Meta: Duhet një zgjidhje “pro-Kosovë” dhe jo “anti-Kurti”

March 26, 2020 10:37

Meta: Duhet një zgjidhje “pro-Kosovë” dhe jo “anti-Kurti”

Ditën e djeshme pas një diskutimi shumë të gjatë në Kuvendin e Kosovës, qeveria e Albin Kurtit ka rënë, madje me më shumë vota se sa u zgjodh.

Presidenti Ilir Meta gjatë një intervistë të dhënë mëngjesin e sotëm për emisionin “7 pa 5” u pyet edhe për situatën politike në Kosovë, veçanërisht pas mocionit të votuar dje në Kuvendin e Kosovës.

“Për mua dhe për të gjithë ne është e rëndësishme të respektohet Kushtetuta e Kosovës dhe vullneti i qytetarëve të saj.  Padyshim që pandemia e koronavirusit ka krijuar një situatë shqetësuese, jo vetëm për shqiptarët në Shqipëri, por kudo ku ata ndodhen në rajon.

Unë dje kam patur një bisedë telefonike me Kryetarin e Komunës së Tuzit, Nik Gjeloshaj, për shkak se ne këtë rajon deri mbrëmë rezultonin mbi 20 shqiptarë të infektuar. Po sot mora një tjetër lajm shqetësues, që po kaq të prekur kanë rezultuar edhe gjatë ditës së sotme.

Gjithashtu në Kosovë kemi vënë re që ndonëse para 10 ditësh nuk ka asnjë qytetar të prekur, aktualisht përhapja e pandemisë ka marrë ritme shumë shqetësuese.

Kështu që mendoj se përballimi i situatës së krijuar nga kjo pandemi duhet të jetë prioriteti numër një për të gjithë udhëheqësit e Kosovës, të cilët duhet të mendojnë se si do të japin një zgjidhje “pro-Kosovë” dhe jo “anti-Kurti”, tha Meta.

j.l./ dita

March 26, 2020 10:37
Komento

4 Komente

 1. Na ishte nji Hale Politike (qe na dhuruan Miqte 92) qe grumbulloj gjithe jashteshqitjet shqiptare bashke ! March 26, 11:03

  KRYEMUTI I POLITIKES SHQIPTARE

  KERKON QE MUTI NE HALEN MBARE SHQIPTARE

  TE VAZHDOJE JETE I KONCETRUAR !

  NGA MUTI TOXIK I PRESIDENCES SHQIPCARE

  Reply to this comment
 2. DALLTON March 26, 17:07

  Presidenti -Hajdut i SHqiperise ,po e shfrytezon ne maxsimum “pandemine e koronavirusit”,por mbas 3-muaj ky koronavirus me emrin Ilir-Floriri ,te hiqet nga politika ,sepse eshte me irrezikshem se virusi “korona” ne realitet .Qeveria te mari masa ,te menjihershme nga ky virus I gjalle.

  Reply to this comment
 3. Aliu nga Selenic March 26, 18:04

  Qyshe se u lidh me ty e me Berishen u dite mire qe Kurti i ka ditet e numeruera. Bile e ka derguar gjet ai duhet te jepte dorheqje qe ditet e para te mandatimit te tije.
  Ju nuk jen ne gjendje te realizonite te gjith faktoret ne favore te shqiperise.
  Ky mute akoma permend kushtetuten ku me qindra here e ka shkelur dhe e ka dhjer kushtetuten.
  Keshtu qe duhet te gjendet nje zgjidhje e pranushme per te vashduar qeveria e re e Kosoves e cila duhet te zgjidhet prap pa hyre ne zgjedhje pore me mkonsensuse.!
  Te gjith shqiptaret shpresat i kan vare tek Amerika Ndersa ju vazhdoni te beni bumerag kunde vendit tone.!

  Reply to this comment
 4. Konti Sbalta March 26, 18:42

  Ilir Meta ,keshillat e tua dhe te atij tjetrit qe s’po ja permend emrin por qe eshte shok me ty ,qe i dhate atij Kurtit kalama ja rriten aq shume mendjen sa i dolen mbi floket e zes dhe perfundoi sic e kishte nisur ,ne humnere ! Pra keshillat tuaja i pregatisin keta lloi “udheheqesash”per ne humnere!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim