Meta: Gratë janë motor i fuqishëm progresi dhe emancipimi në shoqëri

March 5, 2018 14:39

Meta: Gratë janë motor i fuqishëm progresi dhe emancipimi në shoqëri

 

Presidenti i Republikës Ilir Meta në kuadër të “Javës së gruas” ka qenë i pranishëm në Gjinar të Elbasanit.

Në fjalën e tij Meta tha se gratë janë një motor i fuqishëm progresi dhe emancipimi të shoqërisë dhe shtoi se të drejtat dhe nevojat e grave e vajzave në zonat rurale mbeten të pa adresuara.

Gratë janë motor i fuqishëm progresi dhe emancipimi i shoqërisë. Të drejtat dhe nevojat e grave dhe vajzave në zonat rurale mbeten të pa adresuara.

Strategjitë e zhvillimit rural duhet të synojnë rritjen e të ardhurave për familjet shqiptare, rritjen e prodhimit bujqësor dhe reduktimin e varfërisë. Shumëfishim i subvencioneve dhe garancive bankare. Promovim i skemave të mikro-financës dhe kredive agrare me interesa të butë për sipërmarrjet e vogla dhe të mesme të grave dhe vajzave në zonat rurale.

Përmirësim të kapaciteteve institucionale të administratës qendrore dhe vendore në orientimin e sektorëve prioritarë për krijimin e vendeve të punës në zonat rurale.

Zhvillim të qëndrueshëm ekonomik dhe social duke rrëzuar barrierat që pengojnë aktivizimin aktiv të gjysmës së popullsisë në jetën ekonomike, politike dhe sociale të vendit”, tha Meta.

l.h/ dita

March 5, 2018 14:39
Komento

4 Komente

 1. Monika hajdute me cizme March 5, 16:05

  Sidomos gruaja jote eshte motorr dhe traktor i prishur qe heq cizmet edhe breket per te vjedhur dhe ndertuar vila kudo.

  Reply to this comment
 2. Nasi March 5, 16:29

  Po kur jane me.cizme ,
  Jane traktore me zinxhire,
  Spjerdhin as per ligj dhe jo me per burra
  Pale kur kane bere operacion .
  Buzet,,,Bythet,,,,Cicat ,,Shalet,,,,,,,,
  Ngjasin si Ariu I Murrme.

  Reply to this comment
 3. Shkarkoheni maskarane é kombit March 5, 17:32

  i perdorin sllogane e shprehje te Tilla,
  thjeshte per fasade ,

  kjo eshte gjuha e intrigantit tinzar ,
  ne nji kohe kur ,
  as e misherojne ate kulture (emiancipimin e shoqerise )

  por edhe jane te paemancipushem ne shoqeri !

  Shif sa vite jetojne ne qytete burre e grua
  dhe
  vet nuk reflektojne asnji gjurme Emancipimi ne ate
  shoqeri .

  Ky funderine ,kerme toxike ,
  me arrogancen e nji rrugaci rrugesh ,

  injoroj ne menyren me harbute ,postin e presidentit ,
  dhe cirrej rrugeve ne fushate ,shqiptareve ,
  per lufte civile ,
  te armatoseshin e trembnin socialistet (kushedi c’i pirdhte truri brenda atij Qypi mbi shpatulla )

  Gruaja e ktij , shpertheu ne nji stil terroristeje arabe ,
  ne Parlament ,
  si te ishte sapo e dal nga Spitali i te semureve mendor – Cmendimi ,
  duke dhen nji nder shembujt me Negative per shoqerine Shqiptare ,per te rinjte e injoruar Figuren
  e Gruas Shqiptare para kamerave te Tv qe e pa gjithe
  Bota !

  Pra eshte e kote ,qe ky plehr toxike i shtetit Shqiptare
  te vazhdoje lojen sikur s’ka ndodhur asnji gje mbas skandaleve familjare politike ,
  para shqiptareve ,q

  qe saher ky sharlatan e i pafytyre del ekranit
  ose ne medie ,
  qeshin me kte surrat mashtruesi .
  te dale boje dhe i shtiget urrejtja me shume .

  Parlamenti Shqiptare duhet ta shkarkoje menjiher kte
  maskara 24-karash ,
  perpara se ky plehr toxike ,
  ta fusi politiken Shqiptare ne rruge pakthim .
  Ky eshte nji nder politikanet me te pafytyre e
  te pabesushem pas salih berrishes dhe me i rrezikeshme
  sot per sot per Shqiperine .

  Reply to this comment
 4. tz March 6, 00:16

  ka shku ne gjinar ku ka bere vjedhjen e fundit,nuk besoj se eshte e fundit…..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*