtjtes se statukuaose se kriminalizimit ligjvenes te pas 1990-es.
  DERI KUR K’SHTU MA???????????????????????????????

  Reply to this comment
 9. Arben April 24, 13:07

  KE TE DREJTE MOJ ZONJE, DUHET LUFTE E FORTE PER TE SHPORRUR SIGURIMIN NGA SHQIPERIA PASI KY KA 25 VITE QE PO E MBAN VENDIN PENG.

  POR EDHE TY PAK SI VONE TE ERDHEN MENDT, POR ME MIRE VONE SE KURRE.

  Reply to this comment
 10. Zoro April 24, 14:08

  O zonje ! je bere si ajo deputetja Italiane qe thoshte mbytini emigrantet si shqiptaret ne det.
  Po perse kruhesh me gjera qe nuk i di, dosjet nuk jane profesioni jot.Le te perdoret nje eksperience qe nuk ka sjelle deme dhe ka zgjidhur problemin.
  Kesaj qe bene zotrote i thone “me u gjend Kola ne pune”.

  Reply to this comment
 11. I.Troplini April 24, 18:13

  He me te lumte moj nuri i Camerise,

  “ua corre masken” dhe “ua perplase ne fytyre” SIGURIMSAVE, te verteten. Hip e zbrit neper palma, nuk gjete kohe per te verteten, moj lule saksie. 25 vjet tu deshen, per te konstatuar se paske henger e paske pire, paske vjedhur dhe shijuar anet e kendshme te te qenit bashkepunetore ne shkerdhatokraci.
  Me Sali e me Azem, me Jozefine dezinjatore dhe Pjeter Arbnor, me Ali Spahi dhe Zoti e din kush nga radhet tuaja,,,,,,,kishe boll spiune dhe 80 leksha per t,ua tene ne sy kete te vertete,,,,,,,por Ju nuk donit ti shihnit ne ate kohe, sepse donit te benit edhe ca miliona te tjera,,,,,,perpara se te “nxiirnit qerren nga balta”.
  Ankohesh kot per sigurimsat, moj papagallke palmash. Nuk po don perseri te shohesh te verteten. Po te doje ta shihje,,,,,do konstatoje se djemte dhe vajzat e tyre,,,,,Xeni incestuali dhe Gita 3 perqindshja,,,,jane ku e ku me perverse.
  Vazhdoni mbrojtjen e milionave te tyre,,,,,,,per kurrgje tjeter nuk jeni Ju palmat, ne ate sallen e estrades me shkerdhate ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 12. real April 25, 01:08

  VEC MELIS TI SJE SE DIN ME BO MJALT TI DI ME BO VETEM M……KE EMER TE BUKUR QE SHQIPEROHET BLETA (MELISA) PO JE GRENCE BISHT VERDH QE ATE QE THUMBON E MERR MQAFE.PSE SU KUJTOVE PER DOSJET KUR ISHE VETE NE QEVERI

  Reply to this comment
 13. Dashamiresi D. April 25, 07:56

  Nje gje duhet te kene parasysh komentuesit, mendoj une se: “SIGURIMSA”(jo spiune)ka gjithe bota e me to veret sigurojne vendet perkatese. Kjo duhet kuptuar nga lexuesit.
  Kunder SPIUNEVE vertet SPIUNE, duhet te jete cdo NJEti njeri-Atdhetar, ne mbrojtie te Atdheut..Mos ngaterroni punonjesit e vertete te SIGURIMIT te shtetit, me SPIUNET-spiune.
  Dashamiresi D.

  Reply to this comment
 14. Votuesi April 25, 08:06

  I vajti huq Mesilenkos me bishtalecin e Timoshenkos,se kur kjo kaloi nen ure,ishin Salarinjte duke pshurre, se dikush i priste tek rrapi,kryespiuni Saluktrapi.Te veshur me lekuren e derrit, ishin te gjithe spiunet e Enverit, qe u mblodhen dora-dores ne shtetrrumpallen e pordhes,ku per çudine e botes, kembet i bien kokes, te gjithe bejne lojen e majmuneve, spiunet kunder spiuneve.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*