Mësuesit e rinj: Na korrixhoni njato provime

December 20, 2015 19:14

Mësuesit e rinj: Na korrixhoni njato provime

Gojët e liga thonë se pas testimit kombëtar të mësuesve të rinj, një grup mësuesish i kanë dërguar një letër proteste ministres së Arsimit Lindita Nikolla. Çunat e gocat që sapo kanë filluan rrugëtimin fisnik të mësuesisë, kërkojnë me anë të kësaj letre rikorrigjimin e testeve, të bindur se ata janë plotësisht të kualifikuar për të mësuar brezat e rinj.

“Hej Linda, ne jena nji grup msusish qi na kanë ngel m’provimët”, fillon letra solemne në vëmendje të ministres, “e kenë maru shkollën e nalt e kena mor gjith dhjeta, ama sipas testit tuj, nuk bojm për msusa. Pranej shtrojm pytjen: Si ka munci t’bim ke ngelsat n’at provimin tat?”

Duke kthyer edhe një herë në vëmendje të ministres punën e lodhshme dhe orët e gjata të studimeve gjatë viteve të nëntëvjeçares, gjimnazit dhe universitetit, përfaqësia e mësuesve ngelës i kërkon zonjës Nikolla që “me men’ në kok, ta shofish edhe j’her kyt pun”. Duke mos u zgjatur shumë në vëllimin e studimeve të tyre të larta me mastera e doktoratura, letra ofron vetëm pak shembuj të mundimeve që ka hequr ky brez për ta dalë mësues. “Po përmenim vetëm picirin që hoq plaku Ergysit, për me i gjet anën njasaj drejtoreshës s’arsimit e për me e bind se Gyso osh msus përs’marit”. Në fund, letra i kërkon ministres me urgjencë rikorrigjimin e testeve, “për me vu n’ven nji padrejci t’modhe”. “Shkurt, ti zoje, dum korrixhime”, mbyllej letra.

Duke u prononcuar për mediat, ministrja Nikolla theksoi se edhe pse kishte pasur që më parë dyshime për cilësinë e testimeve të Agjencisë Kombëtare të Provimeve, kjo letër e vulosi bindjen e saj se ndaj këtyre mësuesve e mësueseve të reja ishte bërë padrejtësi.

“Ngjyrat e ngrohta e plot kolorit lokal të letrës së tyre, më bindën se u kemi rënë kot më qafë”, tha ministrja. “Unë kam bindjen se ata janë super të aftë për t’ua transmetuar dijet e tyre brezave të rinj”, përfundoi ajo, duke kërkuar me zë të ulët dy paracetamole urgjent.

December 20, 2015 19:14
Komento

22 Komente

 1. ! December 20, 19:20

  aaaaahahahahahhaaaaaaaaaaaaa,
  kjo eshte vertet e fort ;

  Na korrixhoni njato provime !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ktu satira o thy n’mes nga te qeshmet

  nga cili Planet mendohet te ket zdrup ne Toke ky lloj Dialekti ??????

  AHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH

  Reply to this comment
 2. Lulishtari December 20, 20:39

  Hhahahaha, ka lezet, farketonjesit e brezit te ri, keta do gatuajne lulet e se ardhmes. Pyetja, eshte: Po kta kush i ka gatu????

  Reply to this comment
 3. Pellumb Zaimi December 20, 20:50

  Jane te nahijes se saliut atij ” demokratit tend te madh” Lindita ? Fantastike Lindita !

  Reply to this comment
 4. Kuku nane December 20, 22:41

  Prit se pas ankesave, keta mesues rrezik i vendosin drejtora drejtorish arsimore. dhe d rejta vihet ne vend!!!!!!

  Reply to this comment
 5. Kris 1 December 21, 00:03

  ka te drejte Nikolla,nje demokrat i madh e ka cuar perpara arsimin.

  Reply to this comment
 6. dru me pre December 21, 09:45

  cfar trungu !
  kushedi sa nyje ka nji trung till .
  kjo e sistra e lavires qe shetit mediave tu i bo gojore te gjitheve ,
  pelasgianit qe kohet e fundit ka fillu me triblu gjasme emrin qe mban ,
  por qe te gjithe e njohfin .
  sdo kjo lloj rrace ne kte bote !

  Reply to this comment
 7. takuinas December 21, 09:46

  Firmetaret e letres, te punesohen direkt ne dogane! Shkruesi i saj, te zgjidhet president me 71 vota!

  Reply to this comment
 8. Tuci December 21, 20:19

  Kalamojt e shkret qe do dalin tyça me keto mesues. E kom llafin mesuesit e vertet, qe jane me debila sesa keta te satires

  Reply to this comment
 9. info analitike December 21, 21:10

  Jo keshtu Dita, jo keshtu se na “harasni” Linden!

  Reply to this comment
 10. Shahisti December 21, 23:40

  Pak si cudi se ai qe ka shkruar kete leter i bie te kete qene foles dhe shkrues i te pakten gjashte dialekteve te ndryshem, qe i persien me njeri tjetrin si i do palla.

  Reply to this comment
 11. aqo December 22, 06:27

  me 100% ky grup eshte me origjine nge Vici-doli dhe rrethinat e tij.
  Problemin e ketyre filozofeve do t’a zgjidhe kreu I Vici-dolit
  Qen Berisha.

  Reply to this comment
 12. Pomerpo December 22, 08:02

  Siç duket ka qene me te drejte ajo parulla e fundit te kohes se P.P.SH.-se, apo me sakte e fundit te RAMIZ ALISE:
  SI ESHTE RINIA SOT, DO JETE ATDHEU NESER—MUT RINIA SOT, ME MUT ATDHEU NESER!

  Reply to this comment
 13. .....m i r... December 22, 13:35

  mesuesi….jo dish , po dysh , o koke qip…….ahahahah

  Reply to this comment
 14. .....m i r... December 22, 13:37

  dh….e madhe e shtypit dhia,……dh….. e vogel e shtypit keci.

  Reply to this comment
 15. M.Bocari December 22, 14:03

  Edhe une moj zonja ministre i bashkohem grupit te atyre qe kane ngelur. Ata jane prere ne bese. Ata vertete nuk kane mesuar, por shkollen e kane mbaruar, pra ata qe duhet te pergjigjen sot per diturite e tyre jane mesuesit dhe ministrite qe kane drejtuar arsimin. Pra te paret qe duhet te mbajne pergjegjesi dhe te testohen jane, e perseris edhe njehere MESUESIT dhe pergjegjesit e arsimit, pra POLITIKANET.
  Ju si ministre po veproni perseri gabim dmth., ju nuk po luftoni korrupsionin por po e lejoni qe ai te vazhdoje punen e tij.

  Reply to this comment
 16. Diplloma December 22, 15:57

  Këta janë ata që kërkojnë anullimin e “Kongresit të drejtshkrimit ” te vitit 1972,pasi e kanë drejtuar atë kongres komunistët e ka marr pjesë Enveri. Ja këta lloji kërkojnë të ndryshojnë gjuhen shqipe. M’u kujtua humori I ish- estradës së Lushnjes ,rahmet paste se tani ka vdekur,kur prindërit e djalit I kërkuan Njutonit që të ndryshonte ataë ligjin e tretë. – po si t’a ndryshoj ?,- u tha Njutoni . Po ja,shkruaje ashtu si e di djali ynë.
  Edhe gjuhën shqipe t’a ndryshojmë si e duan këta mësues me diploma pa tjetër të marra ,pasi cuan dy mushka me dru zajrri….. RRoftë Saliu I Vicidolit!

  Reply to this comment
 17. SuloKapedani December 22, 17:26

  Kèsaj i thonè tè vèsh duart nè koke dhe tè brohorasèsh me tè madhe oi,oi pse kanè heq mesuesit e salit tè zi.Une kam patur fatin te kisha mèsues letèrsie z.Kolec Topalli i cili flet shkodançe sepse prej andej èshte por kur shkruan ,nuk tè fal per drejteshkrim te gjuhès shqipe ,megjithese ka kerkuar njè ndryshim tè pèrdorimit tè “è”. Si ka mundèsi te shkruajnè kaq dobèt kèta mèsues ,qe i thone vehtes mèsues?Turp ,turp n.q.s. i pranonè.Tani besoj se qenka shume prapa shqiperia,mbas çlirimit nè zhdukjen e analfabetizmit.Bravo dhe ti ministre se siç duket i paske “KORRIXHUAR”shpejtè.Lum si ne e lum si ju ,hyni presh dhe dilni hu.

  Reply to this comment
 18. aaa December 22, 17:27

  Humor me dialektin geg qe e flasin mbi 70% e shqiptareve !!!!!!.
  Me kujtohet qe nje mesuese ne kohen e diktatures qe ju shpjegonte ne nje qytet te jugut nxenesve, se c’eshte Alikapteri (e kishte fjalen per helikopterin)
  Nje shok me tregonte se nje oficer ju drejtohej studenteve me fjalet : “Mos ma merni per murrje po u jam na Kuci”
  Po vertete ne kete rast edhe mund te besh humor me injorancen e kesaj mesueseje apo mburracakerine krahinore primitive te oficerit.
  Me ka rastisur ne disa emisione te televizioneve publike te Europes perendimore, profesore e doktore shkencash te flasin me dialektin e tyre. Mos do te thote se keta komentuesit “jugore” te Dites qenkan me te dijshmit e kesaj bote e ata profesore e doktore europiane jane injorante ?
  Dialektet jane nje pasuri kulturore e cdo kombi.
  Gjuhen e njesuar letrare e kane shumica e popujve ne bote, e eshte nje kerkese vecanerisht e detyruar ne mardheniet zyrtare te dokumentacioneve, por e lehteson edhe perhapjen e letersise artistike, por askund nuk konsiderohen dialektet ne perdorim, qofte edhe ne parlament si te ndaluara.

  Reply to this comment
 19. Lloji December 22, 19:33

  Uueeeee e vertet eshte kjo lloj letre??????

  Reply to this comment
 20. j koresh December 23, 01:13

  ne foton shoqeruese te ketij lajmi shoh nje grua te trashe nga trupi qe te le pershtypjen se eshte e trashe edhe nga trute. dhe me poshte pergjigja e nje prej pyetjeve te testit.
  kush eshte me e madhe:
  a) nje koker bizele
  b) hena
  c) nje elefant
  d) nje ibrik
  pergjigja eshte (c) nje elefant, sepse per nje femije parashkollor dhe per nje mesues ngeles hena qe ato shohin nga toka ashtu duket me e vogel se nje elefant.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?