Meta merr vendimin për ligjin e shembjes së Teatrit

July 27, 2018 14:31

Meta merr vendimin për ligjin e shembjes së Teatrit

 

Presidenti Ilir Meta ka vendosur te kthejë në Parlament ligjin për shembjen e Teatrit.

Njoftim

Në respekt të ushtrimit të së drejtës të parashikuar në pikën 1 të nenit 85 të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, si dhe në funksion të transparencës dhe informimit të opinionit publik, Presidenti i Republikës bën me dije se sot më datë 27 korrik 2018, ka dekretuar kthimin për rishqyrtim në Kuvend të ligjit nr. 37/2018 “Për përcaktimin e procedurës së veçantë për negocimin dhe lidhjen e kontratës me objekt: Projektimi dhe realizimi i projektit urban dhe godinës së re të Teatrit Kombëtar”, mbështetur në argumentet e më poshtme:

    Së pari, ky ligj shkel parimet e “barazisë përpara ligjit” dhe “lirisë së veprimtarisë ekonomike të shtetasve”, parime këto të cilat gëzojnë një mbrojtje të veçantë nga Kushtetuta.

    Së dyti, ligji nr. 37/2018 nuk është në harmoni me parimet themelore kushtetuese të identitetit kombëtar dhe trashëgimisë kombëtare mbi të cilat qytetarët e Republikës së Shqipërisë kanë vendosur të ngrenë dhe zhvillojnë shtetin e tyre.

    Së treti, ligji nr. 37/2018 bie ndesh me parimet e Konventës Evropiane të Trashëgimisë Kulturore Jomateriale, miratuar në Paris në vitin 2003, duke bërë kështu që veprimtaria legjislative të bjerë ndesh edhe me të drejtën ndërkombëtare të detyrueshme për zbatim.

Së katërti, ligji nr.37/2018 cenon rëndë parimet kushtetuese të ndërtimit dhe funksionimit të organeve të pushtetit vendor të “decentralizimit” dhe “autonomisë vendore”, duke rënë ndesh, njëkohësisht edhe me parimin e ndarjes dhe balancimit të pushteteve.

Së pesti, ligji nr. 37/2018 vjen në kundërshtim me standardet dhe vlerat e Bashkimit Evropian dhe parashikimet e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit (MSA), plotësimi i të cilave është detyrim parësor për Republikën e Shqipërisë.

    Së gjashti, propozimi i projektligjit, por edhe vetë ligji i miratuar nr. 37/2018 nuk mbështetet në një vlerësim gjithëpërfshirës dhe të plotë për tjetërsimin e pronës publike, krahasuar me përfitimet ekonomike të shtetit shqiptar dhe interesin publik.

    Së shtati, ky ligj nuk është në harmoni me parimet dhe standardet e vendosura tashmë në legjislacionin në fuqi në Republikën e Shqipërisë.

    Së teti, miratimi i ligjit nr.37/2018 nuk është bazuar në një verifikim dhe vlerësim të thelluar të statusit të pasurive të paluajtshme që përfshihen në këtë projekt, si dhe dispozitat e këtij ligji krijojnë pasiguri juridike në ushtrimin e të drejtave pronësore qoftë për pasurinë publike, por dhe mbi të drejtat private të pronësisë.

Së fundmi, në kushtet aktuale, kur Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë nuk është funksionale për të verifikuar këto konstatime, apo për të zgjidhur çdo mosmarrëveshje kushtetuese që mund të prodhojë hyrja në fuqi e kësaj norme të veçantë ligjore, ftoj Kuvendin e Shqipërisë, të rishqyrtojë në tërësi ligjin nr.37/2018 “Për përcaktimin e procedurës së veçantë për negocimin dhe lidhjen e kontratës me objekt: Projektimi dhe realizimi i projektit urban dhe godinës së re të Teatrit Kombëtar”.

l.h/ dita

July 27, 2018 14:31
Komento

32 Komente

 1. Kali July 27, 14:42

  Ne siklet te madh Muti.Po ta firmoste e rrifte Mona Buçe.Ne anen tjeter Lulezimja do bente grushte shteti .Lulja ta ha nje mut te madh.Felliqesirat mblidhen si mizat tek muti.

  Reply to this comment
 2. ETHEM July 27, 14:51

  NUK KA SE SI TE NDODHTE NDRYSHE.KUR THEMI SALI NENKUPTOJME META DHE ANASJELLTAS.JO ME KOT LIKJA KA DEKLARUAR SE:” …SB E KAM PIKE TE DOBTE POR EDHE TE FORTE..”
  KY PRESIDENT PO DEL HAPUR SE ESHTE KUBDER QEVERISE RAMA,QEKURSE NUK DEKRRTON KRYRTARIN E SHISH,PO VONON MARRVESHJEN ME GREQINE,KUR VET GREKET E KANE THEKSUAR NJE GJE TE TILLE,ETJ.
  SOT META U TREMP NGA LULI ME DEKLARATEN E TIJ…PER LUFTE..NRSE META DEKRETON LIGJIN..!
  NE KETO KUSHTE KM RAMA DUHET TE MBLEDH ORGJENTISHT KUVENDIN NE KORRIK E TE MIRATOJ LIGJIN ME VOTAT E PS.

  Reply to this comment
  • Zeqo July 27, 16:36

   Po kete sikur e ben president votat e ps tende apo i kishin syte prapa bythe kur e votuan o shoku ethem mavria

   Reply to this comment
 3. vasili July 27, 14:52

  Se dhjeri ta marri vesh dhe ram-bylua,qe mileti i tere e mori vesh per te miliarden here,qe romuduci fare i pa surrat i cepanit te skraparit eshte PJERDHidenti me i mire qe ka pasur arnatistani,sic e cilesoi piktori me bojra te rrjedhura

  Reply to this comment
 4. TLN July 27, 15:20

  Eshte nder turpet me te medhenj te kombit tone. Nje hajdut i kapur me ze e figure duke vjedhur eshte president i vendit. Turp per Ramen qe e votoi e turp per ne.

  Reply to this comment
  • Lili July 28, 15:49

   Turpi ma i madh per ty si shqiptare do te duje me qene Parlamenti i yt qe votoj kete ligj kriminel, antikultur,si dje ai per shembje e kishave e xhamijave..
   Po jane bijte e etereve te tyre..prinderit votuan shembjen e kishave e xhamive,dmth vlerave morale, femijet votojne shembjen e teatrove e bibliotekes,dmth vlerat kulturore, se keta si njereze te malit qe ishin e njereze te pagdhendur urrejne cdo gje qe perfason vlera e kulture. Shikoni cfare kitschi kane prodhuar ne jeten artistike, ne jeten politike, ne shoqeri..
   Lumpen kultur e lumpen shtet me nje lumpen Parlament ku horrat jane perzgedhur me perfasuar vlerat e Njeshit.
   Me te gerdit eshte pak me thane,me te turperuar me thane se je shqiptar e perfasohesh nga keto horra,po nje mije here po.

   Reply to this comment
 5. mirel July 27, 15:30

  Haha, palo Rilpjellasit ndihen te zhgenjyer qe nuk po shitet dhe territori publik kas shpejt sa do Ramuti
  Ashtu bene dhe per detin. Kur e bllokoi Meta, sikur ju bllokua zorra e trashe e cdo sociapisti.
  E donin detin patjeter te shitur, vetem pse e bllokoi Meta.
  Aaa plera ramiste.
  Nuk ju vjen mire qe toka publike nuk po tjetersohet shpejt e shpejt,
  Vemje shekullore

  Reply to this comment
  • X shkerdhatat e Sali Qenit July 27, 16:45

   Fole dhe ti more zorra e trashe e Sali Qenit?

   Reply to this comment
  • Nena e Mirelit July 27, 17:41

   Na turperoi ky djale. Mos e merrni seriozisht kete budalle Mirel se ka kohe qe smerr ilacet e depresionit. Te qafte mamaja Mirel na bere gazi i botes. Pu pu pu can gjeti.

   Reply to this comment
  • gamori @ mire July 27, 21:20

   More plehre …@mire ! Ku jeton ti …. , qe nuk e paske marre vesh se , detin e shiti Sali Serb Vicidoli, bashkeshpellari yt .. dhe e mbrojti realisht vetem PS-ja ? ! Vetem nje idjot i rrjedhur nga trute , mund te flase keshtu si ti ! Mire qe paske mesuar shkrim e kendim , se torollake keshtu si ti , mezi e arrijne !

   Reply to this comment
   • mirel July 27, 21:45

    a mor gamor, gamor ngele.
    Cfare mbrojti Ramuti? Varrezat greke?
    Pse e ka vendin pa kufij detare dhe sot?
    Pse i fal 12 milje detare Greqise.
    Xhaxhi Enver i kishte rrup sup, jo pak, por 15 milje detare.
    Tradhetia nuk krahasohet me tradhetarin, por me tradhetine.
    Tradhetare ka shume, por tradhetia ngelet vetem nje.
    Shitje

    Reply to this comment
 6. Arber iliri July 27, 15:40

  Turp.po ku enjeh turpin likja.

  Reply to this comment
 7. malsori July 27, 15:52

  Ilir Floriri shume i pa bese,e zgjati mos dekretimin deri sa te mbyllet per kete sezon Kuvendi.Rama duhet te mbledh Kuvendin urgjentisht dhe ta miratoj me votat e PS-es ndertimin e Teatrit Kombetar bashkekohor.Ilir Floriri,Monika Cizmja ,Sali Gerdeci Lulush hajduti(230 milion euro Rruga e Kombit)dhe vrasesi i kater demonstruesve ne Bulevard jane elita mafioze shqiptare.VETINGU do ti qeroj per gjithemon nga faqia e dheut,Masori,Boston

  Reply to this comment
 8. Aliu nga Selenic July 27, 16:17

  Nuk ngjitesh dote me larte .Aty ku ngeli Nishani Aty do ngelesh edhe ti.!Pragun nuk e kaloni asnjeri prej jushe,!

  Reply to this comment
 9. info analitike July 27, 16:45

  Shoke merreni me qetesi dhe dashuri! I pabese u tregua dhe kriepsikoja me lali Erin keshtuqe mos u habisni nga pabesia se e keni ves partie. Si propagandonin shoket e partise ne fushate qe nuk do te kishte ndertime e beton??? eh mo se nuk u be qameti se tani iu prish mendja e duan kulla packa se votat i moren pikerisht se u betuan kunder kullave.

  Reply to this comment
  • Vicidolisti Digital July 27, 17:47

   Info anal. Mbaje me shkume per ca kohe ti, Lulashi dhe Ilir Lyrashi. Procedura parlamentare parashikon tre votime. Nese edhe pas votimit te dyte Likja i floririt do ta ktheje perseri Ligjin e Teatrit, ne votimin e trete dhe final nuk i dergohet me Kryehajdutit por botohet ne fletoren zyrtare. Keshtu qe keni kohe te masturboheni psiqikisht deri ne ekstaze dhe pastaj shkoni dhe jepjani kujes mbi germadhat e kartonxhesit mbi te cilat do ngrihet nje Teater modern. Tfala Ed Paloqes dhe Tit Veshgjatit info-shurraqi.

   Reply to this comment
   • Lili July 28, 15:57

    Po po e dime se keshtu do veproni ,po bile detyroni turpin me perbi ju.
    Dihet se per ate qillim nuk behet gjykata kushtetuese,qe asnje ligj mos te behen nul ,se tash nuk ju ka mbetur shume kohe per grabitjet tjera..
    Po kete here populli do votoje edhe nje ligj per ju qe t’ju fute ne burg,me nje Parlament te ri qe perfason popullin e jo horrat e Shqiptarise..po po edhe populli nje dite merr mend,edhe ju thot edhe une di te votoj per ato qe nuk shkellin fjalet( te kujtohet asnje kulle me ne Tirane thojshin) berisha ne burg thojshin, kriminelet e gerdecit ne burg etj etj

    Mjaft me,kupa u mbush mos prit te ta bejne si kuksianet…

    Reply to this comment
  • Tellalli i shpellarit July 27, 21:27

   Ja dhe bajga analitike , koke pa tru , qe kerkon te jape mend ! Idjot , qe te ka verbuar urrejtja ! Me tallash , ne vend te trurit , nuk do te mund te ktheheni asnje here ne pushtet !

   Reply to this comment
   • info analitike July 28, 05:18

    Sheko sheko qenkan shpupurisur keq shoket e partise. Po jo keshtu bre shoke se ju nuk keni tru per te kuptuar punet e partise. Ju vec rolin e mishit per top keni se vec ate dini te luani mire.

    Reply to this comment
 10. Konti Sbalta July 27, 16:50

  Na u be kjo ceshtja e teatrit “ngerc”si ai ngerci i Bujarit Kapxhiut qe sa celim syte ndigjojme te parin “ngercin ” e Bujarit ,pastaj ate te teatrit; na u bene dy ngerce tashti ,nuk hapim dot televizorin!
  Me qenese ky presidenti mori “njeren ane” per te mos e dekretuar ligjin per teatrin zgjidhja eshte shembja e teatrit te vjeter qe te sherohet ngerci dhe te shpetojme ne ; do mbetet pak i pakenaqur presidenti ,po s’ka gje se “vetingu”perpara eshte dhe me siguri qe do te zbutet !

  Reply to this comment
 11. anticensurë25642654 July 27, 16:51

  përveç mirel të gjithë ramistët janë hedhur në sulm!!
  pa as më të voglin dyshim asnjëri nuk e ka lexuar kundërshtimin dhe arsyet për se kundërshtohet një ligj i tillë i jashtëzakonshëm(që është bërë mëse norëm sa herë duhet të vidhet me këmbë e me duar)!
  që likja është një hajdut i kapur me video e zë,që nuk hy as tek hajdutët e penduar,këtë nuk besoj se e mohon as saliu e as luli!rama jo e jo!!
  por që të gjitha pikat që kanë arsyetuar rikthimin e ligjit bojaxhi-fiqtar,janë plotësisht të drejta!!
  si dhe në rastin e marrveshjes me gërkun,ku të gjitha sqarimet që kërkonte ishin të drejta,dhe këto janë një “manual”për ne njerzit e thjeshtë!!
  janë një manual për të gjykuar veprimet e politikës tonë!!
  nuk është se mungojnë ligjet tek ne!!ato janë shpesh më të mira se BE e amerikë,por mosdija,gjymi ynë dhe poshtërsia e politikës tonë,bëjnë që ne të grabitemi ditën për djell!
  por më e keqja është se ne vetë mbrojmë grabitësin!!
  në fillim e quajmë “grabitësi ynë” dhe më pas kur na grabit dhe ne vetë habitemi!
  habitemi se si është e mundur që të na grabisë ne që e kami mbrojtur në grabitjet që ka bërë!
  habitemi sesi krimineli nuk e mbajti besën!!

  ps:idiotër lexojeni të tërën dhe kuptoni se jeni ju që po ju grebisin!jemi ne që po grabitemi!
  mos bëni tifozllëk për kriminelin tuaj!!
  është i njëjtë si ai i të tjerëve!!

  Reply to this comment
 12. Eshte skandaloze ,qe nji shtet ,nji popull te behet loje e ca hajnave e krimineleve te ndyre July 27, 16:52

  Nuk ka truperim ,poshterim me te madhe ,per nji
  popull ,te mbahet Peng ala edhe pas 28-vjetesh ,
  nga ca funderina ,qe nuk meritojne qendrimin
  ne qytete e jo me te jen ne krye te vendit .

  Njeri u be President ,mbasi Bastisi Thesarin e Shtetit (dhe gjithcka kaloj ne Heshtje – nderkohe qe diku tjeter ne Bote do ishte shkulur nga themeli Gjykate e Prokurori deri sa ta nxirnin nga Vryma e Miut Hajnin)
  dhe buxhetin e shtetit per vite me radhe me banden e tij ne pushte , (7 % kapur me Fakte Video) – e qe
  provokoj vrasjen e 4-Protestueseve ne 21-Janare ,

  dhe tjetri ,nji funderine i parashutuar nga “Dikush” ne politiken Shqiptare , nji Nix-Numer , Kamarier me Dilpome Fallso ,
  nji sharlatan ,me nji paraqitje kllouni te peshtire ,
  nji kriminel e zhvates se 100-ra Miljonave nga Buxheti
  i Shtetit kur ishte ne pushtet ,
  qe i shpetoj Gjykimit nga nji ish Prokuror lopcari Llalla ,

  kta funderina ,qe nuk kann asnji lloj Vlere si njeri
  ne radhe te pare e pastaj Xerro si politikane ,

  te vazhdojne e mbajne ne Kaos dhe cdo kohe ,
  te gjenerojne Konflikte Artificialishte ,
  per te mbuluar krimet e tyre ,maskaralleqet e pafundeme
  qe kann bere gjate gjithe qenies ne poltiken Shqiptare

  eshte vetem nji peshtyme qe i hidhet Shqiptareve
  ne fytyre ,nga ca funderina te pafytyre !!!

  Shqiptaret nuk e meritojne nji ofendim te tille si
  qytetare Shqiptare ,nga ca funderina ,qe nqs nuk do
  ishin pjes e mafies ne politike ,sot nuk do ushqeheshin dot
  me buke ose do kishin nji Status prej ordineri rrugeve te Shqiperise

  SHQIPTARET SE MERITOJNE KTE MALLKIM !!!

  Reply to this comment
 13. Labi July 27, 17:31

  Me e Mira te vendoset me referendum popullor te qytetareve te tiranes.kete opinion kam dhe kjo mendoj eshte me e Mira.

  Reply to this comment
 14. Te behet Referendum qe Hajnit te Thesarit te Shtetit dhe kriminelit basha ,ti Hiqet Nenshtetesia Shqiptare dhe largohen nga Shqiperia pergjithmon July 27, 18:06

  Poshtersite e ktyre maskarenjeve kann arritur piken me te larte ,
  kane kaluar cdo Vije te Kuqe :

  Jashte Shqiperise – mallkimi i shqiptareve
  ilyer meta
  lylzim bosha

  Reply to this comment
 15. ariff July 27, 18:10

  ILIR META duhet ti ktheje floririn e vjedhur Shqipetareve dhe pastaj te shkoje ne BURGGGGGGGGGG ,bashke me MONIKA KOKELOPEN

  Reply to this comment
 16. Budallenjte dhe plepat behen te gjate July 27, 18:33

  Bravo president. Nje arsyetim Jo vetem ligjor Po dhe qytetar.
  Fitoi qytetaria mbi ligesine e mafias shkaterruese.
  Bravo president. Sot e meriton te quhesh president.

  Reply to this comment
 17. Deshmitar y July 27, 18:39

  Presidenti mbrojti ligjin, trashegimine kulturen,historine.
  I lumte.

  Reply to this comment
 18. alphade July 27, 19:28

  Bajge ! Shqiperia drejtohet nga triunvirati i mafias…! Be-
  risha-Meta dhe kllouni Basha.

  Reply to this comment
 19. E tregove veten qe je krimineli numer 2 pas Sali Serbit July 27, 20:26

  O like s’ta mban bytha ta firmosesh, se ta gris te tem moni kurva.

  Reply to this comment
 20. Lili July 28, 07:29

  Shikoni argumentet juridike o idiotete e albanistanit,per te kuptuar se si ju shkelin.

  Reply to this comment
  • ganiu July 28, 18:04

   Të na rrojë partia, moj Lili, se për shkelje, as që e ruajmë fare.
   Martë Edrama nga ditët tona, e i gëzoft paratë me nipër e stërnipër.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim