Meta letër Trump-it: Keqardhje për votën e Shqipërisë

December 22, 2017 19:16

Meta letër Trump-it: Keqardhje për votën e Shqipërisë

Presidenti shqiptar Ilir Meta i ka shprehur keqardhjen e tij presidentit amerikan Donald Trump, lidhur me votën e Shqipërisë në Kombet e Bashkuara në favor të rezolutës që hedh poshtë vendimin amerikan për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit dhe për të lëvizur atje ambasadën e SHBA.

Në një letër dërguar presidentit të Shteteve të Bashkuara, ku fillimisht e falenderon për urimet e dërguara prej tij me rastin e 105 vjetorit të Pavarësisë, Meta shkruan se “vota kundër aleatit dhe mikut tonë të madh, është marrë pa asnjë konsultim paraprak me institucionin e Presidentit të Republikës dhe as me parlamentin e Shqipërisë dhe nuk pasqyron qëndrimin dhe vullnetin e popullit dhe kombit shqiptar, i cili nuk harron dhe nuk do të harrojë asnjëherë mbështetjen e SHBA-ve në momentet më të vështira të ekzistencës së tij”.

Presidenti shqiptar bën më tej të ditur në letrën e tij se “do të kërkoj personalisht shpjegime dhe sqarime për këtë qëndrim dhe vendim të Qeverisë, që bie ndesh me marrëdhëniet e partneritetit tonë strategjik dhe interesave tona kombëtare”.

Edhe më herët gjatë ditës, në nivel zëdhënësish, Meta kishte theksuar ndër të tjera se “ky qëndrim dhe kjo votë kundër, tërësisht e panevojshme, nuk pasqyron një qëndrim shtetëror dhe aq më tepër një qëndrim e konsensus mbarëkombëtar”.

December 22, 2017 19:16
Komento

31 Komente

 1. Jimi December 22, 19:40

  O “Flori” ! Hic mos te te vije keqe , se sa keqe te ardhka ty, nuk i vjen Trapit per ty! Ti i dergove nje cope karte Trapit per ti refyer atij se je edhe ti ne kete vend? Po do t’ja dije Trapi se diku ne nje qoshe te botes na qenka nje Like floriri?

  Reply to this comment
  • Osman Lala December 23, 16:30

   Po Ilir Meta kë përfaqëson me fletërrufenë ndërkombëtare ndaj qeverisë së Shqipërisë?

   I nderuar Thano
   Vështirë të gjendet ndonjë precedent me aktin e sotshëm të presidentit të Shqpërisë, Ilir Meta. Me anë të një letre drejtuar kryetarit të një shteti të huaj, ai kërkon falje për një votë të ambasadores së Shqipërisë në OKB, një organizatë kolektive në të cilën vendi ynë aderon prej dekadash.

   Një letër e një institucioni, e një politikani, e një njeriu që përflitet se ka llogari me drejtësinë. Janë të gjitha cilësitë e Metës në këtë letër, janë interesat, pragmatizmi, koniunktura dhe llogaria. Të mos harrojmë se z. Meta, në muajt e vështirë të verës 2016, nisi një lobim intensiv në SHBA dhe arriti të kontaktonte me kreun e AJC-së, organizatë e madhe e hebrejve të SHBA-së, përmes të cilës synonte lobim për interesat e veta në Shtëpinë e Bardhë. Ky është një fakt që ngre peshë në raporte të kësaj natyre.

   Ndaj është shumë e vështirë të besohet se Metës i qan zemra për marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe SHBA-së, sa të katandisë përfaqësimin e vendit në një komunikim postar me presidentin e një vendi tjetër të cilit i kërkon ndjesë për një votë legjitime të qeverisë.

   Z. Meta pretendon shumë në këtë rast. Ai kërkon të sugjestionojë opinionin se po luan politikë të madhe dhe se ka tagër për çdo përfaqësim. Kjo është të pervertosh institucionin dhe të adminsitrosh kredencialet e shtetit për llogari personale. Opozita dhe presidenti kanë çdo mundësi të konsumojnë rrugë të tjera për të kërkuar llogari e me gjasë për ta tërhequr votën e dhënë. Në mos për të përcjellë një mesazh për SHBA me një qëndrim të revokuar.

   Ilir Meta ka zgjedhur atë që di të bëjë më mirë e mesa duket që e ka bërë në mënyrë të padukshme kur ka qenë politikan i ditës. Ai ka nisur një letër për të rifaktorizuar veten si filoamerikan. Edhe sikur kjo letër të jetë e sinqertë, shumëkush mund të pyesë veten nëse a përfaqëson Ilir Meta shtetin dhe shqiptarët në këtë fletërrufe ndërkombëtare? Le ta kërkojë secili veten te letra e Ilirit që është skandal më vete dhe që rikonfirmon republikën e barsaletave në Europën Juglindore.

   Reply to this comment
  • Toni December 23, 18:17

   Gabim i rende diplomatik. ‘Shqiperia e Para’ duhet te jete doktrina e jone dhe jo ‘Amerika e Para’ sic ka deklaruar z. Trump. Votimi eshte ne interes te Shqiperise.

   Reply to this comment
 2. Ani December 22, 19:59

  President i mjere dhe pa integritet.

  Reply to this comment
 3. katarakti December 22, 20:02

  Ketu duket se Ilir Meta eshte i zgjuar. Ai po perpiqet te krijoje nje te çare midis administrates amerikane dhe qeverise shqiptare. Ne fakt ai ka te drejte. Shqiperia duhej te abstenonte. Siç bene edhe shume vende anetare te BE-se dhe me peshe. Jo nje njolle ne harte si Shqiperia. Ti mund ta duash Trumpin ose mund ta urresh, por preferencat e tua personale nuk kane asnje rendesi. Ti duhet te mendosh dhe te punosh per mbrothesine e vendit dhe kombit. Prandaj je kryeminister. Ti zgjodhe Erdoganin ne vend te Amerikes. Jazek te qofte. Kryeministri duhet ta kuptoje se Amerika mbetet aleatja jone me e sigurte ne çdo rrethane. Kushdo qofte ne Shtepine e Bardhe. Dhe kryeministri fyell nuk duhet te shpresoje se Europa plake do ia dije per nder qe votoi kunder. Europa as qe na ka ne refene. Harrojini fjalet e bukura e nanurisese te saj. Aleati yne i vertete eshte Shtepia e Bardhe. As Stambolli dhe as Brukseli.

  Reply to this comment
  • owl December 23, 18:27

   Koke tuli Iliri kujton se do I shpetoje burgut duke mare me te mire Ameriken.Po ik o ilir mblidh Monen ti se ke pune me te.

   Reply to this comment
 4. Vicens December 22, 20:04

  Po po shoku Ilir Floriri -Shqiperia luan nje rrol te rendesishem ne vendim marrje ! Eshte supe-fu-Qi, e madhe ne bote dhe ka nje President Flori 24 karatsh! Like Floririn qe ben mrekullira ne Shqiperi, vetem me 21 Janar 2011 per Qitapin e tij u vrane 4 vet ne Bulevard qe ishin me duar ne xhepa! Po Eshte e papranueshme qe Kokepalare ishin kunder tejeje zoti Donad Trump! Me Like Florrin dojeni I fituar zoti President Trumpi ! Po te njejtin gabim ka bere edhe Franca Gjermania, Anglia qendrimi I tyre eshte ne kundershtim me aspiratat dhe vullnetin e popujve te tyre ! Une te lepij edhe bythen zoti Trump vetem rrezo Edi Ramen nga Karrikja se e kmi problem te gjithe ne se nuk veproni Gruaja ime do ta heqi qfem o ne Paris, o Ne atthin, o ne Berlin, o ne Washington! He he he he

  Reply to this comment
 5. N.VJOSA December 22, 20:09

  Qendrim servil i ketij Palopresidenti, servil deri ne peshtirosje!
  Qendrimi i Shqiperise si vend i lire dhe sovran nuk mund te jete gjithnje identik me shtetet e Bashkuara!
  Ndryshe , me mire Shqiperia te shpallet shteti i 52- te i Shteteve te Bashkuara!
  Ky qendrim eshte ne akord me vendet e Bashkimit Europian dhe mbare Boten!
  Sa vende votuan pro qendrimit te Trampit?
  Vetem 9 vende dhe ato ca shtete te vogla satelite!
  Atehere Shqiperia duhet te dale kunder BE- se , ku deshiron te aderoje!
  Por ky Mete Langaraqi e ka hallin gjetke!…
  Si i korruptuar deri ne kocke, kerkon mbase e ndihmon Amerika, qofte edhe sukur te fshije Halet e Amerikes!…
  Nga ana tjeter nje vote kunder ne OKB,
  NUK DO TE THOTE ASPAK SE SHQIPERIA ESHTE KUNDER SHBA-se!
  Por kjo nuk do te thote qe Shqiperia ti kundervihet gjithe Botes, vetem se duhet te perkrah Trampin!…
  Me qendrimin e Trampit nuk jane dakord as nje pjese e madhe e amerikaneve! Por kjo nuk do te thote se duke qene kunder nje qendrimi te caktuar, Shqiperia eshte kunder Amerikes!
  Meta, Monika dhe ne prapaskene, Sali Tano Karridi, qe terheq fijet ne prapaskene, e kane hallin tek lufta e piste politike kunder Rames dhe mundesisht te gjejne mbeshtetje te Xhaxhai pertej Atllantikut!…
  Kur i intereson Saliut e do Ameriken, kur si intereson e kundershto!…
  Po pse te mos pranojme se qendrimi amerikan eshte i gabuar se eshte kunder shumices derrrmuse te vendeve te Botes, kunder Gjermanise, Anglise, Frances, Spanjes, Kines, Rusise, Indise, Botes arabe etj. etj.
  Medet, medet per keta servilat tane deri ne peshtirosje!
  Atehere, ndoshta eshte me mire qe Shqiperia te mos kete fare, as qeveri, as Minister te Jashtem, por te regjistrohet ne bashkesine e shteteve te Bashkuara!…
  Shqiperia eshte Republike parlamentare dhe Presidenti, i Monikes nuk mund te dal mbi Parlamentin!

  Reply to this comment
 6. halleluja... December 22, 20:26

  meta eshte nji fshatar tipik i atij mentaliteti muzlluman ,ku servilizmi e kultura e bythlepirjes eshte virtyt ,e te gjitha kto se bashku me pafytyresine qe e karakterizom kte rrace bastardesh anadolli , njerez pa integritet e dinjitet , qe nuk ja kan iden aspak mentalitetit e kultures ne komunikim te botes perendimore , ndermer nji aksion te tille , me pretendimin se ndoshta Trump ,do da gjej “sexi” kte aktion idiot te muzllumit president from cepani ,e do zberthej pantallonat e tij . Perkundrazi sa per dijeni ,perendimoret kane nji perbuzje te jashtezakoneshme per njerez si meta ,lepiresa njerez pa karaktere ,qe per interesat te ngushta personale ,ose me tentu te fitojn Pike ne Boten e huaj ,shesin e shajne Atdheun ose bashkatdhetarin e vet.
  Ky maskara fshatar ,po vazhdon te injoroje Shqiperine si familje para Botes . Ky funderine duhet te largohetnga ai post qe mbane ,sepse ky njeri i peshtire nuk perfaqson shqiptaret ,por nji fshatare injorant ,qe pasi zbriti ne qytete ,bastisi thesarin e shtetit dhe sot financon karieren e tij me floririn e Shqiperise . Kulmi se cfar po i bejne atij vendi plehrat ne politike

  Reply to this comment
 7. Niku December 22, 20:32

  Politikane diletante qe drejtojne Shqiperine keto 27 vjet ! Nuk beni gje tjeter vetem sa diskreditoni Shqiperine.

  Reply to this comment
 8. albani December 22, 21:00

  Qendrim aspak i denj per nje kryetar shteti. Ne planin vetiak Iliri eshlte treguar servil i lig. Servil per te shpetuar nga pergjegjesia penale jo vetem si i korruptuar deri ne ashte. I lig se kerkon qe qeveria shqiptare te identifikohet si armike e SHBA.

  Reply to this comment
 9. vasili December 22, 21:53

  Rama,eshte prezantuar,per tere kohen,si nje intelektual perendimor,si kryetar bashkie,por kryesisht dhe kryeminister,vizionar dhe puntor i madh,ne ndryshim diametral me te gjithe paraardhesit e vet.
  Por megjithate,ne menyre diskrete kohore,ku njeri cfaqet ne opozite me vetite,qe u permenden me larte:
  Megjithse ka pasur te drejten ligjore me vehte,i eshte shmangur,shpesh perballjes,duke bere qe i ligu diabolik dhe frikacaku,te trimohet dhe me shume,duke thelluar me tej plaget,ne shtetin dhe shoqerine e percudnuar shqiptare:
  Zanafilla eshte te rethkalimi i zogut te zi,ku vendimi i gjykates ne favor te Rames,kunder Berishes,ne reth 1 mil euro,vazhdon te mbetet ne leter,nga pasiviteti i frikes se Rames:Dhe vazhdon me pika kulmore si vjedhjet e pergjitheshme,apo te bashkise se Tiranes.Aty deri dhe thirrje te vazhdueshme te hapura terroriste ,nga kryetaret e bandave te kullave,per ta asgjesuar fizikisht ramen.
  Tkurrja dhe pasiviteti i Rames,ka bere qe ai te sabotoje jo pak punen e vet dhe te shtyje shume me tej ne kohe funksinimin e institucionit demokratik shqiptar.
  Vec kesaj,ka momente qe del nga frika e vet dhe ben trimin e cmendur dhe grotesk me presidentin amerikan,kur ne te njejten kohe pranon,qe ai perulet para diktatorit turk,babes rexhep,duke pohuar se ne jemi vend i vogel europian dhe nuk kemi kellqe ti kundervihemi BABES aziatik,por vec ti perulemi,ne xhamine gjigande qe i kemi bere ne qender te kryeqytetit tone.
  Dhe si frikacak gjenetik,perseri i ben temena rexhepit,dhe i nxjerre gjoksin prej kartoni Amerikes,duke spekulluar tek toleranca e saj dhe duke u fshehur nen fustanin europian te mama merkel dhe mogherinit.
  Ne e kemi provuar qe shumica jone dermuese, de jure dhe de facto,eshte europiane.
  Diaboliku i kulles,donte te na denatyronte ne islamiste aziatik,ku vet shkoi,pa marre as miratimin e kuvendit dhe na beri antare te konferences islamike.
  Nje turp dhe nje njolle historike,qe raja
  frikacakut Rame as i ka shkuar ne mend ta korrigjoje.

  Reply to this comment
 10. beqo December 22, 23:03

  bythelepires, kujton se do t’i shpetosh drejtesise me keto lajka prej katnari
  pa te shohim si do te kerkosh shpjegime.., as ta mban , as ta pjerdh njeri
  trap me zile

  Reply to this comment
 11. Madman December 23, 03:35

  O rob pa shtyll kurrizore.
  O servil.
  O rob kot.
  O militant i shkatrrimit shqiptar.
  O dajre.

  Reply to this comment
 12. alphade December 23, 07:17

  Z.Beqo,ke shume te drejte kur shkruan se presidenti yne
  duke iu servilosur SHBA-s,me sakte presidentit Tramp,
  mendon se dote shpetoje nga “gijotina” e hajduterise. Jo,
  more,zoteri,JO nuk do te shpetosh,prandaj po pergatitet
  Fatosi i Nanos,qe nuk eshte me i mire se Ti,megjithate ,
  Ju zoti president po e kuptoni ” cunamin” qe po u afrohet,
  Vettingut. Te gjithe do te kaloni ne siten e Drejtesise. Populli po pret me padurim ” Shpaten e Demokleut” …….!

  Reply to this comment
 13. alphade December 23, 07:38

  Edhe nje here, zoterinj !
  Opozita ben gjithe kete gjurulldi vetem per nje fakt : S’e
  nuk do dhe kerkon ta sabotoje me cdo mjet makiavelik
  negociatat per anetaresimin e Shqiperise ne BE. Sepse
  ka nje fakt te thjeshte: Sa here eshte versulur kundet
  Amerikes diaboliku i Vicidolit kur i jane prekur prapanicat
  e tij??? .Tash me hipokrizine e servilizmin ‘desbordant’ na
  del PD-ja duke qene gerrmazi i Berishovicit si e pergjeru-
  ara e SHB- te Amerikes !? Pfttuuuu race e ndyre ! Pse
  dolet ju monstra kunder Amerikes per lendet kimike qe
  na propozoi Amerika ? Plahra ,megjithese karakterizimi
  “plehra” nuk eshte i sakte, sepse “plehrat” kane nje veti
  qe pleherojne token,ndersa ju e thani dhe e shterperoni
  token,mbillini e kultivoni vete kobezi, “premonition” ! Kjo
  e ashtuquajtura ” parti” duhet nxjerre jasht ligjit per qen-
  drimet e saj antikombetare,sabotuese e cdo gjeje qe
  ndermerr kjo qeveri qe nuk eshte me e mira por te pakten
  nuk eshte tradhetare e interesave te shqiptareve….!!!
  Banda tradhetare e Sali Vicidolit me keto pelivanlkeqe
  banale ia ka nxjerre bojen vetes ….! Brekdhjerin e Tropijes nuk e ndjek me njeri. Sa here shohin surratin e
  tij pelte,shqiptaret lemerisen …dhe vrapojne me vrap nga
  semundja e leperozes se shekullit 21 !….

  Reply to this comment
 14. alphade December 23, 07:51

  Komenti im…..

  Reply to this comment
 15. santiago December 23, 08:43

  edhe presidentet e etj. te BE i derguan leter Trapit duke i thene se u vjen keq per voten kunder tij ne OKB..Like katunari don te acaroje maredheniet midis SHBA-s dhe qeveris shqipetare

  Reply to this comment
 16. Aliu nga Selenic December 23, 09:12

  Likja le te denoj ne redhe te pare Berishen qe nuk pyeti ase per embargon botrore te vendosur ne OKB-je Ase per SHA-ne dhe Ase per popullin vella te Kosoves pore i dha Nafte sebise pa pushim fare ku nafta jone vrau njerzite tane atje. E sote Berisha dhe Meta leshojn lote krokodili se cenka ber nami me votimin kunder SHB qe ne fate nuk eshte kunder SHBA kjo vote.!
  Edi Rama si vizionare i ka vene para pergjegjesise sote edhe Evropianet edhe Vendet Arabe per ceshtjen e Kosoves.!

  Reply to this comment
 17. Fatmir Lohja December 23, 09:25

  Kjo leter me duket se i ngjason ketij tregimi humorisdtik qe e kam shkruar keto dite te fetave te fundvitit 2017.
  Letra Nr 1.2…
  Zotit X.Y….
  Më falni për shqetësimin.Trishtimi më ka bërë të marr kartë e kalem në dorë.Përpara se të rrëfej për hallin tim,ju kërkoj përsëri ndjesë për shqetësimin që po ju sjell.
  Eshtë hera e parë që shkruaj për vete.Që kur kam mbaruar sherbimin ushtarak , kam informuar të gjitha instancat shtetërore dhe partiake,për çfarë kam parë dhe dëgjuar, pa interpretim.Kapteri i repartit ma futi në gjak.Më shumë më pëlqejnë anonimet, se ato me identifikim.Tek anonimet vrerin e së keqës, e nxjerr shpirti pa doganë.Kjo është arsyeja ,që jam i heshtur në jetë.Gjuha,me pak alkool , rrëshqet dhe të nxjerr në rrugë të madhe,për fare kot.Pa e nxjerrë një tingull nga goja,në një tavolinë të flaktë,me akuzuan se mbajta anën e njëres palë.
  Kam zënë mënd.Në tavolinat ekspresive nuk rri më.Sapo i dëgjoj levizjet “sizmike” ,shkëputem në një tavolinë tjetër.Aty i qendis letrat me ; mendim; thellim; përqendrim maksimal .Problemet i nxjerr më qartë, dhe më e rëndësishmja ,panjëanshmëri. Në shtëpi mbaj fotokopje të noterizuara.Me këtë praktikë kam gjetur qetësi.Për një presje, ka shpëtuar fatlumi, pa u pushkatuar.E mbaj përgjegjësinë me burrëri, për çfarë shkruaj. Me lloqe “Kavaje” nuk merrem aspak.
  Ta analizojmë krahasimin e mësipërm.Një ngatërrestar pyet me cinizim: Pse i emërton kavajësit llafazanë?Po ta krijoja unë këtë krahasim,pyetësi,mëgjithëse mbetet gjene ngatërrestar, ka të drejtë.Kam fakte me shkrim dhe me gojë,qe kjo thënie nuk është krijuar nga fantazia ime.Nuk jam poet.Letrat i shkruaj në prozë me qetësi dhe dashuri.
  Thëniet me gojë,që u bien në qafe kvajësve, me pa të drejte, i kam të rregjistruar në USB. Për rikujtesë:E kanë thënë filani , fisteku në parlament,në filan orë e në filan ditë.Hasani me Hysenin,me konteks të keq, e kanë përmendur në mbledhjen e qeverisë.Pjetrin, Mahmutin, Albanin, Koçon,… që kanë lënë dokumenta me shkrim,i kam të grumbulluara në Fb- time.Ju kërkoj ndjesë kavajësve,për krahasimin aspak të bukur,në kurriz të tyre.Të më falin,se edhe unë jam nga Shqipëria e Mesme,dhe nuk di krahasim tjetër.
  Z. X.Y.., të më falni,që u zgjatëm pak,pa hyrë në temë,. Nuk jam i bindur plotësisht,nëse bëj mirë apo keq,që po ju dërgoj këtë letër të sinqertë.Gjoksi ma do,që për çdo çështje t’u vë në dijeni,por truri thotë jo me kryederrësi.Me duket se ka drejtë ky i fundit.Të kam shkruar një mal me letra dhe ende ,për asnjëren, nuk më kë vënë në dijeni, nëse i ke lexuar.Për emisionet investigative ,në televizione,ktheni përgjigje menjëherë,ndërsa për letrat e mia ka terr informativ. Komshiu është ende në punë.Nipi im,që nuk ka respekt për mua, është ende në polici.Shoku im i fëmijërisë,vazhdon t’i bijë anë e qark Shqipërisë,me makinën e qeverisë.Për filanin e fistekun, …… eh sa letra të kam shkruar?Ato , në sirtarin tim, presim përgjigje me padurim.
  Shumë herë mendoj të mos shkruaj më.Nje miku im,ziliqar,më thotë në vazhdimësi :”Sa mirë do të bësh,po të mos shkruash më!”Jam në dilemë?Jam burrë me mustaqe ,në moshë, që prej pesë vitesh ushqehem me pensionin e vogël.
  Kam shkruar në diktaturë dhe demokraci.Nuk mund të rri pa ia qendisur një letër dikujt.Në diktaturë kishte edhe rrezik edhe kënaqësi.Nuk e quajnë fare kot diktaturë.Për dy-tre letra kam qëne duke më futur në burg.Me shpëtuan miqtë e mi, që ma ushqyen këtë profesion.Kishte edhe kënaqësi,sepse brënda muajit më vinte përgjigjja dhe me vleresonin si shok i mirë i partisë.
  Në demokraci korrespondenca çalon çdo ditë.Asnjëherë nuk kam marrë përgjigje brënda muajit,siç e përcakton ligji me shumë qartësi.Edhe kur janë vënë në jetë sygjerimet e mia,të cilat i kam bërë me porosi,nuk më kanë vlerësuar, as si shok ,e as si zotëri.Kësaj i thonë:” Gështenjat piqi ti,se i hamë ne me dëshirë.”
  Dua ta përcaktoj saktë,një here e përgjithmonë.Letrat i kam dërguar në adresë të qeverisë dhe partisë.Nuk kam bashkëpunuar me asnjë intelegjencë servis, as kombëtar, e as ndërkombëtar.Policët nuk i kam afruar, as në diktaturë, e as në demokraci.Bashkëpunimin, me këto organe,sedra ime nuk e pranon,sepse I quan spiun.Policëve “të gjorë” nuk u besohet në asnjë regjim.Ata, si t’i marrin urdhrat nga shefat, të trajtojnë.
  Në gazeta, as nuk kam shkruar,e as nuk do të shkruaj,se nuk më pëlqen kjo praktikë. Gazetaria është profesion dhe kërkon arsimin përkatës.Gazetarët shkruajnë për karrierë.Duan të duken.Nuk ka skena më të ndyra,kur në lokale , klientet shfletosin gazetat, dhe me zë të lartë, një gazetar e çojnë në qiell me lavderime,dhe tjetrin e hedhin në batak,me sharje të rrugës.Shkrimtarët i kam lakmi. Ata i qendisin letrat me mjeshtëri.Si po i don: në prozë, apo në poezi?Poeti I Kombit,i ndjeri Dritëro Agolli,ka ca poezi ,që i gurgullojnë nga shpirti,si lumi Devoll.Ismail Kadareja, ka ca fjali,që rri duke menduar me ditë e net,për të kuptuar thellësinë e tyre.E pranoj botërisht.Nuk kam talent të garoj me ata.
  Nuk po e zgjas më, të mos ju mërzis.Ju do te pyesni,me të drejtë:” Cili është shqetësimi i juaj konkretisht?Besoj, se doli me çfarë kam shkruar me lart,por meqë e kërkoni, po i bej një rezyme.” Pashë të madhin Zot! Të shkruaj, apo mos të shkruaj më?
  Këtë dilemë Hamletiane e kam në gjoks.Kërkoj të më përgjigjeni më arsyetim dhe ndërgjegje të qëruar.Të jem i ndershëm deri në fund.Duhet të jeni bindës,për mua. Po nuk pashë seriozitetin tuaj , të hedhur mbi kartë, kam gati disa letra anonime, e me nënshkrime,që presin si të babëzitura ,për të fluturuar më lart se ofiqi i juaj,si me postë shtetërore, edhe postat private, që kanë më shumë siguri dhe shpejtësi,por edhe të gërryejnë nga paratë. Ato nisen për në destinacion me shumë kënaqësi,si turistët, qi i bien botës anëkënd,me kapadaillëk të madh. Nuk i duroj as turistët ,e as shoqëritë turistike,por për ato do të shkruaj një herë tjetër më gjatë.
  Disa letra,me padurim, presin të fluturojnë përtej Atlantikut.I kam shkruar edhe OKB-së,ndonëse për këtë praktikë është hera e parë që vë në dijeni,organet shtetërore e partiake të vendit tim.Nuk i thonë kot demokraci.Përgjigjet e marra, i kam rreshtuar në minibufe,në vend të dukshëm.Më kanë kthyer përgjigje pas dy viteve.Nuk më ka pëlqyer kjo vonesë.Nuk jam ankuar, se nuk i di standartet ligjore në OKB.
  Nuk kam shpresa të mëdha se do të më bindësh,.Edhe ti, fakultetin ,si unë, e ke me marrë për “terr”.Nëse më bind,të jap besën ,se nuk do të prek më as kartë, e as kalem deri sa të shkoj në Parajsë.
  Më falni për shqetësimin.Përgjigjen e pres me prush në gjoks. Mos u nxito! Ju këshilloj: “Në këtë jetë, më mirë është të kesh një mik të mirë,se një armik të ndershëm e dinjitoz, pas shpine.”
  Me shumë respekt…..
  Tiranë,më, 21.12.2017
  Fatmir Lohja.

  Reply to this comment
  • PidhiISateme December 23, 17:28

   Eh, ti o Fatmir qeke koqe.

   Reply to this comment
  • Fatmir Lohja December 24, 09:15

   Me sa shoh tregimi ,ju paska qukur caza.Humori kete qellim ka.Ju pelqeni anonimet,nxirreni mllefin,por jo me banalitet.Gezuar festat,se dite te mire pas kesaj do te vine.

   Reply to this comment
   • PidhiISateme December 24, 15:58

    Me pelqen indiferenca jote ndaj komenteve negative, po sidomos vetekenaqesia qe tregon kur thua se humori jot(mender dmth) na paska qukur caza. A e di qe ky humori jot spontan eshte me i mire se ai humori jot i lodhur pak me siper>

    Reply to this comment
 18. analisti December 23, 11:59

  nuk e di kush ja ka shkruar anglishten ne leter por eshet plot me gabime gramatikore. psh. does not reflects, “s” ne fund kur perdoret does nuk qendron me ne veten e trete. keta nuk kane mensuar te shkruajne dhe jo me te bejne diplomaci. Turp per ke na perfaqeson ne te shkretet.

  Reply to this comment
  • xxx December 23, 18:52

   mire anglishten qe s’e dine, po te pakten t’ia kishin lene ne dore kompjutrit se do e korrigjonte automatikisht
   po as kompjutrin ne nivel bazik s’e dine, ahahaa

   Reply to this comment
 19. Info analitike eshte nje koke e m bushutr me mutin e berishoviçit December 23, 16:29

  Te jene kaq dallkauker keta politikanet tane?
  Po ky mashkulli i asaj qe gjuan me çizme, a e ka megjithmend se keto broçkulla qe flet dhe shkruan , se mund t’i shkojne tek administrata amerikane?
  Po me çfare kuti, ky palaço cirku qe ka zevendesuar kllounin e pare sakat, kujton se mund te tregoje se eshte me i zoti se te tjeret?
  Po ky idiot i maleve te Skraparit dhe mashkulli i asaj librazhdes qe po kalon menopauzen, per çfare e merr Trumpin apo ata qe rrethojne ate, apo mos jane si ata spurdhjaket katundar te leshelise qe ka mbledhur rreth vetes, bashke me plehurinjat e berishoviçit?
  Po mire mor president i kllounerve qe te kane zgjedhur e di qe ka nje kunder llogjike ne pseudoargumentat e tua te felliqura, perçarse dhe te denja per rrugaçet e nje lagje periferike, prane Sharres?
  Mire keta nuk te kane pyetur ty te perdhierit (te “oerndritshmit” do te thoshte i ndjeri Namik Hoti), se ti do kishe nje mendim “gjenual” ose pordhial, po ti pse nuk kerkove informacion per qendrimin ndaj ketij problemi te ndjeshem?
  Apo ishe i zene me planet e asaj femer-mashkullit se si duhet te pengonte zgjedhjen e prokurores se perkohshme? Pse nuk e parashtrove ne media qendrimin tend si president, qe pastaj te kishe pakez moral dhe te pirdhje nga goja gaz karbonik pa hesap? Te duket vetja ei zgjuar, por je treguar me servil se ndonje i Burkina Fassos, me idiot se kaimikazet e Berishes, dhe me legen se ç’je ne te vertete.

  Reply to this comment
 20. Lisi December 23, 17:09

  Rama , po korr dhe do korrë até që ka mbjellë .
  Neve s’na mbetet gjë tjetër , veçse të bëjmë sehir .
  Vetëm për këtë jemi të zotë , të bëjmë sehir !

  Reply to this comment
 21. Qytetari durrsak December 23, 17:29

  Cfare politikan i mjere dhe i peshtirshem ! Ky paska zevendesuar tamam Bujar Nishanin, si besnik i perjetshem i Sali Berishes.

  Reply to this comment
 22. ZOROOS December 23, 18:23

  Zgjoju o popull nga anestezia qe te \
  kane injektuar keta te pjedhur . lereni zoterin [RAMEN] te integroje Atedhun ne Evrope.Cizmet e hequra nga kemba ne keshtjellen e demokracise eshte shenje ezhveshjes dhe pas saj orgazma.Ke te drejte Kokemadhe se ke 18 dite pa u pare me K . Mjere ata te mjere qe jane bashkuar ne partine efamiljes Kokemadhi-meta .Moj se harrovo c e panden ti koburen e Avniut sot te terheqesh kemzen e shkrepjes do 15-16Gomere te lidhur rresht me te miret ata te stevitur si i pastaj pasGOMERVE do nje rresht me simpetizante nga PARISI ne skrapar e librazht keta sa me afer njeri tjetrit kjo kuptohet per vetedefrim .dua te them oKokemadhe mose mashtro edhe per kete fakt Popullin

  Reply to this comment
 23. xxx December 23, 18:50

  debila si burri si gruja
  njeri mutin me te madh se tjetri e leshojne ne politike

  Reply to this comment
 24. PidhiISateme December 24, 16:00

  Me pelqen indiferenca jote ndaj komenteve negative, po sidomos vetekenaqesia qe tregon kur thua se humori jot(mender dmth) na paska qukur caza. A e di qe ky humori jot spontan eshte me i mire se ai humori jot i lodhur pak me siper>

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*