Veliaj: Sali Berisha përdori armë kimike kundër popullit të vet

Redaksia Online November 14, 2013 11:40

Veliaj: Sali Berisha përdori armë kimike kundër popullit të vet

Qeveria nuk ka marrë asnjë vendim lidhur me armët kimike. Kryeministri ka thënë vetëm të vërtetën lidhur me këtë çështje. Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë ripërsëriti qëndrimin e qeverisë lidhur me ato që maxhoranca i quan spekulime për armët kimike. Pas një vizite në Kryegjyshatën Bektashiane me rastin e Festës së Hashures, ministri Erion Veliaj tha për mediat se çështja po përdoret për qëllime politike, ndërkohë që nuk është vendosur ende asgjë.

“Jam krenar që organizata që unë themelova 10 vite më parë (MJAFT) është pjesë e kësaj proteste. Kryeministri ka thënë të vërtetën, nuk ka një vendim. Kur të ketë do të tjetë i tillë që të respektojë shqiptarët. Nuk kemi nevojë për referendum. Marrëdhënia jonë me partnerët është një gjë dhe vendimi për  interes të popullit shqiptar një gjë tjetër.  Të ushqesh histeri dhe të kërkojë referendume një njeri që nuk ka lejuar kurrë të tilla në Shqipëri është një histeri. E kam filluar jetën time politike si protestues dhe nuk besoj te ata që nuk lejuan kurrë referendum. Ai që mundohet të ushqejë ndasi kur na duhet unitet, lodhet kot”, tha Veliaj.

“Berisha i përdori vetë armët kimike kundër popullit të vet në Vlorë. Dha urdhër, pavarësisht se nuk u ekzekutua. Është i njëjti njeri që këta protestues i vriste. Ky konsull i Asadit që nuk lejoi asnjëherë referendum po përdor popullin duke e nxitur drejt një gjëje të tillë. Një njeri që nuk i janë tharë ende jargët e servilizmit nuk mund të flasë për këtë çështje. Rama kishte planifikuar një vizitë në Serbi dhe axhendën nuk mund ta përcaktojë histeria. Ne nuk kemi asnjë njollë në CV të njerëzve që kanë përdorur armë kimike. Ne kemi detyrimin të dëgjojmë partnerët ndërkombëtarë, pastaj të vendosim”, tha Veliaj.

 

Redaksia Online November 14, 2013 11:40
Komento

8 Komente

 1. gozhda November 14, 13:13

  berisha me kete mazhorance do te beje palle per deri sa kryetari i parlamentit i jep fjalen sa here qe do malua ju nuk jeni mazhorance por opozite.mbase nuk aresyetoj mire dhe flas i emocionuar por ketyre monstrave po nuk ua treguat vendin rini aty sa me marre rrogen pa popullit qe ju votoji ci qi nonen na plasi trapi.

  Reply to this comment
 2. ben November 14, 14:14

  O Veliaj, a keni by… ti thoni Gjermaneve qe ti marrin ata sepse disa firma ghermane ja shiten atehere Asadit.
  Perse nuk ia dergojne atyre vendeve qe ja shiten helmin ne fillim, Gjermania mori parate kurse ne HELMET.

  Reply to this comment
 3. Ajet Delaj November 14, 14:44

  November 14, 2013
  NAIVITETI YNE NUK DUHET TE SHERBEJE PER TE KTHYER FASLLICET E DJESHEM
  Si more politikan vizionare mendoni te terhiqeni nga bisedimet me partneret e NATOs e Ameriken . Deshironi te dilni nga NATO por nuk guxoni ta thoni. Te bisedosh e te kundershtosh me argumenta nese ato ekzistojne eshte normale ,por te kerkosh qe te mos bisedohesh eshte tipik mentalitet i se shkuares. Kthimi i Shqiperise kosh plehrash e menaxhimi i tyre nga mafia e europes ne bashkepunim me ate shqiptare ishte e pranueshme por permbushja e detyrimeve si antar i NATOs e menaxhimi i komponenteve kimike te asenalit sirjan nga specialistet me te mire qe ka bota i irriton shqiptaret. Nese tentativa e pare serioze e politikes shqiptare per tu shkeputur nga vasaliteti i fqinjeve ballkanik do te deshtoje , shqiptaret duhet ta dine se edhe 50 vjet te tjera ashtu sic jane sot do rrine. Nese realisht sot e ndiejne qe jane mire dhe nuk kane nevoje per progres e reforma atehere mire bejne qe protestojne.
  Te nderuar bashkombas duhet te kuptoni dhe besoj e keni kuptuar se protestat kunder demontimit te komponenteve kimik qe akoma nuk eshte vendosur qe te shkaterrohen ne Shqiperi eshte qartesisht proteste kunder NATOs e partneritetit Amerike-Shqiperi e reformave te domosdoshme qe Qeveria Rama ka filluar qe ti realizoje. Arrihet deri atje sa te kerkohet edhe nderprerja e bisedimeve me Amerikanet si ne kohen e Enver Hoxhes.
  Qe Shqiperia eshte vendi me i varfer e i prapambetur i Europes besoj kete nuk e ve kush ne dyshim por qe ka potencialet per te qene nje nder vendet me te begta te botes besoj se tashme e dime. Po perse atehere jemi ne kete gjendje? Padyshim qe filozofia e pansllavizmit rus eshte kujdesur per shqiptaret qe te jene te ndare ne pese shtete e nen sundimin ushtarak e politik te sllaveve te jugut gje qe ka beret e mundur qe klanet prosllave te hoxhisteve e faslliceve te bejne kerdine mbi shqiptaret.
  Pozita e shqiptareve ne hapsirat ballkanike kurre nuk kane qene me te mira se sot me dy shtete shqiptare e rritje te djeshme te te drejtave ne krejt hapsiren ballkanike dhe kjo eshte bere e mundur nga perpjekjet sublime te patrioteve shqiptare te mbeshtetur fuqishem nga Amerika qe ne kohen e Willsonit e deri ne ditet tona.
  Protestat e ketyre diteve ngjajne si dy pika ujit me levizjen Haxhi Qamilit “duam baben” pra duam fasllicet.
  Qeveria shqiptare ne bashkepunim e mirekuptim te plote me partneret e NATOS e Ameriken mundet qe te vendosin qe te mos i bjeri ne Shqiperi keto arme por duhet ti thote hapur dhe me forse ndal kesaje levizje pansllaviste ruse qe kerkon ta ktheje Shqiperine pas. Perse demostruesit pacifiste e ekologjist nuk thone asnje fjale per demontimin e prellave radioaktive serbe nga klani “Berisha” edhe atehere kure e kishte humbur legjitimitetin qeverises apo kunder tregtise se armve me firmat serbo- malazeze .
  Shqiptaret kane hequr shume nen perandorine e te keqes se pansllavizmit rus ku gjenocidi ka bere kerdine ne Kosove , Malsi, Shkup, Nish e Cameri dhe duhet te nxjerrin mesime nga historia. Cdo levizje kunder aleances se shqipetarve me NATOn e Ameriken jane levizje te pastra antishqipare e Qeveria Shqiptare duhet ta thote me force zerin e saje. Eshte hera e pare pergjat 70 vjeteve te fundit qe politika e jashtme e Shtetit Shqiptar perpunohet ne Washington e besoj shqiptaret e kane konstatuar kete ne kerkesat per te drejtat e Camve, te Shqiptareve te Maqedonise e jugun e Serbise .
  Bashkombas nuk duhet te lejoni qe xhambazet e se djeshmes tj’u manipulojne ne dem te interesave tuaja kombetare pasi jemi te bindur se shumica derrmuese e shqiptarve e do aleancen me NATOn e partnerotetin me Ameriken e reformat e nisura te Qeverise Rama si garancine e vetme per te perballuar sfidat e se ardhmes.
  Vijne apo nuk vijne armet sirjane ne Shqiperi eshte ceshtje qe do vendoset ne bisedimet e Qeverise Rama ne kuader te partneritetit te forte Amerikano -Shqiptar por kjo vale antishqiptare e pansllavizmit rus ne bashkepunim me fasllicet e ballkanit duhet te ndalet nese realisht e duam Shqiperine ne perendim.
  AJET DELAJ
  NEW YORK

  Reply to this comment
 4. mitati November 14, 15:51

  I vetmi njeri qe nuk duhet te marre pjese ne kete mesele duhet te jete Berisha.Eshte shume e vertet qe ne vitin 1977,Saliu urdheroje qe mbi popullin e vete (Vlores) te perdoreshin lende helmuese.Te kete turp per veprimin qe do te ndermerrte .Prokuroria duhet te hap syte dhe te marre edhe kete gje ne konsiderate.Saliu duhet te pergjigjet.

  Reply to this comment
  • Labi Vlore November 14, 19:34

   Saliu nuk e konsideron popullin e tij,popullin e Vlores.Kjo eshte e gjitha.Shume e thjeshte.Prandaj urdheroi sulm me arme kimike ne 1997-en.Te jete per Saliun,Vlora duhet te zhduket.Kurre mos e mendo se Saliu e ka konsideruar ndonjhere Jugun e Shqiperise popullin e vet.Aq me pak Vloren,te cilen e ka treguar me fakte,se e urren per vdekje.

   Reply to this comment
  • lom deliu November 14, 19:44

   mos u beni qesharak ata qe thane se kishim urdher per te perdorur lende kimike I paraqiten publikut ca shishe plastike. Pse o me shishe plastike ruhen helmet. Ata thjesht deshen strehim dhe te na mbushnin mendjen se ja vlen te digjet Shqioeria veç Saliu te zhduket. dhe ai sundoi e vodhi, jo qeverisi edhe 8 vjet te tjera. sa per dijeni ushtria kishte dal jashte urdherave edhe te Saliut sepse komandohej nga keshilltari amerikan dhe per kete saliu buri Gazideden ne krye te “operacioneve”.

   Reply to this comment
 5. Gege Kosova November 14, 18:08

  bERISHA PERVEC ARMEVE KUNDER POPULLI, qe vrau ne Gerdec 26 hqiptare, plagosi qindra te tjere e shkaterroi gjitha shtepit e banimit te ketij fshati,Vrau edhe kater protrdstues paqesor me 21 janar para kryeministrise, shiti deivate miloshit qe me armet e berishes e doren e miloshit u vrane 12 mije shqiptar ne Kosove, u zhduket edhe 2mij te tjere, u dhunuan mija shqiptare dhe u kalle flake mbi gjysma e fshatrave shqiptare ne Kosove, u debuan jashte trojeve tenike mbi 1 miljon shqiptare.Kjo eshte e arritura e kontributi i berishes per popullin shqiptare.Tash cka kerkon”armet kimike “qadrat e stilolapsat pistolet e thikat me helm”.Kjo vertet eshte neveri politike shqiptare.

  Reply to this comment
 6. MARKO November 14, 23:34

  Berishes, me nje fjale vari teneqene…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*