Mesila Doda: Sharlatanët duan të hedhin baltë mbi Lëvizjen e Dhjetorit

December 15, 2014 09:46

Mesila Doda: Sharlatanët duan të hedhin baltë mbi Lëvizjen e Dhjetorit

Deputetja Mesila Doda i ka cilësuar si sharlatanë, ata që kanë hedhur dyshime bi pjesmarrësit në Lëvizjen e Dhjetorit.

Sipas saj, “komunistët e rinj” duan që të hedhin baltë mbi këtë ngjarje.

Ka një qasje interesante ndaj 8 dhjetorit të këtij viti dhe ndaj dhjetoristëve veçanërisht. Si kurrë më parë kanë ardhur në qendër të vëmendjes, herë më shpoti, herë duke u mallkuar, herë duke u privatizuar e në disa raste duke kërkuar t’u vjedhin historinë.

Kur para disa vitesh dëgjova ish-ministrine e Arsimit të kohës, Gjinushin, në një emision të thoshte se demokracinë e sollën ata “komunistët e rinj”, mendova se ishte fantazi e momentit. Nga viti në vit i dëgjoj më të sigurtë “komunistët e rinj”, në marrinë e tyre. Dikush përgjërohet mos ta zëmë më në gojë dhjetorin se e fyejmë, dikush tjetër hedh shuka me baltë ndaj asaj lëvizje të jashtëzakonshme antikomuniste, dikush tjetër kërkon ta shtrembërojë aq sa ti heqë çdo mision progresi dhe shndërrimi në historinë moderne të politikës shqiptare.

Unë besoj fort se lëvizja e dhjetorit ishte fuqia e materializuar e një populli të shtypur nga diktatura. Studentët ishin pjesa më e papërlyer, me kurajoze dhe idealiste e asaj levizje, ndaj sot sharlatanët më së paku duhet të heshtin kur flasin për dhjetorin dhe protagonistët e saj. Fakti që ende sot kemi dëshirën dhe vullnetin të ritakohemi, të reflektojmë dhe të mendojmë për të dhënë më të mirën në historinë e vendit dhe skenën politike shqiptare, është veç vlerë e shtuar për dhjetorin dhe dhjetoristët. Ajo që më vjen ndër mend për këtë brez të rinjsh qe moëen pjesë në shndërrimin e sistemit politik është veç një emër, atdhetar të mirë.

Më së fundi, fakti që po kërkohet të shqyhet nga të gjitha anët nuk i bjerr aspak vlerat e dhjetorit. Në këtë kohë shkretie vlerash e mungese pikash referimi në jetën sociale e politike të vendit, me sa duket i vetmi oaz vlerash ka mbetur përsëri lëvizja e dhjetorit. Me keqardhje për ata që ishin e që nuk deshën ndryshimin, me keqardhje për ata që s’ishin në dhjetor se kushtet që zgjodhën për të mos qenë apo përkatësia e tyre i detyronte të ishin në anën tjetër të barrikadës, më duhet të nënvizoj se vlerat nuk janë as treg shumice e as mall korruptiv. Historia personale nuk blihet, ajo e një kombi asfare….”, shkruan deputetja demokrate.

December 15, 2014 09:46
Komento

20 Komente

 1. Shqiptar December 15, 09:58

  OOOO MESILEEEEEE
  Shume po i bie kavallit kot moj vajze……Te degjova kur jepje´´mendime´´(qe vetem mendime nuk ishin)per E.Hoxhen megjithese vete nuk e ke jetuar ate kohe se ishe e vogel fare dhe tani per levizjen e dhjetorit ku i thoke´´sharlatane´´atyre qe hedhin dyshime!!!!!!!!
  Ti vete moj zonje ku e bere levizjen e dhjetorit me 1990 ne Diber ?????
  Ku e gjen guximin ti moj zonje qe te shash dhe ofendosh ato qe ishin VETE NE ATE LEVIZJE ATEHERE ?????????

  Reply to this comment
  • feniks December 15, 13:30

   Ne se paska patur LEVIZJE TE DHJETORIT me qellime te mira per popullin shqiptar,atehere rezultatet e ketyre 24 vjeteve tregojne se keta DHJET-oristeve u takon DAMKA E TURPIT SI TE SHITUR TEK SERBI!
   Ku e cuat Shqiperine,moj Mesila e Palmes?
   E dogjet,e vodhet,e PERCATE POPULLIN,e vrate,e shkelet me kembe demokracine,e perdhoset HISTORINE duke hedhur poshte LUFTEN ME TE LAVDISHME TE POPULLIT TONE NE KETO 50-600 VJET E FUNDIT,ate ANTIFASHISTE NACIONAL-CLIRIMTARE,vute ne DYSHIM gjakun e 28 mije deshmoreve qe rane per atdhe,perbaltet 29 NENTORINN ,DATEN E MADHE TE CLIRIMIT TE Shqiperise dhe LANC-in e quajtet LUFTE CIVILE vetewm se keshtu ju interesonte bashkepuntoreve me pushtuesit,BALLISTEVE E ZOGISTEVE,vendoset shtatoren e TRADHETARIT Ahmet Zogolli ne mes te Tiranes,SHITET DETIN JON Greqise ,vodhet zgjedhjet sa here deshet etj duke e cuar popullin ne MJERIM TE PLOTE!!
   Kesaj i thua ti LEVIZJE TE DHJETORIT???
   JU JENI TRADHETARE DHE TE SHITUR TEK AEMIQRE E SHQIPERISE edhe se mbajtet per kryetarin tuaj AGJENTIN E UDB-se Sali Berishen!!!
   SHPORRUNI NGA FAQJA E DHEUT e mos dilni me!!!

   Reply to this comment
 2. Lul December 15, 10:27

  Germo Tare germo se qenin e ngordh ke per te gjetur, sa te jete gjalle diktatori zeri i mendimit ndryshe ne P.D do te goditet me gjithe forcen e fronit. E vetmja zgjidhje per ju te grupoheni se bashku dhe te jepni kontributin tuaj tek F.R.D e Topit, pastaj e shikoni doktorin dhe Lulin e Gites duke i bere fresk Shqupit.

  Reply to this comment
 3. Fieraku123 December 15, 10:32

  Edhe te rinjte Partizane(18,19,20 vjec) qe derdhen gjakun ne luften Anti-Fashiste Nacional Clirimtare ishin Atdhetare te mire.Pse hedh balte ti Mesila ndaj tyre??Nderkohe qe kerkon te mos hidhet balte ndaj Dhjetoristeve(qe nuk derdhen asnje pike gjak per atdhe)??Perse keta qe derdhen gjakun me pushke ne dore ne 1944-en nuk ishin Atdhetare te mire kurse ju Dhjetoristet qe sakrificen me te madhe kishit Greven e Urise ishit Atdhetare te mire??Kete se kuptoj dot.Ma sqaro pak te lutem.Si rrezuat diktaturen pa derdhur gjak??A ka diktature ne Bote qe rrezohet pa derdhur gjak??Komunistet e lejuan Pluralizmin sepse kishin marre drejtimin e PD-se.

  Reply to this comment
 4. edmond(koder rreshen) December 15, 10:36

  Te them te drejten, mua ka filluar te me pelqej,jo per mendimin ndryshe nga pjesa tjeter e PD por per imitimin qe po i ben Julia Timoshenkos.Kije inat jepi hakun,duke u plakur dhe me e bukur po behet.

  Reply to this comment
 5. Prudentino December 15, 11:33

  Boll qe flet ti moj Mesile per levizjen e Dhjetorit dhe gjithshka mban era përç.

  Reply to this comment
 6. labinot December 15, 12:00

  Ju u treguat te pafuqishem te hidhnit tej manipulatorin Berisha,qe ju ndyu te gjitheve edhe nese keni pasur qellime te mira.Ndersa rinia e sotme e perzuri Berishen me shishe plastike ,kokes,kur u afrua te ndyje levizjen kunder armeve kimike te Sirise.

  Reply to this comment
 7. i ri December 15, 12:20

  Thuaj cte duash Mesila apo mesalla ,gojen tende e ke por ne dhjetor nuk pa njeri heroizma .moret pushtetin ne tavoline,e tani ajo qe shohim pas mbi 20 vjet eshte vepra e juaj e dhjetoristeve qe askush nuk dyshon qe e kini dhjere shume bukur e me sukses kete vend,.Ne se juve kjo u ben nder e mburreni kjo eshte puna juaj por nuk e ha njeri me shitjen e sapunit per djathe.Djetori e kjo lloj demokracie qe na sollet kane ikur per lesh palme keshtu ju vazhdoni te beni perralla ,qe edhe vete nuk i besoni,!

  Reply to this comment
 8. Pëllumb zaimi December 15, 12:23

  Të bëfsha naftën mu në lëvizjen e dhjetorit? Ku di gjë ti moj bibë? Kryesharlatania je ti që sajon,trillon,fantazon,dhjeron, mutos,nakatos, zjen,gënjen dhe thur gjëra pa thurje!? Kujton se po bëhesh interesante moj bibë ??? Kujton se po na thua ndonjë gjë të re për “pokerin e spiunëve”? Sa pak që di dhe kur pa,-në prag të vitit të ri !? Ik bli ndonjë pulë dhe mos na dërdëllis më për atë që e dinë tani dhe idiotët më të mëdhenj të Shqipërisë!? Me përjashtimin tënd mesele? As te idiotët nuk futesh? Tung!

  Reply to this comment
 9. plaku i mocem December 15, 12:37

  Si shume e nxituar me dukesh moj zj.Mesile,merre me shtuar,aq di aq thua..A e ke pyetur vehten ndonjehere se:Si eshte e mundur te largohej nga E.Hoxha baza sovjetike nga Vlora?E spjegon dot?E shef cfare u be ne Ukrahine per bazen e Odeses,Prandaj me shtruar zjMesile.Zheji mund te jete I paorientuar qarte politikisht si ju, por per Dhjetoristet ka folur mbasi eshte menduar 24 vjet.Se dyti,pa pike dyshimi qe Zhejit i dhimbset Shqiperia po aq sa ju.E ka tregur qe ka derdhur lot per gjak shqiptari.

  Reply to this comment
 10. Naimi December 15, 13:35

  Ju dhjetoret e dhjetoristet jeni si ato qe duan akoma te quhen familje deshmori. Dil Mesile e shih muzete bunker te Enverit, filmat e Enverit, fotot e Enverit dhe po te kesh dinjitet duhet te turperohesh qe mburresh me ate ” dhjetoriste ” qe as permbysen e as denuan me ligj diktaturen komuniste si kudo ne Europen Lindore.

  Reply to this comment
 11. Mark uk December 15, 14:54

  pellumb zaimi:Ne kohen e levizjes se dhjetorit kur studentet kerkonin pluarizem.Ju dhe shume si puna jote merreshit me spiunime.Jan te dekumentuara gjerat,biles edhe me filmime o fuksi i komunizmit.Bile roli i Mersila Dodes te bjen ne sy per guximin e saj.Bile eshte dhunuar nga shoket tuaj more rezil.Apo harrove cfar kan dhene mediat e asaj kohe,bile te cungura nga ai rregjim vrastar.Shko e mbydhu se do hapen dosjet po pranuan komunistet e felliqur qe jan ne pushtet o kerm e ngordhur me kohe.

  Reply to this comment
  • pelivani December 15, 15:47

   O Mark UK bre….Po si s’e kupton o mashkull(Per burr s’behet fjale),qe je aq i vetmuar ne keto faqe te G,Dita.. Qe je aq i perbuzur,aq i varfer ne te shprehur! Si nuk shef o burr,(me falni),O mashkull, qe as kush nuk te do,qe s’ke as kend qofte dhe paksa afer vehtes?! C’misjon turpi ke marr mbi vehte o burr i dheut,(Me falni),O mashkull i dheut?!… Po qysh guxon ti te fyesh P.Zaimin,qe bardheron e bene drite per vendin ,aq here sa ju zbarkoni per te nxir ket’ vend, me terrin e shpellave te qyqit sali qe ben ku-ku-ku… per kok’ te tij dhe tuajn… Po,ik se na mbete neper kembe / (Te me fal jo tem),Ore te q… derri te tem…

   Reply to this comment
  • Guerrilasi 3,4 December 15, 15:58

   Paska dal marki i ukit/sa shum’ i ngjan dudukit/ ashtë djali i salukit/ i nj’atij gamor tusllukit/ hec mor mark karadyzeni/a je trap a bir legeni/ a je koqe prej kandarit/ a je biri i gomarit… Rrespekt për budallallikun?

   Reply to this comment
 12. shqiptar sharri. December 15, 15:17

  A’i lexon kjo timoshenka rrospi,komentet,qe deri tashti jan krejt komentusit,kunder sajdhe mendimeve te poshtra te saj?Po,mesiguri nuk i lexon,po ja dhe une due me ja,rrass turive ksaj buce,argumentet e mia dhe te shumqerve qe i kemi te njejta.Ate,buce nuk e kam njohur,kur dhe ajo mue gjithashtu jo nuk me ka njohur.Po,une kam shkruar para ca kohesh se,pikrishte me daten,25.qershor,dhe deri me 28,korik te vitit te mbrapshte 1990,kam qen,ne tiran,korc,pogradec,elbasan,kavaj,shkoder,bajram curr,kruj,lezh,pra pikrishte ne ata dite te mbrapshta,kam qen dhe pacient,i dr,berishes,per 3 dit reshte.Prandaj kam njohuri per rjedhat e asaj kohe.Kam pas takime me,Sofokli lazr,ishte keshilltar i ramiz alis,kam pasur takim me foto camin,dhe shum persona te kohes,ngase isha nji individ i levizjes per clirimin e kosoves,prandaj kishem dhe bisedimet me ata individ te pushtetit,si qe e dini se,me 2.korik u shpall ne kacanik,kushtetuta e kosoves,ora 10,para dite,kurse per cudi te madhe po ne te njejten dit,por 2,ore ma von,ne 12,15,u tunuan memijra protestus,mos vall kociodenc??Jo, une nuk besoi se ishte kociodenc e rastit,jo se i pash gjerat qe kishin ecur large,nga sherbimet e huja,e vecanrishte te udbes jugosllave,se une nga zvicra vij ne tiran,dhe kur hy,ne hotel tirana ne ate kohe,une ngeli pa mende na barin e kafes tirana,para meje kishte ardhur udbashi nga tetova vet i dyti,shefki arkitekti dhe drejtor urbanistik u komunes te tetoves,pra ai ishte dhe me bashkpuntoret e ti,por te shqipris,qe punonin per ta.Dhe,pa u kujtuar shum e thara ILIR XHELON,zavendsdrejtor i 15,katshit,dhe ja them,troc,mor Ilir po ju udben e paski ktu mor djal!!Ai,beri sikur u hotue por e kuptova se kishin dijeni per ata udbash,dhe mandej ju versula,dhe i thash nese nuk merni masa ju,atehere,une dote veproi drejt te ministri i mbrendshem,dhe atehere iliri me tha,se mos u merzit se ne i kemi percjell gjerat,dhe kta dy,persona nuk i shef ma ktu.Ma,shum u nevrikosa,ju thash po,por ata kan krye mesionin e vet,dhe tani i lini te ikin te lir,kjo eshte tradhti i thash ilir xhelos nipit te halim xhelos.Po,une due te dal te e verteta,se Vet,komunistet kishi,fillue me bere ndryshimet,vet ata me thanse shqipria nuk mundet me i bere ball ndryshimeve qe jan bere dhe behan ne evrop,kur rusia u plandos,cka mundemi ne te bejm,dhe ashtu ce 5,vite jemi me ekonomin shumkeq,pra kto vet kishin fillue,ngadal ngadal me reformatdhe liberalizmin,kto dhe i pash me sy e i ndigjova me vesh,kafeneve,ku bertisnin,ulurinin,disa rugac pianec,dhe polici i vezhgonte por nuk i dhunonte apo tju prishte qejfin,po dhe sofokli llazri dhe foto cami,dhe i ndjeri tahir minxhozikto gjera mi than,se paqeter ne te bejm ndryshime,dhe te lejojm dhe pluralizmin se nuk mundemi me u bere qorra,kjo eshte e verteta,se komunistet e bene dhjetorin,komunistet e bene partin e derrave,dhe mir bene qe te mos vinte tek tragjedia e luftes,por ja qe,nuk e kishin njohur njeriun qe i besuan,Sali berishen,kurse une jo qe jam profet i zotit,por e ndeja se salihu nzuk eshte njeriu i mir,se ai kishte lidhje me njerez te udbes,kete e diktova kur e pash meca individ,qe kishin ardhe nga kosova,dhe maqedonia.dhe pikrishte ne ato kohe te turbullta si eshte e mundur te vinin njerez te dyshuar nga kosova,dhe serbia maqedonia,kur une isha njeriu qe nga azilant ne zvicer shkoi ne tiran dhe i gjej aty njerzit e udbes,dhe saliu me shum qer,pin kafe me ta.pra cfar ti themi ksaj?Sa,per pallmen,dhe gruen qe mundohet te behet timoshenka e ukraines,le mos behat ma katolika se q’eshte se,deri ne vitin 1990,ajo ka bere barcoleta me krishtin i saj,prandaj,le mos na tregoje “heroizmat e sa,apo te azemit,apo saliut,apo te atyre studenve te dhjetorir te dhjer,se po ta koîshin organizuar kta ate kundrarevoliûcuon,dote ishin ati,ku jan sot ata qe e bene,pra sekretari e ppsh.sali berisha imami,preci,meksi,hadari.te gjith te ppsh,por kta kishin qen te mbuluar nga udba,dhe nuk ishin te kenaqur te behet ndrshimi pa gjakderdhje,kta donin gjakderdhje,por ramizi,nexhmia dhe sofa,foto cami,dhe ca qer,i kishin mar masat qe dhe,ujku i ngite dhe tufa ne numer,dhe mir u be,por kjo dhe njifar shinasi rama bien ne kundershtim me vetveten,kur sot thuan,dicka qeter,neser dicka tjeterkan harue cka than gjeh.Tani,te dal te,zemrimi e pallmes.Po,pse zemrohesh moj mesila pallma kur une apo dikush qeter lujm kocot me ju studentet,qe bertisni se ju,e rzut komunizmin,apo diktaturenpo neve na qeshet kur ju ndogjoim moi cuce,se ju mundoheni te vidhni nji gje qe nuk ju takon,juve njerzit e ppsh,ju futen ne grev,nja 3,dit vete si shjas,qe gjerat te ecnun si e kishin regullue ne byron polotike,moj cuce,ju vetem figura shahi keni qen per ramiz alin dhe saliun dhe hajdarinmgje ishte ne gazeta sot,mbledhja e byros,ku ramizi flet me byron,dhe ju thot se saliu dote jet ai,njeri se eshte i yni,dhe sekretar partie,pra hee mon si thue,ju apo vet ata ndruen sistemin?Po,hy pak dhe te,kjo qe shume keni hapur gojen e flliqur ti tomoshenko pallma,dhe lakejt e tradhtaret e kombit,qe hudhni balt,dhy dru e huj ndaj luftes nacional clirimtare,dhe partizanve trima e atdhetar.Po,si nuk ju vjen turp juve te mateni ju me dhjetorin e dhyer,ma ata qe e dhan jeten ne rinin e tyre,per kete vende qe ju e qelbet me bemat e juaja,si nuk keni njenja shpirtrore,per ata gjem e vasha moj lavire dhe ju tradhtar te kombit,po deri ne vitin 1990,ju si pioner keni shkue ta varet dhe lapidaret e tyre,dhe i keni nderuar,nese i keni nderur,por si moj bushter,ju mundoheni ta mohoni luften e tyre,vetem sepse nuk ju pelqeka.KOMANDANTI iTYRE,po ja qe ishte koha dhe epoka e ati,Komandanti dhe beri historun 50,vjecare,c’keni bere ju ne gjysmen e kohes s^zi,moj bushter,ju shkatruat dhe e vodhet ushtrin moj bushter,me udbashin sali ne krye,kur fal mos ju kovte,nexhmies ramizit,e tjerve qe sali berishen e rekrutuan ne parti,e ne pushtet ne vitin e eret,1990-1991,pra nese e kan dijte se ky njeri eshte i udbes,dhe ata duhet me i denue historia,ama jo.ENVER MALIN,se ia qe nga viti1973,nuk ka qen ma vetvetja nga fati i zi i smujeve,qe e randuan shendetin e ti,krejt nga problemet qe ja beneîn sherbimet e huja,dhe mercenaret vendas te shitur,njerzit si kjo pallovsha doda,dhe soi i saj.Pra,nuk mujsh ti mesila me lar mutin me shurr,nuk mujsh me u krahasue ti,dhe kryebanditi hajdari me ata trimat partizanqe pjesa ma e madhe nuk ishin komunist,por ishin atdhetar,patriot,e donin lirin dhe shqiprin,prandaj mbyllne halen mos i trazoni eshtrat e tyre,na varet qe kan,nese nuk i nderoni,bilem heshtni heshtni or te pe nder,or te pa fee,or te pa moral.ENVER HOXHA,ka hy ne histirin botrore,dhe po doti vija dita qe dhe ne historin kombtare,te vihet ne pediestal i barabart me,GJERGJ KASTRIOTIN-SKENER BEUN,dashtet ju,apo nuk dashtet natyra e histiris rjedh ashtu,si per BONAPARTE,borbonet e derguan ne siujdhesen e helenes,kishte vrar koha e tij 10,milion francez,por kush eshte per francen BONAPARTA?A’e din ti moj burbuqe?Po,ROBESPYERI?Cfar eshte per francen qe e shpiki goetinen dhe shoket e vet i kalio ne guetin per ineresin e frances,nuk ja numroi franca,10,milonet viktimat e BONAPARTES,qe i shkoi ne shpat,nuk ja numroi as robeyspeyrit,2879,viktimat par nji nat qe ne guetin jau mori koken,POR FRANCA JUA NUMROI TE MIRAT DHE LAVDIN E TYRE,PRA DHE GJERDJIN NJI KOH E SHAN E E MALLKUN,PER LUFTRAT 25,VJECARE LUTFRAT JAN DHYMBJE DHE DIKTATUR,GJERGJI PREU KOKA SHQIPFOLES,POR ISHIN SHQIPTAR,PO KUSH ESHTE GJERGJ KASTRIOTI SOT PER NE?PRA DHE ENVERI PO,NE GJYGJET E POPULLIT DHE LIGJET QE KISHTE,KA VRAR KUNDERSHTARET DHE BASHIBIZUKET QE KAN QEN NE ANEN E ANGLOAMERIKANVE,TE JUGOSLLAVEVE,TE RUSVE,PRA I KA VRAR LIGJI,KAN DOSJET E TYRE,POR HISTORIANET E DEVOTSHEM DOTJA MATIN TE GJITHA,DHE NE FUND DOTE THON,KY ESHTE NJERIU E EPOKES DHE SHEKULLIT PER POPULLIN DHE PER SHTETIN SHQIPTARKY PERZUNI JUGOSLLAVETKY PERZUNI RUSET DHE BAZEN ME TE FORT NE MEZDHE,QE PERENDIMI DUHET TE MOS JA HAROI,DHE DOTE VIJE DITA QE PERENDIMI DOTA THOTE SE,PO ENVER HOXHA NAE HOQI NJI ARMIK SHUM TE MADH E TE FORT NGA METDHEU DHE EVROPA.KSHTU DOTE BEHET,POR NE NUK DOTE JEMI NE KETE BOT,A ENVERI PO,DOTE JET SIQE ESHTE GJERGJ KASTRIOTI,KJO ESHTE NATYRA,POR DHE BEMAT E TI,SE I MADH ISHTE,DHE I MADH DOTE NGELT PERGJTHMON,BREZAT DOTA NDEROIN SI QE NE E NDEROIM GJERGJIN,ISMAIL QEMALI,E KSHTU ME RADH,E DIJ SE NDONJI ERVIZU.NASRADIN-ALBANO-LABINOT,E DREQI E I BIRIT DOTME SULMOIN E SHAJN,POR LE TE PLASIN DHE NGA GOJA E BYTHA,ATA TRADHTAR MUE NUK MU BEHET VON,SE E VERTETA DHE HISTORIA DTME JAPE MUE TE DREJTEN SI DRITA E DIELLIT.

  Reply to this comment
  • info analitike December 15, 16:39

   Historia ka per te dhene edhe ty hakun ashtu sic ia dha adhuruesve te Hitlerit.
   Drita e diellit i djegte te gjithe idhtaret e kriminelit Enver Hoxha. Goja e ndyre, sharjet e fyerjet jane tipike te mendesise kriminale enveriste. Jo me kot shume prej komentuesve enveriste perdorin nje gjuhe vulgare dhe denigruese sidomos ndaj femrave. Mund te mos jesh dakord me cfare thote M. Doda por kjo nuk te jep asnje te drejte te shash e te fyesh, per me teperi fshehur. pas anonimatit. Propagandes tende tashme i ka dale boja o zoteri, je gjysem shekulli me vonese.
   Sistemi enverist gjeneroi mostra qe i hengren koken njeri-tjetrit dhe qe shtypen me dhune nje popull te tere duke e lene ne pike te hallit. Gati 1/3 e shqiptareve emigroi per te kerkuar nje jete me te mire. Enveri do te mbetet i vetmi shqiptar qe vrau e persekutoi shqiptaret me shume se te huajt dhe pushtuesit.

   Reply to this comment
 13. pelivani December 15, 16:06

  O, Shqiptar Sharri… Nje bravo te madhe me yll per ty!…Se, ma bukur se ju, se ka sharruar kush kete, palmen e Saliut!

  Reply to this comment
 14. SuloKapedani December 15, 18:43

  Pershendetje “shqiptar sharri” ,Pellumb Zaimi”,Pelivani, Plaku i Moçem e tè tjerè tè kèsaj linje.Lavirja e politikes e ka pèr detyrè tè vazhdojè rrugèn e bashkèpunètorève tè fashizmit dje dhe sot,edhe ata thonè se kemi luftuar por nuk thonè kundèr kujt dhe kè kanè vrarè,.Mesele Mesalla èshtè e kenaqur se ja ka arritur qèllimit final pèr tè shkatèrruar shqipèrine totalisht ,duke vjedhur ,djegur vrarè ,por akoma e pangopur,Por cilèt janè tètillè pèrveç fashistève .?Nuk ka te tjerè pèrveç tyre.Kur thote edhe Pellumbi biba do vazhdoje tè gugasè nèper kanalet e zeza,te ushqehet me krimbat e urrejtjes por nuk ka pèr tja arritur qèllimit .Historia rregjistrohet nè kasetèn e memorjes sè popullit dhe meseleja nuk e fshin dot.

  Reply to this comment
 15. Damiano Damiani December 17, 04:45

  ” Unë besoj fort se lëvizja e dhjetorit ishte fuqia e materializuar e një populli të shtypur nga diktatura. Studentët ishin pjesa më e papërlyer, me kurajoze dhe idealiste e asaj levizje, ndaj sot sharlatanët më së paku duhet të heshtin kur flasin për dhjetorin dhe protagonistët e saj.”
  Mesila! Mjafton kjo thenie e jotja per te hedhur poshte gjithe pretendimet e tua te paverteta.Te gjithe e dime shume mire se studentet e universiteteve ishin jo vetem pjesa me e pashtypur nga diktatura por, ndoshta, pjesa me e privilegjuar, duke pasur parasysh se as ata dhe as njerezit e tyre nuk ishin burgosur apo internuar. Gjithashtu, ata vete as kishin pesuar gje nga shteti dhe as kishin marre ende ndonje pergjegjesi qytetare apo shteterore ne drejtim te zhvillimit. Pra, si mundej qe pjesa me e pashtypur te ishte ” fuqia e materializuar e nje populli te shtypur “? Une i kuptoj emocionet tuaja si dhe deficitet tuaja kulturore, por kur kerkon te behesh dhe te jesh person publik dhe pretencioz, duhet5 te matesh dhjete here para se te flasesh.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*