Mesila Doda shpërthen ndaj Ben Blushit në lidhje me figurën e Lef Nosit

November 1, 2015 12:51

Mesila Doda shpërthen ndaj Ben Blushit në lidhje me figurën e Lef Nosit

Deputetja Mesila Doda nuk e ka kapërdirë lehtë debatin e nisur nga Ben Blushi me në lidhje me figurën e Lef Nosit.

Doda thotë se firmëtarët e pavarësisë siç ishte Nosi nuk mund të urrehen edhe pas rënies së komunizmit. Sipas tij, ata i varën komunistët.

Unë nderoj firmëtarët e pavarësisë, ata burra që mostrat e komunizmit i varen, vranë dhe i trajtuan si tradhtarë. Unë nuk pranoj dot që krimi dhe kriminelet të trajtohen si heronj, ndërsa viktimat të trajtohen si tradhtar a si të çmendur. Zgjedh të mbetem ne anën e tyre”, shkruan ajo.

Doda thekson se firmëtarët e pavarësisë vazhdojnë të dënohen në litar në përjetësi. “A i keni vene re hienat? Çakej që ulërasin e bëhen bashke sa herë dikush i afrohet e don të gërvishtë të vërtetën…Etërit e kombit, firmetarët e pavarësisë vazhdojnë të cenohen me litar ne përjetësi.

Gratë që guxojnë të hapin gojën për të treguar ç’kanë parë e hequr ne kurriz te tyre, ne qelitë e ferrit qëllohen me gurë në publik e me pas struken në friken e se kaluarës… fare kombi jemi që nuk çlirohemi dot nga urrejtja, nga e keqja, nga dhuna e se djeshmes. Çfarë qeniesh mund të nderojnë të ligën si heroike dhe të poshtërojnë heroin si ligësi.”, shkruan zonja Doda.

Blushi thotë se Nosi duhet të quhet tradhtar ose kolaboracionist, pasi ka bashkëpunuar me Nazistët. /Dita/

November 1, 2015 12:51
Komento

24 Komente

 1. Pellumb Zaimi November 1, 13:23

  Vazhdo mbro kolaboracionistet moj naziskine bjonde se me eshtrat e tyre do ta kesh vendin rrace e felliqur tradhetaresh . Si shume te eshte hapur gurrmazi bajge bjonde ? Kerkon qe historine e Shqiperise ta firmosesh me tradhetaret jo me ata qe i dolen zot vendit ne kohe rreziku moj gjyvende? Vazhdo vazhdo germo halete se vetem mut ke per te nxjere!

  Reply to this comment
  • LOVE November 1, 13:55

   Historia e ketij vendi eshte neper arkiva ,e shkruar e bardhe mbi te zeze
   nuk jane prrallat qe te ka treguar Shtuja serbofil dhe hajdut
   as ato traplleqet qe shkruat 50 vjet me Shefqet Pecin
   DO I MBROJME DHE BUSTET E TYRE DO RRINE ATJE KRENAR
   EMRAT E TYRE DO GDHENDEN NE LIBRAT E LAVDISE
   NE SHEKUJ E SHEKUJ !!!!!!
   si ke shkruar ?
   “Si shume te eshte hapur gurrmazi bajge bjonde ?”
   Kujdes ti zboristi i bunkerit ,kujdes ….. se jeni ne ditet tuaja me te keqija
   e keni zakon te vjeter ta digjni kete vend ,kujdes zborist ,se po ju perdorin si mashe ,ca kopila hajdutesh qe se kane per gje kete vend para kolltukut te tyre

   Reply to this comment
   • VF LP November 1, 15:39

    @LOVE
    Shko oj beqare e lashte dhe rregullo mitren.
    E shemtuar fizikisht dhe e zeze nga shpirti
    Shko oj hale poradeci dhe fute na dy cironka ne brime te pi…, se nuk ta vizitu njeri.
    Shkoj moj e marre , se ka fajin PPSH qe te ka linde nena shemtire, as qe ke ngele beqare e lasht.
    E mjera ti

    Reply to this comment
   • ZHELEFINA November 1, 17:50

    ” LOVE “…., SI KURDOHERE,LLUMI I KOMENTUESVE .

    Reply to this comment
  • Niko November 1, 14:11

   I madh je Pellumb.

   Reply to this comment
 2. md November 1, 13:32

  Sila moj bije, a je ne anen e ketyre :

  Regjenca :

  1-Mehdi Frasheri Kryetar i Regjences

  2-Pater Arapi Antare i Regjences

  3-Fuat Dibra Antare i Regjences

  4-Lef Nosi Antare i Regjences

  Qeveria :

  1-Rexhep Mitrovica Kryeminister i Qeverise

  2-Xhafer Deva Minister i Brendshem

  3- Musa Gjulbagu Minister i Botores

  4-Koco Muka Minister i Arsimit

  5-Vehbi Frasheri Minister i Jashtem

  6-Rrok Gera Minister i Finances

  7-Kol Tromara Minister i Bujqesise

  8-Ago Agaj Minister i Tregetise

  9-Kolonel Preng Pervizi Komandant i Mbrojtjes

  Nese je, te siguroj qe nuk ke patur breke ne b….. para se te “merresh” me pulatike
  Mire ben tua besh te gjitheve nga nje monument me leket qe “te ka falur” ky popull .ar

  Reply to this comment
 3. dosja M.D November 1, 13:45

  do te hapet dhe si edhe per dosjet etj qe reabilituan bashkepunetoret e fashizmit
  e do marrin turpin nga vlerat e nje historie te nje populli qe u rreshtua ne aleancen kundra nazifashizmit.
  Ben Blushi eshte intelektual largpames,e jo si hajnat e rilindjes,qe populli do buke e keta blejne jaguare ,se keshtu kursen edi rama,se edhe saliu kish projekt…….meskina qe bete show se do ikinit ne pune me kembe
  dhe me kembe te ikni se ne qender keni shtepine dhe punen afer saj, ky eshte kursim
  pa shofer e shoqerues e badigarde, sju do njeri me……..vetem pordhe bete keto vite njesoj si 23vjet e shkuara

  Reply to this comment
 4. luli November 1, 13:51

  kjo nuk len rast pa fol , per te qen ne vemendjen ton .Por si intelektuale nuk ka asnje vler .

  Reply to this comment
 5. Natyralisti November 1, 13:54

  z. Zaimi, Bravo,nuk ka çfarë të thuash më shumë.

  Reply to this comment
 6. fteri November 1, 14:27

  *****Ti moje Mesila Doda ngjasove me nje lule qe u harlise 24 vjet mbi nje mute te madhe Partine Demokratike .Shqiperine e vrate ,e vodhet ,falsifikuat historine ,ngritet ne pejdestal armiqte e kombit e tradhtaret deri te satrapi Zog .Ngritet tradhtaret bashkepuntor te fashizmit e nazizmit ne pejdestal qe nuk e meritonin !?..Por erdhi dhija Basha dhe te hengri dhe tani ska me lule P.D-ja,megjithese te zevendesoi me brunen G.Duma ,qe si pushon goja si llapaqene ,te dyja NJE ideal keni, nje qenef si S.Berisha,qe populli e zboje si qen nga pushteti .Dhe ju ditet i keni te numruara si tiktaku i akrepave te ores,qaje per te kaluaren ne luksin e parave qe vodhet ,vrate,shkatrruat ushtrine shqiptare dhe fabrikat e uzinat i hodhet ne ere per skrap dhe ja dhate Malit zi dhe Serbise per nje cop buk ,a ka armiqesi me te madhe moj Mesila se kjo tradhti dhe JU HESHTET !!…, te paska shqetesuar figura e L.Nosit,perballe shkatrrimit te shqiperise dhe vrasjeve njerzore qe i bete ju P.D-ista me Sliun dhe Lule -dhine,qe ju keputi ju dhe nuk ju la te lulezonit ne mese te mutit.Mos shpreso per te ardhmen do te jete e pa lumtur per ju dhe Saliun e Lulin ,ka shume njerez qe nuk jetojne asnjehere, si ti edhe P.D-ja juaj kriminale do fshiheni nga memorja e popullit .Sa me shtrenjte po e paguajm “DEMOKRACINE ” kriminale qe na dhuruat e premtuat .Ajo tani ka me pak rendesi per ne shqiptaret ! Demokracin Mesila qe na sollet me S.Berishen dhe P.D-sta ngjason me zjarrin.Filloje me tymin e po mbaroi me HIRIN !…

  Reply to this comment
 7. Une November 1, 14:35

  Ka te drejte Sila te jete vetevetja,ne nje fryme me shpellaristet,te mbroje kolaboracionistet.Ajo eshte kukuvajka bionde, ne lisin e thare maje nje kodre,qe shpupuriset nga gjoksi e nga vithet kur kujton se si me shqupistet provonte kenaqesite duke u çjerre te gjithe ne korr me Sal-uk-arnjte.Kultura e saj eshte mashtrimi me patriotizmin qe ngre ne piedestalin e dashurise fashizmo-nazizmin.Kukuvajka bionde, kjo fashiste injorante , kujton se ben politike ne krahet e nazi-fashisteve neper klube nate

  Reply to this comment
 8. METEH November 1, 15:07

  FTERI-ju lumt.Keshtu e do bjondja e shperlar e palmave …te 21 janarit,ku kerkonte te varte demostruesit socialist,ik moj te Jozi e zheleve..!

  Reply to this comment
 9. Bariu November 1, 15:37

  E ka burrin kolaborator cam te perzen nga greku prandaj kundershton blushin qe her pas here thumbon islamin e ideologjin e tij qe ne nuk behemi bashke kurre!

  Reply to this comment
 10. ivani i madh November 1, 18:15

  Mersila keshtu duke mbrojtur tradhetine i ben dhe nje nder fisit e familjes se burit qe ishin te lidhur me nazizmin pa i shpori nga cameria greku .Mos duhet dhe atyre ti ngrehim ndonje monumeknt per heroizmat qe kane bere duke bashkepunuar me nazistet e vrare e spiunuar partizanet .Se kjo race e felliqur tuaja ate qe lufton per atdhene e quajne tradheti ndersa tradhetine e bashkepunimin me armikun heroizem .Race e pashter zvaranikesh qe duan te ndotin flamurin e shqiponjave.

  Reply to this comment
 11. Bureto November 1, 18:18

  Mjaftojne komentet e mesiperme per te qene te bindur se ne te tjeret, qe s’mednojme si ata, jemi ne anen e duhur.

  Reply to this comment
 12. gjermani i fundit November 1, 21:36

  ku i ka shkruar Mesila Doda keto rreshta, tek Nju York Times? Thoni burimin e lajmit, aman, se mos ia ka thene ndonje shoqeje kur thurnin floket si kanister arixheshkash.

  Reply to this comment
 13. "BALASHI" November 1, 22:49

  Po te mos kishte folur Blushi per nje firmetar te Pavarsise, mbase nuk do botohej letra e famshme e Mitrush Kutelit te jashtezakonshem. Ç’ tu desh o Blush? Sa per Lefin lejani ne dore historianeve se u bete te gjithe te tille…

  Reply to this comment
 14. Lam pasha November 1, 23:52

  Me gjithe kete llum e balt qe i rrjedh nga goja bajgave, bindem vec per nji gjo… keto urrejne Mesila Doden po aq sa Berishen dhe ca te tjere… Dhe ta mendosh qe eshte vec nje gru deputete qe ju con nervat tel komunista zgjebsave dhe shajne si k…ka anonime…Kjo jua plas ne dore sherrin dhe skane ci bojn komunistat…

  Reply to this comment
 15. demo November 2, 04:35

  Ky Lef Nosi mos mori ndonje cope Shqiperie dhe e dergoi ne Gjermani? Ky ishte ai kuislingu qe e shiti Kosoven tek serbett dhe Camerine tek greket,apo Enver Hoxha?Ca kujtoni ju se ka prap qorra ky vend?Propaganda e terrorit e kishte efektin sa zgjati terrori.Lef Nosi e meriton monumentin prej floriri,jo prej bronxi!

  Reply to this comment
 16. Arber Iliri November 2, 07:15

  Lef Nosi eshte nje figure e shquar e kombit shqiptar.Vrasje e tij nga komunistet eshte nje krim.Perrallat e nipit te Shuterit jane vazhda e neokomunisteve kopile e te shitur tek sllavi.Lexoni edhe tregimin e nje cifuti qe u arestua ne Elbasan dhe Lef Nosi si anetar i regjences i kerkoi Komandatit gjerman qe ta lironte ne te kundert ai nuk mund te shkonte ne Elbasan, deshmi e vete cifutit.Ky ishte Lef Nosi.

  Reply to this comment
 17. Patriote November 2, 07:59

  Mesila ka nje urrejtje pathollogjike per pushtetin e kaluar ! Ajo eshte nga Kalaja e Dodes , midis Kukesit dhe Peshkopise ! Gjate Luftes Nacl . Ne kete zone , forcat reaksionare te zones rrethuan dhe vrane Heroin e popullit Hajdar Dushi dhe Osman Perollin , me aresyen se po luftonin komunistat ! Keta jane te paret e Mesila Dodes, qe kur u fut ne greven e urise se studenteve , i kenaqte ” shoket e greves ” gjithe naten ! ( e mbani mend si pat thene Skender Gjinushi qe ne ate kohe ishte Minister Aresimi dhe kishte informacion per cdo detaj te greves se studenteve )
  Shko o Mesila , beji hyzmet vetes dhe Enkel Demit te shkrete se i kane mbetur vetem veshet , mos na bej Interesanten , se nuk i ben pershtypje njeriu , sidomos pas asaj “shprehjes se fameshme ” qe the per protestuesit e 21 Janarit , qe do ti varim tek palma para Kryeministrise !
  Turp per ty, je edhe femer , edhe nene , po zaten : Zoti eshte i Madh !!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim