Meta apel politikës: Progresi nuk mund të shkojë dëm për hir të kokëfortësive

April 7, 2019 10:41

Meta apel politikës: Progresi nuk mund të shkojë dëm për hir të kokëfortësive

Presidenti i Republikës Ilir Meta nga Durrësi në kuadër të 7 Prillit ku përkujtoi 80-vjetorin e rezistencës antifashiste kërkoi nga shumica dhe opozita që të heqin dorë nga përdorimi i forcës me mitingje dhe antimitingje dhe të reflektojnë duke treguar vullnet për dialog.

“7 prilli vjen cdo vit dhe ne jemi në Durrës në këtë 80-vjetor për të kujtuar me krenari të pafundme Mujo Ulqinakun dhe të gjithë ushtarakët dhe vullnetarët që i qëndruan betimit për atdhe dhe flamur dhe bënë krenarë cdo shqiptar njëherë e përgjithmonë. Vendosën vendin tonë në anën e duhur të historisë. Përkulem me nderim të jashtëzakonshëm.

Unë besoj te dialogu dhe zgjidhja politike përmes një dialogu të përgjegjshëm dhe real për të rivendosur normalitetin e plotë, Kushtetues, institucional dhe demokratik dhe unë besoj që pas 1997 vendi ka bërë përparime të rëndësishme dhe i nxis politikanët e përgjegjshëm kudo që ndodhen në shumicë apo opozitë të tregojnë që në këto 22 vite që Shqipëria ka bërë përparime dhe nuk mund të shkojnë dëm për hir të kokëfortësive dhe demonstrimeve të forcës, mitingjeve dhe antimitingjeve të panevojshme.

Aq më tepër jemi në prag të sezonit turistik. Ka një hapësirë për të gjetur zgjidhet e duhura dhe secili duhet të reflektojë. Është detyrë e tyre të tregojnë vullnet për dialog dhe të heqin dorë nga përdorimi i forcës dhe të udhëhiqen nga arsyeja” deklaroi Meta.

l.h/ dita

April 7, 2019 10:41
Komento

7 Komente

 1. KY MASKARA I NDYT GJITHMON BEN DEKLARATA "PER SY E FAQE" NDERKOHE QE NE REALITET BEN TE KUNDERTEN April 7, 10:50

  HIK MER FUNDERINE SE ANJI S’TE PRAN PER PRESIDENT TY

  JE TOTALISHTE I PABESUSHEM

  DHE ESHTE MIRE MOS TE DALESH ME MEDIES

  E MOS TA HAPESH ATE HALE

  SHQIPTARET E DIJN E MIR SE SI MENDON TI

  KRYETARI BANDES TE SHARLATANEVE HAJNA

  Reply to this comment
 2. Ku. Kull Dordolec April 7, 11:49

  Presidenti duhet ti bej thirje ne radh te pare gruas se tij qee ka ne krevat !
  Monikees se I LSI nje prej kokeforteve sic I quan ai aktoret destabilitettit politik !!
  Cfare paradoksi ! Cfare fallsiteti qe mban mbi vete ky President kukull !
  Komplet pa integritet !

  Reply to this comment
 3. Kosovari April 7, 12:07

  Nesse thuhet per progras,kush e beri ate?Nesse flitet politikanet e krimit,Kush vertet duhet te shkoje para te drejtes?! me siguri se pari,Ju Preidente me te shoqen ,Salihu, si kryhajdut,,me familjaret e vete, nenbishti I tij Basha,Mediu dhe klani qe kriminalizoi shtetin dhe qeverisjen e shqiptareveper tete vjetet e sundimit. Lamshi I pshjellur,duhet zvilluara.

  Reply to this comment
  • Tarasi April 7, 13:13

   Kosovar , ndonje fjale per Ram tepsine ke me than, apo ke frike se merzitet Vuçiçi i Serbise

   Reply to this comment
   • PSE ? April 7, 20:42

    Jo @Taras , kesaj radhe do te flas vetem per ata qe vrane popullin e tyre protestues ne mes te bulevardit te Tiranes , edhe pse protesta po mbaronte dhe ata ishin kokeulur e me duar ne xhepa , per ata qe e hodhen ne ere nje fshat te tere , per ata qe vodhen vetem ne Rrugen e Kombit 230 milione euro , per ata qe futen ne Keshillin e Sigurimit Kombetar doren e djathte te UDB-se , per ata qe i falen me qindra km2 det Greqise , per ata qe edhe sot i sponsorizon Rusia me para te thata , e sa e sa te tjera ! Nje here tjeter , do te shoh se cfar mund te them per Edi Ramen , se edhe ai nuk eshte pa gje !

    Reply to this comment
 4. Taraboshi April 7, 19:17

  Me ne fund mbas gjithe pozites dhe nderkombetareve foli edhe ky lolua i opozites per te ulur gjakrat si me metingje dhe anti metingje.me gjithe se kete te dyten nuk e kame ndegjuar ndonje here.porduhet te jete zbutesi i presidentit.O Like ty kur nuk ta vene ne pudhe gruaja qe flene cdo nate ne nje krevat ta vekan ne pudhe te tjeret.Ke qe 2017 qe ushqen pordhet e LSI si gjate fushates dhe ne vazhdin.Populli nuk eshte injorante qe te besoje ne brockullat tuaja.Ma mire mos fol edhe keto pak muaj qe te kane mbetur.

  Reply to this comment
 5. Salvador Alende pret t'i vije prane April 8, 09:32

  E quditshme, akoma se ka vrare vehet ky trim prej skarpari, ti vinte alendes prane se do ndjehej me mire se sa ne presidence

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim