Meta firmosi anulimin e 30 qershorit, Rama mbledh kryesinë e PS

June 10, 2019 09:03

Meta firmosi anulimin e 30 qershorit, Rama mbledh kryesinë e PS

Kryeministri Edi Rama mbledh Kryesinë e Partisë Socialiste pak minuta pasi presidenti firmosi zyrtarisht anulimin e zgjedhjeve lokale të 30 qershorit.

Në mbledhjen e Kryesisë së socialistëve do të diskutohen hapat që do ndërmarrë maxhoranca pas vendimit të Kreut të Shtetit.

Kryeministri Edi Rama tha një ditë më parë gjatë takimeve elektorale në Bulqizë dhe Dibër se me vendimin që mori Ilir Meta nuk e meriton të qëndrojë në zyrë.

Në zyrën ku është emëruar me votat e mazhorancës.

l.h/ dita

June 10, 2019 09:03
Komento

10 Komente

 1. demo June 10, 09:18

  Shkarkojeni!

  Reply to this comment
  • Spathiatus June 10, 09:43

   Ta shkarkojnë, ashtu siç shkarkoi Partia e Lavdishme Mehmet Shehun, Beqir Ballukun etj kalores të partisë 🙂

   Shenim: Si quhet burgu i ri që u ndërtua për VIP-at e politikes?
   Dua ta di se ku gjendet që të jem atje kur të kaloj portën vasali i Turqis, narkotrafikanti nga Surreli.

   Reply to this comment
 2. LUAN June 10, 09:46

  PAKICA GO BENE LIGJIN ME AMARSHI,DHUNE E UZURPIM TE PRESIDENCESTEA KRYETARI DE FAKTO I LSI,META.TEK NE KESHTU NUK EKZISTON AS DEMOKRACIA E AS SHTETI LIGJOR.LUAN MUHAMETI VLORE.P.S KU E KEMI DEMOKRACIN KTR PAKICA DO E TE IMPONOHET ME FORCE TE BEJE LIGJIN! ?

  Reply to this comment
 3. Trimi June 10, 10:00

  Eshte Turp shqiptaret Populi te zien me njeri therin,te fillojne cdo nje vite e nga fillim…ju vajti jeta per Lesh,..thirini mendjes..krijoni ide europiane te parbashjeta large interesave partiake qe ju cojne ne vetvrashe dhe NDERTONI SHQIPERIN EUROPIANE.

  Reply to this comment
 4. zhaku I pamposhtur June 10, 11:00

  Në këto momente historike të shqipërisë ku çështja e Kosovës dhe e faktorit shqiptar në Ballkan në tërësi po zien në sallonet e perëndimit agjenturat serbo greke me lojtarët e tyre të korruptuar të Tiranës po mundohen ti kthejnë rrjedhën ngjarjeve. .nuk është as hera e parë dhe as e fundit që ky komb ka prodhuar tradhëtar si toptani ashtu sikurse prodhoi edhe trima si avni rustemi. .politika e 30 vjetëve të fundit është totalisht e dështuar. .mjaft më..

  Reply to this comment
 5. Ujku Plak June 10, 12:02

  1-Zgjedhjet ne 27.10.2019
  2- Rama te jap dorheqjen e parevokueshme dhe te zgjidhet nje K/m tjeter socialist .

  Reply to this comment
 6. Gege Kosova June 10, 13:37

  Mmeta presonalitetti me I deshmshem pe Sqhiprne dhe shqiptaret, kaloi ng a loja presidenciale nedlai haur ne krah opozitar-gruas se tij, edhe spe dihet qe nga filimi se ishte krah dhe eprraheas I protestive(kombetare) te militanteve diletant,te prir nga delirantit politik,qe qellimi kishn sheptimin e vete dhe ikejn nga pergjegjesi, me kete mendoni ta rikthenmin kaosin qe e kishin tete vjetet e qeverisjes se tyre.Protestat e militanteve dhe diletanteve poatyak,kishin harmonzim me beogradin,seps eishin te motivuara nga e njejat qender frymzuese-Rusia.Aktin I sotem I mets ka dy qellimi,Nje ta plotesoje kerkesen dhe obligimin ndaj opozitareve dhe e dyat t’i rikthehet LSI qe I k ernohej nga kundershtaret e mbrendshem,Meta deshmoi edhe sot se eshte vertet personi me I demsem per shqiptaret dhe Sqiperine pa kursy edhe kasoni qe mund t’i shkatoje me veprime anormale dhe te panatyrshme kombetare,politike demokratike e njerezore Meta sot mbolli ere, qe te sjell furtunen.Shqiper4ia mbi te gjitha! Shqiperia e shqiptarvet!

  Reply to this comment
 7. betixho June 10, 14:44

  Situatë politike e komplikuar.Pyetja tani mund të bëhet:
  1-Ishte e komplikuar dhe me dekretin e Presidentit Meta krijohen kushte lehtësuese për normalizimin e situatës ?
  2-Ishte e komplikuar dhe me dekretin e Presidentit Meta ato mund të rëndohen dhe të bëhen edhe më të rrezikëshme ?
  3-As më parë dhe as tani,rreziku ka qënë dhe është i mbarsur prej kohësh dhe vetëm intervenimi i një pushteti tjetër çarmatos përfundimisht gangsterët që po minojnë ligjin dhe kushtetutës.
  Për të kuptuar situatën e krijuar duhet tu drejtohemi shpalosjes së parrullave të afishuara.
  Parrulla qëndrore ka qënë në vazhdimësi- “Zgjedhje me Ramën nuk ka”-,pak e ndryshuar por që ka një burim garancie-Zgjedhje me Ramën nuk do të ketë”-,tjetër por me fokusim alarmant -“Drejtësi me Ramën nuk ka”-,e katërta që tregon qëllimin përbashkues të të gjitha parrullave-“Ikja e Ramës është i pa negociushëm”-.
  Tani mund ti zërtheni vetë sipas dëshirës këto katër afishime ballore të opozitës.
  Sipas meje e zgjeruar dhe e kuptueshme ky afishim do të thotë:
  Të shkurorëzohet Kryeministri Rama dhe ne jemi gati të ballafaqohemi në zgjedhje,drejt fitores me kokën e Ramës si trofe të marrë paradhënie.
  Zgjedhjet e 30 qershorit nuk do të bëhen, garanci e dhënë paraprakisht në arrijtjen e së cilës, ne duhet të radikalizojmë protestat deri në hapësirëri e pregatitjes të vetveprimit të “sovranit” domethënë të grupit kriminal.
  E treta- drejtësi me Ramën nuk ka,do të thotë se reforma në drejtësi e konsideruar deri tani model për Ballkanin dhe Botën nga ndërkombëtarët,e mbështetur dhe udhëhequr fuqishëm nga mazhoranca me në krye Ramën,nuk e pranojmë dhe do veprojmë që të mos arrihet perfomanca e saj, e cila na rri mbi kokë si shpata e Demokleut ne përgjegjësve të krimeve të shumta që kemi bërë mbi këtë popull gjatë 30 vjetëve.Do ta ç’bëjmë dhe bërësit e kësaj reforme do ti fusim në burg.
  E katërta kërkon garanci shtesë-se në të gjitha etapat përfituese sipas kritereve të mësipërme,largimi i Ramës është prologu dhe epilogu i qëllimeve tona.
  Besoj se është e qartë.
  Pas kësaj mund të pyesim: ishte apo do të jetë më e rende situata në vënd.
  Sipas meje, ishte e rrezikëshme por me vargonj ligjorë të fortë e të sigurtë.
  Pas dekretit mund të qetësohet por me humbje të mëdha,demotivim të të gjitha strukturave ligjzbatuese,rikthimi i diktatit politik mbi to,një e arthme me prerogativa negative të shoqërisë,humbjen e besimit te politika pluraliste,të drejtësia dhe krijimi i precedentit shumë të rëndë për përsëritjen e situatave që na vinë konformë mentalitetit tonë të trashëguar për dasi dhe urrejtje,dhe në rast përsëritje kushtet mund të mos jenë ato të sotmet dhe në mungesë të këtyre kushteve mundet që situata atëherë të rrëshqasë në diktaturë,mbasi mund të mos jetë një i ILUMINUAR si Rama sot,por një përbindësh që ju duhet ti ktheheni historisë për ta marrë vesh,por atëherë do të JETË VON,SHUMË VON.

  Reply to this comment
 8. Alban Dega June 10, 19:19

  Thirrje Kuvendit te Shqiperise

  ASNJE ARGUMENTIM E ASKUSH NUK ESHTE MBI KUSHTETUTEN !

  – Akti i Ilir Metes eshte 24 karat grusht shteti antikushtetues!

  – Shkarkim me procedure urgjent te Presidentit turpi i Shqiperise !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Presidenti i turpit te Shqiperise Ilir Meta cdekretoi daten e zgjedhjeve per organet drejtuese te pushtetit lokal.
  Akti i Ilir Metes eshte 24 karat grusht shteti antikushtetues!
  Qysh dje ai u kthye de jure e de facto ne kryetar i opozites destruktive dhe antishqiptare.
  Qysh dje Presidenti i Shqperise hoqi edhe masken e fundit dhe u vetdekretue si kryetar e Molotovi dhe Mina e fundit me sahat e Bandes se Gangstereve politike, biologjike e oturako- mediatike te Saleh Ramollah Ajatollah Milloshevic Putinit, Like Flori Mona Cizmes , Lulush Karabush Mul Stanishiciit, Fatmir Mehdihoxhe Narko e Human Trafikanti i Prostitucionit… e Mafias krejt jashte kontrollit te tyre !
  Eshte mjerim intelektual per nje profesor si Zoti Kume behet papagall dhunuesish te Kushtetutes e kusaresh te vetekapur ne flagrance me € 700 000 Euro faqja ose dora, nga krahu i djathte i tij ne qeveri dhe ne parti Z. Dritan Prifti, drite paste ne Parajse !
  Kushtetuta eshte e qarte si drita e Diellit: Presidenti dekreton daten e zgjedhjeve .
  Nuk ka tager per c’dekretim.
  Nuk ka asnje hapesire per argumentim, per interpretim ne kete rast.
  Kushtetuta nuk eshte as film qe intepretohet, as pacavure qe argumentohet nga gangsteret ligjore te Sali Berishes, ala Enkeled Alibe Gebelsi, Gazmend Babale Bardhi, Clirim VeshGjata e profesore Plepash e akademike Domosdove.
  Kushtetuta eshte kryeligji i te te gjitha ligjeve, eshte BIbla dhe Kurani, eshte Carta Magna e cdo shteti.
  E vetmja logjike kushtetuese jane dispozitat dhe nenet e saj kurse logjika e secilit, aq me teper te nje Presidenti te inkriminuar me ze e me figure, eshte ceshtje personale e tij jo detyrim kushtetues.
  Me veprimet e tij jologjike qe ka bere :
  1- me dekretimin e vonuar te ministrit te Brendshem,
  2- me mosdekretimin e ministrit te Jashtem ne keto caste historike per te ardhmen e Shqiperise ne gjirin e familjes natyrore Evropiane,
  3- me parullen e tij leniniste “nje hap mbrapa” per opoziten e cmendur antishtet ligjor dhe “dy hapa mbrapa” per qeverine e zgjedhur ne menyre demokratike nga populli dhe per kryeministrin, qe rrezikoi tri here permbysjen e saj dhe te tij personalisht per shkak te kembenguljes per jetesimin e Reformes ne Drejtesi dhe Vetingun, si premtimi tij madhor per popullin shqiptar qysh ne fushaten e 23 qershorit 2013, Ilir Meta jo vetem shkeli rende por edhe pshurri mbi Kushtetuten.
  Me aktin e djeshem ai e dhunoi dhe mbivendosi veten mbi Kushtetuten dhe u be pale me nje opozite te terbuar dhe shkalluar nga tmerri i jetesimit te SPAK- ut dhe Byrose Kombetare te Hetimit, objekt e subjekt madhor i te cilave eshte edhe vete ai dhe bashkeshortja e tij .
  Ky akt antikushtetues i shton efhe akuzen e konfliktit te interesit mbi 52 akuzave per krime te renda, dy te tretat e te cilave me zerin e figuren e tij dhe te bashkeshortes se tij.
  Kjo eshte aresyeja kryesore pse Ilir Meta e ka humbur jo vetem logjiken, por de jure e ka shkarkuar vetveten.
  Ky akt antikushtetues per cdekretimin e zgjedhjeve lokale te 30 qershorit 2019, shenon edhe vetvrasjen e tij politike dhe ligjore .
  Ai eshte nje akt jo vetem nul, por edhe aresye madhore e percaktuar qarte e prere ne Kushtetute per shkarkimin e tij nga posti i Presidentit te Shqiperise, qe nuk duhet ti ishte dhuruar kurrsesi nga Edi Rama dhe mazhoranca!
  Kushtetuta e miratuar me shumicen absolute te cilesuar te Kuvendit te Shqiperise vetem zbatohet fjale per fjale e pike per pike, sic eshte, nga cdo qytetar e shtetas, nga cdo qelize e shtetit shqiptar e jo me nga Presidenti si garanti i saj.
  Ne emer te atdhetarise shqiptare, ne emer te qyteterimit mijeravjecar iliro- shqiptar, ne emer te aspiratave per liri e demokraci, ne emer te Kultit properendimor, sidomos proamerikan te 95 per qind te shqiptareve kudo ne Bote, ne emer te Kushtetutes se dhunuar te Republikes se Shqiperise, u bej thirrje Kryetarit, Kryesise dhe cdo deputeti te Kuvendit shqiptar pa dallim feje, krahine, ideje e anetaresie politike, te votojne qe te shkarkojne me procedure urgjente kryemafiozin e krye- Padrinon, kryekusarin e Shqiperise, Ilir Meta.
  Ky eshte vetem hapi i pare i ligjit dhe drejtesise, i mbrojtjes dhe zbatimit te Kushtetutes se Shqiperise, qe e perdhosi dhe perdhunoi ne menyren me brutale duke e mbivendosur vetveten ndaj saj dhe organit me te larte legjislativ dhe shteteror te Republikes se Shqiperise, Kuvendit te saj!
  Sot… Neser eshte teper vone !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim