Meta me raporteren e PE: Mazhoranca, lakmi për të kapur “Kushtetuesen”

February 21, 2020 17:30

Meta me raporteren e PE: Mazhoranca, lakmi për të kapur “Kushtetuesen”

Presidenti Ilir Meta është takuar me raporteren e Parlamentit Europian Isabel Santos ku ka sulmuar sërish mazhorancën.

Meta deklaroi se lakmia e mazhorancës për të kapur me çdo mjet antikushtetues Gjykatën Kushtetuese cenon integritetin e këtij institucioni kyç për llogaridhënien qeverisëse dhe kompromenton rëndë vullnetin e kësaj mazhorance për të çelur negociatat e anëtarësimit me Bashkimin Europian.

Ai u shpreh nëpërmjet një postimi në facebook se miratimi i ligjit antikushtetues ditën e mbërritjes në Tiranë të Komisionit të Venecias dëshmon mungesë të thellë respekti ndaj këtij institucioni ndërkombëtar, dhe fakton se qëllimi i vetëm i kësaj mazhorance është rikthimi i diktaturës përmes “mjeteve ligjore”.

“Kënaqësi të takohesha me raporteren e Parlamentit Europian, znj. Isabel Santos. Mirënjohës për ndihmën që institucionet europiane dhe vendet anëtare dhanë në ndihmë të popullit shqiptar. Lakmia e mazhorancës për të kapur me çdo mjet antikushtetues Gjykatën Kushtetuese cënon integritetin e këtij institucioni kyç për llogaridhënien qeverisëse dhe kompromenton rëndë vullnetin e kësaj mazhorance për të çelur negociatat e anëtarësimit me Bashkimin Europian. Miratimi i ligjit antikushtetues ditën e mbërritjes në Tiranë të Komisionit të Venecias dëshmon mungesën e thellë të respektit ndaj këtij institucioni ndërkombëtar, dhe fakton se qëllimi i vetëm i kësaj mazhorance është rikthimi i diktaturës përmes “mjeteve ligjore”, u shpreh Meta.

Isabel Santos bëri thirrje që politikanët të qëndrojnë të bashkuar dhe të mendojnë për të mirën e popullit. Po ashtu, ajo apeloi që të miratohet reforma zgjedhore.

l.h/ dita

February 21, 2020 17:30
Komento

5 Komente

 1. Cuni i VUK karakurves nga blloku komunist ,Ramuti vella me vucic February 21, 21:30

  Demaskoi mafiozet prej kartoni ,ARMIQTE E GJITHE SHQIPETAREVE ,SERBET E NDYRE MINISHENGISTA ,DINAKET E PABESE E TE LIQ…Kur kjo fare e ndyre qelbesirash do bjene ,atehere Shqiperia do te mare fryme lirisht ne demokracine e vertete…Plehetat tradhetare

  Reply to this comment
  • Spanjollet mbledhin bajga nga halet - Se na duan shume February 22, 01:31

   Spanjollet na duan shume se na dhane 25 mije euro per ata qe u vrane nga termeti dhe rindertimin e shtepive te shkaterruara. Dhe po vijne te mbledhin helm nga qelbesirat si Meta qe shesin edhe nenen per para te pista. E ka zene tmerri kete rrugac e hajdut dhe po vjell vrer e helm qe te demtoje Shqiperine dhe shqiptaret. Bajgat qe komentojne kundra Edi Rames jane familje trafikantesh qe nuk ju pelqen marrja e parave dhe pronave te pista qe jane ndertuar nga bandite si ky qe eshte ne presidence. Ec perpara Edi Rama se ne e dime qe Europa helm do qe te mos hape negociatat. Dhe vijne pikerisht te mbledhin bajga nga halet si ky. Spanjollet jane nga te paktet qe nuk e kane njohur Kosoven.

   Reply to this comment
 2. DinPak February 21, 21:47

  Me fjale te tjera, kjo Isabela te ka thene: “Hajde kopan president, hajde! Ku te rreh ty, e ku me rreh mua. Ti ke hallin tend te besh revolucion, une kam hallin tim, qe me kane derguar ketu te shikoj si po ecen miratimi reformes zgjedhore”

  Reply to this comment
 3. ..... bëri thirrje që politikanët të qëndrojnë të bashkuar dhe të mendojnë për të mirën e popullit. February 22, 08:50

  Lol. ….kjo eshte nje thirje qesharake, vecanrisht ne Shqiperi, Politikanet shqiptare bashkohen me nejeri tjetrin per te rrjepur popullin shqiptar, bashkohen ti marrin shpirtin kur te kapin Pushtetin
  Kush vjen ne pushtet pastaj secili per vete
  Per te miren e popullit ?!!! Ha ha ha ha ha .Mesa zbardhet fytyra e zeze e nje zezaku afrikan aq bashkohen politikanet shqiptare …per te miren e popullit !
  Politikanet shqiptare kane gene te osmanllinjeve qe kur u jep pushtet kthehen ne felliqsira ne vampire ne shushunja dhe nuk largohen pa jua prer Koken ! ..

  Reply to this comment
 4. kaurocobanaqi shqipetaruc February 22, 21:15

  osmanlinjve i ha topet ti o vucicke se jane ne G10 e more vesh o karaxhic e i biri ram sllobodanit ..osmanlinjte te fusin gishtin ne vesh ty o minishengist tradhetar serbosllav ramut dinak

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim