Meta i jep zyrë në Kuvend ish-kryetares Topalli

Redaksia Online September 23, 2013 12:11

Meta i jep zyrë në Kuvend ish-kryetares Topalli

Kryeparlamentari Meta ka vendosur ta bëjë realitet angazhimin e tij për ta trajtuar opozitën me frymën e tolerancës dhe të konsensusit. Nuk bëhet fjalë thjesht për debatin politik në parlament, por edhe për trajtimin e përfaqësuesve të opozitës së re. Kështu mësohet se pavarësisht se nuk e ka detyrim ligjor, ai në kuadër të drejtimit me tolerancë të këtij institucioni dhe të respektimit të opozitës, i ka lejuar paraardhëses së tij Jozefina Topalli, që të marrë një zyrë të veçantë në ambientet e Kryesisë së Kuvendit, shkruan sot gazeta “Mapo”.

Zyra i është dhënë Topallit me kërkesë të kësaj të fundit. Bëhet fjalë për një nga zyrat e katit të tretë, ku para vitit 2005 ka qëndruar grupi parlamentar socialist, dhe të cilën ish-kryeparlamentarja Topalli ditët e fundit të mandatit të saj e ktheu në një ambient pune (luksoz) për veten për periudhën që do të ishte në opozitë.

Ndërkohë, ardhja e Metës në krye të Parlamentit nuk është shoqëruar me ndonjë ndryshim në administratë. Deri më tani kryetari i Kuvendit, Ilir Meta ka parë të arsyeshme që të mos e prekë administratën e këtij institucioni, ndërsa ka nxituar të plotësojë kabinetin e tij drejtues, duke plotësuar më së shumti vendet e mbetura vakante që pas dorëheqjeve të disa drejtuesve që kishin status politik.

 

Redaksia Online September 23, 2013 12:11
Komento

25 Komente

 1. Tani September 23, 12:21

  Surrat i degjeneruar.

  Reply to this comment
  • era September 23, 17:24

   Prandaj u votuan shqipetaret tu beni freski ketyre qe per vite i vodhen.Vota te cilen populli ju dha me 23 QERSHOR ishte per ndershkim dhe drejtesi,ne qofte se keni mendje tjeter atehere jeni edhe me te poshter se keta qe iken.Ai popull nuk i meriton keto lojra qe jeni duke bere.

   Reply to this comment
 2. Arber September 23, 12:38

  Kjo nuk ben te ket zyre e te jet deputete ne parlamentin shqiptar

  Reply to this comment
  • Arber September 23, 14:53

   Kjo nuk ben as si prost… Jo me te jet….. Po pse e censuroni se nuk e ofendova ate qe eshte prost….. e as nuk e jeahesova me ndo nje personazhe te famshe per ate
   lloj zanati se kjo nuk eshte liri shpreje mendimi kush punon ne redaksi te jet me i afte. Komenti nuk ishte ofensis per zonjen ne fjale qe nuk eshte e afte dhe per ate lloj zanati qe eshte zanati me i thjesht ne bot jo me deputet e kryetar kuvendi a e kupton komentin or zoti ”gazetar ”.

   Reply to this comment
 3. liri a vdekje September 23, 12:42

  po cfar leshin duhet kjo idiote ne parlament mer jahu nuk i doli 8 VJET qe e beri parlamentin si mejhane

  Reply to this comment
 4. mergimtari fv September 23, 12:48

  Meta do te duket burre i mire ,, ato zyra shteti qe ja jep kesaj zonje(mender) te kujt i ka te babait apo nenes ? qirane , korentin kjo do i pagoje ? apo prokuroria qe hesht per dosjen e tij hajdute te turpit , me vjen keq por atdheu im nuk do te behet si Europa , mjere fukarenjte qe s kane ku fusin koken e kalamajve e keta tallen me taksat e popullit , me mire ne mergim se prane ketyre haleve qe e qelben ate vend .

  Reply to this comment
 5. Rropi September 23, 12:55

  Pse ky META mos eshte burr i mire kshu….? Ne te njejten tryeze hane, e ne te njejten hale dhjesin qe te dy. Vazhdon pazari i para 23 Qershorit o Tani…..

  Reply to this comment
 6. TIRONCI September 23, 13:23

  Po nonji lek, a munesh me i dhane ?. Kuptohet, nga leket e taksapaguesve, se kjo i meriton. Ka lezet kshu mor vlla, vrit, vidh, digj e shkaterro dhe ne fund je i nerum.

  Reply to this comment
 7. 1. MARIA MADDALENA ÇOBANOVIÇI September 23, 13:32

  ZHELES SE HAJDUTEVE TE KURBINIT

  Ngrohu edhe pak ne pallatin blu-mavi
  Te erdhi dita te marresh dhe dhurate
  Kolltuk te çvirgjeruar te dhane dhunti
  As kaq nuk meritoje qelbesire truthate

  Bresherin vjeshta po te sjell ne Tirane
  Ti e rreckosur do shtrihesh gjere gjate
  Eshte e mirepritur jotmbytja ne Lane
  Urim kukumaçke do ndiesh çdo nate

  Hyjnorja hene do shfaqet e mahnitur
  Mes reve xherdane ne Dajtin e larte
  Trup-kermen rrekeja tejet babezitur
  Me ankth e pret ta mbuloje me balte

  Reply to this comment
 8. lutfi September 23, 13:55

  O ILIR COJA DERI NE FUND KAPRICIOT E ASAJ ? JEPI DHE NJE KOMPITER NGA ATO QE HOQET NGA SALLA SE I KISHTE SHUM PER ZEMER.YYYYYYY PIKA QE SJU BIE TE DYVE

  Reply to this comment
 9. Zazan nasi. September 23, 14:07

  Ca bejet keshtu .menduam se do ndodhin ndryshime.kete po fillojn ju japin zyra ne kodinat shtetrore e ne mendojm se do hetohen apo gjykojen pe vjedhje apo krimet.o cna genjen mendja qe do bejet ky shtet .vdekshi te gjith si te majt e te djadht o plera .po na ikin jeta e spo shohim nje dit te bardh.

  Reply to this comment
 10. Meti September 23, 14:24

  Ilir Meta – Kryehajduti i te gjithe kohrave, tashme do te beje rolin e servilit qe “tymi” i vjedhjeve te tij te ece drejt, s’ka rendesi se me cilen qeveri vjedh. Kjo peshtire fshatareske e skraparit do te jete “varri” i garantuar i qeverise “rama”

  Reply to this comment
 11. bufi September 23, 14:30

  Dale, dale, dale se “dardha e ka bishtin prapa”, thuhet.. Ilir Meta sapo ka filluar rolin e sherbimit te te dy zoterinjve
  Nga e keqja e ka se edhe vete “mbi uje” i duket vetja.

  Reply to this comment
 12. Bocari September 23, 15:01

  Po behem me fol me vehten. “Dita”, mos e ke pare kalendarin gabim, Sot nuk eshte 1 Prilli. LUL BASHA do trajtohet si minister, Josi do marre zyre ne Kuvend ngeli vetem Sala i shkrete pa u rregulluar. Presim te vije Edi se do marri dhe ai nje zyre ne kryeministri. Me duket se kane lajthit te gjithe. Prisni sa te kthehet kryeministri nga Amerika se ju a rregullon ai juve keto lajthitje vjeshtore.

  Reply to this comment
 13. Horri i Bulevardit September 23, 15:04

  Se ke detyrim ligjor, dhe tani qe po ja jep zyren do te thote qe po shkel ligjin.
  Ose e merr me ligj ose nuk i jepet po me ligj, bamiresi me zyrat e shtetit ska, ne qofte se po e fillon me qejfin tend kur te teket, atehere skemi gje ne vije.
  Ti zoti Meta, po deshe te besh bamiresi, jepi zyre ke shtepija jote.

  Reply to this comment
 14. hawk September 23, 15:35

  Si do t’i beje “presion” Rames qe ka filluar revanshin pozitiv…? Si do kete ne krahe dhe opoziten “Dalai LAMA” “Skrap-parelli”..?? Po projektohet per “NISHAN” biri botes…ose biri i Xhepit qe te mos kete keqkuptime…Rama do i bej ketij “strategu” nje spektakel qe s’e pret…”GB vs ITALIA-EU”….Respekto ligjin e mos na bej si diplomat me pronat shteterore,se jugoreve s’para u shkon “llapizmi” si “profesion”..

  Reply to this comment
 15. zekthi September 23, 15:35

  ” Zyra i është dhënë Topallit me kërkesë të kësaj të fundit.” thuhet ne kete artikull.

  A e di s ngjan kjo pune ? Tamam si ajo gruaja e divorcuara nga burri per faj te saj.
  Gjykata pas vendimit , i jep asaj nje dhome ne shtepine e burrit per te futur koken dhe per te pare nga njehere femijte. Dhe ndjehet e vetmuar .
  Zyra e saj ne Kryesine e Kuvendit do te jete shkaterrim per ate sepse do ta ndjeje vehten te ç’perfillur nga gjitha aktiviteti i ri parlamentar.
  Do te dale ne dritare dhe nga brima e çelsit per te pare delegacionet qe hyjne e dalin me perfaqesuesit e mazhorances se Rilindjes dhe nga mungesa e saj do te shkrihet ne te qara lebetitese.
  Ta kete bere qellimisht Meta kete pune per t’u lemerisur xhozi pa fund ?

  Reply to this comment
 16. zekthi September 23, 16:02

  ” Zyra i është dhënë Topallit me kërkesë të kësaj të fundit.” thuhet ne kete artikull.
  A e di si ngjan kjo pune ? Tamam si ajo gruaja e divorcuara nga burri .
  Gjykata pas vendimit , i jep asaj nje dhome ne shtepine e burrit per te futur koken dhe per te pare nga njehere femijte. Dhe ndjehet e vetmuar .
  Zyra e saj ne Kryesine e Kuvendit do te jete shkaterrim per ate sepse do ta ndjeje vehten te ç’perfillur nga gjitha aktiviteti i ri parlamentar.
  Do te dale ne dritare dhe nga brima e çelsit per te pare delegacionet qe hyjne e dalin me perfaqesuesit e mazhorances se Rilindjes dhe nga mungesa e saj do te shkrihet ne te qara lebetitese.
  Ta kete bere qellimisht Meta kete pune per t’u lemerisur xhozi pa fund ?

  Reply to this comment
 17. VASILI September 23, 16:15

  NUK E KUPTOJ ?PER CFARE MERITE?APO PER FJALORIN E BUKUR TE PERDORUR NE KUVEND?
  EDI!KI KUJDES NGA KY KOKELOPE.

  Reply to this comment
 18. I.Troplini September 23, 16:51

  Per ato “xhevahire” qe nxjerr nga goja “Zonja” dhe per “kontributin” e saj ne forcimin apo perdhunimin e institucioneve demokratike , shume te tjereve nuk do i nevojitej nje zyre ne godinen e parlamentit. Do mjaftonin dy dopje raki rrushi esell, pa kafe. Eshte menyra me e thjeshte dhe me e lire per te arritur “nivelin e zheleve” dhe “bastardeve” qe na tregon kjo figure qesharake.
  “Zonja” nuk ka nevoje per zyre. Psikiatria do ishte adresa me e sakte. Nje dhome atje per te dhe pasi te kene mbyllur deren, duhet ta hidhnin celesin ne lane.
  Rilindje per tu patur zili, kjo e Ilir Metes. Shpresojme qe ajo e Rames te mos shkoje ne te njejtin drejtim.!!!

  Reply to this comment
 19. Ballshi September 23, 17:01

  Konsesusi dhe tolerance ndaj opozites nuk ka te beje dhe as duhet kuptuar ne kete menyre : duke i bere favore qe nuk I percakton ligji . Jozi do te mbahet mend si modeli qe nuk duhet te jet kurr nje femer dhe aq me teper nje drejtuese e atij niveli. Ajo eshte sjelle ne menyren me rrugacerore me opoziten e djeshme . Zotit Meta nuk i kane bere pershtypje te keqe keto sjellje pasi ka qene ne bashkeqeverisje me salen dhe jozin, por tani te pakten mos ti beje karshillek PS dhe elektoratit te majte qe ka ndier ne menyre sistematike zhargonin e fyerjeve te ksaj “zonje”, qe do ta kishte zili edhe nje rrugace . Tolerancen dhe konsensusin me opoziten, zoti Meta le ta beje duke mos bere ate, qe beri kjo “zonje” ne 8 vite ne krye te parlamentit. Zbatimi i ligjit dhe rregullores se parlamentit jane konsensusi dhe toleranca me e mire per opoziten . Kete duan ata 1 milion shqiptar qe i thane me vote : JO , sales dhe xhozit , me 23 Qershor.

  Reply to this comment
 20. Bocari September 23, 17:01

  Zhozi duhet te lemeriset jo mbrapa kangjellave te Kuvendit, por mbrapa atyre te burgut Zoti Zekthi. Kete e kerkon gjaku i 21 Janarit qe ka lare bulevardin ku ka qene zyra e kesaj pjelle.

  Reply to this comment
 21. shpatar September 23, 17:53

  Me sa po kuptoje Meta ka marre angazhimin qe te zbusi Derrat.Mire bene por kam frike se ka aq shume sa Parlamenti do kthehet ne kopshte Zoo.Do thoni :Cte keqe ka nje zyre .Ky veprim nuk eshte standart per mardhenjet midis Mazhorances dhe Opozites .Popullit keto i duken lodra pa brum ne mbarvajtjen e klimes politike.
  Kam frike se do hapen orekset i te tjerve.Psh. Rama .Pse jo.Ti japi nje zyre Fatosit qe ne raporte me Zhofin ka nje kontribute me te madh .Ka nje eksperience me shume dhe se Saliu. Saliu shkaterro e Nano regullo .Saliu baterdis e Rama ujdis. Po me i interesuari eshte Nishani. Ti japi nje zyre A.Mojsiut .Eshte i vetmi qe vuri ne udut si Saliun dhe Nanon .E keshtu ta kthejme Parlamentin ,K/Ministrine ,Presidencen e ndonje objekte tjeter si shtepite jetimore.

  Reply to this comment
 22. Mimoza September 23, 21:47

  iLII ESHTE I BUTE KU NUK HUMB LEKE.

  Reply to this comment
 23. Vëzhguesi F. September 23, 22:18

  Mire thote njeri ketu, por une po e ilustroj pak. Po qe se nuk i takon me ligj, spikeri i ri i Parlamentit po bene favore duke shkelur ligjin. Nje lloj inferioriteti provincial dhe fshataresk. A thua se po strehon ne nnje cep te katoqit te shtepise se tij ne fshat, lopen e komshiut. Te jesh tolerant nuk do te thote te besh ndere dhe favore duke bere karshillek ndaj urrejtjes popullore qe mbolli vete zhelefin e leshit. Ketij nuk i thone fillim i mbare por fillim i riciklimit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim