Meta apel studentëve: Mësoni të vërtetat historike, për të mos lejuar tragjeditë të përsëriten

January 24, 2020 14:47

Meta apel studentëve: Mësoni të vërtetat historike, për të mos lejuar tragjeditë të përsëriten

“Brezat e rinj në vendet e rajonit duhet të mësojnë të vërtetat historike për të mos lejuar që të ndodhin kurrë më tragjedi, si ato që kemi përjetuar pak dekada më pare”

Ky është mesazhi që Presidenti Ilir Meta përcolli përpara studentëvetë të e “Lauder” të Qeverisjes, Diplomacisë dhe Strategjisë në Izrael.

Ai mbajti një ligjëratë të veçantë me temë: “Shembulli unik i Shqipërisë në shpëtimin e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe bashkëjetesa fetare në Shqipëri, si model i paqes”.

Toleranca, bashkëjetesa etnike, fetare dhe kulturore në Ballkan është thelbësore, për ta çuar edhe më përpara paqen, stabilitetin dhe harmoninë rajonale, për promovimin e të cilave Shqipëria ndihet krenare që ka pasur një rol kryesor” u shpreh Meta i cili postoi dhe disa foto në profilin e tij në facebook, nga ky aktivitet.

l.h/ dita

January 24, 2020 14:47
Komento

3 Komente

 1. Soc.jo rilindas January 24, 18:23

  Ata qe bene luften nac.clirimtare meritojne respekt ,pasi ishin ata dhe populli ne ate Kohe qe strehuan hebrejt,ju mos u mburni o z.Ilir meta me koqet e te tjereve.

  Reply to this comment
 2. KOZi... January 25, 00:24

  Jo Soc, hebrejt i mbrojti administrata shqiptare edhe pse nen pushtim. Regjenca ne kohen e gjermanise dhe qeveria e asaj kohe ne lufte nuk pranoi te vendoste ligje antisemite si ne gjermani e Itali. Populli shqiptar ju dha strehim e kujdes se nuk do shkonin ne hotele . Dhe kjo eshte merite e shqiptarve .
  Sido me pelqen edhe nje gje qe gazeta nuk e jep. Shqiperia njohu de fakt Jeruzalemin si kryeqytet me viziten e Presidentit.

  Reply to this comment
 3. hasani January 25, 08:18

  Paska dale jashte shqiperise per tu dhene mend studenteve. Medet ky nuk ka mend per vehte. Nuk e di se cfare ju sygjeron ky hajdut. Ai di vetem te vjedhi e te shkaterroje e vrasi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim