Meta mesazh për 8 Dhjetorin: Studentët të bëhen pjesë e proceseve demokratike

December 8, 2018 09:28

Meta mesazh për 8 Dhjetorin: Studentët të bëhen pjesë e proceseve demokratike

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dhënë një mesazh me rastin e 8 dhjetorit, Ditës së Rinisë në Shqipëri.

Ai ka shprehur mirënjohje për të gjithë studentët që 28 vite më parë vërshuan në rrugët e Tiranës.

Meta kujton liderin e lëvizjes studentore, e cila sipas tij frymëzoi mijëra studentë, pedagogë e intelektualë.

Por nuk mungon një mesazh mbështetjeje dhe inkurajimi për të rinjtë sot, duke iu kërkuar të bëhen pjesë e proceseve demokratike në vend.

Mesazhi i Metës

Mirënjohje të gjithë studentëve, të rejave e të rinjve, të cilët 28 vite më parë vërshuan në rrugët dhe sheshet e Tiranës, me thirrjen që kumbonte nga gjokset e tyre rinore “E duam Shqipërinë si gjithë Europa” dhe “Liri-Demokraci”, për të shndërruar 8 Dhjetorin në Ditën e tyre, Ditën e Rinisë, Ditën e Lirisë, Ditën e Europës.

Kujtojmë me nderim veprën e Azem Hajdarit, liderit të Lëvizjes Studentore, i cili me guxim, kurajë e shpirt sakrifice frymëzoi ato minuta e orë vendimtare për mijëra studentë, të rinj, pedagogë e intelektualë, për të kthyer në Shqipëri lirinë e munguar.

Jehona e thirrjeve “Liri-Demokraci” dhe e “E duam Shqipërinë si gjithë Europa” të 8 dhjetorit 1990 është ende një aspiratë, jo plotësisht e realizuar.

Inkurajoj dhe mbështes rininë e sotme, veçanërisht studentët, të cilët me shpirtin e tyre të lirë, energjinë, guximin e kurajën e pashembullt të marrin aktivisht pjesë në proceset demokratike për europianizimin e plotë të vendit dhe për ndërtimin e një të ardhmeje të sigurt të tyre në Shqipëri.

l.h/ dita

December 8, 2018 09:28
Komento

10 Komente

 1. Arben December 8, 09:34

  Litari litari litari litari litari litari litari litari

  Dhe sekuestrim pasurie

  Ilir meta dhe gjithe lsi.

  Litari litari litari litari litari litari litari litari litari

  Reply to this comment
 2. maks December 8, 09:52

  Ky presidente i Ramos duhet nje dite e me pare ne BURG.E keqja me e madhe qe ka sote Shqiperia.

  Reply to this comment
 3. Humor Kriminelesh ,qe erdhen ne pushtet e shkaterruan te Ardhmen e Shqiptareve . December 8, 10:06

  s’ka me asnji Dhjetor si dikur ,

  i cili do mbahet mend ,

  si pabesia dhe mashtrimi me i madhe ne Jeten e Shqiptareve ,
  qe kerkuan me shpirt Europen dhe Bota e Huaj ,qe gjithmon luan Fijet ne Prapaskenen Politike ,
  i afroj bandat e krimineleve Politike ,
  maskarenje e antishqiptare ,injorante te zbrit nga malet
  e dale nga Shpellat , te cilet e shndruan te Ardhmen e Shqiptareve ,ne nji Ferr te vertete , sepse s’mund ti afroni gje tjeter ,sepse jane Pjella te Ferrit .

  Reply to this comment
 4. h December 8, 10:20

  Ilir hajduti vodhi per 10 breza bashke me ate putanen,
  tani ben demokratin e ndricuar qe luftön per demokracine.
  Prisni kur ti bashkohen edhe gjithe bastardet e parlamentit
  te dalin ne krye te protestes.Mos na vije edhe zeni nga
  pushimet se do jete komikja e vertete.

  Reply to this comment
 5. uskania December 8, 10:40

  Like Floriri fërkon duart se mbase destabilizohet shteti si më 97-tën dhe të shpëtojë bythën e vetë bashkë me hajdutët e tjerë, që i rrezikon Drejtësia e Re.

  Reply to this comment
 6. Sllogane Fallso drejtuar turmave idiote ,te njejtat me ato ne zgjedhje bere pikerishte nga nji President ! Kjo eshte vet Parodia me e ulet dhe e peshtire e nji PRESIDNETI SHTETI ! December 8, 11:24

  KY VEPRIM I TURPSHEM

  I NJI PRESIDENTI QE I FRYN KONFLIKTIT

  DESTABILIZIMIT TE VENDIT – DUKE MENDUAR SE

  NEPERMJET DESTABILIZIMIT TE SHQIPERISE

  MUNDET TE PERDORET NGA KLANI ANTISHQIPTARE

  I BANDAVE KRIMINALE NE POLITIKE SI NJI BARKE SHPETIMI

  ESHTE SHERBIMI ME I ULET
  QE I BEHET ATIJ POPULLI DHE VET SHQIPERISE

  NGA KJO PAFYTYRESI NJEREZORE QE NE ATE VEND

  KA KALUAR CDO KUFIJE NJEREZORE !!!!!

  Reply to this comment
 7. valentina December 8, 11:55

  Mos e zere me goje rinine shqiptare more hajdut i degjeneruar,mesazhet tuaja drejtuar rinise nuk bejne gje tjeter vecse i demoralizon te gjithe ata te rinjte qe kane vendosur te marrin pjese ne diten e tyre,ti like mafjozi nuk jeni presidenti i shqiptareve,por jeni presidenti i legenit kryeminister,sali shpellarit,lulzime pjeshkes,dhe karvanit te llumit te vendit qe ju ndjekin nga pas.

  Reply to this comment
 8. Pedagogu durrsak December 8, 11:59

  Z. President,
  une jam i Levizjes se Dhjetorit dhe i Greves se Urise 199.(Dekoruar nga ish presidenti, parardhesi Juaj). Edhe t,i Ilir Meta, ke qene student i dhjetorit, apo jo ? Por, vetem ty, me biografine dhe veprimtarine tende politike dhe korruptive, nuk te takon te pershendesesh ish studentet dhe pedagoget e dhjetorit 1990-91. Ju Z. President jeni takëm i atij leadersheap-i politik te ketyre 28 viteve qe, me grykesine Tuaj te pangopur per pasurim te paligjshem, ke varrosur me ndergjegje egoiste dhe lakmitare, idealet e dhjetoristeve qe enderronin Shqiperine si e gjithe Europa. Si keni paturpesine dhe mbani te tilla fjalime dhe thirrje per studentet e djeshem dhe te sotem ?! A nuk i perket ti atij takëmi politik qe e keni perdhunuar Shqiperine ne ate shkalle saqe sot te rinjte nuk duan te jetojne me ne kete vend ? Shume i pacipe qenke ! Turp per ty dhe ish dhjetoristet e tjere qe Ju “lepihen” kembeve” te tua.

  Reply to this comment
 9. Eri December 8, 15:18

  President mafiozi Likemuti jam student dhe kerkoj burgimin tend si njeriu me i zi dhe negativ i kombit tim.

  Reply to this comment
 10. Dodona mbi Tomorr December 8, 21:08

  Ju dhjetoristi ;President , Kryeminister,Minister, Deputet qe ne oret e para te viteve “90 e deri me sot ,pas 28 vitesh u beni thirrje studenteve per vendosje te “proceseve demokratike”! Ne qoftese ju nuk e ndertuat apo “nuk e prut dot demokracine” atehere largohuni bashke me ata qe ju prune ne pushtet, me ato partite tuaja qe jane bere prona juaj private!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*