Meta kundër Ramës për Jeruzalemin: Nuk më informuan për votën në OKB

December 22, 2017 10:55

Meta kundër Ramës për Jeruzalemin: Nuk më informuan për votën në OKB

 

Shqipëria votoi dje kundër propozimit për mbështetur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Pas votës kundër, në Tiranë shpërthyen kritikat kryesisht nga opozita, për votën kundër SHBA-së.

Nga ana e saj Qeveria reagoi përmes një deklarate të Ministrisë së Jashtme e cila u shpreh se qëndrimi është i njëjtë me atë të vendeve të BE-së.

Zëdhënësi i Presidentit të Republikës, Tedi Blushi, i pyetur nga mediat mbi votën e djeshme të Shqipërisë kundër SHBA-së në OKB pohoi se: “Presidenti i Republikës nuk është konsultuar dhe informuar paraprakisht lidhur me qëndrimin që do të mbahej ndaj kësaj çështjeje të rëndësishme, jo vetëm për politikën e jashtme të Shqipërisë, por për mbarë kombin shqiptar.

Presidenti vlerëson se ky qëndrim dhe kjo votë kundër, tërësisht e panevojshme, nuk pasqyron një qëndrim shtetëror dhe aq më tepër një qëndrim e konsensus mbarëkombëtar.

Presidenti thekson se nuk duhet të harrojmë se SHBA mbetet aleati dhe partneri me i rëndësishëm strategjik, ndaj qëndrime e vendime të tilla që duhet të jenë të mirë koordinuara.

Populli dhe kombi shqiptar nuk e harrojnë kurrë dhe i janë mirënjohës vendimeve historike të SHBA-së lidhur me ekzistencën jetike të kombit dhe të ardhmen euroatlantike të Shqipërisë dhe të Kosovës“.

OKB ka votuar dje me 128 vota pro, 9 kundër dhe 35 abstenim projektrezolutën që rrëzon vendimin e presidenti Trump për të shpallur Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit.

Shqipëria është rreshtuar krah vendeve që votuan kundër SHBA

December 22, 2017 10:55
Komento

11 Komente

 1. EDI; do te pyes ,por mbas Vetting-ut ;E TI DO JAPESH LLOGARI December 22, 11:27

  eshte e njejta hale /berisha-mona-meta/-
  nga e cila do dali sa te jen gjall ne politike kta kerma abadolli ,
  vetem era Hale-je.
  thjeshte kerkojne te kapin gjasme Ramen ne gabim ,
  por qe s’kan asnji far lidhje me ate cfar pretendojne .
  kta s’jan as politikane e as njerez te cilet shofim me realizem zhvillimet e situatat
  Boterore .
  Jan thjeshte imitues ,lepeirs bythesh ,putana ,tinzare ,te gatshem qe per pushtet ,
  te shkelin mbi gjithcka njerezore dhe shqiptare dhe ,
  te gjitha kto poshtersi ,kta terroriste islamike ,
  kjo celule islamike qe ka marr peng Jeten e te Ardhmen e popullit Shqiptare,
  i ka vertetuar ne kto 27-vjet me radhe .
  Kta nuk jane e vlejne jo per Politikane ,
  e akoma me pak per te qen ne ato Poste Shteterore ,gje e cila eshte nji Turp ,nji Poshterim per Shqiperine ,
  por as si qytetare te atij vendi ,qe kta funderina njerezore po e cojne ate shoqeri shqiptare,
  gjithmon e me shume drejt apokalipsit .
  ky funderine ,qe Bota e huaj e perdorte si nji Xhol ne Pokerin Politike te Shqiptareve ,
  per te prodhuar thjeshte Ngerc-in ,bllokimin corben e moszhvillimin e Shqiperise ,

  duhet te zhduket nga Presidenca me protesta te popullit .
  kerkoni largomin nga Presidenca te ktij qeni te terbuar qe po kafshon tashme
  gjithcka ne ate vend e nga cdo ane . Coheni diku andej nga Arabia kte far kermash ,
  sepse per ne Shqiperi eshte i papareshtatshem edhe thjeshte Kancer per Shqiperine

  Reply to this comment
 2. nik December 22, 15:09

  BRAVO Presidenti.
  Vota kunder SHBA se ne OKB tregoi se nga cfare njeriu te papergjegjeshem drejtohet shqiperia Edi rama nje hakmarres dhe bashkepunetor i myslymanit te lindur ne honolulu Barak Obames. Edi rama tregoi dhe nje here se ai drejtohet nga urejtja dhe jo nga llogjika.

  Reply to this comment
  • MONIKA NEPËRKA PIKA - PIKA December 22, 18:11

   Ashtu eshte . Me te lumte Edi Rama , qe udhehiqesh nga logjika dhe interesat e shqiptareve dhe jo nga frika per te ruajtur bythen (sic ben Saliu,Luli , Muli e Iliri i Monikes) , dhe sic derdellisin ketu disa . Ky palo burre qe kemi president , ishte si mishi me thoin , me koalicionin e qeverise Berisha , qe vendosen per ti falur Greqise me qindra km2 det , duke menjanuar SHBA-te si partner strategjik dhe dashamires te shqiptareve ,(sepse ashtu kerkonte Greku) kurse tani presidentuci yne vazhdon ta ndjeje veten ne opozite me qeverine dhe eshte gati te dale ne proteste , sikurse vepronte idjoti B.Nishani , me parkun e lojrave tek Liqeni !

   Reply to this comment
 3. h December 22, 15:41

  NUK TË LAJMERUAN SEPSE KISHIN FRIKE
  SE JA VIDHJE VENDIMIN ZOTI ALI BABA.

  Reply to this comment
 4. kin December 22, 16:22

  filloi dhe ky presidenti i tanishem si ai i shkuari te na hiqen si te virgjer !
  president je mor zotni, thirre ministrin e jashtem te te informoje ne kohen e duhur.
  tani pas pilafit u kujtove te besh dashnorin e madh te usa
  apo s’te le gruaja?

  Reply to this comment
 5. valentina December 22, 16:57

  Isha nga te paret qe kritikova veprimin e kryeministrit tone legen per voten kunder Amerikes, por tani qe lexova shkrimin e ketij atdhetari te flakte qe i do aq shume shqipetaret sa nga dashuria e madhe qe ka i ka vrare dhe vjedhur kokpalaret Shqipetare tani nuk me ngelet tjeter vecse ta pershendes ate veprim.

  Reply to this comment
 6. Xha Teme December 22, 17:25

  Qendrimi i Shqiperise eshte per tu pergezuar more President me bllok ne dore. Pro-ja Rezolutes ishte vazhdim i rezolutave te meparshme te UN per te cilat ka votuar edhe vete USA per krijimin dhe njohjen e dy shteteve. Vendimi i kontroversit Trump per te njohur Jeruzalemin si kryeqytet i Izraelit minon gjithe procesin e paqes ne Lindjen e Mesme. Lexo pak me shume histori o president i shtanges dhe i bllokut dhe do te kuptosh qe ne qytetin e shenjte kane pjese myslymanet, te krishteret dhe hebrejte.

  Reply to this comment
 7. kurti December 22, 18:05

  Z.President vazhdo punen duke zbatuar detyrat qe te ngarkon Kushtetuta e vendit dhe mos u perzjej ne ngaterresat e luften e partive politike si anetar i thejshte i Lesh e lise. Te takon z.president te jesh mb partite e jo nen to.

  Reply to this comment
 8. Jimi December 22, 19:44

  Aqe mire kane bere qe nuk te kane pyetur sa s’ka me. Ke te pyesin? Hadutin? nPresident i perkoheshem nuk pyetet!

  Reply to this comment
 9. Alban December 23, 06:30

  Mendime mbi fakte

  ASSKISERS !

  -Mireseverdhe ne shtepine tende politike
  LSI-PD Zoti Ilir Neta !
  -Per ke votoi Shqiperia !?
  -Me ke je ti vella moter: me 128 apo 9 !? Me
  6/7 apo 1/7 e njerezimit !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Letra e hapur e Presidentit te Shqiperise Z.Ilir Meta drejtuar Presidentit amerikan Donald Trump eshte nje turp presidencial edhe per nje Republike Bananesh si 8 shtetet qe votian kunder saj.
  Pse !?
  Per nje aresye fare te thjeshte !
  gjeni nje pike ose nen te Kushtetutes se Republikes se Shqiperise qe nje votim diplomatik krejt rutine kerkon miratimin apo konsensusin e Presidentit apo te Kuvendit te Shqiperise me perjashtim te rasteve te cenimit apo kanosjes se sigurise kombetare te shtetit shqiptar !
  Si duket Presidenti akoma nuk e ka marre vesh ose nuk do ta kuptoje se Shqiperia eshte nje Republike Parlamentare dhe jo nje Republike Presidencisle.
  Nuk e di nese para se te shkruante nje leter te tille ai eshte konsultuar me keshilltaret tij per politiken e jashteme apo jo . E kam fjalen per keshilltare dhe konsitucionaliste te mirefillte jo per keshilltare Plepash apo Akademish Domosdove apo Corovode, si Petrit Vasili e Monika Kryemadhi e co.
  Pse!? Gjuha e kryeministrit ne kete leter eshte me teper gjuha e nje kollovari te Monikes qe jo vetem ruajti mbiemrin e vajzerise, nje e drejte krejt ligjore e njerezore e saj ashtu si dhe heqja dore vullnetarisht e saj prej titullit te Zonjes se Pare.
  E kam fjalen per kollovarizmin politik te Metes qe perdori te njejten gjuhe si Monika Kryemadhi, Petrit Vasili, Luan Rama, Sali Berisha, Lulezim Basha, Edi Palokari… qe vetem dy-tri dite me pare i shpallen lufte te hapur “ imperializmit Amerikan”, qe ia kalon edhe asaj te Qoftelargut.
  Mireseerdhe ne shtepine e zmadhuar te familjes tende politike LSI-PD, ku me teper se pjestaren e saj te henen bashkeshortja jote beri Zonjen e saj te Pare me sjelljen e terbimin e saj te skajshem, zjarmine e mashtrimet deri ne bojatisje me te kuqe te “viktimave te dhunes” se vetlyer te Kledes….e co!
  Po sjell nje shembull te femijerise sime kur xhaxhai im i preferuar me dha nje shpulle dhe per tia kundervene gjyshen e pjesen tjeter te familjes une e ngacmova hunden deri sa me rrodhi gjak… Jo boje si cupulinat e LSI ne protesten nekrofile te se henes !
  Nena mori nje fiskel shelgu qe te djeg shume por te demton pak dhe e harrova shpullen e xhaxhait!
  Nena Mona beri krejt te kunderten. Ishte regjizorja e protestes nekrofile ne emer te Kushtetutes per te vonuar, sabotuar, zhbere Vetingun, Reformen ne Drejtesi per shkak te panikut ndaj zbatimit te tyre!
  Ne vend qe Presidenti i shqiptareve pa dallim e babai i shtetit te fshikulloje me qetesi e dashuri bashkeshorten dhe cupulinat e LSI-se per rrenat e mashtrimet e tyre deri edhe tek ambasadori i nderuar Amerikan Z. Donald Lu beri te kunderten.
  Ai iu bashkua,bile me brendine e letres se tij per Presidentin Amerikan Donald Trump ai ia kaloi edhe terbimit dhe cinizmit te tyre duke na u shfaqur edhe me Amerikan se vete Donald Trump !
  Nuk do te habitesha aspak qe ne kabllogramet e Z. Donald Lu per Departamentin e Shtetit te lexoja pas dy tri vjetesh te njejtat fjale si te ish – ambasadorit tjeter te nderuar Amerikan Withers per ish-ministrin e Mbrojtjes se Berishes, Fatmir Mediu ne prag te katrahures Gerdeci, se Presidenti Ilir Meta, qe nuk la gur pa levizur ne qetesi e dashuri kunder Reformes ne Drejtesi na shfaqet tani si me amerikan se vet amerikanet me kete leter turpi !
  A e di Zoti Meta se amerikanet per kete kategori politikanesh por edhe per te gjithe servilet perdorin fjalen shume domethenese asskisers- Bythelepires !
  Jam i sugurte se keshtu do ta lexoje dhe kuptojne edhe Presidenti Donald Trump brendine e saj. E dini pse !?
  Sepse kurre asnjehere nuk mund te jesh as amerikan, as gjerman, as kinez, as shqiptar i mire pa qene se pari njeri i mire. Dhe anasjslltas ! Aq me teper qe edhe ne saje te takonogjise dhe burimeve njerezore amerikanet dine per cdo politikan jo vetem shqiptar me shume se ata dine per vete.
  Aq me teper kur kane deshmi me ze s figure si ato te tijat jo ne nje faqe por ne te pakten 62 faqe te tjera blloku te pashfaqura ne Shqiperi !
  Pervec kesaj lindin edhe pyetje te tjera lidhur me kete leter turpi :
  Kush votoi per rezoluten?
  A ishte ne te mire apo ne dem te SHBA-se kjo Rezolute!?
  A ndihmoi arroganca e Trumpit dhe ambasadores se tij ne OKB ne votimin kunder SHBA-se!?
  A i sherben paqes apo luftes ne Lindjes e Mesme vendimi i Trumpit per Jeruzalemin !?
  E pyetja kryesore qe fovti drejtoja cdo vellai e motra shqiptare sot do te ishte:
  Per je do te votoje ti moter, ti vella ?
  Perkrah 9 shteteve qe votuan kunder apo per 128 shtete qe votuan pro saj !?
  Perkrah nje te shtates apo 6 te shtatave te populli si se boterore !?
  Perkrah luftes apo parkrah paqes ne nje rajon lufte si Lindja e Mesme !?
  To be or not to be , kjo eshte ceshtja !
  Jam krenar per popullin e kombin shqiptar si populli me proamerikan e me properendimor ne Bote.
  Kjo eshte jo vetem nje vlere, por nje kult per ne shqiptaret , 95 per qind proamerikane !
  Por askush me shume se amerikanet nuk i urrejne, nuk i percmojne servilet.
  Aq shume sa i quajne: Asskisers- Bythelepires !

  Reply to this comment
 10. fteri December 23, 09:01

  Hidhe në referendum çeshtjen e pabesisë Ilir Metës që si intrigant na e dashka ameikën më shum se Edi Rama etj përralla …?
  Po të hidhet në referendum popullor fiton Rama .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*